KE ma zastrzeżenia do systemu aukcyjnego

KE ma zastrzeżenia do systemu aukcyjnego
Fot. tiseb, flickr cc
REKLAMA

Negocjacje z Komisją Europejską mogą opóźnić wdrożenie kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Sprawę wdrożenia kolejnych zmian w ustawie o OZE miało skomplikować ogłoszenie kolejnych aukcji, które odbędą się jeszcze na starych, wadliwych zasadach wynikających z aktualnej wersji ustawy.

„Rzeczpospolita” informuje dzisiaj, że o ile Ministerstwo Energii liczyło na szybką zgodę Brukseli na wdrożenie zawierających elementy pomocy publicznej zmian w systemie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, uzyskanie takiej zgody może się jednak opóźnić.

„RZ” powołuje się przy tym na osobę zbliżoną do resortu energii. – ME dostało pytania z Brukseli o to, dlaczego zorganizowano kolejną aukcję przed naprawą wadliwych przepisów o pomocy publicznej. To wydłuża procedurę notyfikacji (cyt. za „RZ”).

Nowelizacja ustawy o OZE, którą przygotowało Ministerstwo Energii, ma m.in. skorygować wadliwe przepisy zawarte w aktualnej wersji ustawy, które dotyczą wyliczania pomocy publicznej w systemie aukcyjnym.

Mimo, że te przepisy nie zostały jeszcze poprawione, Urząd Regulacji Energetyki ogłosił już kolejne aukcje dla istniejących elektrowni biogazowych i wodnych, w przypadku których może pojawić się problem łączenia uzyskanej pomocy inwestycyjnej (np. w postaci unijnej dotacji) z otrzymaną w drodze aukcji pomocą operacyjną, przyznawaną jako premia do rynkowej ceny energii. 

Do ogłoszenia m.in. tych aukcji jeszcze w tym roku zobowiązuje jednak URE przyjęte w marcu br. rozporządzenie Rady Ministrów.

– W świetle obowiązujących i nieuchylonych aktów wykonawczych w 2017 r. prezes URE zobligowany jest przeprowadzić 14 aukcji. W tym roku – w aktualnym stanie prawnym – aukcje winny zostać ogłoszone i przeprowadzone zgodnie z treścią obowiązujących przepisów – „RZ” cytuje stanowisko URE.

Więcej o aukcjach, które URE może ogłosić jeszcze w tym roku, w artykule: Tegoroczna aukcja na niemal 2 mld zł dla energetyki wiatrowej?

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, Ministerstwo Energii poinformowało pod koniec sierpnia, że projekt nowelizacji ustawy o OZE jest jeszcze na etapie analiz uwag zgłoszonych na etapie konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.

Po zakończeniu tych analiz projekt powinien trafić do Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie, po przyjęciu przez ten organ, do Rady Ministrów. Dopiero po akceptacji RM projekt może zostać przekazany do prac w parlamencie. Ministerstwo Energii oceniło, że realnym terminem prac legislacyjnych jest IV kwartał br.

„Rzeczpospolita” informuje, że dodatkowo sprawę notyfikacji nowych przepisów dla OZE komplikują skargi skierowane do Brukseli. Pierwsza z nich dotyczy preferencji przyznanych przez ME biogazowniom rolniczym. Druga ma być również związana z preferowaniem biogazowni rolniczych, a także z dyskryminowaniem branży wiatrowej poprzez przepisy zawarte m.in. w przyjętej w ubiegłym roku ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Link do artykułu „Rzeczpospolitej”. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
PawianPv kłamie, że problem z notyfikacją wynika ze skarg wiatrakowców. A tutaj jasno na białym widać że w ME nie umieją czytać ani pisać.
Aqq |
Głupia sprawa. Poprzednia ustawa co ja poprzedni Rząd 8 lat pisał- miała błędy. A ten Rząd.je próbuje naprawić. Tak przynajmniej KE uważa
. |
@Aqq, błędy miała ostatnia nowelizacja autorstwa PiS
Cvc |
Jak nie cofna rozporzadzenia to URE bedzie musialo zorganizowac w tym roku wszystkie 14 aukcji. Oznacza to, ze system aukcyjny bedzie musial byc zamkniety bo przekroczony zostanie roczny limit pomocy publicznej programu nienotyfikowanego (domniemanie zgodnosci z gberem i limit roczny). POZDRAWIAM KROPKA TO TAKZE JEGO ROBOTA I INNYCH NIEDOUCZONYCH LUDZI PIASTUJACYCH STANOWISKA DO KTORYCH NIE MAJA KOMPETENCJI.
Aqq |
No niestety. KE ma wątpliwości do tych zapisów, które były w ustawie od początku. Czyli w pierwotnej wersji. Czyli że aukcje nie gwarantują konkurencyjności i preferują instalacje z dotacją.
Szyszko |
ME dostało pytanie z Brukseli - oczywiście te pytania, nie są z sufitu. Bruksela zawsze reaguje dopiero na wyraźne skargi i wnioski. A te są autorstwa lobby wiatrowego, konkretnie SMEW I PSEW ( choć ci drudzy sprytnie się utajnili w procedurze, myślą że nikt się nie dowie ). O wadliwości art 39 pisałem wielokrotnie. Mają być poprawione dopiero teraz, mimo że ME dostało gotowe poprawki już rok temu. Nie wprowadziło tych zmian, BO BRANŻE BYŁY PRZECIWNE. Wiatrakowcy i PV mają segregatory pełne projektów i chcieli je jak najszybciej sprzedać. Po 50.000 € średnio za MW. Tych projektów z wygranymi aukcjami jest na rynku do kupienia ponad 50. Mogę nawet opublikować nazwy tych firm/pośredników. W tych 2 skargach biogazownie są, ale marginalnie. Choć błękitne i 550 zł nigdy nie zostanie zaakceptowane. Skargi lobby wiatrowego to ponad 200 !!! pytań, wniosków i skarg. Ponad 200 !!! I wciąż dosyłają pytania.
Seb |
No a co masz jakiś problem Pawian? Trzeba było nie uprawiać bandyterki gospodarczej to nie było by skarg.
. |
biedny PawianPv ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej za przekręty, to i pozostało mu lobbowanie.
Szyszko |
130 mln zł za raporcik - kilkadziesiąt stron - i za to będziecie trole wiatrowi gorzko płakać.
Seb |
Pawian żebys z gałęzi nie spadł czasem :D nie tylko wiatraki mają na was oczko złodzieje pisowscy

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...