Nowa taryfa za energię elektryczną do ogrzewania już od stycznia

Nowa taryfa za energię elektryczną do ogrzewania już od stycznia
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Od początku 2018 r. ma obowiązywać nowa, tańsza taryfa na energię elektryczną wykorzystywaną w porze nocnej do ogrzewania domów. Tak wynika z wczorajszej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

W połowie ubiegłego miesiąca Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia nt. nowych taryf za energię, które mają wspierać przechodzenie gospodarstw domowych na ogrzewanie energią elektryczną.

Przepisy rozporządzenia zakładają powstanie specjalnej, dodatkowej taryf dedykowanej odbiorcom w gospodarstwach domowych. Zmiany mają objąć zarówno sposób kalkulacji taryfy przedsiębiorstw obrotu jak i dystrybucji. Zaproponowano nową taryfę z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach od 23 do 7.

Ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat w przypadku energii elektrycznej zużywanej przez odbiorcę w pozostałym czasie pozostaną takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię elektryczną.

Teraz projekt rozporządzenia nt. nocnej taryfy na ogrzewanie ma być już po konsultacjach publicznych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że nowe regulacje zaczną obowiązywać już z początkiem stycznia br.

Jak mówił wczoraj premier, powołując się na szacunki Ministerstwa Energii, nowa taryfa może obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20-25 procent.  

Więcej o założeniach rozporządzenia dotyczącego nowej taryfy w artykule: Energia elektryczna do ogrzewania i ładowania EV będzie tańsza.

