Projekt nowelizacji ustawy o OZE przyjęty przez rząd. Jest nowa wersja

Projekt nowelizacji ustawy o OZE przyjęty przez rząd. Jest nowa wersja
Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazała się jego poprawiona wersja.

Po trwających od wielu miesięcy przygotowaniach nowy, przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o OZE został dzisiaj przyjęty przez rząd i może teraz trafić do procedowania w Sejmie.

Nowy projekt to przede wszystkim zmiany w systemie aukcyjnym, które mają umożliwić jego dalsze wdrażanie – już bez narażania się polskiego rządu na zakwestionowanie nowych mechanizmów przez Komisję Europejską.

W projekcie znajdziemy przede wszystkim nową regułę kumulacji pomocy publicznej. – Jednym z warunków dopuszczalności tej pomocy jest wymóg, aby pomoc operacyjna została pomniejszona o wszelką uprzednio otrzymaną pomoc inwestycyjną. Warunek ten stanowi tzw. regułę kumulacji, której celem jest zapewnienie, aby pomoc (lub innego rodzaju wsparcie) na jedno przedsięwzięcie –  udzielana z różnych źródeł – miała charakter proporcjonalny, tj. była ograniczona do minimum niezbędnego do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia – komentuje resort energii.

Jak argumentuje ME, w celu zapewnienia rentowności instalacji, inwestorzy niekorzystający z pomocy inwestycyjnej muszą w ofercie aukcyjnej zawrzeć możliwie najwyższą cenę, podczas gdy inwestorzy korzystający z pomocy inwestycyjnej mogą kwotę tej pomocy wkalkulować w swoją ofertę, odpowiednio pomniejszając cenę ofertową i tym samym zwiększając swoje szanse na wygranie aukcji. Rozwiązaniem tego problemu ma być przyjęcie jako górnej granicy łącznej wartości pomocy parametru odnoszącego się do ceny ofertowej, a nie referencyjnej.

W efekcie resort energii proponuje, aby pomoc publiczna na pokrycie nakładów inwestycyjnych pomniejszała cenę wynikającą z oferty złożonej przez wytwórcę, który wygrał aukcję. Oszacowaniu wartości pomocy inwestycyjnej ma służyć obliczenie tzw. ekwiwalentu dotacji brutto pomocy.

Nowy projekt to także propozycje zmian w zasadach inwestowania w elektrownie wiatrowe oraz próba uporządkowania tych zasad po przyjętej w 2016 roku ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, w tym poprzez uporządkowanie zasad opodatkowania wiatraków i przywrócenie stosowanej wcześniej, korzystniejszej dla inwestorów interpretacji.

Jak wskazuje resort energii, jedna z proponowanych teraz regulacji zakłada, że dotychczasowe pozwolenia na budowę dotyczące elektrowni wiatrowych zachowają moc, o ile w ciągu 5 lat – licząc od lipca 2016 r., czyli wejścia w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – wydane zostanie pozwolenie na ich użytkowanie.

Inne regulacje dla energetyki wiatrowej mają chronić mieszkańców i właścicieli działek, na których są ulokowane elektrownie wiatrowe przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z ich funkcjonowania. Zagwarantowano np. dzierżawcy przywrócenie udostępnionej działki w stanie pierwotnym po zakończeniu eksploatacji elektrowni wiatrowej.

Przygotowany przez ME projekt zakłada też gruntowne zmiany w zasadach aukcji oraz wprowadza nowe mechanizmy wsparcia dla grupy małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w postaci tzw. feed-in tariffs (FiT) lub feed-in-premium (FiP). Chodzi o instalacje o mocy do 500 kW i od 500 kW do 1 MW mocy zainstalowanej elektrycznej dla wybranych technologii (hydroenergtyka i biogaz).

Stała cena zakupu, obowiązująca w okresie 15 lat, w przypadku mechanizmów FiT i FiP ma stanowić 90 proc. ceny referencyjnej dla danego typu instalacji (biogazowni lub elektrowni wodnej) i będzie waloryzowana corocznie średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem z poprzedniego roku kalendarzowego. 

