Posłowie nie chcieli niższego VAT dla prosumentów. Którzy?
Sejm odrzucił wczoraj w pierwszym czytaniu zgłoszony przez PSL poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, którego celem było obniżenie tego podatku dla mikroinstalacji montowanych na gruncie lub na obiektach gospodarczych – do stawki, która obowiązuje dla takich instalacji w przypadku montażu na dachu budynku mieszkalnego.
Prosumenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią pod mikroinstalację na dachu swojego domu, mogą ją zainstalować na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. W tym przypadku muszą się jednak liczyć z wyższą stawką podatku VAT od całej instalacji, wynoszącą 23 proc. – a nie 8 proc. jak w przypadku montażu takiej instalacji na dachu domu (w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz lokalach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio 300m2 lub 150 m2).
Wobec braku możliwości odliczenia VAT-u, którą mają przedsiębiorstwa, nierozliczający się w ramach podatku VAT prosumeci – obecnie mają taką możliwość, ale nie muszą z niej skorzystać – w przypadku montażu mikroinstalacji na gruncie lub na budynku gospodarczym muszą się liczyć z istotnym wzrostem kosztów takiej inwestycji.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towaru i usług, autorstwa PSL, miał zrównać wartość podatku VAT w przypadku mikroinstalacji wykonywanych na gruncie lub obiektach gospodarczych z wartością podatku stosowanego w przypadku instalacji wykonanej na budynku mieszkalnym.
Wczoraj na plenarnym posiedzeniu Sejmu projekt PSL nie zyskał jednak aprobaty większości posłów, których głosy sprawiły, że został odrzucony już w pierwszym czytaniu.
Za odrzuceniem projektu zagłosowało 223 posłów, w tym 212 posłów PiS, jeden poseł Kukiz15 (Barbara Chrobak), czterech posłów niezrzeszonych (Piotr Babiarz, Marek Jakubiak, Jan Klawiter, Stanisław Pięta) poseł Jacek Wilk z klubu W-S, a także pięciu posłów klubu Wolni i Solidarni (w tym Ireneusz Zyska).
Za dalszym procedowaniem projektu zmierzającego do obniżenia VAT dla mikroinstalacji głosowało natomiast 124 posłów Platformy Obywatelskiej, 19 posłów Kukiz15, 21 posłów Nowoczesnej, czterech posłów niezrzeszonych (Magdalena Błeńska, Adam Cyrański, Ryszard Galla, Janusz Sanocki), posłowie klubu Teraz! oraz dwóch posłów klubu W-S.
Od głosu wstrzymało się dwóch posłów – Andrzej Sośnierz z PiS oraz poseł niezależny Robert Majka. Nie głosowało 43 posłów.
Indywidualne wyniki głosowania są dostępne pod tym linkiem.
W połowie lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która oznacza, że wprowadzanie i pobór energii przez prosumentów z sieci w ramach systemu tzw. opustów nie jest już wyłączone z katalogu czynności opodatkowanych VAT. Czy na skutek tej zmiany rozliczenie energii pobieranej z sieci i podlegającej opustowi powinno podlegać VAT? Więcej na ten temat w artykule: Czy prosumenci zapłacą VAT od opustu?
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.