Premier zapewnił wczoraj, że w ramach działań antysmogowych rząd wdroży w przyszłym roku – zapowiadany już od wielu miesięcy przez Ministerstwo Rozwoju – program termomodernizacji. – Środki na to w przyszłorocznym budżecie zostały zarezerwowane, a jak przesuwamy z innych programów, to będzie o kilkaset milionów złotych więcej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Do tej pory w ramach działań antysmogowych rząd wdrożył jak na razie tylko rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Nadal nie wiadomo natomiast, kiedy wprowadzone zostanie rozporządzenie o jakości paliw, które są wykorzystywane w domowych piecach. Jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Energii, takie rozporządzenie miało wejść w życie już wiele miesięcy temu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (37)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
CoNieCo |
Znowu sianie zamętu- czyli co, z tej wypowiedzi wynika, że odbiorca tej taryfy mając aktywną umowę w taryfie przykładowo g12W - będzie miał ,,w pozostałym czasie pozostaną takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię "? Cóż to za karkołomna konstrukcja?
Wiatrakowiec |
Wyborcy PIS-u beda ....ogrzewac tylko w nocy, a w dzien beda marznac buhahaaaa
Ww |
50% niższa opłata dystrybucyjna a nie prad
Seas |
Na prędce można określić, że nowa taryfa będzie w I strefie trochę tańsza niż w G12 W, a w strefie II droższa. Czyli dla korzystających z G12W przechodzenie na nową taryfę grzewczą będzie nieopłacalne. Obniżenie kosztów dystrybucji o 50% nie jest korzystniejsze od kosztów dystrybucji w G12W, które spadają względem G11 o 75%. To tak na prędzej, trzeba poczekać na stawki taryfowe.
Putas z PVmonitor.pl |
Działania typowo pod publiczkę. Do akumulacyjnego ogrzewania domów (a to jest niby główne założenie tej taryfy) nowa taryfa będzie gorsza, przynajmniej nie lepsza niż obecna G12w. I gdzie tu rewolucja i masowe odchodzenie od pieców na rzecz prądu??? Wymyślili coś co praktycznie jest od wielu lat, no ale polityczna otoczkę trzeba zrobić, że to oni sa tacy wspaniali i pomysłowi...
alan |
co za debile w tym rządzie, kto ogrzewa dom w nocy !!!
homopisus |
To jest kolejny sukces pisowskiego rządu. Identycznie jest z podnoszeniem kwoty wolnej od podatku. Co chwilę można przeczytać nagłówki " rząd podwyższył kwotę wolną od podatku" tylko nie dla normalnie pracujących ludzi, a dla bezrobotnych z zasiłkiem. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie dotyczy nawet najniższej emerytury (1000zł).
analityk |
całe to rozporządzenie ministra energii ma za zadanie: po pierwsze łagodzenia efektu tzw. "dolin nocnych", co jest dużym problemem dla elektrowni zawodowych: po drugie ograniczyć konieczność modernizacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych
Seas |
@analityk, zgoda, ale już istnieją taryfy wprowadzone w celu łagodzenia dolin i na pierwszy rzut oka są korzystniejsze od pisowskiej taryfy grzewczej, więc po co ona. Jedyna odpowiedzią wydaje się być propaganda.
SPS |
@homopisus: radio Erewań! ;o)
jack |
Już głupszego pomysłu nie widziałem,a wystarczyłoby zainstalować podlicznik na piecu grzewczym, no i dać klientowi taryfę o 50 procent taniej oczywiście i w dzień i w nocy-i już. Wymyślając takie bzdurne pseudo obniżki , to nawet za sto lat nic z tego nie będzie a walka ze smogiem ,to jak do tej pory jedna wielka ściema i porażka !
Mariusz |
