Posłowie nie chcieli niższego VAT dla prosumentów. Którzy?

Posłowie nie chcieli niższego VAT dla prosumentów. Którzy?
Fot. Kancelaria Sejmu RP
REKLAMA

Sejm odrzucił wczoraj w pierwszym czytaniu zgłoszony przez PSL poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, którego celem było obniżenie tego podatku dla mikroinstalacji montowanych na gruncie lub na obiektach gospodarczych do stawki, która obowiązuje dla takich instalacji w przypadku  montażu na dachu budynku mieszkalnego.

Prosumenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią pod mikroinstalację na dachu swojego domu, mogą ją zainstalować na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. W tym przypadku muszą się jednak liczyć z wyższą stawką podatku VAT od całej instalacji, wynoszącą 23 proc. – a nie 8 proc. jak w przypadku montażu takiej instalacji na dachu domu (w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio 300m2 lub 150 m2).

Wobec braku możliwości odliczenia VAT-u, którą mają przedsiębiorstwa, nierozliczający się w ramach podatku VAT prosumeci – obecnie mają taką możliwość, ale nie muszą z niej skorzystać – w przypadku montażu mikroinstalacji na gruncie lub na budynku gospodarczym muszą się liczyć z istotnym wzrostem kosztów takiej inwestycji.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towaru i usług, autorstwa PSL, miał zrównać wartość podatku VAT w przypadku mikroinstalacji wykonywanych na gruncie lub obiektach gospodarczych z wartością podatku stosowanego w przypadku instalacji wykonanej na budynku mieszkalnym.

Wczoraj na plenarnym posiedzeniu Sejmu projekt PSL nie zyskał jednak aprobaty większości posłów, których głosy sprawiły, że został odrzucony już w pierwszym czytaniu.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 223 posłów, w tym 212 posłów PiS, jeden poseł Kukiz15 (Barbara Chrobak), czterech posłów niezrzeszonych (Piotr Babiarz, Marek Jakubiak, Jan Klawiter, Stanisław Pięta) poseł Jacek Wilk z klubu W-S, a także pięciu posłów klubu Wolni i Solidarni (w tym Ireneusz Zyska).

Za dalszym procedowaniem projektu zmierzającego do obniżenia VAT dla mikroinstalacji głosowało natomiast 124 posłów Platformy Obywatelskiej, 19 posłów Kukiz15, 21 posłów Nowoczesnej, czterech posłów niezrzeszonych (Magdalena Błeńska, Adam Cyrański, Ryszard Galla, Janusz Sanocki), posłowie klubu Teraz! oraz dwóch posłów klubu W-S.

Od głosu wstrzymało się dwóch posłów – Andrzej Sośnierz z PiS oraz poseł niezależny Robert Majka. Nie głosowało 43 posłów.

Indywidualne wyniki głosowania są dostępne pod tym linkiem.

