UE uzgodniła cel poprawy efektywności energetycznej do 2030 r.

UE uzgodniła cel poprawy efektywności energetycznej do 2030 r.
Komisarz KE ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate. Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

Unijne instytucje wczoraj wynegocjowały finalny cel Unii Europejskiej w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej do roku 2030. W ubiegłym tygodniu UE uzgodniła cel udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energii na koniec przyszłej dekady.

Unia Europejska finalizuje negocjacje dotyczące kluczowych celów unijnej polityki energetycznej na rok 2030.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska, Parlament i Rada UE zgodziły się na ustanowienie celu udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energii do roku 2030 na poziomie 32 proc., podejmując przy tym kilka kluczowych decyzji, które ukierunkują rozwój OZE w Europie po 2020 r. Więcej na ten temat w artykule: Cel OZE na 2030 r. uzgodniony. Ambitny?

Natomiast wczoraj unijni decydenci uzgodnili nowy cel zwiększenia efektywności energetycznej do 2030 roku o 32,5 proc. To cel wyższy o 12,5 pkt proc. od celu wyznaczonego na rok 2020 (20 proc.). To także wyższy poziom niż postulowany wcześniej choćby przez Komisję Europejską, która chciała poziomu 30 proc., a także od celu zwiększenia efektywności energetycznej o 27 proc., który szefowie państw UE uzgodnili jeszcze w 2014 r.

Podobnie jak w przypadku nowego OZE, także w zakresie efektywności energetycznej uzgodniono na rok 2023 rewizję przyjętych założeń i ewentualne podniesienie uzgodnionego celu.

Wiadomo, że realizacji celu efektywności energetycznej na rok 2030 ma pomóc wdrożenie w Unii Europejskiej regulacji zmierzających m.in. do stosowania inteligentnego opomiarowania zużycia energii i ciepła – zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych.

Odbiorcy mają zyskać lepszy dostęp do informacji o zużyciu, co skłoni ich do bardziej efektywnego wykorzystania energii.

Jak komentował wczoraj unijny komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate, wyznaczenie celu efektywności energetycznej na rok 2030 to kluczowa decyzja w kierunku budowania niezależności energetycznej Unii Europejskiej.

Europa jest największym na świecie importerem paliw kopalnych. Dzisiaj kładziemy temu kres (…) Większość tego, co wydajemy na importowane paliwa kopalne teraz będziemy inwestować na miejscu w bardziej efektywne energetycznie budynki, przemysł i transport. Nowy cel 32,5 proc. zwiększy naszą przemysłową konkurencyjność, stworzy miejsca pracy, ograniczy rachunki za energię, pomoże w walce z ubóstwem energetycznym i poprawi jakość powietrza. To porozumienie pokazuje determinację Europy do budowy nowoczesnej gospodarki, która jest mniej zależna od importowanej energii i która ma więcej produkowanej na miejscu czystej energii – stwierdza unijny komisarz.

Wyliczenia przedstawione przez Komisję Europejską w 2016 r. wskazywały, że osiągnięcie celu zwiększenia efektywności energetycznej do 30 proc., wobec wcześniejszej propozycji 27 proc., może oznaczać ograniczenie importu ropy i gazu o 12 proc.

Podobniej jak cel OZE, cel poprawy efektywności energetycznej do roku 2030 powinien jeszcze zostać formalnie zaakceptowany przez Parlament Europejski i Radę.

Później nowa dyrektywa dotycząca efektywności energetycznej zostanie opublikowana w unijnym dzienniku urzędowym i wejdzie w życie po 20 dniach, a państwa UE będą mieć od tego momentu 18 miesięcy na wdrożenie jej postanowień do krajowych porządków prawnych.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Ten święty Mikołaj ze zdjęcia uzgadnia te bezsensowne cele?
SPS |
@MojaTV: podaj przykład "sensownego" celu... jeśli w ogóle potrafisz.
MojaPV |
O tym decydować powinna gospodarka, racjonalność ekonomiczna, rynek a nie jakiś brodacz z UE
kris |
Moja@ A u nas decyduje gospodarka czy dopłaty do węgla??
klonWitczaka |
MałpaPV - na twoją zgudbe, a na nasze szczescie - ten brodacz ustala :-) na szczescie w tej kwestii głos PL sie nie liczy :) gdyby sluchac obecnych elit z PL to Europa wyladowała by w rowie :-)
MojaPV |
Europa juz jest w rowie (tylko jeszcze o tym nie wie) i to nie jest taki potoczny rów
klon Witczaka |
MałpaPV - na szczescie to tylko twoja opinia nie poparta zadnymi faktami :-) możesz sobie pisać co CI slina na język przyniesie i tak to na nic nie wpływa :-)
MojaPV |
Trump stawia do pionu Makrelę, Makarona i resztę hałastry z rudym pinokiem na czele :). To trochę potrwa ale finał będzie pozytywny!
klonWitczaka |
Trampek - dać prawicy władzę, a pogrąży nawet największe mocarstwo :) Już niedługo tego idiote Chiny wciągną jedną dziurką od nosa :)

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...