Prezes URE mocno skrytykował działania OSD dotyczące mikroinstalacji

Prezes URE mocno skrytykował działania OSD dotyczące mikroinstalacji
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska
REKLAMA

Wczoraj podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej, poświęconego ostatnim propozycjom zmian planowanych w zakresie wymagań dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, odniósł się do nich Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, od którego będzie zależeć finalnie zatwierdzenie tych zmian. Obecny na posiedzeniu przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznaczył natomiast, że „Ministerstwo dowiedziało się o proponowanych zmianach z portali informacyjnych w Internecie”.

Niedawno prosumentów i rynek fotowoltaiczny zaskoczyła informacja o planowanych przez czołowych operatorów systemu dystrybucyjnego zmianach w zakresie zasad przyłączania mikroinstalacji, które zawarto w projekcie aktualizacji tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD).

OSD zaproponowali w projekcie aktualizacji IRiESD nowe wymogi, które mają kluczowe znaczenie przy doborze sprzętu oraz oznaczają konieczność wprowadzenia w mikroinstalacjach dodatkowych funkcjonalności.

Najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych zaproponowali m.in. wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kW, a w przypadku przedziału mocy 10-40 kW postulowana jest możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.

Mimo, że operatorzy systemu dystrybucyjnego ogłosili na swoich stronach internetowych konsultacje w sprawie zaproponowanych zmian, o tyle te informacje przeszły w branży OZE niezauważone i w efekcie nie zgłosiła ona swoich uwag w czasie przewidzianym na konsultacje.

Tymczasem OSD zaproponowali, aby postulowane przez nich zmiany weszły w życie już 1 kwietnia br., a ich wdrożenie wprowadziłoby ogromne zamieszanie na rynku prosumenckim. Dotknięci nimi zostaliby nie tylko inwestorzy dopiero planujący swoje instalacje, ale także aktualni prosumenci, w przypadku których pojawiłoby się ryzyko odłączenia ich mikroinstalacji ze względu na niespełnienie wymogów zaktualizowanej IRiESD. Takie zmiany postawiłyby też pod znakiem zapytania projekty realizowane z dofinansowaniem np. ze środków unijnych, w przypadku których nie uwzględniano proponowanych teraz wymogów.

Wczoraj podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej do propozycji zmian przygotowanych przez OSD, a bardziej do sposobu ich procedowania, ustosunkował się Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Dopóki regulator jest niezależny, to nie ma zgody na takie procedowanie i to niezależnie, czy mówimy o dokumencie niższej rangi, bo jest to dokument techniczny, czy mówimy o rozporządzeniach czy zmianach ustawy – powiedział wczoraj Maciej Bando, zaznaczając, że tylko od niego zależy, czy zaproponowane zmiany wejdą w życie.

Zapewniam, że taki sposób procedowania nigdy nie zyska mojej akceptacji. (…) nie można z dnia na dzień przekreślać planów biznesowych firm czy doprowadzać do unieważnienia przetargów – mówił prezes URE.  

Ostatnie dwa lata to niezbyt dobry okres dla branży energetyki odnawialnej. Może nie kontynuujmy tego czasu – stwierdził Maciej Bando.

O ile jednak prezes URE mocno skrytykował sposób procedowania przez OSD przygotowanych przez nich propozycji zmian w zakresie zasad przyłączania i funkcjonowania mikroinstalacji w sieciach dystrybucyjnych, o tyle Maciej Bando nie odniósł się szczegółowo już do samych propozycji zmian w IRiESD, które zaproponowali operatorzy. Zaznaczył jednak, że „nie widzi możliwości” zatwierdzenia zmian zaproponowanych przez OSD w ich dotychczasowym kształcie.

Wcześniej, po konsultacjach przeprowadzonych przez OSD w zakresie proponowanych aktualizacji w IRiESD, serwis prasowy Urzędu Regulacji Energetyki odpowiedział portalowi Gramwzielone.pl na prośbę o ocenę proponowanych zmian, że nie wpłynęły do Urzędu wnioski w sprawie zatwierdzenia tych zmian. – Dopiero analiza przedłożonych wniosków umożliwiłaby odpowiedzi na zadane pytanie. Należy również zwrócić uwagę, że w wyniku przeprowadzonych konsultacji może ulec zmianie treść i zakres proponowanych przez OSD zmian – odpowiedział URE.