W połowie lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która oznacza, że wprowadzanie i pobór energii przez prosumentów z sieci w ramach systemu tzw. opustów nie jest już wyłączone z katalogu czynności opodatkowanych VAT. Czy na skutek tej zmiany rozliczenie energii pobieranej z sieci i podlegającej opustowi powinno podlegać VAT? Więcej na ten temat w artykule: Czy prosumenci zapłacą VAT od opustu?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (47)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
A właściwie czemu istnieje niższa stawka VAT na instalacje na obiektach mieszkalnych?
Polska Radomiem Europy |
Tak banda kaczafiego "uszczelnia" VAT. B.A.N.D.A S.K.U.....
Polska Radomiem Europy |
@MalpaPV : A właściwie czemu istnieje niższa stawka VAT na poszczegone produkty spozywcze ?
ENRGY |
@MojaPV - aby zachęcać do montowania instalacji fotowoltaicznej na dachac osób prywatnych. Coś w tym złego?
oze |
MojaPv.... TO WLASNIE JEST CALY PIS NIE CHCE DAC OZE POLSCE WLASNIE TAK PIS TROSZCY SIE PO POLAKOW I POLSKE !!!!!!! O tym powinno sie pisac i mowic jak najwiecej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
alladyn-solar-batt |
Poseł Jan Klawiter (przykładowo) znany mi osobiście mistrz usłużności wobec każdej aktualnie panującej i najsilniejszej partii. Za PO głosował jak chciało PO. Za PiS głosuje jak chce PiS. Byleby żyć z poselskiej diety.Po co im (posłom) społeczeństwo, po cóż regulowanie ustawodawstwa dla zaspokajania potrzeb Kowalskiego - przecież skoro mają władanie by uchwalać podatki to,, sami się wyżywią".
MojaPV |
A czemu nie zachęcać do używania pasty do zębów? albo kupowania dobrej jakości kiełbasy? kupowania lepszych aut? coś w tym złego?
MojaPV |
@oze A ja bym chciał, żeby PiS mi dał Lamborgini - zły PiS nie chce mi dać! bo stawki na VAT nie chce obniżyć!
Taka prawda |
Głupi motłoch narodowy nie rozumie, że posłowie są w sejmie po to, by uchwalić takie podatki by dla nich oraz otoczenia gwarantującego kontynuację farsy sejmowej - pieniędzy nie zabrakło. Motłoch w 5 minut uwierzy, że skreślając krzyżyk na karcie do głosowania o.... czymkolwiek decyduje. Decyduje o... NICZYM.
PV |
@MojaPV mikroinstalacje to nie lamborgini, to nie luksus, to budowanie bardziej sprawiedliwego i zaangażowanego społeczeństwa, kapitału społecznego. Tylko po co z tobą gadać skoro twoim zadaniem tutaj jest ośmieszanie i stawianie w złym świetle wszystkiego co ma związek z rozwojem społecznym i gospodarczym bazującym na większym i aktywniejszym udziale społeczeństwa w energetyce (do czego powinno zachęcać cywilizowane państwo na przykład niższymi podatkami)
VAT??? |
A właściwie czemu istnieje niższa stawka VAT na instalacje na obiektach mieszkalnych? - rozwinę to pytanie - czemu właściwie płacimy podatek VAT??? - pomijam stawki - każdy kto pracuje/zarabia płaci podatek dochodowy, a VAT to nie inaczej jak opodatkowanie opodatkowanych już wcześniej dochodów - inaczej podatek od podatku- po co więc go płacimy ???
jasiek |
Szkoda bo mi osobiście bardzo by się przydała niższa stawka VAT na budynku gospodarczym. Nie chciałbym sobie szpecić panelami budynku mieszkalnego. Poczekam rok dłużej z montażem i ceny też spadną o te 15%.
Lol |
Dajcie spokój, równe zasady dla wszystkich. Trujesz - płacisz. Nie gwarantujesz mocy „na zawołanie” - płacisz. Jak gwarantujesz - tobie płacą. Żadnych przywilejów bo OZE w Polsce skończy jak branża konwencjonalna - od ulg, deputatów, wcześniejszych emerytur, darmowych akcji spółek i innych dodatków w du...h im się poprzewracało.
ENRGY |
@MojaPV z niższym vatem na paste do zębów, instalacje OZE, lepszych(ekologiczniczniejszych) samochodów, zgadzam się! Większe zainteresowanie tymi produktami napewno miałoby pozytywny wpływ na dobrostan społeczeństwa. Dobrej jakości kiebłasa, poza walorami smakowymi, aż tak zdrowa nie jest więc tu bym odpuścił! Już napewno nie ekologiczna. Na mięso powinien być wyższy VAT aby ograniczać spożywanie do średnio 2 razy w tygodniu co jest zalecane przez lekarzy! Zgodzisz się?
OZE |
