Nowa taryfa za energię elektryczną do ogrzewania już od stycznia

Nowa taryfa za energię elektryczną do ogrzewania już od stycznia
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM, flickr cc

Od początku 2018 r. ma obowiązywać nowa, tańsza taryfa na energię elektryczną wykorzystywaną w porze nocnej do ogrzewania domów. Tak wynika z wczorajszej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

W połowie ubiegłego miesiąca Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia nt. nowych taryf za energię, które mają wspierać przechodzenie gospodarstw domowych na ogrzewanie energią elektryczną.

Przepisy rozporządzenia zakładają powstanie specjalnej, dodatkowej taryf dedykowanej odbiorcom w gospodarstwach domowych. Zmiany mają objąć zarówno sposób kalkulacji taryfy przedsiębiorstw obrotu jak i dystrybucji. Zaproponowano nową taryfę z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach od 23 do 7.

REKLAMA

Ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat w przypadku energii elektrycznej zużywanej przez odbiorcę w pozostałym czasie pozostaną takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię elektryczną.

Teraz projekt rozporządzenia nt. nocnej taryfy na ogrzewanie ma być już po konsultacjach publicznych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że nowe regulacje zaczną obowiązywać już z początkiem stycznia br.

REKLAMA

Jak mówił wczoraj premier, powołując się na szacunki Ministerstwa Energii, nowa taryfa może obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20-25 procent.  

Więcej o założeniach rozporządzenia dotyczącego nowej taryfy w artykule: Energia elektryczna do ogrzewania i ładowania EV będzie tańsza.

Premier zapewnił wczoraj, że w ramach działań antysmogowych rząd wdroży w przyszłym roku – zapowiadany już od wielu miesięcy przez Ministerstwo Rozwoju – program termomodernizacji. – Środki na to w przyszłorocznym budżecie zostały zarezerwowane, a jak przesuwamy z innych programów, to będzie o kilkaset milionów złotych więcej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Do tej pory w ramach działań antysmogowych rząd wdrożył jak na razie tylko rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Nadal nie wiadomo natomiast, kiedy wprowadzone zostanie rozporządzenie o jakości paliw, które są wykorzystywane w domowych piecach. Jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Energii, takie rozporządzenie miało wejść w życie już wiele miesięcy temu. 

red. gramwzielone.pl