Ceny zielonych certyfikatów znowu poniżej 40 zł/MWh

Ceny zielonych certyfikatów znowu poniżej 40 zł/MWh
Dong press
REKLAMA

Po notowanym w ostatnich tygodniach wzroście cen zielonych certyfikatów nie ma już śladu. Jeszcze kilka notowań temu ich ceny na Towarowej Giełdzie Energii wynosiły niemal 60 zł/MWh. Obecnie kosztują znowu poniżej 40 zł/MWh.

W ostatnim wrześniowym notowaniu zielonych certyfikatów ich średnia cena w notowaniach sesyjnych wyniosła 41,27 zł/MWh przy wolumenie obrotów 79,79 GWh. W tym samym dniu obroty w notowaniach pozasesyjncyh wyniosły 190,85 GWh, windując cenę do 89,41 zł/MWh.

W pierwszym notowaniu w październiku, czyli wczoraj, cena w notowaniach sesyjnych spadła do 39,02 zł/MWh, przy obrotach 77,2 GWh, natomiast w notowaniach pozasesyjnych cena spadła do 56,13 zł/MWh przy obrotach rzędu 82,82 GWh.

Łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wyniósł we wrześniu br. 3 909 GWh. Oznacza to wzrost w stosunku do września roku ubiegłego o 17,1 proc.

Wolumen obrotu zielonymi certyfikatami (instrumenty PMOZE i PMOZE_A na Rynku Praw Majątkowych oraz instrumenty na RTT) ukształtował się na poziomie 2 203,2 GWh, a więc o 1,5 proc. wyższym niż we wrześniu roku 2016.

Cena średnioważona na sesjach RPM we wrześniu wyniosła w notowaniach sesyjnych 52,70 zł/MWh, co oznaczało wzrost o 13,75 zł/MWh względem sierpnia br.

Wrześniowy wolumen obrotu błękitnymi certyfikatami, przyznawanymi za produkcję energii z biogazowni rolniczych, ukształtował się na poziomie 64,2 GWh. Większość – 44,3 GWh – stanowił obrót sesyjny, gdzie cena średnioważona wzrosła miesiąc do miesiąca o 5,13 zł/MWh, do poziomu 311,58 zł/MWh.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej wyniósł 60 313 toe (w tym 59 889 toe dla instrumentu PMEF), co oznacza wzrost r/r o 3,2 proc. Średnioważona cena sesyjna dla instrumentu PMEF spadła m/m o 191,43 zł/toe, do poziomu 523,42 zł/toe.

W Rejestrze Świadectw Pochodzenia prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii na 30 września 2017 r. członkami rejestru było 3 359 podmiotów, we wrześniu przybyło ich 43.

Pod koniec września weszła w życie, przyjęta w lipcu w ekspresowym tempie, nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza diametralne zmiany w systemie zielonych certyfikatów, a przyjęte w niej regulacje będą determinować przyszłe ceny certyfikatów. Więcej na ten temat w artykule: Poselska nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie. Co się zmieniło?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
Wiatrakowe trolle płaczo! hihi
MojaPV |
W mojej ocenie ce3na jest 0 (słownie: ZERO) na towar, który nikomu nie jest potrzebny do niczego.
Kalina |
Precz z wiatrakami.
TchorzewskiZajączkowski |
Brawo moderator, oby tak dalej. Zostaną tylko Pawiany i ich klony na tym forum niedługo.
Master |
W mojej ocenie wartość ludzi z poglądami zbieżnymi z MojaPV są równe lub mniejsze niż zero. Polecam więcej pokory a mniej złośliwości
ElektrowniaPV |
@Master masz prawo tak twierdzić, natomiast szkoda, że nie wyjaśniasz jak mierzysz tę "wartość".
Szyszko |
Czyli nadal 100% więcej niż gdy wchodziła ustawa
alex |
Do Szyszko a jak tam aukcje o których tak pięknie pisałeś i ich sukcesie?
Mm |
Prawie cały świat idzie w kierunku niskoemisyjnych żródeł energii ,tylko my zawracamy Wisłe kijem-nie sądziłem ,że doczekam rządów takiego ciemnogrodu
Master |
@ElektrowniaPV szkoda że nie wyjaśniasz czemu są winni ludzie którzy zainwestowali w EW lata temu a dziś albo padają, albo dokładają. I kto w 2006 czy 2007 namawiał ich do inwestycji szczególnie w EW A dziś nie wiadomo czemu każe się tych którzy zainwestowali swoją kasę bo się komuś odwidziało
Daniel |
@Master - nie pisz z tym śmieciemPV. On zawsze jak nie wie co napisać to pisze: "że może to byś wyjaśnił" itp. To jest idiota i to zwęglony.
MojaPV |
@Master A przepraszam czemu tylko w tej jednej branży ? Czemu nie wyjaśniać sytuacji wszystkich innych, którzy zainwestowali i z jakichś powodów nie trafili? Czy jak kupuję akcje firmy X to mam świadomość, że za jakiś czas np. na skutek niekorzystnych zmian legislacyjno-prawnych może się wywrócić ? czy nie mam tej świadomości?
instalator |
Podobno pompy ciepła goreniex są niezwykle awaryjne a dodatkowo w polsce nie ma części zamiennych. Słyszeliście coś o tym?
zeusgromowładny |
jeśli inwestujesz w oparciu o "politykę państwa do 2030r " to chyba możesz oczekiwać jakichś stabilnych warunków dla tego biznesu. Kiedyś myślałem że państwu polskiemu można wierzyć i zainwestowałem w OZE . Dziś zostałem boleśnie wyprowadzony z błędnego myślenia .

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...