Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym. Nie tylko farmy fotowoltaiczne

Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym. Nie tylko farmy fotowoltaiczne
Fot. Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej
REKLAMA

W pierwszych miesiącach 2018 roku w systemie aukcyjnym rozpoczęły funkcjonowanie kolejne instalacje odnawialnych źródeł energii  głównie farmy fotowoltaiczne, ale również jedna elektorwnia wiatrowa. Projektów z wygranymi aukcjami, których jeszcze nie sfinalizowano, jest nadal znacznie więcej niż projektów zrealizowanych.

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, że od początku 2018 r. rozliczenia sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym rozpoczęło 8 instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5,349 MW, z czego 7 instalacji to elektrownie fotowoltaiczne, każda o mocy nieprzekraczającej 1 MW, których łączna moc wynosi 4,549 MW. Do systemu aukcyjnego weszła również  jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Wcześniej, do połowy stycznia br., pracę w systemie aukcyjnym rozpoczęło 25 nowych instalacji, w tym 24 elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy do 1 MW.

Natomiast w połowie listopada ub.r. URE informował, że liczba nowych instalacji, które już wówczas produkowały energię rozliczaną w systemie aukcyjnym, wynosiła 11 i wszystkie były farmami fotowoltaicznymi o jednostkowej mocy do 1 MW.

Uruchomienie tych instalacji to efekt aukcji dla nowych instalacji, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. oraz w czerwcu 2017 r. W tych aukcjach można było zgłaszać oferty na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł energii o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Te aukcje zostały zdominowane przez projekty fotowoltaiczne, ale zgłoszono również skutecznie kilka ofert dotyczących produkcji energii z wiatraków.

W aukcji z czerwca 2017 r. złożono skutecznie 472 oferty, z czego wygrały 352 oferty należące do 236 wytwórców. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 195,00 zł/MWh i 398,87 zł/MWh.

Natomiast aukcję z grudnia 2016 r. wygrały 84 oferty złożone przez 62 firmy, ze 152 skutecznie złożonych ofert. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej energia została sprzedana, wyniosła odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

W przypadku instalacji „istniejących”, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy o OZE i w których wytworzenie energii elektrycznej po raz pierwszy nastąpiło przed 1 lipca 2016 r., czyli przed wejściem w życie rozdziału 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wszystkie tego rodzaju instalacje, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz w czerwcu 2017 r., już rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej w systemie aukcyjnym.

Produkcję energii potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego rozpoczęły w systemie aukcyjnym dotąd OZE – w tym instalacje nowe i „istniejące” – o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 52,829 MW.

Uczestnik aukcji dla tzw. instalacji „nowych” w ofercie zobowiązuje się do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego – zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o OZE – w terminie 48 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji. Wyjątki to elektrownie fotowoltaiczne, z których produkcja energii musi rozpocząć się w terminie do 24 miesięcy, a także morskie farmy wiatrowe, dla których przewidziano 72 miesiące.

Oznacza to, że beneficjenci pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r., którzy wygrali ją zgłaszając projekt farmy fotowoltaicznej, mają na rozpoczęcie produkcji energii jeszcze niewiele ponad 8 miesięcy. Biorąc pod uwagę, że produkcję energii będą rozpoczynać też wygrani drugiej aukcji z 29 czerwca 2017 r., możemy spodziewać się, że najbliższe kwartały będą czasem wzmożonej aktywności inwestycyjnej na polskim rynku fotowoltaicznym.

W tym roku Ministerstwo Energii planuje przeprowadzenie największych jak dotąd aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Ich wdrożenie jest jednak uwarunkowane wcześniejszym przyjęciem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, której celem jest m.in. doprecyzowanie zasad udzielania pomocy publicznej w systemie aukcyjnym. Więcej o planowanych na ten rok aukcjach dla OZE w artykule: Nowelizacja ustawy o OZE. Wiadomo, jakie będą warunki tegorocznych aukcji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...