W nowelizacji znajdziemy też szereg zmian jeśli chodzi o kluczowe definicje – w tym dotyczące biomasy, biomasy pochodzenia rolniczego, biowęgla, dedykowanej instalacji spalania biomasy, hybrydowej instalacji oze, instalacji oze, małej instalacji, mikroinstalacji, modernizacji, stałej ceny zakupu czy spółdzielni energetycznej, której koncepcję przyjęty dzisiaj przez rząd projekt nowelizacji mocno rozwija.

Więcej m.in. o nowych zasadach funkcjonowania spółdzielni energetycznych, a takż o zmienionych zasadach systemu aukcyjnego w artykule: Nowelizacja ustawy o OZE. Wiadomo, jakie będą warunki tegorocznych aukcji.

Jednocześnie dzisiaj na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazała się nowa wersja projektu w stosunku do wersji opublikowanej przed kilkoma tygodniami.

Aktualna wersja projektu nowelizacji ustawy o OZE jest dostępna pod tym linkiem.

Ministerstwo Energii opublikowało również podsumowanie ostatnich zmian w projekcie. Jest ono dostępne pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (34)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
No i stało się - uchylony został art4. ust.9, czyli czekamy aż PIS dokręci śrubę prosumentom za pomocą VAT. A może nie? Czy ktoś bliższy rządzącym wie co to oznacza.
Mongoł |
Serdecznie witamy kolejnego bubla z wiejskiej fabryki „prafa”
elektryk |
Dawajcie to szybko do sejmu, głosujcie i wio! do prezydenta! Rynek czeka od ponad 1,5 roku żeby wreszcie coś się ruszyło z kopyta! Jak tylko prezydent podpisze to się zacznie szał inwestycyjny :)
alladyn-solar-batt |
Kilka dni temu pisałem, że ,,opusty'', a precyzując ich ekonomiczną podstawę, ekonomiczny sens można uznać za niebyłe.....powód, jeden z licznych to likwidacja zapisu: ,,Wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci, o których mowa w ust. 1, nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.2) ).''
alladyn-solar-batt |
Teraz ci, co prywatnie wprowadzali do sieci w ramach,,opustów'' - po zmianie będą uznani za ,,przedsiębiorców''. Za tym zaś idzie taka ,,kwalifikacja'', że przedsiębiorca (jak wskazuje inny przepis) nie jest sensu stricte definicyjnym Prosumentem. Podsumowując- następuje likwidacja Prosumentów. Nadto zaplanowano złapanie oddających do sieci w ramach ,,opustów'' w pułapkę fiskalno-finansową. Zostaliście Kułakami bo macie na dachu 3-4 kWp fotowoltaiki......To teraz dostaniecie...domiary. Jak za Gomółki i na komuchów przystało.
alladyn-solar-batt |
Zaprawdę powiadam Wam- albo zorganizujemy strajk Prosumentów- obywateli albo...kupujcie już smalec by wypędzlować tę część ciała, na której ze spokojem siedzicie akceptując każdą kolejną potwarz, gdy plują Wam w Waszą godność. By wypędzlować - bo będzie, oj- będzie bolało!!
alladyn-solar-batt |
Do Seas - jeszcze się nie stało. Stanie się w Sejmie i Senacie, gdy tam to trafi a jeszcze strajku nie zorganizujemy.....
alladyn-solar-batt |
Tam zasiadają zdrajcy interesu narodowego opłacani przez morderców płuc Narodu Polskiego i połowy Europy, która ten smród z PiS-owskiej hucpy wdychac musi.
Zielona pyra |
Inwestowanie w kraju rządzonym przez narodowych socjalistów(NAZISTÓW!!!) to działanie na własną szkodę. Pisałem to już i jak widzę to nie do wszystkie dotarło