Obecny na wczorajszym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej zastępca dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej, Rozproszonej i Ciepłownictwa w Ministerstwie Energii, Leszek Banaszak, poinformował natomiast, że „Ministerstwo dowiedziało się o proponowanych zmianach z portali informacyjnych w Internecie”.

Przedstawiciel ME zaznaczył, że z informacji posiadanych przez resort wynika, że zaproponowane przez OSD zmiany miałyby dotyczyć nie tylko przyszłych prosumentów, ale również dotychczas przyłączonych. Dodał, że jednostkowy koszt niezbędnej modernizacji instalacji prosumenckiej – w celu dostosowania jej do nowych zasad IRiESD – wyniósłby około 3 tys.zł i koszt ten musiałby ponieść prosument.

Stoimy na stanowisku, że ta instrukcja powinna być bardzo mocno skonsultowana ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami i bardzo się cieszymy, że jest cały czas mocny i niezależny Urząd Regulacji Energetyki – stwierdził przedstawiciel resortu energii.

Do stanowiska Ministerstwa Energii odniósł się prezes URE. 

Ministerstwo Energii jest również właścicielem pionowo zintegrowanych grup energetycznych. W związku z tym niedopuszczalne dla mnie jest, aby właściciel nie wiedział, co robią spółki, którymi zawiaduje, tym bardziej jeśli znajduje to taki oddźwięk społeczny. Mój wielki apel, abyście pomogli panowie w nakłonieniu spółek energetycznych do normalnej komunikacji z rynkiem – stwierdził Maciej Bando zwracając się do przedstawiciela ME.

