Engie wykorzysta blockchain do certyfikacji zielonej energii

Engie wykorzysta blockchain do certyfikacji zielonej energii
EDP Renovaveis press
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny podpisał pierwszą umowę, w ramach której będzie dostarczać zieloną energię odbiorcy, który uzyska dostęp do danych o pochodzeniu energii przekazywanych niemal w czasie rzeczywistym.

Aby potwierdzić konsumpcję energii odnawialnej, w Unii Europejskiej już wiele lat temu wdrożono system tzw. gwarancji pochodzenia, których zakup ma zapewnić, że dany odbiorca posiada określony udział OZE w konsumowanej energii. Taki system wdrożono także do polskiego prawa za pomocą nowelizacji Prawa energetycznego z lipca 2013 r., a gwarancje pochodzenia można kupić na Towarowej Giełdzie Energii.

Ostatnio w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w konsumpcji określonych odbiorców coraz częściej są podpisywane są wieloletnie umowy na zakup energii odnawialnej. (tzw. Power Purchase Agreements, PPA) – często jeszcze przed zrealizowaniem farmy wiatrowej czy fotowoltaicznej, która ma dostarczać energię, co daje inwestorowi możliwość pozyskania kredytu i rozpoczęcia budowy.

Teraz francuski koncern energetyczny Engie chce pójść o krok dalej i dzięki wykorzystaniu technologii blockchain ma zaoferować swoim klientom, którym sprzedaje zieloną energię, dostęp do przekazywanych niemal w czasie rzeczywistym (near-real time) informacji o tym, skąd pochodzi energia.

Engie podpisało umowę z francuskim producentem gazów przemysłowych Air Products, któremu będzie sprzedawać energię odnawialną mającą pochodzić z farmy wiatrowej we francuskim departamencie Aveyron, a także z dwóch elektrowni wodnych w Eget w departamencie Hautes-Pyrénées oraz w Marèges w departamencie Corrèze.

Energia będzie trafiać do fabryki Air Products zlokalizowanej w Saint-Quentin Fallavier w departamencie Isère.

Wykorzystanie technologii blockchain umożliwi francuskiej firmie otrzymywanie bieżących informacji o pochodzeniu energii, a także o udziale OZE w miksie energii elektrycznej konsumowanej przez fabrykę w Saint-Quentin Fallavier.

Air Products za pomocą dedykowanego panelu internetowego otrzyma też informacje o bieżącej produkcji energii z instalacji OZE objętych umową zawartą z Engie, a ponadto będzie posiadać dostęp do wykonanego w technologii blockchain rejestru otrzymanych certyfikatów.

Zebrane informacje na temat wykorzystania energii odnawialnej francuska firma będzie mogła przekazywać swoim klientom.

Certyfikacja z wykorzystaniem technologii blockchain daje Engie okazję do transformacji relacji między producentem i odbiorcą energii. Nie tylko dostarczamy zieloną energię, ale także wspieramy naszych klientów w transformacji energetycznej. Dzięki takiemu rodzajowi kontraktów uzyskujemy dwa cele – poprawę monitoringu konsumpcji energii odnawialnej u naszych klientów, a ponadto umożliwiamy klientom śledzenie udziału energii odnawialnej, która trafia ostatecznie do klienta końcowego – komentuje Edouard Neviaski z Engie.

Air Products działa w 50 krajach, zatrudniając 15 tys. pracowników. Aktualna rynkowa wartość firmy sięga 35 mld dolarów.

Francuski koncern energetyczny Engie posiada oddziały w 70 krajach i zatrudnia na całym świecie 150 tys. pracowników.

W maju ub.r. francuski koncern zapowiedział, że udostępni dane pokazujące produkcję energii z jednej ze swoich farm wiatrowych, demonstrując korzyści wiążące się z wykorzystaniem technologii big data, która może służyć m.in. do optymalizowania pracy tego rodzaju instalacji.

Już w ubiegłym roku rozwijane we współpracy ze Schneider Electric oprogramowanie przetwarzało dane z należących do Engie ponad 160 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 717 turbin wiatrowych, które wchodząc w skład 109 farm wiatrowych i elektrowni PV położonych w Francji, Belgii, Włoszech, Niemczech, Holandii, Rumunii i Polsce.

Cel francuskiego koncernu, który zmieniając nazwę z GDF Suez na Engie obrał kierunek na czystą energetykę, to budowa do 2021 r. nowego potencjału wiatrowego na poziomie 3 GW oraz nowego potencjału fotowoltaiki rzędu 2,2 GW. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...