Rekordowe obroty zielonymi certyfikatami… i rekordowa nadpodaż

Rekordowe obroty zielonymi certyfikatami… i rekordowa nadpodaż
Fot. Damian Brdak

W sierpniu Towarowa Giełda Energii odnotowała rekordowy wolumen sesyjnego obrotu zielonymi certyfikatami. Mocno wzrosły również ich ceny, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2015 r. mimo jednoczesnego wzrostu nadpodaży certyfikatów, która przebiła na koniec minionego miesiąca granicę 30 TWh.

W ubiegłym miesiącu łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł 4 364 050 MWh i był o 20,9 proc. większy w stosunku do sierpnia roku ubiegłego.

W tym wolumen obrotu zielonymi certyfikatami (instrumenty PMOZE i PMOZE_A) ukształtował się na poziomie 2 638 181 MWh, a więc o 12 proc. wyższym niż w sierpniu 2017 r., przy czym w ubiegłym miesiącu za wygenerowanie aż 60 proc. wolumenu odpowiadały transakcje sesyjne.

REKLAMA

Sierpniowy wolumen transakcji sesyjnych w obrocie zielonymi certyfikatami – 1 580 737 MWh – stanowi najwyższą wartość w historii TGE i aż o 47,6 proc. przewyższa wolumen sesyjny z sierpnia ubiegłego roku, kiedy po praz pierwszy przewyższył on wolumen obrotu w transakcjach pozasesyjnych.

Miesiąc wcześniej, w lipcu br. obroty zielonymi certyfikatami na sesjach dały w sumie wolumen 1 492 250 MWh, a miesiąc wcześniej 1 290 189 MWh. Najniższy sesyjny wolumen obrotów w tym roku odnotowano w styczniu, gdy wyniosły 765 261 MWh.

W ubiegłym miesiącu mocno wzrosła również cena zielonych certyfikatów. Cena średnioważona na sesjach wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 125,45 zł/MWh, co oznacza wzrost o 35,30 zł/MWh względem lipca br. i stanowi najwyższą wartość od kwietnia 2015 r. Tymczasem ten rok rozpoczynał się jeszcze średnią ceną w styczniu na poziomie 49,05 zł/MWh.

Trudno znaleźć przyczynę tego wzrostu, analizując dane popytu i podaży. W sierpniu ponownie wzrosła ogromna rynkowa nadpodaż zielonych certyfikatów. W ub. miesiącu wystawiono certyfikaty odpowiadające produkcji 664 201,1 MWh, a nie umorzono żadnych certyfikatów, tym samym nie zdejmując z rynku żadnego wolumenu.

REKLAMA

W ten sposób na koniec sierpnia nadwyżka wystawionych i nieumorzonych zielonych certyfikatów pierwszy raz przekroczyła granicę 30 TWh (wyniosła 30 544 461,18 MWh).

W ubiegłym miesiącu zablokowano jedynak do umorzenia certyfikaty odpowiadające produkcji aż 4 938 831 MWh – umorzenie takiego wolumenu będzie oznaczać istotne zmniejszenie nadpodaży, która jednak i tak pozostanie ogromna.

Tymczasem mimo ogromnej nadpodaży ceny zielonych certyfikatów na początku września rosną nadal. Podczas ostatniej sesji z wtorku 6 września osiągnęły już średni poziom 153,36 zł/MWh, czyli znacznie wyższy niż osiągnięty w notowaniach pozasesyjnych (105,55 zł/MWh).

Jaka może być przyczyna wzrostu cen zielonych certyfikatów w sytuacji nadal rosnącej nadpodaży? Więcej w artykule: Duży skok cen zielonych certyfikatów. Dzięki rozporządzeniu ME?

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.