Cel OZE na 2030 r. uzgodniony. Ambitny?

Cel OZE na 2030 r. uzgodniony. Ambitny?
Fot. Miguel Arias Cañete, Twitter
REKLAMA

Nie 27 proc., jak zdecydowali w 2014 r. szefowie państw Unii Europejskiej, ani 35 proc. jak chciał Parlament Europejski i kilka krajów UE. W Brukseli wczoraj uzgodniono cel udziału zielonej energii w unijnym miksie energetycznym do roku 2030 na poziomie 32 proc.

Cel na poziomie 32 proc. to kompromis między stanowiskami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE, której opinia była wypadkową głosów wszystkich ministrów ds. energii w krajach Unii Europejskiej.

To poziom istotnie wyższy od uzgodnionego w 2014 r. prze szefów państw Unii Europejskiej, którzy postulowali przyjęcie celu 27 proc. (Polskę na tym szczycie reprezentowała premier Ewa Kopacz).

Początkowo przyjęcie wyższego celu wydawało się mało realne, a poziom 27 proc. popierała Komisja Europejska oraz konserwatywna w tej kwestii Rada UE.

W ubiegłym roku Komisja zasygnalizowała jednak poparcie bardziej ambitnego poziomu, zwracając uwagę, że realizacja wyższego celu – w stosunku do 27 proc. – odbędzie się tym samym kosztem, jaki wcześniej przyjęto, ze względu na wyraźny spadek kosztów produkcji energii odnawialnej.

Z kolei Parlament Europejski poparł cel 35 proc. – do takiego wzywały zresztą organizację reprezentujące unijny sektor energetyki odnawialnej, ale także kilka czołowych koncernów energetycznych w UE.

Tuż przed finalnym rozstrzygnięciem urosło też grono państw popierających cel 35 proc. Do Szwecji, Portugalii, Luksemburga i Litwy dołączyły Hiszpania i Włochy. Z drugiej strony w poniedziałek delegacja niemiecka poinformowała, że nie poprze celu wyższego niż 32 proc. i na takim poziomie skończyły się negocjacje.

Energetyka odnawialna jest dobra dla Europy, a Europa jest dobra w energetyce odnawialnej. To porozumienie to ciężko wypracowane zwycięstwo w naszych działaniach, aby wykorzystać potencjał transformacji energetycznej w Europie – skomentował unijny komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Cañete.

O ile można pozytywnie ocenić zwiększenie celu OZE na rok 2030 w stosunku do początkowych pomysłów unijnych decydentów, o tyle niepewność co do inwestycji w energetyce odnawialnej wprowadza brak indywidualnych, krajowych celów. W zamian Unia Europejska ma wdrożyć mechanizmy, które zapewnią realizację celu na poziomie UE. Pierwszy przegląd postępów i ewentualna rewizja tych mechanizmów ma nastąpić najpóźniej w roku 2023.

Dzisiaj przed godziną 4 rano w Brukseli uzgodniono – oprócz celu na poziomie 32 proc. – także całkowitą rezygnację z wykorzystania oleju palmowego w energetyce do roku 2030. Zdecydowano też o zamrożeniu poziomu wykorzystania w transporcie biopaliw pierwszej generacji – na poziomie, który zostanie osiągnięty w roku 2020, a także przyjęto cel 3,5-proc. udziału biopaliw drugiej generacji, czyli takich, w których nie wykorzystuje się surowców spożywczych.

Jednocześnie przyjęto cel udziału energii odnawialnej w unijnym transporcie, który ma sięgnąć 14 proc. do roku 2030.

Uzgodniono również zabezpieczenie prawa do produkcji, magazynowania, autokonsumpcji i sprzedaży energii przez unijnych prosumentów. Więcej na ten temat w artykule: Prosumenci będą mieć łatwiej. Ważną granicą ma być 25 kW.

Komisja, Parlament i Rada nadal nie wypracowały natomiast porozumienia co do innego kluczowego celu w polityce energetyczno-klimatycznej do roku 2030. Mimo intensywnych negocjacji sprawą otwartą pozostaje cel w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i nie wiadomo, czy kompromis zostanie osiągnięty jeszcze w czasie bułgarskiej prezydencji w UE, która kończy się w tym miesiącu. Jeśli tak się nie stanie, przewodnictwo w negocjacjach przejmie następująca po bułgarskiej, prezydencja austriacka.