Ostatnio OSD poinformowali o planach powtórzenia konsultacji w zakresie zmian w IRiESD dotyczących warunków przyłączania i współpracy mikroinstalacji z siecią. Więcej na ten temat w artykule: Zmiany w zasadach przyłączania mikroinstalacji. Będą nowe konsultacje w OSD.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (46)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Bańdo chce nadal hodować święte krowy niepodlegające obowiązkom takim jak wszyscy pozostali
Janko |
MojaPV - jakie święte krowy nie podlegające jakim obowiązkom, jakbyś jako funkcjonariusz ministerialny był łaskaw nam wszystkim wytłumaczyć...
cuuube |
Pan Bando, zapomniał , że z kolei jego byt zależy od prezesa Kłamczyńskiego i to od niego zależy co wejdzie w życie . Jeśli guru dostanie sugestie od lobby energetycznego, to pan Bando spadnie że stołka , na rzecz bardziej przychylnej owieczki
X |
ktoś w ministerstwie umie korzystać z komputera i nawet czyta informacje na portalach branżowych. Aż się wzruszyłem. A tak swoją drogą - sprywatyzować OSD, precz z sitwą i ich klakierami.
dziadek |
szkoda ze branża nie potrafiła w sposób jjednoznaczny odnieść sie do proponowanych zmian w czasie konsultacji... nie świadczy to zbyt dobrze o licznych przecież stowarzyszeniach OZE w Polsce.
analityk |
Jest kilka rozwiązań tej sytuacji. Po pierwsze dymisja ministra energii (sam się przecież nie poda do dymisji bo nie ma honoru) na jego miejsce wchodzi Anna Streżyńska, która zrobi taki porządek z OSD rozbijając 4 regionalne monopole. Po drugie OSP w tym przypadku PSE milczą, też mogłyby zająć stanowisko w tej sprawie. OSP może tez wyłączyć OSD jak im coś nie będzie pasowało (OSP ma wpływ na OSD a nie odwrotnie). Po trzecie OSD wogóle nie modernizują swoich sieci dystrybucyjnych, chwalą się tylko takimi inwestycjami z dofinansowania unijnych projektów. PV mają znikomy wpływ na OSD, chodzi tylko o władzę, przecież nie wolno samemu wytwarzać prądu trzeba go kupować po 0,6zł/kWh. Z tego przecież m.in PGE OBRÓT i inne firmy czerpią największe zyski.
alladyn-solar-batt |
,,szkoda ze branża nie potrafiła w sposób jjednoznaczny odnieść sie do proponowanych zmian w czasie konsultacji...'' - sposób ,,ogłoszenia'' stanowi o tym , czy to były, czy nie były konsultacje. W tym wypadku nie były to konsultacje, co podnosi Prezes URE, choć owija w bawełnę bo z pewnością chciałby użyć ostrzejszych sformułowań. Nie były, skoro sposób i metoda ich zakomunikowania nie pozwoliła Ministerstwu dowiedzieć się o tej ,,inicjatywie''.
cuuube |
@Mojapv , co to za bzdura , obudź się człowieku . Czy domy można było budować w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jego wysokości wraz z kominem od wiatraków ? Czy w domowej instalacji ZE ogranicza Kowalskiemu moc z około maks 5kw na fazę do 3 ? Jak chcą to zrobić z PV ? Czy Kowalskiemu wyłączają zasilanie instalacji w domu gdy ZE produkują energię , albo ktoś ma kaprys czy interes w tym by nie miał prądu? No nie . Więc przestań pitolić .
pesel |
Uważam, że OSD powinny pójść dalej i powinny zażądać aby każdy kto odbiera prąd, na własny koszt wyposażył się i urządzenia do zdalnego włączania, wyłączania czy też zmiany mocy czynnej. Skoro prosumenci mogą tak wpływać na sieć, że urządzenia nadzoru są konieczne to znaczy, że sieć będącą w gestii OSD ledwo dyszy. OSD zaniedbały swoje sieci i teraz prosumenci musza to nadrabiać. A dlaczego tylko prosumenci? Kto to widział aby zwykły obywatel mógł bezkarnie włączać sobie czajnik czy inne urządzenie kiedy tylko chce?
alladyn-solar-batt |
Nie mniej powyższe wskazuje, jak bardzo patologiczne i oderwane od społeczeństwa i jego potrzeb są załogi (ludzie) pracujący na wyspach wyjętych spod prawa jakimi są Spółki Energetyczne, oparte o przepisy od lat łamiące Konstytucję - przepisy o charakterze lex specialis, lex mafia, lex monopol. _______________________________________________________powyższe wskazuje też potężną rolę pełnią ,,portale informacyjne w internecie''. Nieoficjalnie dodam, że chodzi o Wasze wypowiedzi na tutejszym gWz......
