Ceny zielonych certyfikatów. Jak ich wzrost obciążyłby odbiorców energii?

Ceny zielonych certyfikatów. Jak ich wzrost obciążyłby odbiorców energii?
Fot. Invenergy
REKLAMA

W uwagach do projektu rozporządzenia nt. obowiązku OZE na przyszły rok, największy państwowy koncern energetyczny PGE ocenia, że ewentualne podniesienie tego obowiązku oznaczałoby „znaczący” wzrost obciążeń konsumentów. Reprezentujący inwestorów z rynku energii odnawialnej PIGEOR przekonuje natomiast, że wyższy obowiązek OZE i ewentualne, wynikające z tego wyższe ceny certyfikatów nie przełożą się na istotny wzrost kosztów u odbiorców energii. 

W uwagach do projektu rozporządzenia nt. obowiązku OZE na 2018 r., który przedstawiło Ministerstwo Energii, Polska Grupa Energetyczna sprzeciwia się podniesieniu poziomu obowiązku, tłumacząc, że „wyższy poziom obowiązku, który będą musiały realizować podmioty zobowiązane, w tym sprzedawcy zobowiązani, przełoży się na wyższe koszty energii dla odbiorców końcowych”.

Swoje uwagi do projektu rozporządzenia dot. obowiązku OZE na przyszły rok PGE w zasadzie ogranicza do tej informacji, nie podając przy tym założeń, które doprowadziły do konkluzji o "znaczącym" wzroście kosztów.

W swoich uwagach do projektu rozporządzenia nt. obowiązku OZE na przyszły rok wyliczenia dot. ewentualnego wzrostu obciążeń dla odbiorców końcowych, które miałyby wynikać ze zwiększenia przez ME popytu na zielone certyfikaty i podniesienia ich cen, przedstawiła natomiast Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej.

PIGEOR wylicza, że wzrost cen zielonych certyfikatów do poziomu np. 150 zł/MWh – mogący być konsekwencją podniesienia obowiązku OZE, a więc zwiększenia popytu na certyfikaty – oznaczałby podwyżkę rzędu mniej niż 1,7 zł miesięcznie dla gospodarstwa domowego, a wzrost cen certyfikatów do 250 zł/MWh oznaczałby miesięczną podwyżkę, w stosunku do obciążeń aktualnych, rzędu 5 zł. To zdaniem PIGEOR dowodzi, że mogące wynikać z podniesienia obowiązku OZE „odsunięcie ryzyka upadłości inwestorów nie generowałoby istotnych kosztów społecznych”.

Organizacja reprezentująca branżę energetyki odnawialnej przypomina, że przy okazji uchwalenia nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r. przeforsowano zwiększenie opłaty przejściowej, której beneficjentem są elektrownie węglowe. Opłatę przejściową dla pojedynczego gospodarstwa domowego zwiększono średnio o ponad 4 zł miesięcznie  – jak zaznacza PIGEOR – „bez szczegółowego wyjaśnienia potrzeby i przeznaczania tych środków i bez obaw o budżety obywateli”.

Jednocześnie PIGEOR zwraca uwagę na szacunki Ministerstwa Energii, które podało, że proponowane podniesienie obowiązku OZE będzie skutkować wzrostem kosztów dla odbiorców końcowych w wysokości ok. 20 mln zł, czyli średnio o około 1,3 zł dla gospodarstwa domowego.

Nie jest jasne, w jaki sposób wyliczono tą wartość i jaki do tego wyliczenia przyjęto poziom cen certyfikatów. Jeżeli jest ono poprawne, to oznacza wzrost obciążeń rządu 10 groszy miesięcznie, co jest wartością pomijalną. A zatem utrzymanie obowiązku ustawowego, co oznacza umorzenie certyfikatów podwyższone o kolejne 2 punkty procentowe, skutkowałoby wzrostem obciążeń konsumentów końcowych rzędu 20 groszy na miesiąc – wylicza PIGEOR.

Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zaznacza, że ewentualne wyższe ceny zakupu zielonych certyfikatów odzwierciedliłyby się dopiero w taryfach odbiorców skalkulowanych na rok następny. Zdaniem Izby wystąpiłby ponadto mechanizm buforowy, który wynikałby z obecnie bardzo wysokiej nadwyżki certyfikatów, uniemożliwiającej szybki wzrost ich ceny.

