Przetarg na instalacje fotowoltaiczne dla 2,2 tys. prosumentów

Przetarg na instalacje fotowoltaiczne dla 2,2 tys. prosumentów
Yingli Green press
REKLAMA

Dzięki unijnym dotacjom w domach mieszkańców Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego wkrótce pojawi się co najmniej 2,2 tys. instalacji fotowoltaicznych. Pieniędzy na takie inwestycje jest jeszcze więcej, a wkrótce szansę na zgłoszenie się po dofinansowanie mają otrzymać kolejni przyszli prosumenci.

Rzeszowski magistrat informuje, że kończy podpisywanie umów z mieszkańcami miasta, którzy przystąpili do programu „Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF – projekt parasolowy” mającego na celu dofinansowanie inwestycji w prosumenckie źródła fotowoltaiczne na terenie tzw. Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Na razie wiadomo, że w projekcie weźmie udział ok. 2,2 tys. wnioskodawców z obszaru ROF. Pieniędzy na prosumenckie instalacje fotowoltaiczne jest jednak więcej niż dotacje, które otrzyma ta grupa. Budżet całego programu sięga 45 mln zł, a rzeszowski magistrat zapowiada uruchomienie kolejnego naboru wniosków, zakładając, że funduszy powinno wystarczyć na około 3 tys. instalacji.

Dodatkowy nabór wniosków ma być ogłoszony w najbliższych tygodniach, natomiast jeszcze w tym miesiącu przewidziano ogłoszenie przetargu na wykonanie instalacji PV dla mieszkańców, którzy do tej pory przystąpili do projektu.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wyraził zgodę na wydłużenie terminu zakończenia realizacji projektu „Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF – projekt parasolowy” do 31 grudnia 2019 r.

Unijne dotacje pokryją średnio około 70 proc. kosztów instalacji. – Szacujemy, że w przypadku budynku do 300 m2 mieszkaniec będzie musiał dopłacić ok. 6 tys. zł. Jeśli budynek będzie miał większą powierzchnię, będzie to 9 tys. zł. Ale liczymy, że konkurencja sprawi, że te ceny będą o wiele niższe. Wszystko będzie zależeć od przetargu – Polska Agencja Prasowa cytuje urzędnika rzeszowskiego magistratu odpowiedzialnego za unijne fundusze.

Autorzy projektu wyliczają, że przy przeciętnym koszcie kwalifikowanym instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW na poziomie 15 tys. zł netto (przy 8 proc. VAT koszt brutto wyniesie 16,2 tys. zł), a także koszcie niekwalifikowanym rzędu 2430 zł, wkład własny mieszkańca wyniesie 6,63 tys. zł – w tym 1,2 tys. zł to podatek VAT, a 2430 zł to wspomniane koszty niekwalifikowane.

Natomiast przy takiej samej mocy instalacji (3 kW) oraz tym samym koszcie netto – ale w przypadku instalacji objętej podatkiem VAT 23 proc. – wkład własny wzrośnie przez wyższy VAT do 9217,5 zł.

Zastrzega się, że podane powyżej kwoty są tylko wartościami szacunkowymi, a ostateczne kwoty za dostawę, montaż i odbiór kompletnej instalacji fotowoltaicznej określone zostaną po przeprowadzeniu procedury przetargowej wyłonienia dostawcy i wykonawcy instalacji PV.

PAP dodaje, że Rzeszów realizuje też inny projekt unijny, w ramach którego jeszcze w tym roku 53 budynki należące do samorządu zyskają instalacje fotowoltaiczne.

Jednym z rzeszowskich prosumentów jest prezydent miasta Tadeusz Ferenc. Więcej na ten temat: Prezydent Rzeszowa pochwalił się domową instalacją PV.

Wczoraj podkreślił on, że „miasto przyszłości to miasto, gdzie na dachach czy w ogrodach będą instalacje fotowoltaiczne, nie będzie zadymienia, nie będzie trucia ludzi”. 

Więcej o unijnych dotacjach na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenie województwa podkarpackiego w artykule: Parafie zdominowały konkurs na unijne dotacje na Podkarpaciu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedway'a |
Tylko , że skarbówka wyniuchała chyba deszcz pieniędzy i ... " Gmina Bychawa informuje, że w związku z pismem Ministra Rozwoju z dnia 30 października 2017 r. znak DKF-IV.7517.142.2017.DK obowiązana jest naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług (VAT) od środków z dotacji otrzymanej z Unii Europejskiej." . http://portal.zaraszow.pl/vat-od-dotacji-solary-kotly/
Kspt |
@Fanspeed... Niestety tak, ale gminy mają indywidualne interpretacje, na podstawie których po zapłaceniu wykonawcy odliczają VAT. Natomiast faktycznie problemem jest to, że na wiele miesięcy trzeba znaleźć w budżecie kupę kasy. Dla niektórych gmin to dramat...
jw |
Powinien Morawiecki wreszcie skończyć z ta indywidualna interpretacja naczelnika znam gminę w której na gruncie przeszła stawka 8%
pv |
@Kspt Ale mogą przerzucić VAT na prosumenta..
Fanspeedway'a |
Tak jak pisze jw , powinno zakończyć indywidualne interpretacje , tym bardziej po wydaniu decyzji . Klamka zapadła - amen.
Nico |
Wszystko fajnie, że powstanie taka ilość instalacji. Podobnie w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie wiele gmin ostatnio otrzymało dofinansowanie (głównie na fotowoltaikę) dla swoich mieszkańców i budynków użyteczności publicznej i jest w fazie przetargów na wyłonienie wykonawców. Rozumiem jest rok w wyborczy (wybory samorządowe na jesieni), należy te instalacje do tego czasu najlepiej zakończyć. Zastanawiam się jak zareaguje rynek wykonawców, dostawców - w krótkim okresie tak duża ilość zleceń zapewne przełoży się na poślizgi, czas dostawy urządzeń i podzespołów oraz zapewne i cenę. Jakość wykonania instalacji też może spaść bo wiadomo trzeba zrobić szybko, często przypadkowymi i nieprzeszkolonymi ludźmi. Były przecież w zeszłym roku problemy z dostawą paneli czy falowników, na które trzeba było długo czekać lub brać to co jest "na magazynie". Podaż robót była wtedy o wiele mniejsza.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...