Ted |
,,obowiązkom takim jak wszyscy pozostali '' - obowiązki takie mój Panie nie istnieją. Istnieją zaś tacy jak Ty, którzy wyznają tę wiarę, że gdziekolwiek są prawa obowiązujące wszystkich. Nawet w Ameryce nie ma takich praw. Co dopiero w Polsce.
Sol |
@MojaPV - o czym ty w ogóle piszesz człowieku?? W artykule jest napisane coś dokładnie odwrotnego...Może przeczytaj to jeszczeraz, zanim wyprodukujesz kolejny nic nie wnoszący komentarz na tym serwisie.
Lechu |
Wymagania nowej IRiESD oznaczają dla mikroinstalacji do 10 kW dodatkowy wydatek rzędu 20 tys zł (co najmniej) - nową efektywność ekonomiczną takiego przedsięwzięcia można policzyć w pamięci. Natomiast dla mikroinstalacji 10-40 kW nowe przepisy oznaczały by konieczność demontażu - bo takie falowniki nie istnieją. Osoby piszące IRiESD powinny przerzucić się na literaturę fantasy klasy B, albo jakieś inne harlekiny. Bo o swojej branży nie mają bladego pojęcia....
Ted |
Jak głupawy nie umiejący czytać ze zrozumieniem szczekacz MojaPV poszukuje równości w prawach wykonywanych przez PiS to proszę: ,,Jeszcze jako Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz przyznał 13,5 tys. zł nagrody Annie Pęzioł-Wójtowicz, byłej już rzeczniczce resortu "- Macierewicz przyznał premię za "szczególną inicjatywę w służbie i wykonywanie zadań służbowych wymagających dużego nakładu pracy - również poza czasem służby". Anna Pęzioł-Wójtowicz to pochodząca z Kraśnika, a wychowana w Janowie Lubelskim, była rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej. Obowiązki te objęła w kwietniu ub. roku zastępując Bartłomieja Misiewicza. Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/krasnik/a/anna-peziolwojtowicz-z-krasnika-hojnie-nagrodzona-przez-antoniego-macierewicza-bylego-szefa-mon,13016580/
Kalina |
@ Moja PV - widać z twojego trollowania że całymi dniami tu siedzisz bo albo nie masz pracy albo siedzisz na 500+ albo też pracujesz w nędznej budżetówce :)
Energetyk |
@,,Osoby piszące IRiESD powinny przerzucić się na literaturę fantasy klasy B, albo jakieś inne harlekiny. Bo o swojej branży nie mają bladego pojęcia.... '' - czyżby? Doprawdy uważasz, że nie maja pojęcia? Skoro zamiarem głównym pomysłodawców tych zmian było zamrożenie możliwości generowania energii i wprowadzania jej do sieci OSD przez dotychczasowych i przyszłych Prosumentów, to najskuteczniejszym byłoby ustanowienie takiego tekstu IRiESD, który prowadziłby do ....po prostu technicznej niewykonalności tych instrukcji w przypadku i w stosunku do Prosumentów. Na szczęście ta próba dzięki m.in. gWz nie pozostała niezauważona.
Energetyk |
Nawiasem mówiąc to po pierwsze - skoro emisariusze mafii obrotu węglowymi floatami ,,dotarli'' do osób decyzyjnych w Spółkach Energetycznych i ,,pociągają za sznurki'' Rynku poprzez starania by wyeliminować generację Prosumencką, która co do zasady w połączeniu z PC i opustami likwiduje znaczną część niskiej emisji pochodzącej ze spalania podłego węgla - wyeliminować za pomocą zmian i umieszczenia absurdalnych zapisów w IRiESD, to należy z góry zalożyć, ze mieliśmy do czynienia jedynie z pierwszą lecz nie ostatnią próbą nieczystej gry. Gry, której wobec potęgi narzędzia jakim jest IRiESD oddana w ręce Spólek Energetycznych - uczciwi konsumenci/Prosumenci nie mają szans w przypadku dalszego manipulowania przy tym narzędziu. Całe szczęście, że ostatnią, niestety w myśl przepisów JEDYNĄ linią obrony jest akceptacja IRiESD przez Prezesa URE. rzecz w tym, ze tylko kwestią czasu jest nie to czy, ale kiedy rządząca mafia obali Prezesa bando wstawiając w jego miejsce jednego ze swych licznych figurantów.
mkiolp |
@ MojaPV - jesteś żałosny, szkoda mi Twej rodziny...
MojaPV |
Czy istnieje przepisy powodujace podobne efekty dla JWCD ?