W uwagach dotyczących projektu rozporządzenia na temat wysokości obowiązku OZE na przyszły rok PIGEOR nawiązuje do przygotowanej przez PiS, mającej poparcie Ministerstwa Energii i podpisanej w tym tygodniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o OZE, mogącej powstrzymać ewentualny wzrost ceny zielonych certyfikatów, który wynikałby z wyższego obowiązku umarzania.

– Może się okazać, że ustalenie opłaty zastępczej na poziomie związanym z aktualnymi cenami zielonych certyfikatów całkowicie zniweluje impuls popytowy generowany przez analizowane rozporządzenie Ministra Energii – czytamy w stanowisku organizacji reprezentującej branżę zielonej energii.

Ministerstwo Energii zaproponowało podniesienie łącznego obowiązku OZE, do którego wykonania są zobowiązane m.in. należące do państwowych koncernów energetycznych spółki obrotu i którego koszty są przerzucane na rachunki odbiorców energii, na przyszły rok do poziomu 17,5 proc. dla wszystkich technologii OZE z wyjątkiem energii z biogazu rolniczego, dla którego przewidziano 0,5 proc.

W tym roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosi 15,4 proc. – został zmniejszony w drugiej połowie ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii w stosunku do zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., w której znalazła się wartość 19,35 proc. dla wszystkich technologii OZE z wyjątkiem biogazu oraz 0,65 proc. dla energii z biogazu rolniczego. 

Branża OZE postuluje podniesienie obowiązku OZE na 2018 rok właśnie do łącznego poziomu 20 proc. To jej zdaniem wygeneruje popyt na zielone certyfikaty, który pozwoli na stopniową redukcję ich nadpodaży i przełoży się na podniesienie przychodów producentów energii odnawialnej.

