Energia elektryczna do ogrzewania i ładowania EV będzie tańsza

Energia elektryczna do ogrzewania i ładowania EV będzie tańsza
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia nt. nowych taryf za energię, które mają wspierać przechodzenie gospodarstw domowych na ogrzewanie energią elektryczną. Dzięki nowym regulacjom ME chce również obniżyć koszty ładowania samochodów elektrycznych.

Głównym celem rozporządzenia jest wprowadzenie taryf z niższymi cenami i stawkami opłat w godzinach mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną – na przykład w nocy.

Obniżenie stawek opłat za pobór energii elektrycznej, w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania, ma być elementem rządowych działań mających na celu walkę ze smogiem.

Zmiany regulacji w tym zakresie mają zachęcić do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie brak jest możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych – informuje resort energii.

Ministerstwo zakłada, że nowe propozycje taryf wesprą również rozwój elektrycznej motoryzacji. ME przypomina przy tym, że zgodnie z założeniami rządowego planu rozwoju elektromobilności, w Polsce miałoby się pojawić milion samochodów elektrycznych do 2025 r.

Jak informuje ME, przepisy rozporządzenia zakładają powstanie specjalnej, dodatkowej taryf dedykowanej odbiorcom w gospodarstwach domowych. Zmiany mają objąć zarówno sposób kalkulacji taryfy przedsiębiorstw obrotu jak i dystrybucji. Zaproponowano nową taryfę z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach od 23 do 7.

Ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat w przypadku energii elektrycznej zużywanej przez odbiorcę w pozostałym czasie pozostaną takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię elektryczną.

– Odbiorca energii, żeby skorzystać z tańszego ogrzewania, nie będzie musiał zmieniać taryfy na tradycyjną taryfę strefową z wyższymi niż w taryfie jednostrefowej (G11) stawkami opłat w dzień i niższymi w nocy. Odbiorca nie będzie musiał więc zmieniać swoich dotychczasowych nawyków związanych z korzystaniem z energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ponieważ jego zużycie, nie związane w ogrzewaniem pomieszczeń, nie będzie miało znacznego wpływu na wzrost opłat – informuje resort energii.

Odbiorca, który zdecyduje się na skorzystanie z nowej taryfy, będzie musiał jednak wnieść jednorazową opłatę aktywacyjną. Jak zaznacza Ministerstwo Energii, opłata ma stanowić bufor dla odbiorców nie ogrzewających mieszkań energią czy nie zużywających energii do ładowania samochodów elektrycznych. – Przejściem na nową taryfę mogą być zainteresowani odbiorcy, którzy będą chcieli zaoszczędzić na cenie energii korzystając z urządzeń w nocy. Dla osób ogrzewających mieszkanie energią opłata aktywacyjna nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z możliwymi oszczędnościami – zapewnia ME.

– Dostępne obecnie taryfy dwustrefowe zakładają zazwyczaj tańsze stawki opłat w godzinach od 22-6 oraz w dzień od 13 do 15. Zgodnie z krzywą dobową zapotrzebowania na moc od 13 do 15, zapotrzebowanie na moc jest bardzo wysokie (latem występują wtedy szczyty zapotrzebowania ma moc). Zachęcanie odbiorców do zużywania energii elektrycznej w tych godzinach jest więc niewłaściwe, szczególnie mając na uwadze potrzebę łagodzenia krzywych zapotrzebowania. Dlatego też w zaproponowanej przez Ministerstwo Energii taryfie zamiast dodatkowych godzin w południe odbiorca będzie mógł korzystać z taniej energii o godzinę dłużej rano – czytamy w uzasadnieniu do nowego projektu rozporządzenia ME.

Korzyści ma odnieść również energetyka. Jak wylicza Ministerstwo, zmiana krzywej dobowego zużycia energii elektrycznej powinna przyczynić się do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych, zmniejszenia nakładów ponoszonych na bilansowanie systemu elektroenergetycznego, a dodatkowo może ograniczyć konieczność modernizacji i rozbudowy sieci.

