Engie przejmuje w energetyce odnawialnej

Engie przejmuje w energetyce odnawialnej
Fot. Engie
REKLAMA

Aktywny również na polskim rynku energetyki odnawialnej, francuski koncern energetyczny Engie systematycznie zwiększa swoje zaangażowanie w rynek OZE. Kolejny krok to przejęcie czołowego dewelopera źródeł odnawialnych we Francji.

Engie poinformowało o przejęciu grupy Langa, która realizuje inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej, solarnej, biogazowej i biomasowej. Nie podano wartości transakcji. 

Do końca tego roku portfolio operacyjnych projektów francuskiego inwestora ma wzrosnąć do 165 MW w energetyce fotowoltaicznej i 39 MW w energetyce wiatrowej, a Langa rozwija kolejne projekty o mocy 1,3 GW, które mają wejść w fazę operacyjną do roku 2022.

Langa potwierdziła swoją efektywność w ostatniej francuskiej aukcji dla fotowoltaiki, w której była trzecim inwestorem pod względem wygranego potencjału elektrowni solarnych (najwięcej zwycięskich projektów przypadło na spółki Engie).

Możemy spodziewać się kolejnych przejęć Engie na rynku OZE. Francuski koncern energetyczny zapewnia, że do 2021 r. zrealizuje projekty wiatrowe na łączną moc 3 GW oraz fotowoltaiczne na 2,2 GW.

Francuski koncern inwestował wcześniej w OZE także w Polsce. W naszym kraju posiada farmy wiatrowe Dąbrowice (35,75 MW), Pągów (51 MW), Wartkowo (30,75 MW) oraz Jarogniew-Mołtowo (20 MW).

Niewątpliwie jedną z ciekawszych inwestycji w OZE, w które zaangażowani są Francuzi, jest powstający w Hiszpanii projekt farmy wiatrowej o mocy 300 MW, z którym nie wiążą się żadne subsydia i preferencje ze strony rządu. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze farmy wiatrowe w UE powstaną bez subsydiów.

Engie rozwija aktywność także w sektorze małoskalowej energetyki odnawialnej. Klienci francuskiego koncernu, którzy skorzystają z wprowadzonej ostatnio oferty „My Power”, mogą spłacać domowy system fotowoltaiczny z magazynem energii, uiszczając przez 10 lat miesięczną opłatę w wysokości 109 euro (w przypadku wycenionego na 11,3 tys. euro zestawu fotowoltaicznego o mocy 1,8 kW i magazynu energii o pojemności 2,5 kWh). Miesięczny koszt w przypadku wyboru opcji bez magazynu energii ma wynosić 70 euro.

Francuzi rozwijają też inne nowatorskie rozwiązania w biznesie związanym z OZE, korzystając z możliwości, które daje dygitalizacja. Więcej na ten temat w artykule: Engie wykorzysta blockchain do certyfikacji zielonej energii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...