Zielone certyfikaty to podstawowe źródło przychodów dla wytwórców, którzy uruchomili produkcję energii najpóźniej do połowy ubiegłego roku. Wówczas system zielonych certyfikatów został zamknięty dla nowych projektów, dla których przewidziano nowy mechanizm rozliczeń bazujący na aukcjach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (42)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Big Energy kłamie i oszukuje, bo to esbecja tak jak reżimowe trole
Seb |
W tym momencie w koszty energii dla odbiorców jest wliczona cena ZC równa około 150 zł, proszę poczytać sprawozdania BE dla URE. Co na to pisowskie trolle kropka, mojaPZPR, srej itp?
Dam-Sebie-Banana |
PIGEOR też mi autorytet! śmiech na sali. To tak jakby zapytać lisa ile kur ma być w kurniku.
K. |
Nie rozumiem co za pierdoły wypisują, czy cena energii dla odbiorcy końcowego była wyższa kiedy certyfikaty kosztowały powyżej 200 zł NIE więc o co chodz ? 500+ czy dofinansowanie kopalni ?
AR |
Nepwno z ME i Big Energy maja to gdzies i zadnego ratunku nie bedzie dla ZC- pokazala to ostania nowelizacja OZE !!!
pv |
PGE=Ministerstwo Energii=węgiel naczelnym dobrem partii i ludu
Wójt |
Na szczęście nie obciązy - Wiatraki w lato nie dziąłają bo nie wieje, poza tym są za duże 230 metrów widac z 7 km. Nasza przyszłość leży w prosumencie i fotowoltaicę na każdym dachu.
Long |
uzyskanie poziomu cen zielonych certyfikatów w wysokości 150 PLN/MWh, przy ustaleniu max, wskaźnika udziału oze na poziomie 20%, spowodowało by tylko to, że udział kosztów oze w cenie energii wróciłby do poziomy z 2010-2011r., kiedy to przy udziale oze 10,4% ceny certyfikatów były blisko 300 PLN/MWh. Dlaczego zatem cały czas mówi się o wzroście kosztów???, dlaczego od 2012r, jak zaczęły spadać ceny zielonych certyfikatów nie obniżano cen energii z tego tytułu???? jak można reagować tylko na wzrosty jednego czynnika cenotwórczego ( wzrost udziału oze - dwukrotny od 2010r., zakładając 20%), nie biorąc jednocześnie pod uwagę, że wzrost ten jest niwelowany przez 10 krotną obniżkę cen zielonych certyfikatów!!!!!!!!!
Daniel |
do Wójt@ skąd masz takie informacje, że wiatraki w lato nie produkują? Muszę ciebie wyprowadzić z tego amoku - otóż produkują. Dla wszystkich jest miejsce tak jak na dach pv oraz na pole, dla elektrowni wiatrowych, dla el. gazowych i w mniejszym stopniu nawet dla węglowych w coraz to mniejszym stopniu. Więc przestań z tym twoim szaleństwem, że tylko na dachu pv. Pobliski zakład produkcyjny pociągnie twój dach? Weź sobie tabletkę na twoje urojenia i pomyśl następnym razem zaczym coś napiszesz...
Szyszko |
@Long, Big Energy to ta sama sitwa co w górnictwie, wszystko zgodnie z zasadą - zyski nasze , koszty wasze.
Wiatrakowiec |
Ten Kraj i cale te PIS to jest chore !!! z Inwestorow/Przedsiebiorcow robia za zlodzejin ! , tylko przypominam ze wlasnie te male polskie firmy maja najwiekszy wklad w nasze PKB . Zobaczcie Czechy/slowacja system sCertt. sie zalamal i co zrobil rzad, przyznal sie do bledu, ze nie przypilnowal system jak powinien i wprowadzil stale ceny dla inwestorow z OZE , A U NAS BIG ENEREGY z ME zjechali zielone certyfikaty praktycznie do ZERA zwalajac system na spekulantow z zagranicy.....A WIADOMO ze to ME i Energetyka zrobilia !!!
zyr |
Co tu myśleć. Socjalizm wrócił do Koncernów Państwowych. Wszystkie przepisy ustawiają pod siebie. Ja nazywam to kontratakiem na niezależnych wytwórców energii. A ten kontratak bierze się z bolszewickiej polityki i chęci monopolistycznych nowego kierownictwa PGE. Wszyscy niezależni są solą w oku PGE bo nie może robić co chce tylko musi się liczyć z wiedzą niezależnych.
Wiatrakowiec |
Zyr... to dotyczy calej energetyki nie tylko PGE, a Rzad PIS wydy... nas inwestorow !!! szkoda slow na ten zlodziejski rzad :( Ale propoagande sieja caly czas ile to oni nie dokladaja do OZE !
Majster |
ja tam nie czuję potrzeby by ceny jakichś zielonych certfikatów miały rosnąć.
Bimbrownik |
@Majster, a czujesz potrzebę się napić?
Szyszko |
PIGEOR nie reprezentuje żadnej „ branż energetyki odnawialnej ” - reprezentuje tylko wiatraki i to już niedługo. Padają na pysk, bo już nikt nie chce płacić składek. Tak jak w SMEW i PSEW.
Szyszko |
