Partia Gowina proponuje niższy VAT dla prosumentów. Wcześniej była przeciwko

Partia Gowina proponuje niższy VAT dla prosumentów. Wcześniej była przeciwko
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. MNiSW
REKLAMA

Jednym z elementów programu Energia Plus, którego założenia zaprezentowała wczoraj partia Porozumienie, jest zmniejszenie stawki VAT na wszystkie instalacje prosumenckie do 8 proc. Tymczasem jeszcze dwa miesiące temu posłowie tej partii głosowali przeciwko zajęciu się przez Sejm projektem ustawy, która miała właśnie do tego doprowadzić.

Zgodnie z wczorajszymi obietnicami złożonymi przez minister przedsiębiorczości i wiceszefową partii Porozumienie Jadwigę Emilewicz, jednym z filarów zaprezentowanego przez tę partię programu Energia Plus ma być zmniejszenie podatku VAT na mikroinstalacje prosumenckie do 8 proc., czyli do poziomu, który jest stosowany w przypadku większości instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach domów. Według obecnego prawa wyższą stawkę 23 proc. należy jednak stosować już na dachową fotowoltaikę montowaną np. na budynkach gospodarczych czy na gruncie.

Realizacja postulatu zgłoszonego wczoraj przez partię Jarosława Gowina powinna wpłynąć na zwiększenie inwestycji w prosumenckie instalacje OZE. O ile wyższy VAT nie ma znaczenia dla większości firm inwestujących we własne źródła odnawialne, o tyle w przypadku gospodarstw domowych ta kwestia staje się istotna.

Zmniejszenie VAT z 23 do 8 proc. to wyraźne oszczędności dla rodzin, które chcą zainstalować fotowoltaikę, ale które nie mogą przeznaczyć na to swojego domowego dachu.

Wobec zgłoszenia tego pomysłu przez partię Porozumienie niezrozumiałe jest jednak zachowanie będących posłami członków tej partii, którzy niecałe dwa miesiące temu zagłosowali w Sejmie za odrzuceniem procedowania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT, której celem było właśnie obniżenie tego podatku do 8 proc. na wszystkie prosumenckie instalacje OZE.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towaru i usług zakładający zrównanie stawki podatku VAT w przypadku mikroinstalacji wykonywanych na gruncie lub obiektach gospodarczych z wartością podatku stosowanego w przypadku instalacji wykonanej na budynku mieszkalnym został zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe.

Jego procedowanie w Sejmie zakończyło się jednak dosyć szybko. Został bowiem od razu odrzucany głosami członków klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, w tym posłów Porozumienia. Jako jedyny z głosujących członków tego klubu od głosu wstrzymał się poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz – wszyscy pozostali byli przeciwko zajęciu się tym pomysłem przez Sejm.

Za odrzuceniem projektu zagłosowali także –  jeden poseł Kukiz15 (Barbara Chrobak), czterech posłów niezrzeszonych (Piotr Babiarz, Marek Jakubiak, Jan Klawiter, Stanisław Pięta) poseł Jacek Wilk z klubu W-S, a także pięciu posłów klubu Wolni i Solidarni.

Natomiast za dalszym procedowaniem projektu zmierzającego do obniżenia VAT dla mikroinstalacji głosowało natomiast 124 posłów Platformy Obywatelskiej, 19 posłów Kukiz15, 21 posłów Nowoczesnej, czterech posłów niezrzeszonych (Magdalena Błeńska, Adam Cyrański, Ryszard Galla, Janusz Sanocki), posłowie klubu Teraz! oraz dwóch posłów klubu W-S.

Indywidualne wyniki głosowania są dostępne pod tym linkiem.

W połowie lipca 2018 r. weszła natomiast w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zakładająca m.in, że wprowadzanie i pobór energii przez prosumentów z sieci w ramach systemu tzw. opustów nie są już wyłączone z katalogu czynności opodatkowanych VAT. Więcej na ten temat w artykule: Czy prosumenci zapłacą VAT od opustu?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Nikt ci tyle nie zabierze, co polityk obieca:)
Mietek |
Niech wprowadzą 0 VAT.
Oz |
Ach te wybory mogłyby się odbywać co 2 lata.Żyło by się o wiele lepiej;)
zyrandol |
Co może marionetka ? Nic bez swego pana.
MojaPV |
Niższy VAT? z naszych podatków złodzeje!
gordon |
Wybory...
@vr5 |
Chyba ktoś z tu komentujących ma muzk zamiast mózgu. Podatek 8 %, to też podatek. Po prostu mądry... Aż dziw, że taki mądry...
Marian |
Kłamie jak biskupi i Mateuszek .
TwojaTVP |
MojaPV@ złodzieje to twój tatuś i twoi braciszkowie z Siedlec. Do tego ten pierwszy łże :)
lol |
przystwka PISu zaśmierdła?
Wie |
Przeciez to nic nie da... glownie firmy placa 23% vat a one go moga odliczyc, wiec to bulshit ten program
Wie |
Przeciez to nic nie da... glownie firmy placa 23% vat a one go moga odliczyc, wiec to bulshit ten program
Kalina |
Obiecanki cacanki przedwyborcze, żeby tylko wygrać kolejne wybory.
tyle w temacie |
kolejny dowód na to, że politycy to takie coś, czemu nie należy ufać. W kwestii zmiany zdania są jak chorągiewki na wietrze.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...