Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym. Nie tylko farmy fotowoltaiczne

Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym. Nie tylko farmy fotowoltaiczne
Fot. Zgorzelecki Klaster Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej
REKLAMA

W pierwszych miesiącach 2018 roku w systemie aukcyjnym rozpoczęły funkcjonowanie kolejne instalacje odnawialnych źródeł energii  głównie farmy fotowoltaiczne, ale również jedna elektorwnia wiatrowa. Projektów z wygranymi aukcjami, których jeszcze nie sfinalizowano, jest nadal znacznie więcej niż projektów zrealizowanych.

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, że od początku 2018 r. rozliczenia sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym rozpoczęło 8 instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5,349 MW, z czego 7 instalacji to elektrownie fotowoltaiczne, każda o mocy nieprzekraczającej 1 MW, których łączna moc wynosi 4,549 MW. Do systemu aukcyjnego weszła również  jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Wcześniej, do połowy stycznia br., pracę w systemie aukcyjnym rozpoczęło 25 nowych instalacji, w tym 24 elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy do 1 MW.

Natomiast w połowie listopada ub.r. URE informował, że liczba nowych instalacji, które już wówczas produkowały energię rozliczaną w systemie aukcyjnym, wynosiła 11 i wszystkie były farmami fotowoltaicznymi o jednostkowej mocy do 1 MW.

Uruchomienie tych instalacji to efekt aukcji dla nowych instalacji, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. oraz w czerwcu 2017 r. W tych aukcjach można było zgłaszać oferty na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł energii o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Te aukcje zostały zdominowane przez projekty fotowoltaiczne, ale zgłoszono również skutecznie kilka ofert dotyczących produkcji energii z wiatraków.

W aukcji z czerwca 2017 r. złożono skutecznie 472 oferty, z czego wygrały 352 oferty należące do 236 wytwórców. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 195,00 zł/MWh i 398,87 zł/MWh.

Natomiast aukcję z grudnia 2016 r. wygrały 84 oferty złożone przez 62 firmy, ze 152 skutecznie złożonych ofert. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej energia została sprzedana, wyniosła odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

W przypadku instalacji „istniejących”, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy o OZE i w których wytworzenie energii elektrycznej po raz pierwszy nastąpiło przed 1 lipca 2016 r., czyli przed wejściem w życie rozdziału 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wszystkie tego rodzaju instalacje, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz w czerwcu 2017 r., już rozpoczęły wytwarzanie energii elektrycznej w systemie aukcyjnym.

Produkcję energii potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego rozpoczęły w systemie aukcyjnym dotąd OZE – w tym instalacje nowe i „istniejące” – o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 52,829 MW.

Uczestnik aukcji dla tzw. instalacji „nowych” w ofercie zobowiązuje się do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego – zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o OZE – w terminie 48 miesięcy od dnia zamknięcia aukcji. Wyjątki to elektrownie fotowoltaiczne, z których produkcja energii musi rozpocząć się w terminie do 24 miesięcy, a także morskie farmy wiatrowe, dla których przewidziano 72 miesiące.

Oznacza to, że beneficjenci pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r., którzy wygrali ją zgłaszając projekt farmy fotowoltaicznej, mają na rozpoczęcie produkcji energii jeszcze niewiele ponad 8 miesięcy. Biorąc pod uwagę, że produkcję energii będą rozpoczynać też wygrani drugiej aukcji z 29 czerwca 2017 r., możemy spodziewać się, że najbliższe kwartały będą czasem wzmożonej aktywności inwestycyjnej na polskim rynku fotowoltaicznym.

W tym roku Ministerstwo Energii planuje przeprowadzenie największych jak dotąd aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Ich wdrożenie jest jednak uwarunkowane wcześniejszym przyjęciem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, której celem jest m.in. doprecyzowanie zasad udzielania pomocy publicznej w systemie aukcyjnym. Więcej o planowanych na ten rok aukcjach dla OZE w artykule: Nowelizacja ustawy o OZE. Wiadomo, jakie będą warunki tegorocznych aukcji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...