MojaPV to przechdzi juz sam siebie,!!! mi to wsio ryba ten VAT ale dla wiekszej liczby ludzi to juz jest duza roznica w cenie . Tak jak ktos napisal tu chodzi o rozwoj kraju, mniejsze trucie , czystrze powietrze itd NO ALE trzeba dbac o gornikow, kopalnie i kasa dla Misiewiczow :( PS A CO DO PODATKOW , to ktos kiedys wyliczal wszystkie vat i podatki i wyszlo mu ze oddaje panstwu jakies 50-60 % swojego zarobku, podatek 19, 23vat, podatek nieruchomosci, vat w jedzeniu , ubrania itd wiec 50 a nawet 60% to jest PEWNE !!!! CHORY JEST TEN SWIAT !!!
Polak |
https://www.youtube.com/watch?v=KBNP6bKXWeY&feature=youtu.be PiSobolszewia teraz promuje takie cuda na potrzeby ciemnego PiSoludu pokroju MojaTW:)
jasiek |
Mam pytanie do znawców. Czy jeśli inwerter zamontuję w domu mieszkalnym a panele na dachu gospodarczym to jaki VAT płacę. Czy można taką instalację rozbić na dwa rachunki z różnym VAT-em.
alladyn-solar-batt |
Do jasiek: niestety UKS stosuje negatywną i nterpretację podatkową chociaż zawsze jest ona,, indywidualna". Można sobie wyobrazić, że na kolejne zapytanie w tej sprawie - będzie pozytywna
oo |
@MojaPV a wiesz o tym, że jak kupisz piec na wyngiel z montażem do domu, to też masz stawkę 8%? Dlaczego instalacja na dachu miałaby mieć więcej niż 8%, jak sam dach ma też 8%? ... ale Ty to wszystko wiesz. No i muszę przyznać, ta prowokacja Ci się ładnie udała ;)
saper |
są kraje gdzie nie ma podatku VAT i jakoś tam da się żyć
Polska to chory kraj |
Wiadomo 500+, 300+, Mieszkanie+, poseł+ Banki+ same się nie zamortyzują!
Prawda |
Powiedzmy sobie wprost gdyby nie DOTACJE z UE to polska wyglądałaby jak Ukraina = Komuna! Nic by tutaj nie powstało, zero mostów, dróg, Autostrad, PV w gminach itp itd. A polaczkowe firmy groszem nie śmierdzą, każda z nich żyje na 120dniowy termin płatności (bo ma cashflow = 0) pseudo prezes jeździ niemieckim BMW na leasing, płacąc swoim pracownikom żenująco niskie pensje, no bo musi mieć na leasing swojej wymarzonej fury. Jakby dziś UE zablokowało wszystkie dotacje w gminach, to 99% polskich pseudo firm bankrutuje! :)
Polska Węglem Stoii |
Jaki kraj takie OZE z węgla, po co PGE chwali się stacjami ładowania na auta elektryczne, kiedy nasz kraj 97% energii ma z Węgla?
Sołtys |
MojaTV to zwykły cymbał, jeżdzący polonezem na leasing, żyjący na kredyt+ i rozkradający dotacje Unijne, bo sam nic w życiu nie osiągnał.
DJ Superficial |
Tylko życiowa miernota albo miernota może wierzyć, że ktoś mu coś da za darmo 500+? dotacje z UE? hahah śmiech :) Niemiec zatrudnia jakiegoś Januszka czy Patryczka w zatęchłej piwniczce za miskę ryżu żeby mu skręcał panele pv a Patryczek myśli, że Pana Boga za nogi złapał :) i jeszcze nazywa innych "cebulakami" :)
Wojtek |
Wygląda na to, że Polska na 100% nie osiągnie w 2020 roku wymaganego przez UE pułapu 15 proc. z odnawialnych źródeł energii. A to może nas kosztować nawet 8 mld zł. Takie wnioski płyną z nowego raportu Najwyższej Izby Kontroli o rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, który Greenpeace nazywa "miażdżącym dla Ministerstwa Energii" Modlę się żeby ten scenariusz jak najszybciej się spełnił.
Tadeusz |
Przecież posłowie żyją z naszego VAT czyli podatku, zatem czemu mieliby chcieć pomagać Kowalskiemu? Ten kraj nigdy nie był przychylny do robienia w nim biznesów, na całym świecie się robi a w Polsce się tylko gada.
sol |
@OZE - nie świat jest chory tylko twój kraj, który Cie okrada na te 60% podatków ukrytych w żywności, VAT, OC, czynszu itp. Podziękuj PISbolszewikom.
Sołtys |
@MojaPv - Lamborgini należy 100% do niemieckiego VWAG, ty tępy tłuku haha! O niemieckim VW możesz sobie tylko pomażyć. Prwnie twój cebulak pracodawca dał ci bilety na MPK i raz na miesiąc pozwala ci odpalić służbową Fabię 1.2 tsi haha
MojaPV |
@Sołtys A tobie waflu o co chodzi? co mnie obchodzą twoje problemy z tożsamością narodową, orientacją czy czymkolwiek innym?
MojaPV |
Jak słyszę, że chodzi o "dobrostan społeczny", "wyższe cele" itd to już mi się czerwona lampka zapala :) Skoro tak to czemu te instalacje mają być prywatne a nie "społeczne" - chodzi ci o "dobrostan"? to przekazuj energię do sieci za darmo! albo funduj tym, którzy mają niższe dochody. Bo obecna konstrukcja zakłada, że ten ubytek w podatkach ktoś musi wypełnić i tym kimś jestesmy my. Tak jak ktoś napisał - żadnych zwolnień w podatkach, wczesniejszych emerytur, dopłat itp.