aa |
Banda.To może moim PIT8c za 2017 PGE realizuje znowelizowaną ustawę.Hehe..Śmiech przez łzy.
Świadomy |
Co za bzdury wypisujesz o jakimś vacie i picie. zapisy o prosumentach są w w małym trójpakiu A nie w ust o oze dlatego ten zapis nie miał sensu. Jak na razie to właśnie za Pisu się ruszyło. Czekamy tylko na dopuszczenie firm do bilansowania a rząd nie ma wyjścia bo niedobory energii rosną a jak wejdą EV to bez PV system padnie.
Energetyk |
,,a jak wejdą EV to bez PV system padnie.'' - skoro już o bzdurach innym tutaj wytykasz, to sam bzdurami jesteś nafaszerowany a sam jeszcze w nicku siebie ,,pochwaliłeś'' jaki to Ty (niby) rzekomo jesteś ,,świadomy''. Świadomy to byłbyś wiedząc, że to Przedsiębiorstwo Energetyczne wydaje lub NIE WYDAJE warunków przyłączenia i dotyczy to w równym stopniu wniosku o przyłączenie domu mieszkalnego co EV - zatem bzdury wypisujesz o ,,padnie systemu'' po wejściu EV.......Po prostu wnioski o przyłączenia ładowarek pozostaną bez realizacji tam, gdzie nie ma warunków. My nie musimy się martwić o to dlaczego będzie odmowa, której udzielimy.
Energetykbis |
@Energetyk, jak Mateuszek z Wodzem każą to będziecie wydawać warunki przyłączenia nawet na jeziorze.
Seas |
To ja już się pogubiłem
Seas |
Właśnie się dowiedziałem, że obowiązuje MT a nie ustawa OZE. W MT nie ma słowa o opustach, a ci idioci stosują jakieś opusty z ustawy. Oj świadomych nie sieją, boćki ich przynoszą.
prosument |
@Świadomy gdzie konkretnie w PE są aktualne zapisy o prosumentach i co z nich wynika? Podziel się kolego
X |
Energetyku, big energy wydaje warunki przyłączenia „na pałę”, a później rozwiązuje umowy powołując się na dziwne zapisy w umowach. Przerabiamy to od lat.
Kalina |
500+ sam się nie zamortyzuje, dlatego rząd wprowadzi podatek dla prosumenta żeby wyciuągnąc i kase od niego :) Pamiętajcie rząd nie ma ani grosza - wszyystko to to WASZE PODATKI!
DF |
Polska to chory kraj, rząd na który składamy sie my wszyscy potrafi jedynie zabić u podstaw fajny pomysł! Dlatego nie ma już nic polskiego, jezdzicie polskim autem? macie polski telewizor, pralkę, lodówke w domu? W polsce broni się nierentowne przestarzałe rozwiązania jak węgiel który leży na głebokości 800m i nie opłaca się już go z tej głebokości wydobywać. Ale że polski górnik to mocny elektorat, rząd będzie ich bronił - 6 mld podatków płacimy na to chore coś... Pomyśl durny polaku, na co idą Twoje podatki? Na żołnierzy wyklętych, smoleńsk i 500+ kiedy to nasz gospodarka oparta jest na cebuli bo nic więcej nie mamy :)
Energetyk |
@Energetykbis - dopóki ja jestem na swoim stanowisku (a pokaż mi takiego co mnie zastąpi) to nawet Papież Franciszek (nie tylko nie Morawiecki) nie będzie poza mną uprawnionym do wydawania warunków a warunki mogę popisać tak, albo tak i ....nie istnieje taka władza która mogłaby to co napiszę zweryfikować poza mną samym. Widziałeś kiedy takiego z Morawieckich co zna mój Rejon i ma moje uprawnienia? Śmieszne to...
Energetyk |
@X - i co? Nie mamy Pańskiego płaszcza.....
X |
@Enegetyk, dzięki za poprzedni wpis. Może inni czytający w końcu zrozumieją w końci że to nie rząd zawiaduje energetyką, tylko spółki dystrybucyjne.
