Rekordowe obroty zielonymi certyfikatami… i rekordowa nadpodaż

Rekordowe obroty zielonymi certyfikatami… i rekordowa nadpodaż
Fot. Damian Brdak
REKLAMA

W sierpniu Towarowa Giełda Energii odnotowała rekordowy wolumen sesyjnego obrotu zielonymi certyfikatami. Mocno wzrosły również ich ceny, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2015 r. mimo jednoczesnego wzrostu nadpodaży certyfikatów, która przebiła na koniec minionego miesiąca granicę 30 TWh.

W ubiegłym miesiącu łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł 4 364 050 MWh i był o 20,9 proc. większy w stosunku do sierpnia roku ubiegłego.

W tym wolumen obrotu zielonymi certyfikatami (instrumenty PMOZE i PMOZE_A) ukształtował się na poziomie 2 638 181 MWh, a więc o 12 proc. wyższym niż w sierpniu 2017 r., przy czym w ubiegłym miesiącu za wygenerowanie aż 60 proc. wolumenu odpowiadały transakcje sesyjne.

Sierpniowy wolumen transakcji sesyjnych w obrocie zielonymi certyfikatami – 1 580 737 MWh – stanowi najwyższą wartość w historii TGE i aż o 47,6 proc. przewyższa wolumen sesyjny z sierpnia ubiegłego roku, kiedy po praz pierwszy przewyższył on wolumen obrotu w transakcjach pozasesyjnych.

Miesiąc wcześniej, w lipcu br. obroty zielonymi certyfikatami na sesjach dały w sumie wolumen 1 492 250 MWh, a miesiąc wcześniej 1 290 189 MWh. Najniższy sesyjny wolumen obrotów w tym roku odnotowano w styczniu, gdy wyniosły 765 261 MWh.

W ubiegłym miesiącu mocno wzrosła również cena zielonych certyfikatów. Cena średnioważona na sesjach wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 125,45 zł/MWh, co oznacza wzrost o 35,30 zł/MWh względem lipca br. i stanowi najwyższą wartość od kwietnia 2015 r. Tymczasem ten rok rozpoczynał się jeszcze średnią ceną w styczniu na poziomie 49,05 zł/MWh.

Trudno znaleźć przyczynę tego wzrostu, analizując dane popytu i podaży. W sierpniu ponownie wzrosła ogromna rynkowa nadpodaż zielonych certyfikatów. W ub. miesiącu wystawiono certyfikaty odpowiadające produkcji 664 201,1 MWh, a nie umorzono żadnych certyfikatów, tym samym nie zdejmując z rynku żadnego wolumenu.

W ten sposób na koniec sierpnia nadwyżka wystawionych i nieumorzonych zielonych certyfikatów pierwszy raz przekroczyła granicę 30 TWh (wyniosła 30 544 461,18 MWh).

W ubiegłym miesiącu zablokowano jedynak do umorzenia certyfikaty odpowiadające produkcji aż 4 938 831 MWh – umorzenie takiego wolumenu będzie oznaczać istotne zmniejszenie nadpodaży, która jednak i tak pozostanie ogromna.

Tymczasem mimo ogromnej nadpodaży ceny zielonych certyfikatów na początku września rosną nadal. Podczas ostatniej sesji z wtorku 6 września osiągnęły już średni poziom 153,36 zł/MWh, czyli znacznie wyższy niż osiągnięty w notowaniach pozasesyjnych (105,55 zł/MWh).

Jaka może być przyczyna wzrostu cen zielonych certyfikatów w sytuacji nadal rosnącej nadpodaży? Więcej w artykule: Duży skok cen zielonych certyfikatów. Dzięki rozporządzeniu ME?

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PawianPV |
Wolny rynek co? He he he
MojaPV |
Ciekawe co na tę cenę wszystkie te golasy, które przepowiadały, że zmiana zasad w sprawie opłaty zastępczej trwale uwali cenę zielonych certyfikatów ?:) Mam odszukać Wasze lamenty? haha:D
Master |
MojaPV ustawa o opłacie zastępczej zaczyna działać od przyszłego roku więc jak coś to wstrzymaj się z tym rechotem bo jeszcze Ci się to czkawką odbije, rusza wspołspalania i zielony musi kosztowac powyżej 150, a że masz w sobie coś ze świra to nie dziw się tym komentarzom, trochę pokory i empatii człowieku, przecież nikt tu nie pojerzewa Cię o altruizm, zdecydowanie i wyłącznie o przerośnięty egoizm
MojaPV |
@Master aha czyli jak ceny zielonych spadły na glebę to był to spisek i w ogóle wina współspalania (mimo faktu, że to wiatraki produkują najwięcej tej makulatury, takie brednie były powielane w przestrzeni publicznej). Teraz gdy cena idzie w górę to się okazuje, że to też jest spisek... czy te paranoiczne tłumaczenia nie sa śmieszne? :)
AST |
Panowie. Komentujemy, a nie obrażamy innych. Opluwamy wszystkich wokół. Po co? Nie jesteśmy przez to lepsi ale gorsi. Szanujmy się. Wyrażajmy swoje opinie dlaczego certyfikaty drożeją i tyle. My czytamy wasze komentarze i oczekujemy wypowiedzi merytorycznych. Możemy się z nimi nie zgadzać, ale wyrażajmy swoje opinie na temat.
Agat |
Jak ceny zielonych spadły plus jeszcze wykluła się mafia pobierająca haracz (wody polskie) mój znajomy zlikwidował swoją elektrownię wodną (37 kW). Pytałem go teraz czy wraca do "biznesu". Powiedział, że nie - nie ma zamiaru zainwestować w odbudowę i po roku znowu się zmienią przepisy i znowu go "udupią". Poza tym każdego tygodnia wywoził przyczepkę samochodową śmieci - musiał ekstra płacić za ich oddanie. A że rzeczka czysta...
GwiazdaTVP |
Jawny argument za sztucznym sterowaniem cenami ZC przez ministerialnych gołodupców. Jak chcieli z powodów politycznych uwalić prywatne OZE to obniżyli cene prawie do zera w ciągu paru dni, jak jednak UE tupneła nóżką ze na malo OZE i trzeba reaktywowac polską ścieme zwaną współspalanie to ceny rosną wbrew ekonomii. A ja mówie że siedlecki siwy pawian pociąga skorumpowanym łapskiem za sznurek gdy mu odpowiada.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...