Prosument |
Jako Prosument zawarłem umowę z OSD na podstawie której BOŚ udzielił mi kredytu ze spłatą przez pięć lat. Coś tu się nie trzyma kupy ta cała manipulacja przez OSD. Mam wrażenie że wiele będzie spraw sądowych a może OSD będzie spłacać pozostałość kredytu.
Leon |
Drogi Prezesie URE! OSD wyłącznie przestrzegają obowiązującego prawa! Wszystkie wcześniejsze karty aktualizacji były konsultowane tak samo, zgodnie z art. 9g ustawy Prawo energetyczne. Jak się teraz coś komuś nie spodobało, bo OSD uderzają w interesy handlujących tanią chińszczyzną, to nagle tryb jest zły. Kto przepraszam ma w tym kraju odpowiadać za jakość energii w sieci? OSD czy URE? OSD wprowadzają do IRiESD wyłącznie przepisy europejskich norm, aby można było egzekwować przepis art. 7 ust. 8d9.
Zenek |
Wszystkim mądralom i krzykaczom na tym forum cytuję przepis art. 7 ust. 8d10 ustawy Prawo energetyczne: "Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego może ograniczyć pracę lub odłączyć od sieci mikroinstalację o mocy zainstalowanej większej niż 10 kW przyłączoną do sieci tego operatora w przypadku, gdy wytwarzanie energii elektrycznej w tej mikroinstalacji stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pracy tej sieci. Uwzględniając stopień zagrożenia bezpieczeństwa pracy poszczególnych obszarów sieci, operator w pierwszej kolejności ogranicza proporcjonalnie do mocy zainstalowanej pracę mikroinstalacji albo odłącza ją od sieci. Po ustaniu stanu zagrożenia bezpieczeństwa pracy sieci operator jest obowiązany niezwłocznie przywrócić stan poprzedni." Może warto najpierw przepisy poczytać a potem się wypowiadać.
zwęglona zielona pyra |
Inwestowanie pod rządami pisu to działanie na własną szkodę !!!
MojaPV |
Czyżby Bańdo już sobie mościł gniazdko u jakiegoś handlarza chińszczyzną albo jakimś szemranym lobbystycznym think tanku ?
Aldebaran |
@ Zenek. W cytowanym przepisie ustawy jest użyte słowo MOŻE oraz mikroinstalacje POWYŻEJ 10 kW. Czy jest jakiś przepis dyrektywy dotyczący zdalnego wyłączania mikroinstalcji poniżej 10 kW ?
MojaPV |
a czemu poniżej 10kW miałoby być na innych zasadach?
pazerneOSD |
OFF Grid i F..K OFF dla Pawiana
Aldebaran |
@mojapv Ano dlatego bo konieczność zmian instrukcji uzasadnia się wymaganiami dyrektywy czy przepisów UE. Więc jak to jest - są te wymaganiaczy nie ?
MojaPV |
jakaś kolejna "nadzwyczajna kasta", której obowiązki nie dotyczą...
cuuube |
w pkt 26 jest mowa tylko większych niż 10kw https://www.operator.enea.pl/operator/o-enei-operator/iriesd-komunikaty/2018/07.02.2018/iriesd_ened_ka_10_2018_1.0_20180131.pdf opublikowane tutaj https://www.operator.enea.pl/oeneioperator/komunikaty/2018/57-komunikat-enea-operator-sp.-z-o.o.-dotyczacy-instrukcji-ruchu-i-eksploatacji-sieci-dystrybucyjnej--07.02.2018-r.
Agat |
@MojaPV | 2018-03-21 20:13:44 "a czemu poniżej 10kW miałoby być na innych zasadach?" Proste - bo jest poniżej 10 kW.
Agat |
@cuuube A co z tabelą 2 na końcu? PGE też ma taką.
Kolo |
Wiecie co, akurat w tym przypadku MojaPv ma rację - żadnych przywilejów bez względu na moc o stalacji. Nie będzie bolało jak wam coś odbiorą. A jak spróbują dołożyć podatków to przejdziecie na offgrid. Zrozumcie że OSD to klika kolesi, którzy w duszy mają bezpieczeństwo energetyczne kraju, liczy się tylko kasa. Wiatraki już raz podkopały ich pozycję, nie pozwolą na to żeby inna technologia za szybko się rozwijała.
Kaczyński |
Macierewicz , szykujcie mi tu Misiewicza , zaraz zwolni się stanowisko
1234 |
