Program „Czyste powietrze”. Piece na paliwa stałe tylko w ostateczności

Program „Czyste powietrze”. Piece na paliwa stałe tylko w ostateczności
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska rozpoczynają kampanię edukacyjną w zakresie programu „Czyste Powietrze”. Poznaliśmy kolejne szczegóły na temat zasad tego programu.

Z końcem tego miesiąca ruszą szkolenia dla 2,5 tys. polskich gmin na temat programu „Czyste Powietrze”, który – jak zapewnia rząd – w  przewidzianym na 10 lat okresie wdrażania ma rozwiązać problem smogu w Polsce.

Spotkania szkoleniowe będą prowadzone przez prelegentów rekrutujących się z WFOŚiGW, WIOŚ oraz oddziałów BOŚ, którzy mają odpowiadać za stronę merytoryczną prezentacji, dyskusję oraz bloki warsztatowe, natomiast zadania organizacyjno-techniczne będa realizowane poprzez firmę zewnętrzną wyłonioną w przetargu.

Jeden prelegent będzie obsługiwał około 20 spotkań. Ministerstwo Środowiska opracuje wkrótce ich harmonogram. Terminarz spotkań resort ustali w porozumieniu z władzami lokalnymi, parlamentarzystami i radnymi z danego terenu.

Spotkania rozpoczną się w trzeciej dekadzie lipca i powinny się zakończyć do połowy października br.

Jak informuje NFOŚiGW, mają to być szkolenia całodniowe, składające się z trzech bloków: 1. jakość powietrza (definicja niskiej emisji, przyczyny i skutki niskiej emisji, informacje o stanie powietrza w danym regionie), 2. propozycje wsparcia dla zwalczania niskiej emisji, 3. warsztaty pisania wniosków do programu „Czyste Powietrze”.

Sam program „Czyste Powietrze” będzie realizowany przez poszczególne WFOŚiGW, które mają zawierać umowy z beneficjentami. NFOŚiGW będzie pełnił rolę koordynatora, zawierając z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnieniu środków.

Kampania informacyjno-szkoleniowa programu jest nadzorowana przez Ministerstwo Środowiska, które zapewnia, że zasady dofinansowania są już w końcowej fazie uzgodnień.

Wiadomo, że wnioski o dofinansowanie mają być rozpatrywane przez WFOŚiGW w ciągu trzech miesięcy. Beneficjenci będą mieli możliwość poprawy wniosków w okresie 14-dniowym. Podpisanie umów ma być poprzedzone wizją lokalną dokonywaną przez przedstawiciela WFOŚiGW.

Jak informuje resort, w związku z faktem, że Ministerstwo Finansów dopuszcza ulgę podatkową 20 proc., trwają jeszcze uzgodnienia w sprawie możliwości pokrycia 10 proc. wsparcia dotacją z Narodowego Funduszu.

Wiadomo, że dochody będące podstawą określenia intensywności dofinasowania mają być obliczane tak jak w Programie 500+ .

Wymiana starych palenisk na piece opalane paliwem stałym – nawet nowej generacji – ma być ostatecznością. Priorytetem będzie instalacja ciepłownicza, a w dalszej kolejności gazowa i pompy ciepła. Rozwiązania techniczne mają zależeć od opłacalności ekonomicznej wskazanej w audytach i analizach.

Jak zaznacza NFOŚiGW, na obecnym etapie uzgodnień uznano, że określenie maksymalnej ceny jednostkowej dla pomp ciepła wymaga rewizji, gdyż jest ona prawdopodobnie niedoszacowana.

Zakup i montaż kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych może być realizowany z części pożyczkowej dofinasowania.

Program „Czyste Powietrze” jest rozłożony na dziesięć lat, a umowa ma być wykonywana przez dwa lata.

NFOŚiGW zaznacza, że autorzy programu obawiają się że wywołana dofinansowaniem koncentracja realizacji umów z wykonawcami może spowodować wzrost cen robocizny i urządzeń, a w skrajnych przypadkach nawet wywołać brak wykonawców na rynku.

Więcej o programie „Czyste powietrze”: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
Czyli tak : na nowego kopciucha dotacja, a na solary czy PV tylko pożyczka. I tę chorą konstrukcję dla niepoznaki nazwano "czyste powietrze"
Piotr |
bóg , honor i ojczyzna to antypolskie, krzyżackie , watykańskie hasło. Bo tylko dla katolików i krzyżaków, żyd jest na pierwszym miejscu , potem jego honor a na końcu ojczyzna (ziemie i nieruchomości) - narodu nie ma ! Bruk Horror Dziczyzna!!

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...