ME przyjęło obowiązek OZE nie tylko na 2018, ale również na 2019 r.

ME przyjęło obowiązek OZE nie tylko na 2018, ale również na 2019 r.
Fot. Gramwzielone.pl
REKLAMA

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Energii, w którym określono obowiązek OZE nie tylko na przyszły rok jak wskazano w opublikowanym wcześniej projekcie tego rozporządzenia, ale finalnie również na rok 2019.

Jak wynika z datowanego na 11 sierpnia 2017 r. rozporządzenia ME w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w latach 2018–2019, obowiązek OZE na rok 2018 wyniesie 17,5 proc. dla energii pochodzącej ze wszystkich źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazu rolniczego, a także 0,5 proc. dla energii pochodzącej z biogazu rolniczego.

W rozporządzeniu wskazano również obowiązek na rok 2019, określając go dla energii ze wszystkich źródeł odnawialnych z wyjątkiem biogazowni rolniczych na 18,5 proc, a obowiązek dla energii pochodzącej z biogazowni rolniczych utrzymano na poziomie 0,5 proc.

Opracowując finalną wersję rozporządzenia, Ministerstwo Energi nie przychyliło się do stanowiska organizacji reprezentujących branżę energetyki odnawialnej, która chciała jeszcze wyższego obowiązku OZE już w przyszłym roku, aby, zwiększając w ten sposób popyt na zielone certyfikaty, walczyć z problemem ich nadpodaży.  

Uwzględniono natomiast postulat wskazania obowiązku OZE w perspektywie dłuższej niż tylko przyszłoroczna – czyli inaczej niż planowano w pierwotnym projekcie rozporządzenia.

Ministerstwo Energii będzie mogło zmienić obowiązek OZE na każdy kolejny rok, za pomocą rozporządzenia, które powinno wejść w życie do 30 sierpnia danego roku.

W tym roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosi 15,4 proc. i 0,6 proc. dla certyfikatów biogazowych – został zmniejszony w drugiej połowie ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii w stosunku do zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., w której znalazła się wartość odpowiednio 19,35 proc. i 0,65 proc.

W toku konsultacji rozporządzenia dotyczącego wysokości obowiązku na rok 2018 o zwiększenie go do poziomu wpisanego do ustawy o OZE postulowały m.in. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Konfederacja Lewiatan, Związek Banków Polskich, ale także m.in. koncern energetyczny CEZ.

Przeciwko zwiększaniu obowiązku na 2018 r. i za utrzymaniem obowiązku umarzania zielonych certyfikatów na poziomie 15,4 proc. opowiedziała się natomiast największa państwowa grupa energetyczna PGE, zapewniając, że podniesienie obowiązku wiązałoby się „ze znacznym zwiększeniem kosztów ponoszonych przez odbiorców końcowych”. Więcej na ten tamat w artykule: Ceny zielonych certyfikatów. Jak ich wzrost obciążyłby odbiorców energii?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
certyfikat sesyjny wzrośnie do 70 zł/mwh
Master |
Tak, przy tym jak opłata zastępcza będzie wynosiła przy dobrych wiatrach około 50 zł, cert wzrośnie do 70 zł, może w tym roku, na miesiąc, a potem spadnie Chyba że cioły zmienią ten zapis, ale kto z Nas w to wierzy?
Ziemniak |
@ekspert, to myk mający uzasadnić brak obniżek cen energii w detalu mimo niskich cen ertyfikatów (w taryfie kalkulowane na 160/ ZC
xix |
Bardzo dobra decyzja! Zdecydowanie poprawi sytuację na rynku świadectw! Brawo!
Master |
Poprawia byłaby gdyby nie zapis 125% średniej wartości z roku poprzedniego Bo wzrost o 2,15 % to zawsze jakieś 2,5-3 TWh więcej popytu na świadectwa rocznie, bo odpada nam mocno spalanie biomasy ze względu na nieopłacalność i koniec 5cio letniego obowiązku utrzymania instalacji, bo będą przechodziły powoli w aukcjach migracyjnych inne źródła. MOŻE z 1 TWh produkcji odpanie, co daje realnie 3,5-4 TWh zielonych na rynku mniej Droga daleka ale istotne jest to że zawróciliśmy w dobrą stronę
Master |
Poprawia byłaby gdyby nie zapis 125% średniej wartości z roku poprzedniego Bo wzrost o 2,15 % to zawsze jakieś 2,5-3 TWh więcej popytu na świadectwa rocznie, bo odpada nam mocno spalanie biomasy ze względu na nieopłacalność i koniec 5cio letniego obowiązku utrzymania instalacji, bo będą przechodziły powoli w aukcjach migracyjnych inne źródła. MOŻE z 1 TWh produkcji odpanie, co daje realnie 3,5-4 TWh zielonych na rynku mniej Droga daleka ale istotne jest to że zawróciliśmy w dobrą stronę
AR |
Na moje plan jest taki , zeby utrzymac przy zyciu ZC na tyle zeby BIG ENERGY napchalo sobie kiesznie !!! Oczywiscie powiedza przeciesz podnieslimy obowiazek dla OZE ratujemy system ... tak tylko te podniesienie tak naprawde nie wiele zmieni i Oni o tym doskonale wiedza - Jak zawsze propaganda i sciema ze strony ME i Rzadu :(
Ktoś |
Sprawdza się powoli o czym pisalem nie dawno,świadectwa pòjdą do gòry bo musi ktoś zarobić,I zarobi.......
AR |
do Ktos... nie po to spuszczali cene ZC zeby mialo sie to odbic w krotkim czasie..., znasz zycie i zawsze jest za malo a wszczegolnosci tym z ME i Big energry !!! bo jak mozesz zarobic jeszcze wiecej to ONI... nie beda mieli skrupolow , beda caly czas doic kase - NASZA KASE !! Bo tak jak ktos napisal ze w cene jest wliczone oplata 160 zl za ZC . Do tego ta noweilizacja ustawy OZE .... te 25% to juz wogole nie ma zludzen do tego co bedzie sie dzialo z Zielonymi :(
gosc 2018 |
nowa ustawa o srudlach odnawialnych w polsce wejdzie od lutego 2018 roku beda wprowadzone w zycje w polsce calej . ustawa o srudlach odnawialnych w polsce chce prowadzic z zycie przez rzad pis - kaczynskiego i jego partij pis w polsce - bedzie nowa ustawa o zrudlach odnawialnych w polsce 2018 roku , bedzie nowy podatek vat 100 % procet i podatek ekologiczny 80 % procet i elektrownij wiatrowych i elektrownij wodnych terz te podatek vat 100 % procet i podatek ekologiczny 80 % procet zaplacic do urzedow skarbowych w polsce calej , tym podatkiem sa obiete terz samochody elektryczne w polsce tym podatkiem vat 100 % procet i podatkiem ekologicznym 80 % procet w polsce obiete pojazdy elektryczne sprzedawane w polsce auta elektryczne nowe wszystkie podatkiem vat - 100 % procet i podatkiem ekologicznym 80 % procet w polsce beda obiete w nowe ustawie zrudel odnawialnych w polsce w prowadzonej przez polski rzad pis przeglosowane zostaly juz przez rzad pis i podpisane przez prezydenta polski dude , nowe ustway wejda od lutego 2018 roku w zycje w polsce calej ...

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...