Co z celem na 2020 r.?

Póki co Unia Europejska musi wywiązać się z celu udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym przyjętego na rok 2020, który wynosi 20 proc. W tym przypadku przyjęto obowiązkowe cele dla każdego kraju UE, które mają dać razem 20 proc.

Już teraz wiadomo, że wiele państw będzie mieć problem z realizacją swoich krajowych celów. Do tego grona zalicza się Polska, której cel wynosi 15 proc. Brak postępu w inwestycjach w OZE, który notujemy w ostatnich latach, a także nadal stosunkowo niski udział zielonej energii w krajowym miksie konsumpcji energii, skłonił nawet ostatnio urzędników Ministerstwa Energii do przyznania, że naszego celu możemy nie zrealizować. Wcześniej ME zapewniało, że nie będziemy mieć problemów z osiągnięciem poziomu 15 proc.

Niewywiązanie się z celu OZE na 2020 r. może oznaczać konieczność uzupełniania braków zielonej energii m.in. poprzez tzw. transfery statystyczne, czyli zakupienie „wirtualnej” energii z OZE od państw, które w ramach swoich celów wypracowały nadwyżkę.

Takim krajem może być np. Litwa, natomiast brakującej energii odnawialnej raczej nie odkupimy od Niemców, którzy co prawda przodują w produkcji zielonej energii elektrycznej, jednak po uwzględnieniu udziału OZE w cieple i transporcie nasi zachodni sąsiedzi mogą swojego celu (18 proc.) nie osiągnąć.