@Leon, pisze "OSD uderzają w interesy handlujących tanią chińszczyzną" to proszę podaj jaki sprzęt obecnie na rynku spełnia te nowe wymagania? ŻADEN. Celem zmian nie jest poprawa jakości sieci, tylko celem jest w niekłócący się z ustawą o OZE sposób uczynienie małych prywatnych inwestycji w PV nieopłacalnymi. Przy okazji ucierpią osoby które już posiadają działające instalacje. Wytwarzają one niewielką ilość mocy na rynku i nie ma uzasadnienia technicznego aby ograniczać ich pracę. Czemu prawo nie działa wstecz w przypadku bezpieczników różnicowoprądowych? Ile osób ciągle ginie z powodu ich braku w starych instalacjach? Koszt modyfikacji do zaakceptowania ale nie ma propozycji aby wprowadzić nakaz modyfikacji istniejących instalacji bo z protestami obudziłby elektorat wiadomo kogo. OK dla zmian dotyczących nowych inwestycji o istotnych mocach, OK jeśli od przyszłego roku i jeśli będą już gotowe na rynku techniczne rozwiązania. Ale nie od 1 kwietnia 2018 i nie od 3kW. *********** dawniej gdy pytano mnie czy opłaca się instalacja PV odpowiadałem: tak, w pewnych warunkach się opłaca. Obecnie, pomimo znacznego spadku cen paneli, z powodu planowanego VAT, alternatywy G12as, teraz te nowe przepisy - odpowiadam NIE, nie ma to sensu, skórka za wyprawkę.
K. Tchórzewski |
,,"Z tytułu nagród w 2017 r. otrzymałem przelewem 46.381,05 zł. Nagrody były wypłacane miesięcznie w kwotach od 2.508,89 zł do najwyższej kwoty 16.277,63 zł w grudniu 2017 r. z powodu mego olbrzymiego sukcesu negocjacyjnego w Komisji Europejskiej, którego wynikiem było przyjęcie polskiej poprawki przez Radę Unii Europejskiej ds.Transportu, Telekomunikacji i Energii, która wprowadziła do projektu tzw. pakietu zimowego UE zgodę na korzystanie przez Polskę z węgla w produkcji energii elektrycznej. Uważam, że za swoją pracę na te nagrody w pełni zasłużyłem"
alladyn-solar-batt |
,,wprowadziła do projektu tzw. pakietu zimowego UE zgodę na korzystanie przez Polskę z węgla w produkcji energii elektrycznej.'' - rzecz w tym, że poprawka ta była zbędną, bowiem pakiet zimowy nie zakładał zaprzestania używania węgla. Pan Panie ministrze po prostu kłamie. Nadto jadąc na negocjacje w Grudniu 2017 r. był Pan ,,opłacony'' przez Polskiego Podatnika swą pensją jaką comiesięcznie pobiera Pan z tytułu pełnionych obowiązków Ministra RP - zatem o ile przyjąć, że Pan ,,zasłużył'' - to wynagrodzenie za tę służbę Pan otrzymał. Nagrody zaś wyżej wymienione mogłyby być uzasadnione, gdyby W CZASIE PRYWATNYM podjął Pan inne (poza służbowe/nieopłacone pensją) działania, a skądinąd wiadomo, że takich nie było.... _______________________________________________________Mamy zatem do czynienia z kradzieżą publicznych pieniędzy przez osobę, która w/w ,,nagrody'' przydzielała m.in. ministrowi Tchórzewskiemu. Żeby była jasność.
alladyn-solar-batt |
,,Poseł PO Krzysztof Brejza wysłał w lutym do ministrów zapytania, w których usiłował dowiedzieć się, czy zwrócą przyznane im nagrody. Teraz na sejmowych stronach publikowane są odpowiedzi członków rządu PiS''
alladyn-solar-batt |
Bizancjum zrobione z tego Państwa przez PO+PSL to pikuś w porównaniu z grabieżą publicznej kasy przez funkcjonariuszy PiS, którzy po prostu siebie uwłaszczyli na budżetowych pieniądzach. Na tym ta ,,służba'' dla suwerena polega i do tego zmierza
Kaczyński |
Oj tam , oj tam
K. Tchurzewski |
Atomówka musi powstać - obecjue to wam moi wyborcy 500+ wolnych niedziel!
alladyn-solar-batt |
Do 1234: ,,celem jest w niekłócący się z ustawą o OZE sposób uczynienie małych prywatnych inwestycji w PV nieopłacalnymi. Przy okazji ucierpią osoby które już posiadają działające instalacje. Wytwarzają one niewielką ilość mocy na rynku i nie ma uzasadnienia technicznego aby ograniczać ich pracę.''