oo |
@MojaPV, czyli postulujesz, aby piece na wyngiel w domach były na 23% VAT?? Ja też jestem za tym, a nawet bym dał stawkę jeszcze większą ... a zapomniałem ... zła unia mi nie pozwoli dużo więcej, ale cóż ... dajmy chociaż te 23% zamiast 8%, przecież podatki ktoś musi płacić, dlaczego nie ten co kupuje kopciucha ?? :) ... co? .. o stawkach VAT na kopciuchy nie chcesz nic pisać ?? hahaha
MojaPV |
@oo piec to masz w piekarni. A jeśli miałes na myśli kotły (tylko nie potrafiłeś się wysłowić) to tak, też uważam, że zwykła stawka byłaby ok.
MojaPv |
Ale ja jestem żałosnym Bolszewickim PISdzielcem
azza |
100 świństw na 100-lecie !
naiwny wyborca |
Przecież większość z nich nie wie nawet na jaki temat głosuje. Mamy 460 posłów a równie dobrze mogłoby ich być 50 jak i 5000. Jak szefostwo partii powie, tak zagłosują. Już wielokrotnie dziennikarze łapali posłów przed głosowaniem lub po i w krótkim wywiadzie udowadniali, że wielu posłów nawet nie zapoznało się z projektem (nie mieli czasu między ośmiorniczkami). A PiS dał się poznać z ustaw pisanych na kolanie i przepychanych w nocy. Wszystkim posłom wystarczą słowa "obniżenie podatku", aby zapaliła im się ostrzegawcza lampa i zagłosowali na NIE bez pochylenia się nad ustawą.
oo |
@MojaPV, .. haha ... tak trudno przyznać, że PV nie ma żadnych preferencji? VAT jest stworzony, aby poprzez różne stawki, zachęcać/zniechęcać ludzi do określonych zachowań. ... Tak dla przykładu, jak kupisz świeże winogrono, to masz bodajże 5%, ale wystarczy, że sfermentuje, to masz 23% :) ... Tak samo Państwo powinno zachęcać do instalacji PV, bo im więcej "ludzie" będą produkować, tym zamożniejsze będzie Państwo.
oo |
@MojaPV, pisząc piec, miałem przed oczami takie duże coś, co stało w pokojach i się wyngiel nosiło w wiaderkach, aby napalić.Własnie w naszej kamienicy (wspólnota mieszkaniowa), realizujemy termomodernizację i nikt nie ma w mieszkaniu kotła na węgiel, tylko właśnie takie piece. Jak ktoś sam modernizował ogrzewanie, to zawsze przechodził na gaz. ... ale ok, może napisanie kocioł, byłoby czytelniejsze ... ważne, że zrozumiałeś ;)
EcoSolar.pl |
Aby stymulować rozwój OZE rozliczenie prosumentów z dostawcami energii powinno być 1:1, bez żadnych dodatkowych zapisów w umowie (czysto i uczciwie) oraz instalacje te powinny być całkowicie zwolnione z VAT. Jako OZE rozumiem małe turbiny wiatrowe, małe turbiny wodne i fotowoltaikę na poziomie prosumenckim, czyli tak do 100kW. Coś takiego naprawdę dałoby paliwo napędowe do rozwoju rynku OZE i dzięki temu nie musielibyśmy płacić kar!!! Posłowie czegoś takiego nie rozumią bo od dekad nie zajmują się oni tym czym powinni, czyli dbaniem o dobro swojego kraju i dobrobyt jego obywateli.
Polak |
@MojaTW: w końcu przyznałeś się do tego, o czym wszyscy tu wiemy od dawna. Brawo za comming out:)
Tylewtemacie |
@naiwny wyborca _._._Jak Pis głosował bodaj przedwczoraj poprawki do ustawy o sądach , których notabene nie musiał robić to Kłamczyński patrzył na ręce Terleckiego bo sam nie wiedział co wcisnąć . Śmieszne to i straszne
Elon mlask |
Kij w oko KODziarzom i lewakom :)
Det |
@EcoSolar - posłowie wszystko rozumieją tylko maja swój naród za debili i od lat go okradają... ciemnotą się lepiej rządzi a polsk daje się okradać!!!
Polak |
@Elon mlask: Jeśli chciałeś się czymś popisać, to wyszło to, delikatnie ujmując, słabo. Wróć na chwilę do przedszkola i popracuj nad swoimi projektami. To mniej więcej ten poziom intelektualny i pewni tam poczujesz się swojsko, PiSobolszewicki kołku:)
Jan |
Taka partia pro-społeczna. Gnidy.
Lolek |
Klakierzy nie mają niezależnego głosu. Aby dobrze służyć panu,który dał im kasę i gwarancję dalszej posługi, muszą szukać argumentów, że ich pan jest genialny i ma zawsze rację.
Tutaj |
Posłowie PISu odrzucili projekt zmniejszenia stawki VAT z 23 do 8 procent, bo od 1 stycznia 2019 przegłosowali całkowite zwolnienia z VAT wielu przedsięwzięć teomodernizacyjnych, w tym fotowoltaiczne.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...