A ja powiem tyle w temacie.... Edukacja, edukacja i edukacja ludzi w zakresie z korzystania z paliw stałych. Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. osiedle z 40-letnią historią. W znakomitej większości gospodarstw korzysta się z kotłów zasypowych. W powietrzu jest po prostu armagedon. Przy małowietrznej pogodzie można się po tej zawiesinie wspinać bez użycia drabiny. Ale do rzeczy. I my też korzystaliśmy z takiego kotła starego typu. Przez długi okres czasu pracą pieca i paleniem zajmował się mój ojciec. Starymi metodami... Rozpałka , trochę drewna i później węgla do pełna ( komora spalania tradycyjna z ujściem spalin do góry). A z komina cały czas leciał syf. Trochę poczytałem, malutkie modernizacje pieca ( koszty może 350 pln - inny sterownik miarkujący powietrzem, kawałek rurki na palenisko do zmiany obiegu powietrza. wiatrak dozujący powietrze). I teraz z komina nie uświadczy dymu, wszystko się ładnie dopala. I oceniam, że zużycie węgla mniejsze o jakieś 20%, już nie wspomnę o komforcie cieplnym w domu ( większa kultura spalania powoduje ustabilizowanie temperatury czynnika grzewczego) . Puentując. Nic nowego nie wymyśliłem, wszystko jest do podejrzenia w internecie. A efekt jest piorunujący. Nie trzeba od razu nakazywać wymiany pieców i narażać społeczeństwo na wydatki. naprawdę można dokonać tego nierewolucyjnie, a mimo to jakość powietrza drastycznie by się poprawiła. Trzeba by wyłącznie przeprowadzić krótką akcję edukacyjną, aby ludzie zmienili troczę technikę palenia jednocześnie doinwestowując kotłownię o te 300 - 400 pln, co zwróci się już w trakcie sezonu w postaci zaoszczędzonego opału ( wszak czarny dym z komina to uciekające do atmosfery MJ (megadżule) energii, które nie zostały dopalone w piecu). Ludzie są po prostu nieświadomi, że ktoś już wymyślił pewne rozwiązania. Przykładem mój sąsiad. Podpowiedziałem mu co ma zrobić, w ciągu tygodnia przeprowadził modernizacje i do dzisiaj jest w stałym szoku, co osiągnął. I krew mnie zalewa, gdy czytam o akcjach Strazy Miejskiej, o nakładaniu mandatów... Z jednego 500 złotowego mandatu można by nadrukować 1000 - 1500 ulotek z krótką informacją, z linkami do materiałów w sieci WWW. I gwarantuję, że mnóstwo ludzi szybciutko by przeprowadziło modernizacje kotłów. No tylko chyba by to nie przeszło, bo nikt w tym nie ma interesu i nie zbił by kapitału. Taka smutna prawda :-(
słonecznik |
Mariusz - należy Ci się order, a przynajmniej nagroda miesiąca od GwZ za taki post.
alladyn-solar-batt |
Do Mariusz: wartość Twojej gadaniny niewielka (poza samochwalstwem)...jednak- jakbyś opisał co i jak, to ulotki mogę wydrukować i popularyzować u gospodarzy. Wtedy wartość Twojej pracy będzie istotną.
Putas z PVmonitor.pl |
@alan - ja ogrzewam dom w nocy. Słyszałeś o ogrzewaniu akumulacyjnym?
DS |
Nissan leaf + V2H i mamy wszystkie taryfy w dupie. Pzdr
Szyszko |
Lobbyści pomp kombinują jak jeszcze więcej uzyskać. Nie dogadali się z lobbystami PV . Bo wtedy okazałoby się że w zestawie pompa plus PV taryfa tańsza nie jest potrzebna w dzień. Bo wtedy pompę zasila PV. I na tym zasadza się pomysł tej tańszej taryfy, potrzebnej tak naprawdę tylko w nocy. Ponadto nikt nie pisze o ładowaniu elektryków, a taryfa jest też dla nich.
Szyszko |
Dzięki @Mariusz dobra robota
TTTT |
Za @Mariusza napiszę .... :) go palenia http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/ Cała strona jest skarbnica wiedzy nt. czystszego i tańszego palenia.
Słonecznik |
No to zróbmy coś na bazie pomysłu Mariusza. Chętnie się przyłączę do edukacji posiadaczy pieców, które nie mają szansy na wymianę przez wiele jeszcze lat. Ludzie nie mają świadomości co wytwarzają, bo zwykle tego nie widzą, poza tym może nikt im jeszcze nie powiedział, że benzojakistampiren powoduje wcześniejszą śmierć ilustamtysiecy ludzi. On ma w domu ciepło i już. Często są to biedni ludzie na wsi i trzeba im też pomóc, bo zmiana świadomości to za mało. Zróbmy z tego akcję społeczną, bo na efektywne działania wychodzące z ministerstwa niszczenia środowiska nie ma co liczyć.
TTTT |
Strona którą wyżej podałem jest już właśnie taką akcją !!! Na rzecz lepszego palenia. Są tam nawet gotowe ulotki do wydrukowania i rozdania sąsiadom. Z wypowiedzi Mariusza wnoszę że sam jest czytelnikiem tej strony. Zgodnie z intencja strony - należy ją rozpowszechniać :) (mam nadzieję ze Admin obecnej strony nie ma nic przeciwko)
TTTT |