_______________________________________________________Pierwsza przesłanka celowa, o której piszesz rzeczywiście jest na celowniku autorów zmian w IRiESD. Cel taki, jest przez Ciebie dobrze odczytany. Należy jednak pamiętać, że głównym zamierzeniem twórców jest ......UNIKNIĘCIE MODERNIZACJI infrastruktury OSD. Dlaczego- bo po pierwsze zatrudnieni w kadrze decyzyjnej pionu technicznego dziadkowie nie są zdolni intelektualnie podołać takim projektom, zaś ich zatrudniający dyrektorzy są ,,skazani'' dziś na pracę tych właśnie dziadków. Wniosek- gdy mają do wyboru: nie modernizować OSD do standardu sieci adaptacyjnych z obsługą OZE oraz DSM/DSR +EV, lub mają do wyboru modernizowanie (to zaś oznaczałoby wymianę 2/3 kadry na nieskorumpowanych -czytaj nie tak bezpiecznych jak dziś zatrudnieni inżynierów) - to wybierają ,,świety spokój'' czyli wariant pierwszy tj. NIE MODERNIZOWANIE sieci OSD. _______________________________________________________Taki zaś ,,wybór'' oznacza swięty spokój nie tylko w ,,rejonach'', ale (to istotne) - nie zmusza dyrekcji Generalnej, Prezesów, Rad nadzorczych do zmontowania finansowania niezbędnych zmian - skoro zostałyby zablokowane. O to tutaj chodzi _______________________________________________________Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że nie do końca jest prawdą to co napisałeś: i nie ma uzasadnienia technicznego aby ograniczać ich pracę'' bo można się zgodzić w tej materii z Twoim słusznym stwierdzeniem dopisując do niego; poprzez wyłączanie inwerterów, lub ograniczanie ich mocy (np. zdalne) bez odszkodowania dla ich właścicieli za wynikłą z takich zdarzeń stratę. _______________________________________________________Jest natomiast ,,uzasadnienie techniczne'' aby wręcz przeciwnie maksymalizować korzyści wypływające z pracy PV w sieciach OSD (patrz zalecenia PSE w sprawie budowy co najmniej 2000MW) poprzez przebudowę podstacji Sn/nn. Tu jednak wracamy do tematyki omówionej przeze mnie na wstępie. Zatem najlepiej ,,zakazać'' współpracy PV z siecią poprzez odpowiednie ,,nie zakazujące'' zapisy w IRiESD. _______________________________________________________Takie działania to DYWERSJA przyszłych możliwości polski i Polaków na rzecz dzisiejszych chwilowych korzyści grupki osób. Tym winien zająć się UOP bo ta grupa ludzi zagraża bezpośrednio Bezpieczeństwu Państwa. Bezpieczeństwu rozumianemu jako całokształt i bezpieczeństwu każdego (dziś uzależnionego od sieci) obywatela.
jacek |
A co zrobią z małymi turbinami wiatrowymi też im sieć zapchają sieć energią ,
Stefan B |
Żaden kraj na świecie nie ma takiego idiotycznego przepisu. dzwoniłem do niemieckich instalatorów w sprawie tego 3 kw na fazę ,bo na to się powołują nasi decydenci.Zrobili *Duże oczy*jak wtedy ,kiedy przed siedmiu laty pytałem co to za urządzenie ,spoglądając na falownik on grid..... Ktoś chce nas kolejny raz dymać szanowni Prosumenci ! W niemczech jest łącznie ponad 40 gigawatów z fotowoltaiki i drugie tyle z wiatraków i nikomu to nie przeszkadza .Jest norma 4.6kw na fazę tak jak na całym świecie. Znając polską rzeczywistość ,ktoś chce się szybko dorobić na nas.. podejrzewam że Gościu nie tylko wie ile będzie ten rozłącznik kosztował,ale również, kto go nam sprzeda. sprawa ewidentnie śmierdzi bo takich rzeczy nie projektuje się z dnia na dzień Chodzi na dziś o kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw ,które zapłacą za urządzenie po 3 trys.złotych.Chodzi o setki mln złotych do wyrwania !!!!! A Polak PQTRAFI !!! I nie mieszać w to Prezesa,on takie rzeczy wypaliłby żelazem !!!! Bando wcale nie musi być Pisowcem bo arogancję ma z psl i po
EcoSolar.pl |
Ta zmiana przepisów ma na celu ekonomiczną marginalizację OZE. Skorumpowane spółki/koncerny energetyczne chcą robić kasę kosztem obywateli naszego kraju. Nigdzie w cywilizowanym świecie takich przepisów niema!!! Takich przepisów nie mają nawet bardzo mocno zbiurokratyzowani Niemcy - tam przepisy są dla OZE a nie w celu wykończenia OZE. U nas mafia bandytów i złodziei wymyśla co by tu jeszcze zrobić, żeby wysysać społeczeństwo - i robią to w większości zagraniczne spółki i koncerny!!! Miejmy nadzieję, że nasz rząd temu się sprzeciwi i pośle ich na drzewo. Jeśli nie to będzie to świadczyło o sporej korupcji na poziomie rządowym.
Lipa |
Proponuje wniosek do UOkik za zmowę cenową osd i pismo do komisji euripejskiej o celowe zabijanie oze. Do sądu z nimi!

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...