Czy prosumenci zapłacą VAT od opustu?

Czy prosumenci zapłacą VAT od opustu?
Yingli Green press
REKLAMA

W połowie ubiegłego miesiąca weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która oznacza, że wprowadzanie i pobór energii przez prosumentów z sieci w ramach systemu tzw. opustów nie jest już wyłączone z katalogu czynności opodatkowanych VAT. Czy na skutek tej zmiany rozliczenie energii pobieranej z sieci i podlegającej opustowi powinno podlegać VAT?

Po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, co nastąpiło w połowie ubiegłego miesiąca, czynność wprowadzania i poboru energii z sieci przez prosumentów działających w systemie opustów nie jest już wyłączona z katalogu czynności opodatkowanych VAT, co oznacza,  że co do zasady podlega temu podatkowi.

Niemniej  jednak prosumenci, u których wartość rocznej sprzedaży będzie niższa niż 200 tys. zł netto, będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, stosownie do przepisów ustawy o VAT.

Kancelaria podatkowa Advicero Tax zaznacza, że dla celów ustalenia, czy limit 200 tys. zł został przekroczony, należy brać pod uwagę całą sprzedaż dokonywaną przez daną osobę, a nie jedynie sprzedaż z tytułu wprowadzania i poboru energii.

Z powyższego zwolnienia można dobrowolnie zrezygnować, co może mieć swoje plusy i minusy. Więcej na ten temat w artykule: Co zmiany w zakresie VAT oznaczają dla prosumentów?

Jak w kontekście objęcia podatkiem VAT będzie traktowany prosument, któremu dzięki wprowadzonej do sieci nadwyżki energii przysługuje do wykorzystania opust? Czy będzie musiał zapłacić VAT od energii pobranej i rozliczonej w ramach opustu – w tym od podlegającej opustowi ilości energii oraz składnika zmiennego dystrybucji?

Jak wyjaśnia Marcin Baj z kancelarii podatkowej Advicero Tax, co do zasady pobór energii przez prosumenta od operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) powinien być traktowany jako dostawa towarów dokonywana przez OSD i opodatkowana VAT. Bowiem stosownie do przepisów ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów – w tym wszelkich postaci energii.

Niemniej jednak, zgodnie z ustawą o VAT podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot – m.in. udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży. Jeżeli opustu dokonano natomiast już po sprzedaży, podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen – tłumaczy Marcin Baj z kancelarii Advicero Tax.

W naszej ocenie, nawet jeżeli uznać, że pobranie energii przez prosumenta powinno co do zasady wchodzić w zakres VAT, to wydaje się, że w przedstawionej sytuacji VAT w praktyce nie wystąpi, gdyż kwota podstawy opodatkowania jest redukowana przez opust – dodaje.

Ekspert z kancelarii podatkowej Advicero Tax podkreśla jednak, że nie istnieje jeszcze ugruntowana praktyka w przedmiotowej kwestii. – Nie natrafiliśmy na żadne interpretacje dotyczące analogicznej sytuacji. Nie można więc wykluczyć, że organy podatkowe przyjmą sposób postępowania odmienny od powyżej przedstawionego – zaznacza.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zyta |
a jak będzie w sensie prawa podatkowego wyglądała sytuacja emeryta który jest prosumentem ?!
kaja |
komuś tu pojęcia się mylą . prosument to ktoś kto produkuje energie dla własnych potrzeb . więc jakie 200 tyś za sprzedaż jak prosument nie może sprzedawać. a za magazynowanie w sieci płaci 20%.
do kitu to |
@kaja a to czytałaś: "Kancelaria podatkowa Advicero Tax zaznacza, że dla celów ustalenia, czy limit 200 tys. zł został przekroczony, należy brać pod uwagę całą sprzedaż dokonywaną przez daną osobę, a nie jedynie sprzedaż z tytułu wprowadzania i poboru energii." Do limitu ma być zaliczana cała sprzedaż, jeśli ktoś prowadzi mały biznes to moim zdaniem po przekroczeniu przychodów ze sprzedaży 200 tyś. będzie musiał w ten cały VAT wejść.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...