Ceny zielonych certyfikatów znowu poniżej 40 zł/MWh

Ceny zielonych certyfikatów znowu poniżej 40 zł/MWh
Dong press
REKLAMA

Po notowanym w ostatnich tygodniach wzroście cen zielonych certyfikatów nie ma już śladu. Jeszcze kilka notowań temu ich ceny na Towarowej Giełdzie Energii wynosiły niemal 60 zł/MWh. Obecnie kosztują znowu poniżej 40 zł/MWh.

W ostatnim wrześniowym notowaniu zielonych certyfikatów ich średnia cena w notowaniach sesyjnych wyniosła 41,27 zł/MWh przy wolumenie obrotów 79,79 GWh. W tym samym dniu obroty w notowaniach pozasesyjncyh wyniosły 190,85 GWh, windując cenę do 89,41 zł/MWh.

W pierwszym notowaniu w październiku, czyli wczoraj, cena w notowaniach sesyjnych spadła do 39,02 zł/MWh, przy obrotach 77,2 GWh, natomiast w notowaniach pozasesyjnych cena spadła do 56,13 zł/MWh przy obrotach rzędu 82,82 GWh.

Łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wyniósł we wrześniu br. 3 909 GWh. Oznacza to wzrost w stosunku do września roku ubiegłego o 17,1 proc.

Wolumen obrotu zielonymi certyfikatami (instrumenty PMOZE i PMOZE_A na Rynku Praw Majątkowych oraz instrumenty na RTT) ukształtował się na poziomie 2 203,2 GWh, a więc o 1,5 proc. wyższym niż we wrześniu roku 2016.

Cena średnioważona na sesjach RPM we wrześniu wyniosła w notowaniach sesyjnych 52,70 zł/MWh, co oznaczało wzrost o 13,75 zł/MWh względem sierpnia br.

Wrześniowy wolumen obrotu błękitnymi certyfikatami, przyznawanymi za produkcję energii z biogazowni rolniczych, ukształtował się na poziomie 64,2 GWh. Większość – 44,3 GWh – stanowił obrót sesyjny, gdzie cena średnioważona wzrosła miesiąc do miesiąca o 5,13 zł/MWh, do poziomu 311,58 zł/MWh.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej wyniósł 60 313 toe (w tym 59 889 toe dla instrumentu PMEF), co oznacza wzrost r/r o 3,2 proc. Średnioważona cena sesyjna dla instrumentu PMEF spadła m/m o 191,43 zł/toe, do poziomu 523,42 zł/toe.

W Rejestrze Świadectw Pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii na 30 września 2017 r. członkami rejestru było 3 359 podmiotów, we wrześniu przybyło ich 43.

Pod koniec września weszła w życie, przyjęta w lipcu w ekspresowym tempie, nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza diametralne zmiany w systemie zielonych certyfikatów, a przyjęte w niej regulacje będą determinować przyszłe ceny certyfikatów. Więcej na ten temat w artykule: Poselska nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie. Co się zmieniło?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
Wiatrakowe trolle płaczo! hihi
MojaPV |
W mojej ocenie ce3na jest 0 (słownie: ZERO) na towar, który nikomu nie jest potrzebny do niczego.
Kalina |
Precz z wiatrakami.
TchorzewskiZajączkowski |
Brawo moderator, oby tak dalej. Zostaną tylko Pawiany i ich klony na tym forum niedługo.
Master |
W mojej ocenie wartość ludzi z poglądami zbieżnymi z MojaPV są równe lub mniejsze niż zero. Polecam więcej pokory a mniej złośliwości
ElektrowniaPV |
@Master masz prawo tak twierdzić, natomiast szkoda, że nie wyjaśniasz jak mierzysz tę "wartość".
Szyszko |
Czyli nadal 100% więcej niż gdy wchodziła ustawa
alex |
Do Szyszko a jak tam aukcje o których tak pięknie pisałeś i ich sukcesie?
Mm |
Prawie cały świat idzie w kierunku niskoemisyjnych żródeł energii ,tylko my zawracamy Wisłe kijem-nie sądziłem ,że doczekam rządów takiego ciemnogrodu
Master |
@ElektrowniaPV szkoda że nie wyjaśniasz czemu są winni ludzie którzy zainwestowali w EW lata temu a dziś albo padają, albo dokładają. I kto w 2006 czy 2007 namawiał ich do inwestycji szczególnie w EW A dziś nie wiadomo czemu każe się tych którzy zainwestowali swoją kasę bo się komuś odwidziało
Daniel |
@Master - nie pisz z tym śmieciemPV. On zawsze jak nie wie co napisać to pisze: "że może to byś wyjaśnił" itp. To jest idiota i to zwęglony.
MojaPV |
@Master A przepraszam czemu tylko w tej jednej branży ? Czemu nie wyjaśniać sytuacji wszystkich innych, którzy zainwestowali i z jakichś powodów nie trafili? Czy jak kupuję akcje firmy X to mam świadomość, że za jakiś czas np. na skutek niekorzystnych zmian legislacyjno-prawnych może się wywrócić ? czy nie mam tej świadomości?
instalator |
Podobno pompy ciepła goreniex są niezwykle awaryjne a dodatkowo w polsce nie ma części zamiennych. Słyszeliście coś o tym?
zeusgromowładny |
jeśli inwestujesz w oparciu o "politykę państwa do 2030r " to chyba możesz oczekiwać jakichś stabilnych warunków dla tego biznesu. Kiedyś myślałem że państwu polskiemu można wierzyć i zainwestowałem w OZE . Dziś zostałem boleśnie wyprowadzony z błędnego myślenia .

Giełda OZE

FARMA GOTOWA DO BUDOWY 0,993MW

Sprzedamy spółkę celową dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993MW. Farma czytaj dalej...

12 MW PV POZWOLENIE NA BUDOWĘ W TRAKCIE

sprzedam projekt PV 12MW , pozwolenie na budowę w trakcie . centralna Polska. możliwośc doprowadzen czytaj dalej...

SPRZEDAM projekt PV z wygrana aukcją 0,85 MW po 394zł

Witam sprzedam gotowy do budowy projekt PV z wygraną aukcją [ po 394 zł ]. Przyłącze na działce , Do czytaj dalej...

Stały dostawca prądu poszukiwany

Szukam dostawcy prądu w ilości miesięcznej nie mniejszej niż 80MWh. Stała współpraca oraz przewidywa czytaj dalej...