Opublikowany wczoraj i datowany na 10 listopada 2017 r. projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Hydrotechnik |
Cena? Konkret?
TTTT |
Zaproponowano nową taryfę z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach od 23 do 7. Ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat w przypadku energii elektrycznej zużywanej przez odbiorcę w pozostałym czasie pozostaną takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię elektryczną.
TTTT |
Ja obecnie mam prąd po 26 w tanich godzinach. Jeśli ta cena zejdzie do 20 gr ... to będzie extra. Co z weekendami, które obecnie tez mam w tej cenie ?
ElektrowniaPV |
i bardzo zacnie!
olo |
Przecież już są takie taryfy: G12, G12w, G13
MojaPV |
Jeszcze specjalna taryfa dla zwolenników eneregtyki wiatrowej powinna być! adekwatna do specyfiki dostaw z tego źródła i kosztu podukcji ;)
Zielona pyra |
"Komuno wróć", teraz pisiory będą myśleć za ciemnego lud
Zielona pyra |
"Komuno wróć", teraz pisiory będą myśleć za ciemnego lud
Energetik |
Idealne ogrzewanie dla pracujących nocą poza domem, podejrzewam, że niewiele budynków będzie w stanie skumulować energię cieplną z godzin 23-7 na pozostały czas doby. Pomysł dobry ale nie trafione rozwiązanie - trzeba podejść do tego inaczej bo w przeciwnym przypadku będzie to pudło. Czas taniego prądu powinien zostać rozrzucony na co najmniej cztery strefy czasowe.
zwęglona zielona pyra |
Przecież PC w dzień jest wydajniejsza !!!
TTTT |
"Przecież już są takie taryfy: G12, G12w, G13 " Ale mają feler w postaci taniego prądu w ciągu dnia .... gdy on nie jest tani (jest rzeczywiście na giełdzie drogi) !!!
John_Snow |
dużo sensowniejsze wydaje się rozpowszechnienie G13 z Taurona na pozostałych OSD. wtedy i ci co maja PC by na tym zyskali, a tak jak zwykle ME martwi się tylko o zwiększenie zużycia energii (co jest be sensu) a nie o ograniczenie zużycia energii do celów grzewczych.
TK |
Ale się PiS-iory wysiliły. Przecież obecne taryfy np: G12 są znacznie bardziej atrakcyjne niż ta proponowana. Dla ogrzewania ważne jest aby w nocy było kilka godzin taniej energii i potem w dzień 2-3 godziny. Moja pompa ciepła zużywa 90% energii z II taryfy G12. W miesiącach jesiennych i wiosennych 100% to II taryfa po 0,26zł/kWh
alladyn-solar-batt |
do Energetyk: a konkretniej jak urtanowione cztery strefy?
alladyn-solar-batt |
jak ustanowione,w jakim układzie godzinowym?
SPS |
Pomysł dobry choć daje się odczuć, że jest także próbą wspomożenia en. węglowej. Tak czy siak kierunek właściwy, jednak pownien być poprzedzony dużą kampanią docieplania budynków bo ogrzewanie prądem kamienic z lat 70/80tych puściłoby z torbami niejednego mieszkańca. Małą radą na niższe ceny tylko w nocy mogą być bufory energii. 1000 litrów wody podgrzanej do 85°C i schłodzonej do 40°C zgromadzi i odda około 50kWh. To w połączeniu z pojemnością cieplną budynku powinno wystarczyć na przerwanie do następnej nocki.
TTTT |
do TK ... na jakiej podstawie twierdzisz że G12 jest najatrakcyjniejsza ... jak nie znasz wszystkich warunków rządowego planu. Tam przecież nie ma najważniejszej informacji. Ceny za kWh !!!! Ale pochwaliłeś się swoją pompą :)
TTTT |
G13 Taurona dobrą taryfą ??? Kto ma i jak korzysta. To badziew według mnie.
TTTT |
do SPS ... 50 kWh = 50 000 / 16 godzin / 150m2 = ok 21W na m2 na godzinę.... mało ... dużo za mało.
Szyszko |
