Bruksela zatwierdziła nowe mechanizmy wsparcia OZE we Francji
Komisja Europejska zgodziła się na wdrożenie nowych programów wsparcia producentów energii, które notyfikował rząd Francji. KE potwierdziła, że propozycje Paryża nie stoją w sprzeczności z unijnym prawem i dała zielone światło na wdrożenie mechanizmów, które mają objąć generację energii ze źródeł o łącznej mocy 7,5 GW.
Cztery nowe mechanizmy wsparcia, na których implementację zgodziła się Bruksela, są adresowane do inwestorów planujących budowę średniej wielkości i dużych instalacji fotowoltaicznych, a także lądowych farm wiatrowych.
– Komisja oceniła wszystkie cztery programy pod kątem unijnych zasad pomocy publicznej, które zapewniają, że wykorzystanie publicznych funduszy zostało ograniczone i nie występuje nadmierne wsparcie – podkreśla KE.
Budżet zaakceptowanego przez KE, pierwszego programu, adresowanego do sektora lądowej energetyki wiatrowej, ma sięgnąć 3,8 mld euro w ciągu 20 lat obowiązywania dopłat. Z kolei budżet dwóch zatwierdzonych przez Komisję programów przewidzianych dla energetyki fotowoltaicznej ma sięgnąć w takiej perspektywie 4,6 mld euro. Bruksela zaakceptowała również czwarty program, dedykowany zarówno energetyce wiatrowej jak i fotowoltaice, którego budżet w ciągu 20 lat ma wynieść 124 mln euro.
W przypadku pierwszego programu dla energetyki wiatrowej wsparcie będzie oferowane w postaci premii dopłacanej do ceny energii uzyskanej na rynku w ramach mechanizmu określanego jako complément de rémunération. Taki mechanizm ma objąć farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW, składające się przynajmniej z 6 turbin lub jednej turbiny o mocy minimum 3 MW.
W drugim przypadku wsparcie trafi do inwestorów planujących budowę dużych dachowych instalacji fotowoltaicznych. Dla instalacji o mocy od 100 kW do 500 kW przewidziano taryfy gwarantowane (feed-in tariffs), a dla większych systemów o mocy od 500 kW do 8 MW przewidziano system taryfy premium (feed-in premium). W obu przypadkach taryfy będą przysługiwać w okresie 20 lat od uruchomienia produkcji energii.
Dla mniejszych instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 100 kW francuski rząd wdraża system taryf gwarantowanych przysługujących na okres 20 lat, w przypadku których inwestorzy nie muszą konkurować o wsparcie w ramach aukcji i na których wdrożenie Bruksela zgodziła się na początku 2017 r. Taryfy gwarantowane mają objąć instalacje fotowoltaiczne do 100 kW o łącznej mocy 2,1 GW, a budżet programu w skali roku ma sięgać 190 mln euro.
Trzeci z systemów zaakceptowanych teraz przez Brukselę dotyczy gruntowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 3 GW. Przewidziano dla nich przyznawane na podstawie aukcji taryfy feed-in premium, które mają przysługiwać również przez 20 lat.
Czwarty z programów, który KE uznała za zgodny z unijnym prawem, dotyczy łącznego potencjału 200 MW, który ma zostać zaoferowany dla inwestorów planujących budowę zarówno systemów wiatrowych jak i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 18 MW.
Bruksela zaznacza, że każdy z tych systemów wsparcia zakłada bonus w postaci dodatkowego wynagrodzenia do sprzedaży energii w przypadku projektów realizowanych przez lokalne kooperatywy. Taki bonus, w wysokości 3 EUR/MWh, był już stosowany w organizowanych dotąd we Francji aukcjach, na których implementację wcześniej zgodziła się Bruksela.
Komisja zaznacza, że każdy z tych programów został zgłoszony przez Paryż wraz ze szczegółowym planem ewaluacji efektów. Raport z wykonania mechanizmów wsparcia ma zostać przedstawiony Komisji Europejskiej w roku 2022. Raport okresowy Pałac Elizejski ma wysłać do KE w roku 2018.
Niezależnie od tych programów Paryż realizuje zatwierdzone wcześniej przez KE inne programy wsparcia dla OZE, organizując systematycznie m.in. aukcje dla fotowoltaiki, z których ostatnią rozstrzygnięto pod koniec ubiegłego miesiąca. Więcej o wynikach tej aukcji w artykule: Wyniki aukcji dla dachowej fotowoltaiki we Francji.
Komisja podkreśla, że nowe mechanizmy wsparcia we Francji pomogą temu krajowi w wywiązaniu się celu zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energii do 23 proc. do roku 2020. Francuzi wcześniej przyjęli też swój własny cel, niezależny od uzgodnień na forum UE, w ramach którego do roku 2030 chcą produkować z OZE 40 proc. energii.
Potencjał OZE we Francji wzrósł na koniec I połowy 2017 r. do 46,85 GW, a w ostatnich kwartałach o jego wzroście decydowały niemal w całości sektory energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Więcej na ten temat w artykule: Wiatr i fotowoltaika zdominowały rozwój francuskiego rynku OZE.
red. gramwzielone.pl