Program „Czyste powietrze”. Piece na paliwa stałe tylko w ostateczności

Program „Czyste powietrze”. Piece na paliwa stałe tylko w ostateczności
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska rozpoczynają kampanię edukacyjną w zakresie programu „Czyste Powietrze”. Poznaliśmy kolejne szczegóły na temat zasad tego programu.

Z końcem tego miesiąca ruszą szkolenia dla 2,5 tys. polskich gmin na temat programu „Czyste Powietrze”, który – jak zapewnia rząd – w  przewidzianym na 10 lat okresie wdrażania ma rozwiązać problem smogu w Polsce.

Spotkania szkoleniowe będą prowadzone przez prelegentów rekrutujących się z WFOŚiGW, WIOŚ oraz oddziałów BOŚ, którzy mają odpowiadać za stronę merytoryczną prezentacji, dyskusję oraz bloki warsztatowe, natomiast zadania organizacyjno-techniczne będa realizowane poprzez firmę zewnętrzną wyłonioną w przetargu.

Jeden prelegent będzie obsługiwał około 20 spotkań. Ministerstwo Środowiska opracuje wkrótce ich harmonogram. Terminarz spotkań resort ustali w porozumieniu z władzami lokalnymi, parlamentarzystami i radnymi z danego terenu.

Spotkania rozpoczną się w trzeciej dekadzie lipca i powinny się zakończyć do połowy października br.

Jak informuje NFOŚiGW, mają to być szkolenia całodniowe, składające się z trzech bloków: 1. jakość powietrza (definicja niskiej emisji, przyczyny i skutki niskiej emisji, informacje o stanie powietrza w danym regionie), 2. propozycje wsparcia dla zwalczania niskiej emisji, 3. warsztaty pisania wniosków do programu „Czyste Powietrze”.

Sam program „Czyste Powietrze” będzie realizowany przez poszczególne WFOŚiGW, które mają zawierać umowy z beneficjentami. NFOŚiGW będzie pełnił rolę koordynatora, zawierając z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnieniu środków.

Kampania informacyjno-szkoleniowa programu jest nadzorowana przez Ministerstwo Środowiska, które zapewnia, że zasady dofinansowania są już w końcowej fazie uzgodnień.

Wiadomo, że wnioski o dofinansowanie mają być rozpatrywane przez WFOŚiGW w ciągu trzech miesięcy. Beneficjenci będą mieli możliwość poprawy wniosków w okresie 14-dniowym. Podpisanie umów ma być poprzedzone wizją lokalną dokonywaną przez przedstawiciela WFOŚiGW.

Jak informuje resort, w związku z faktem, że Ministerstwo Finansów dopuszcza ulgę podatkową 20 proc., trwają jeszcze uzgodnienia w sprawie możliwości pokrycia 10 proc. wsparcia dotacją z Narodowego Funduszu.

Wiadomo, że dochody będące podstawą określenia intensywności dofinasowania mają być obliczane tak jak w Programie 500+ .

Wymiana starych palenisk na piece opalane paliwem stałym – nawet nowej generacji – ma być ostatecznością. Priorytetem będzie instalacja ciepłownicza, a w dalszej kolejności gazowa i pompy ciepła. Rozwiązania techniczne mają zależeć od opłacalności ekonomicznej wskazanej w audytach i analizach.

Jak zaznacza NFOŚiGW, na obecnym etapie uzgodnień uznano, że określenie maksymalnej ceny jednostkowej dla pomp ciepła wymaga rewizji, gdyż jest ona prawdopodobnie niedoszacowana.

Zakup i montaż kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych może być realizowany z części pożyczkowej dofinasowania.

Program „Czyste Powietrze” jest rozłożony na dziesięć lat, a umowa ma być wykonywana przez dwa lata.

NFOŚiGW zaznacza, że autorzy programu obawiają się że wywołana dofinansowaniem koncentracja realizacji umów z wykonawcami może spowodować wzrost cen robocizny i urządzeń, a w skrajnych przypadkach nawet wywołać brak wykonawców na rynku.

Więcej o programie „Czyste powietrze”: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
Czyli tak : na nowego kopciucha dotacja, a na solary czy PV tylko pożyczka. I tę chorą konstrukcję dla niepoznaki nazwano "czyste powietrze"
Piotr |
bóg , honor i ojczyzna to antypolskie, krzyżackie , watykańskie hasło. Bo tylko dla katolików i krzyżaków, żyd jest na pierwszym miejscu , potem jego honor a na końcu ojczyzna (ziemie i nieruchomości) - narodu nie ma ! Bruk Horror Dziczyzna!!

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...