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2016 r. udział zielonej energii w konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie wynosił ogółem w Unii Europejskiej 17 proc. Nasz kraj w tym samym roku osiągnął poziom 11,3 proc. Na jakim etapie z realizacją krajowych celów OZE są inne państwa UE? Więcej w artykule: Eurostat: Polska dalej od celu OZE na 2020 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysiek |
Polska na bank go nie osiągnie. Dziś mamy ok 2-3% enegrii z OZE. PIS stawia na węgiel i górników (mocny elektorat) żeby wygrać w kolejnych wyborach.
MojaPV |
Jaki sens ma osiąganie jakichkolwiek celów "na siłę"? Powrót do gospodarki centralnie planowanej - UE drugim ZSRR? Jeśli coś jest rentowne i sensowne to nie potrzeba ustalać żadnych minimalnych celów
Prawda |
@ MojaPV - dobrze że wegiel polski leżący na 1 kilometrze głebokości jest rentowny i sensowny do wydobywania.... Dlatego kretynie jeżdzisz niemieckim autem nie polskim... :)
IXI |
@MojaPV - Nie "na siłę" a "zdroworozsądkowo". Cel ma jedynie pomóc. Bo mądry człowiek wybiera się w podróż z planem, czyli celem. Głupi wyjeżdża na wakacje bez zaplanowania i dopiero po przybyciu na miejsce zastanawia się, co zobaczyć, w którą stronę się udać.
Ksiądz |
Polska to jedynie 35 milionowy kraj zbytu dla mądrych zagranicznych firm. Swojego nic nie mamy oprócz cebuli, tępego społęczeństwa + i bilionowych zadłużeń :)
Mietkos |
Na portalu WNP jest taka informacja ... "Założono także duże wzmocnienie roli prosumentów, czyli instalacji o mocy poniżej 25 kW " o czym TEN portal nie wspomina !!!
MojaPV |
@Prawda To ty kretynie robisz u Niemca i wydaje Ci sie, że Pana Boga za nogi trzymasz :) a wegiel na Lubelszczyźnie masz na jakiej głębokości? a w odkrywkach na jakiej jest? wracaj do szkoły na geografię bo braki masz.
MojaPV |
@IXI plan to co innego niż cel prawda? ok plan możesz mieć ale tu jest mowa o osiąganiu jakiegoś celu nie "zdroworozsądkowo" ale za wszelką cenę
MojaPV |
@Ksiądz jak Ci ktoś narzuca co możesz a czego nie a Ty się na to godzisz to co się dziwić, że będzie z Ciebie robił rynek zbytu? Pora się obudzić.
Denis_wind |
Polska z 2% OZE mistrzem Polski
Ksiądz |
MojaPV - nikt mi nic nie narzuca, chce żeby moje dzieci żyły w czystym i normalnym kraju. Twoja debilna argumentacja jest na takim poziomie jak: Narzuca Ci ktoś żeby korzystać z telefonu komórkowego zamiast budki telefonicznej! Czemu nie korzystasz nadal z Budki telefonicznej, parowozu, maszyny do liczenia i TV kineskopowego? Unia narzuciła Ci TV LCD, i samochód spalinowy?
MojaPV |
@Ksiadz Zaczynasz coś kumać! brawo! otóż nikt nigdy nie narzucał nikomu minimalnych celów udziału telefonii komórkowej w rynku, nikt nie określał minimalnej ilości komputerów, nikt nie narzucał minimalnego udziału LCD itd, nikt nie dopłacał nikomu za używanie telefonii komórkowej... a w przypadku oze masz "prikaz" - dostrzegasz różnicę?
MojaPV |
@Ksiadz Zaczynasz coś kumać! brawo! otóż nikt nigdy nie narzucał nikomu minimalnych celów udziału telefonii komórkowej w rynku, nikt nie określał minimalnej ilości komputerów, nikt nie narzucał minimalnego udziału LCD itd, nikt nie dopłacał nikomu za używanie telefonii komórkowej... a w przypadku oze masz "prikaz" - dostrzegasz różnicę?
ENRGY |
@MojaPVProblem w tym, że brak wyznaczonych celów prowadzi do niewspólmiernej eksploatacji środowiska i zmian klimatycznych w przeciwieństwie do tel komórkowych.
Oz |
@MojaPV zawsze pieprzysz jak potłuczony. Z tego bełkotu ciężko wyciągnąć jakieś sensowne wnioski. Mam tylko nadzieję że to co wypisujesz jest marna prowokacją bo jeżeli twoje średniowieczne myślenie i rozumowanie jest na Serio to współczuję.
bs_boss |
@ MojaPV | 2018-06-14 11:06:14 -- powiedz mi kolego jakie jeszcze poza rtęcią świństwa pompują do atmosfery elektrownie spalające węgiel z odkrywek ??? -- sięgnij do informacji prasowych zamiast delegować ludzi do lekcji geografii --- http://wyborcza.pl/7,155287,23492684,polskie-elektrownie-truja-rtecia-belchatow-najwiekszym-trucicielem.html ---
MojaPV |
@ENERGY poważnie? nie rozśmieszaj mnie :) to z tego punktu widzenia trzeba zrobić natychmiastowo cel 100% a nie 32% - zaskarż złą UE :D
MojaPV |