Dodatkowo uważam, że błędnym jest założenie że te taryfy maja całkowicie wywalić węgiel z domów. Taryfa pozwoli np. ogrzewać domy gdy temp. nie spadnie poniżej -5C. Grzejniki akumulacyjne. Gdy będzie bardzo zimno - to dopiero wtedy odpalamy piece węglowe. Przy dyzym zapotrzebowaniu na ciepło pracują sprawnie i z mała ilością zanieczyszczeń. Obecnie przy małym zapotrzebowaniu na ciepło - te kotły się dusi i paliwo się kisi i spala się niecałkowicie co jest głównym elementem smogu.
homopisus |
@Mariusz współczuję, pochwała od Szyszko to pocałunek śmierci
EkspertOZE |
No chyba od stycznie br to już chyba nie wejdzie, panie Autorze:-). Ale słyszeliśmy i rozumiemy, że chodzi o rok 2019 a nie bieżący;-)). Pomysł niezły, zobaczymy jak będzie z realizacją, czy nie okaże się np, że to jest pomoc publiczna i trzeba zapłacic od tego podatek (jak od każdej dotacji w tym kraju);)) albo dotyczy tylko taryfy G11 (a jak mam G12w to już nie mogę). Na pewno energia (mam nadzieję, że jednak razem z przesyłem) tańsza o 50% to dobra zachęta do grzania pradem. Ale panowie, nie koniecznie muszą to być pompy ciepła! (zajmuje się tym na codzień i uważam że to rozwiązanie raczej do domów energoszczędnych z podłogówką), ale dla starszych domów np piece akumulacyjne dynamiczne - te juz potrafią zgromadzić sporo energii i o ile komus wytrzyma to instalacja elektryczna w domu to kilka takich urządzeń (działają niestety tylko lokalnie) ma sens - przede wszystkim ekonomiczny bo to są urządzenia TANIE. Co do zmiany sposobu palenie węglem, to nie chce mi się wierzyć, że przy TYM sposobie rozpalania nie ma w ogóle dymu, (może mniej) ale na pewno jest to najtańsza metoda walki ze smogiem i podpisuje się pod nią dwiema rękami, Sam wejdę na tą stronę i wydrukuję kilkadziesiąt ulotek dla sąsiadów:-) Zanim kupią sobie pompy ciepła i PV może mniej wyemitują zanieczyszczeń w okolicy, czyli mniej mnie będą truć. CZekamy więc na styczeń 2019 i tą Ustawę:-)
Zenon |
Ludzie nie trzeba wymieniać kotłów. Polecam wątek na forum murator ekonomiczne spalanie węgla. Metoda palenia od góry i inne. Ja zrobiłem piec w którym podczas rozpalania zero dymu. Wystarczy trochę pomyśleć.Na początek metoda palenia od góry zalety to bardzo dobre spalanie stała temperatura przez cały czas.Oszczędność węgla. Najtrudniej przełamać ludzkie przyzwyczajenia wyobraźcie sobie że kolęgę z pracy przekonywałem pięć lat ! W końcu po kolejnym w sezonie czyszczeniu komina spróbował palić od góry. Teraz uświadamia sąsiadów.
TTTT |
Jeszcze raz .... http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/ Cała strona jest skarbnica wiedzy nt. czystszego i tańszego palenia. Jak każdy z nas wdrukuje trochę ulotek i rozda sąsiadom - to dymu i smogu może być zdecydowanie mniej,
zdumiony |
@Mariusz - nie wiem dlaczego, coraz więcej ludzi sądzi, że jak z komina nie leci czarny dym przy paleniu węglem, to już jest EKO ?? Mariuszu (i pozostali), dym jest jedynie JEDNYM i widocznym zanieczyszczeniem emitowanym przez spalanie węgla. Oprócz dymu z komina wylatuje toksyczna chemia: dwutlenek węgla (98%), dwutlenek siarki, benzo(α)piren (B(α)P), NOx,pyły, zanieczyszczenia organiczne, w tym rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), włącznie z benzo-(α)-pirenem, dioksyny i furany, oraz węglowodory alifatyczne, aldehydy i ketony, a także metale ciężkie. To, że ty tego nie widzisz, bo zmodernizowałeś swój piec dokładając wiatraczek - nie oznacza że z komina wydostaje się tlen i para wodna ! Ludzie myślcie choć trochę !
Słonecznik |
Jeżeli z komina nie leci czarny dym to napewno gospodarz nie zapakował do pieca gumofilcow, płyt meblowych,wszelkiego rodzaju plastików i wszystkiego co się zapali. Mamy więc problem nie tylko z niewłaściwym spalaniem właściwego paliwa, paliw złej jakości ale też palenia czymkolwiek i to jest źródło większości czarnych dymow zawierających niewątpliwie więcej trucizny niż biały dymek kończący się tuż nad kominem.
TTTT |