Ta taryfa jest skierowana na nocne ogrzewanie, gdyż wg badań ludzie wtedy przebywają w domach, w dzień najczęściej pracują. Natomiast w dzień taka taryfa jest już niepotrzebna, gdyż zakłada się rozwój prosumentów w zestawie PV plus pompa ciepła plus bufor ciepła jako magazyn energii cieplnej. Ponadto ta taryfa ma zasilać samochody elektryczne, które w większości będą ładowane w domach w nocy. 6-7 godzinne ładowanie nocne wystarczy na dzienne jeżdżenie. Średnia ilość km to około 30-50 km. I taki był zamysł tej taryfy, również jako zagospodarowanie doliny nocnej.
ElektrowniaPV |
oczywiście jeden z drugim i tak znajdzie powód do narzekania...
Energetik |
do alladyn-solar-batt - dzienne krótkie strefy czasowe - np. 2 godzinne z przerwami np 3-4 godzinowymi (z regionalnym przesunięciem czasowym) aby utrzymać możliwość maksymalnego wykorzystania węglowych źródeł energii elektrycznej a także co ma być do wykorzystania przez odbiorców en. z pompami ciepła w celu zapewnienia komfortu ogrzewania domów (chodzi mi o bezwładność cieplną ogrzewanych obiektów). Każdy producent energii może sobie ten czas pracy dowolnie ustawić w zależności od własnych preferencji i kontrolować przez urządzenia kontrolno pomiarowe ustawione tak jak przewiduje umowa podpisana z odbiorcą. Nie wspomnę o prosumentach którzy w czasie największego dołka "dopompowują" sieć.
TTTT |
@Energetik to po co ktoś miałby prąd pobierać w nocy jak co 4 godziny ma tani prąd w dzień. Dolina nocna by pozostała. Natomiast szczyty dzienne dopiero by urosły.
ja |
A skąd wezmą ten prąd !!!!!
m0rwen |
Powinni wreszcie na licznikach dać wyjście stycznika, który by dawał sygnał kiedy obowiązuje niższa taryfa. Wtedy godziny mogłyby być na bieżąco dostosowywane do nadwyżek, generacji z wiatru, słońca, etc...
Energetik |
do TTTT mało który budynek posiada tak dobrą izolacyjność- możliwość kumulacji ciepła (oraz potrzeby cwu) stąd rozrzucenie godzinowe dostępności taniej taryfy. Idea dostępności taniej taryfy do celów grzewczych bardzo zachęcająca dla odbiorców. Rozporządzenie może tylko spieprzyć big energy. Może będzie się chciało komuś z góry patrzeć na to pod kontem wykorzystania energii. Dołek i górka - deficyt i nadwyżka wiążą się z charakterystyką lokalnych odbiorców to i lokalnie można nimi kierować. To lokalni - regionalni dostawcy mogą je optymalizować (a wiem że mają już wieloletnie dane). Inna pora górki i dołka jest w obszarach wielkomiejskich a inna w mniejszych miasteczkach czy obszarach rolniczych. Czy tym ludkom będzie się chciało chcieć.
best solar |
Węgiel ECO groszek cena 900 zł/t wartość opałowa 28,0 MJ/kg / 3,6 to jest około 7,77 kwh w postaci energii cieplnej przy spaleniu 1 kg ze sprawnością 1 .Dla spalania w dobrym -bardzo dobrym kotle i czyszczonym co 6 dni (czystość ścianek płaszcza wymiennika spaliny -woda ) sprawność około 0,8 to daje 6,2 kwh czyli 1 kwh 0,145 zł Dla kotła na eco-groszek należy przyjąć sprawność średnioroczną bo ta katalogowa to przy mocy nominalnej kotła (z mocą nominalną kocioł pracuje kilka dni w roku) czyli 0,65 co daje 1 kwh 0,178 zł .Wniosek jest prosty 1 kwh z TEJ OFERTY NIE MOŻE BYĆ DROŻSZA JAK 0,20 ZŁ BO OBECNIE G12 w jest 0,2534 TAURON OPOLE
sol |
Energia nie jest droga, 0,17 PLN/kWh. Cenę dla konsumenta nabijają różne opłaty stałe i zmienne i na koniec naliczony VAT. I na koniec mamy 0,65 PLN/kWh. W rozporządzeniu nie ceny, bo cenę ustalają sprzedawcy i co z tego będzie to dopiero zobaczymy. Poza tym ME może powinno też pomyśleć o cenach sezonowych, albo o rozliczaniu rocznym?
xxxx |
debili robia zczytajacych - pisza ze nocna tania wydluzy sie o godzine - teraz jest 22-6 a zrobia 23-7 - gdzie ta godzina???
TTTT |
@Energetik. Jakie lokalne dołki i górki zużycia. Zobacz na wykres. strona http pse.pl

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...