@bs_boss ojej! aż dziw, że jeszcze żyjesz! no niesamowite! i to średnia życia coraz bardziej się wydłuża... no niesamowite!
sol |
Moja PV. Indianom w Amazonii też nikt nic nie narzuca i dlatego jak dotąd operują łukiem i oszczepem, a książek używają do rozpalenia ogniska.Ubrania robią sobie z liści palmowych, itd. (więcej w programach Cejrowskiego). Ale w tzw. cywilizowanym świecie dzieciom narzuca się np. obowiązek szkolny a i dorośli też mają różne obowiązki, nawet takie, których lekceważenie kończy się izolacją od społeczeństwa. Więc po co wypisujesz te bzdury?
ENRGY |
@MojaPV - tak poważnie. Postep poprzez wydobycie paliw kopalnych to rozwój niezrównoważony prowadzący do nadmiernej ekploatacji środowiska w długim okresie. Co w tym kontrowersyjnego? Przeciez to tylko logika, nie sadziłem, że trzeba komukolwiek tłumaczyć. 100 % jest oczywiście celem ostatecznym w dalszej przyszłości i to tez nic nowego.
sol |
Ależ to oczywiste, że chodzi cel 100% OZE. Wydaje mi się, że polemika z Moja PV jest bez sensu i już nie zamierzam jej prowadzić.
MojaPV |
@sol Właśnie obnażyłeś swój tok myślenia - przykład choć egzotyczny to bardzo dobry! Ty, żyjesz w przeświadczeniu, że władza wie lepiej o dla Ciebie dobre bo sam sobie nie poradzisz, nie wiesz co dla Ciebie dobre w tym "skomplikowanym świecie" (czytaj skończysz jak Indianin w Amazonii). Ale wyobraź sobie, że nie każdy potrzebuje nakazu żeby coś wybrać - jak chcę to wybiorę, jak nie to nie. Chodzi o to by nie zakazywać. Świetnie odnalazłbyś się w kraju Kim Dzong Una...
MojaPV |
@ENRGY zatem przestań używać auta, komputera, przestań jeść mięso, odłącz się od sieci energetycznej bo to wszystko symbole "niezrównoważonego" rozwoju. Chłopie rozejrzyj się dookoła i powiedz mi co w Twoim otoczeniu jest "niezrównoważone? Bo moim zdaniem nierównowaga panuje u Ciebie w czasie poświęconym na czytanie bzdetów serwowane Ci przez twórców nowej religii.
ENRGY |
@MojaPV - o matko, poczytaj czym jest zrównoważony rozwój bo ewidentnie czegoś nie rozumiesz. Mam dla Ciebie metaforę która może pomóc. Wyobraź sobie, że budujesz sobie w garażu prymitywny samolot i skaczesz z nim z klifu. Twoim celem jest aby lecieć, no i wydaje Ci się na początku, że lecisz. Tak naprawdę jednak spadasz, bo nie masz równowagi siły nośnej w stosunku do grawitacji. W tej sytuacji ja Ci mówię, że spadasz i masz ograniczony czas zanim uderzysz w ziemię aby złapać ciąg. Ty mi natomiast mówisz, ze przecież lecisz i ja jestem wariatem i wszystko jest ok. Czy możesz sobie wyobrazić do czego odnosi się ta metafora?
ENRGY |
@MojaPV - tak na marginesie jeżeli byśmy się dalej nie rozumieli. Zrównoważony rozwój nie polega na, wyłączeniu komputera, niejedzenia mięsa i odłączenia się od sieci. Kazda z tych rzeczy może być robiona w sposób zrównowazony.
MojaPV |
@ENRG Wiesz co? Twoja metafora jest tak daremna, że aż szkoda ją komentować - napiszę Ci tylko tyle, że stosując jej wykładnie to ja Ci mogę powiedzieć że nie żyjesz (no bo przecież kiedyś umrzesz...). A co do "zrównoważonego rozwoju" to nie ma czegoś takiego bo zawsze ktoś Ci wykaże (jakis większy ortodoks od Ciebie), że jednak robisz coś kosztem czegoś/kogoś. A tak z ciekawostek to "zrównoważony rozwój" to zwykły oksymoron bo zachowanie równowagi wyklucza zmianę, wzrost a więc i rozwój. Ale nawet gdyby na chwilę przyjąć Twój tok rozumowania to dziś jednak żadna z tych rzeczy nie jest "zrównoważona" i jako wyznawca "zrównoważonego rozwoju" powinieneś natychmiast z tego zrezygnować albo jesteś hipokrytą.
ENRGY |
@MojaPV - powtórzę: to, że te rzeczy nie są zrobione w sposób zrównowazony teraz nie oznacza, że nie moga być w przyszłości. Popieranie tej zmiany nie musi wykluczać korzystania z telewizora. Moze się przejawiać wspieraniem OZE które dostarczy prąd w zrównoważony sposób do telewizora. OZE które głównie bazuje na energii słonecznej jest "niezrównowazone" tylko w sensie zużycia się energii słońca. Promieniowanie dociera do Ziemi czy tego chcemy czy nie i bedzie jeszcze przez miliardy lat. W praktyce jest to źródło niewyczerpalne. Twojej wersji metafory nie skomentuje bo nie rozumiem co niby jest w niej podobnego. Albo lecisz albo spadasz. Albo uderzysz w Ziemie albo nie.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...