do @zdumiony . Nikt nie pisze ze właściwe palenie jest EKO. Ale jest zdecydowanie lepsze niż palenie po staremu. I to należy PROMOWAĆ. Tzw. ekooszołomi mówią że węgiel jest be ... ale nie potrafią wskazać ekonomicznej alternatywy. I sami smrodzą samochodami i jedzą paliwożerne mięso. Innym każą rezygnować z węgla a sami nie rezygnują z niczego.
Marek Zubek |
Zabrali tanią taryfe miedzy 13-a 15 i sie ciesza z sukcesu. Co za hipokryzja
Robert |
Spalanie wegla w doowym piecu zawsze jest to produkcja pylow PM 2.5 i benzoapirenu, rakotworczego. Piece weglowe powinny byc zakazane a wegiel spalany tylko w elektrowni
zdumiony |
@TTTT. Palenie "po nowemu" jest lepsze tylko z tego powodu, że gęsty dym w oczy nie szczypie. Poza tym spaliny przy paleniu węglem "po nowemu" trują dokładnie tak samo jak truły po staremu. Pisanie głupot, że wystarczy węgiel zapalić od góry i z komina nic nie leci jest śmieszne. Tak samo śmieszne jest porównywanie spalin z pieca do spalin z samochodów. W samochodach nad procesem spalania paliwa w silniku czuwa komputer i dziesiątki czujników, a spaliny nawet w najstarszych samochodach są dopalane w katalizatorze nawet najprymitywniejszym. W piecu Kowalskiego procesem spalania węgla kieruje Kowalski, a jedynym jego czujnikiem jest temperatura nóg, że o jakimkolwiek katalizatorze już nie wspomnę. Ekonomiczna alternatywa dla węgla już dawno została wskazana, tylko polskie społeczeństwo ma problemy z liczeniem na poziomie podstawówki, dlatego Polacy nadal palą węglem w piecach.
bolek |
Wspaniałe rozwiazanie dla dynamicznych pieców akumulacyjnych ktore biora energie tylko w nocy !!
bolek |
Wspaniałe rozwiazanie dla dynamicznych pieców akumulacyjnych ktore biora energie tylko w nocy !!
mr_roba |
Ja od kilku lat ogrzewam dom klimatyzacją z pompą ciepła. Korzystam z taryfy G12w. Samo ogrzewanie wychodzi mi nie więcej niż 300 zł miesięcznie. Nawiązując do jednego z postów wyżej - tak, są barany, które ogrzewają dom w nocy. Jak tak robię. Może dlatego, że w nocy jest dużo zimniej niż w dzień i nie wyobrażam sobie ciągłej huśtawki - wyziębienie w nocy i ogrzewanie z rana. Próbowałem tak na początku i co? Rachunki płaciłem takie jak teraz tyle, że teraz jest bardziej komfortowo.
kaz |
alan - nie wiesz politykierku, co to ładowanie pieca akumulacyjnego?
Domingosic |
Одним из побочных действий дипроспана значится скачок уровня сахара в крови. Прием алкоголя также способствует увеличению этого уровня, что может послужить причиной возникновения диабетической комы. Условия соглашения. Витаминный корм. Французский маникюр. Как сделать в домаш… Никто не застрахован от непредвиденных ситуаций, в том числе и тяжелых травм. К провоцирующим факторам можно отнести опасные условия работы, несоблюдение мер предосторожности, непогоду, плохую видимость и др. Правильные и точные действия по оказанию первой помощи спасают не только здоровье, но иногда и жизнь человека. Кроме лечения лекарственными препаратами, нужно создать условия, которые будут способствовать полноценному усвоению кальция организмом, который дойдет до костей в необходимом количестве. Первостепенно, следует обеспечить достаточное поступление кальция в организм с пищей. На сегодняшний день методы лечения дегенерации сустава могут быть хирургическими (хондральное/остеохондральное лечение, следуя принципам восстановительной медицины) и нехирургическими (инструментальные терапии и целевая физиотерапия). Эти способы лечения могут замедлить прогрессирование повреждений дегенеративных суставов, уменьшить боль и улучшить функциональную автономию. https://www.baby-country.ru/forum/topic.php?forum=20&topic=5727&postid=1523542544#1523542544 https://salda.ws/f/topic.php?p=12918#post_12918 http://mockwa.com/forum/thread-28940/page-1/ http://vorum.ru/questions/61792#219916 http://www.mother.ru/phorum5/read/8/1083583/1284869.html#msg-1284869

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...