Polak |
Napisane tak żeby nikt się w tym nie połapał
K. Tchurzewski |
@ polak - polskie prawo i ustawy zawsze były pisane chaotycznie i bez snesu (z możliwośćia ominięcia) - dlatego polski kraj jest gówno wart! :)
Refleksja |
Spółki dystrybucyjne to smoki o wielu głowach i żołądkach. Dla PGE, Enei, Energi wymyślanie coraz to nowych warunków przyłączeń, zależności producentów rozproszonych od ich "widzimisię' to już zwykła norma. Dla tych koncernów energetycznych najważniejszy jest tylko i wyłącznie bezwzględny zysk i ich dobre samopoczucie. Potrafią wykorzystać cały system polityczny i gospodarczy aby się nachapać. Nie oglądają się na żadne dobro wspólne.
Refleksja |
Spółki dystrybucyjne to smoki o wielu głowach i żołądkach. Dla PGE, Enei, Energi wymyślanie coraz to nowych warunków przyłączeń, zależności producentów rozproszonych od ich "widzimisię' to już zwykła norma. Dla tych koncernów energetycznych najważniejszy jest tylko i wyłącznie bezwzględny zysk i ich dobre samopoczucie. Potrafią wykorzystać cały system polityczny i gospodarczy aby się nachapać. Nie oglądają się na żadne dobro wspólne.
Stan65 |
czyli duże PV nie ma żadnego sensu!! i co teraz można zrobić z duzym projektem? ma ktoś jakiś pomysł??
Świadomy |
Zjawiska fotoelektrycznego nie da się regulować żadną ustawą.To że każdy mający trochę gotówki może sam produkować prąd i de facto odłączyć się od takich zachowań jak prezentuje Pan El comendante @Enegetyk to jest właśnie rewolucja. Każdy kto nie wierzy nie przekroczy naszą zachodnią lub płd granice i zobaczy że pv ma każdy dom.A energetyka niedługo będzie pytać czy może się przyłączyć do mnie a nie na odwrót.
Agat |
Myślicie, że kto siedzi na stołkach w energetyce? Decyzyjni są staruszkowie, którzy robią wszystko, aby dotrwać do emerytury a ich wiedza jest z lat 70-tych. Oni po prostu nie kumają nic z tego, co nowoczesne, co powinno się zrobić i zmienić. A przede wszystkim nie są zdolni podjąć ryzyko dobrej decyzji. A ci nowi, co przyszli tam do pracy to nie przyszli tam pracować - oni przyszli do pracy spędzać czas. Stąd wynika bezwład, niemoc i ochrona własnego dupska za wszelką cenę. Nawet za cenę rozwoju i dobrej zmiany w jakiejkolwiek dziedzinie w tym kraju.
Zniecierpliwiony |
Kiedy oddacie ten projekt do Sejmu !!!!!!!!!!
Zniecierpliwiony |
Projekt przyjęty i co ? Znając realia waszego funkcjonowania i niszczeni OZE dacie go zapewne do Parlamentu w 2019 lub jeszcze później. A nóż........ uda się wykończyć kilku następnych producentów OZE.
Prosument |
Mały elektryku Tchórzewski, widać, że mało ci było zabić OZE w Polsce. Teraz zabierasz się za Prosumentów i chcesz ich wszystkich wykończyć. Nie wiem czy to głupota czy brak świadomości ale na ciebie najwyższy już czas na śmietnik historii.
Janusz |
Hmmm.....Energetykowi wydaje się że jest wszechmogący....hahaha.......bo ma uprawnienia....hahaha... Jak przestaniesz być anonimowy i pisać pozbawione prawdy banialuki to wtedy pogadamy.....
jacek |
JUŻ kiedyś pisałem ,że ten fachier od prądu to w klace światło gasił i takie mamy takie bzdurne ustawy

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...