Stanowisko PIGORu jest bardzo skromne i nieśmiałe. Zielone certyfikaty powinny mieć stałą cenę 1000 zł z gwarantowanym okresem na 99 lat, z prawem dziedziczenia po kądzieli . Obowiązkiem odkupu należy obłożyć posiadaczy diesli, za odmowę oczywiście kula w łeb lub 3 razy śmigłem w ramach złagodzenia kary. Posiadacze z. certyfikatów zwolnieni z wszelkich podatków. Ci z legitymacją PIGEORu dodatkowo 99% dotacji.
Szyszko |
Słaba pamięć u niektórych. Cena energii od 1989 roku była mała, potem zaczęła rosnąć coraz bardziej. W 2006 roku weszły OZE tzn zaczęły budować się wiatraki, bo innego OZE w zasadzie do dzisiaj nie mamy. Wcześniej były małe i duże wodne i one też poakazały się w systemie. I wtedy ceny zaczęły już ostro pikować do góry, ALE koncerny od 2006 roku czujnie zaczęły rozdzielać na rachunkach energię i dystrybucję. Bo URE pilnował aby sama cena energii nie szła radykalnie do góry. Więc zastopowano ceny energii i pozwolono aby szły do góry koszty dystrybucji, gdzie UKRYWANO opłaty zastępcze i zielone certyfikaty. Przypominam że opłata zastępcza TO JEST KARA, a zielony certyfikat koncern wpisuje sobie w koszty. Więc zawsze koncernom bardziej opłaca się kupować zielone certyfikaty niż opłaty zastępcze. I tak dochodzimy do sedna: czy zielony certyfikat po 250-300 zł wpływa na cenę energii dla odbiorcy czy nie wpływa tak jak ten z.c. za 40 zł ? Te rozważania są tak infantylnie głupie że aż strach. I PIGEOR albo inne cwaniaki naprawdę chcą nam wmówić, że coś po 200 , 250 czy 300 zł ukryte w cenie energii nie ma wpływu znaczącego na końcowe ceny energii. Może niech PIGEOR dzieli te koszty przez liczbę obywateli w Chinach, wyjdą im jeszcze lepsze kity. I niech dodają jeszcze Indie. Albo niech słońce w Polsce wschodzi w Szczecinie a nie w Białymstoku. Zaiste , co oni biorą.
Seb |
Niech pisowskie trolle wezma leki moze i przestana codziennie pisac banialuki pod innymi nickami? Nie mozecie sobie isc na Onet?
Seb |
To pewnie jedna i ta sama menda PawianPV.
Szyszko |
@seb, Pisia trollownia nic sama nie potrafi wymyśleć, więc się podszywa. Księżyce z Nowogrodzkiej :-) to powyżej to oczywiście nie Szyszko
Seb |
Jakaś zgroza, żeby władza uciekała się do takich metod. Czyste złodziejstwo, szachrajstwo i kur****wo w każdym działaniu.
KACZKA |
No niestety ME I ENERGETYKA roluja zielone certyfkaty jak chca ...., dla mnie to jest GORSZE NIZ MAFIA BO OKRADAJA NAS LUDZI KTORZY zainawestwali w Oze. p.s ostatnie operacje na TGE POMZE A..... CENA SZLA DO GORY DO 41 i rapotownie ktos sprzedaje taniej .... i to napewno nie byli ludzie tzn wytworcy energii z OZE .. WIEC domyslmy sie komu zalezy zeby zielone certyfkaty byly tanie..... a PODPOWIEM BIG ENERGY !!!!!!!!!!!!!!!!
sd |
tylko off grid na kazdym dachu
łyżwa |
jak ceny certyfikatów spadły to nie przełożyło to się na spadek cen, tylko konsumentowi opłatę OZE do rachunku. PiS kradnie jeszcze więcej niz PO.
Wiatrakowiec |
lyzwa .. Dokladnie, PO kradlo , SLD kradlo ale zostawalo cos dla nas ! a teraz nic nie zostaje, drog zadnych nie pobuduja gamonie !! A to co teraz sie buduje to idzie caly czas jeszcze sila rozpedu po PO, Doplat ZERO dla mikro i firm, tylko dla Rydzyka i przyjaciol krolika , Nawet stadnine koni w Janowie zajechali :( ALE NAJWAZNIEJSZE to 500+
Donald |
Do roboty! Ale takiej prawdziwej A nie pierdzenia na forum! Nikt Wam nie będzie płacił bajońskich sum za jakieś nikomu niepotrzebne certyfikaty.
Tchórzefski Zajączkofski |
do budy, pisowska szczekaczko o wielu imionach.
Wiatrakowiec |
@ Donald... chlopie to sa wymagania Unijne i pieniazki ktore Unia nam daje posrednio !!! Na wspieranie wlasnie tez OZE , a teraz te pieniadze sa kradzione nam inwestrom przez BIG ENERGRY i Ministerstwo Energii w bialy dzien !
TchorzewskiZajączkowski |
ten gość to kropka, mojaPV, czy inny pisowski włazidup, pisze i później sam sobie odpowiada pod innymi imionami. Trzeba ignorować to może wróci na strone GazetyPolskiej tropić układ.
sol |
@Szyszko. Ale chyba trzeba dodać współspalanie do miksu jako największy udział. Za to koncerny też dostawały potężne pieniądze. Wydajność wiatraków na Pomorzu wynosi ok. 23%/rok. Fotowoltaika to ok. 10%, ale z każdym rokiem rośnie.
Wiatrakowiec |
@ Sol, o tym wlasnie cisza ile mln wyciagla z tego energetyka..., do tego duze wodne ... Przeciesz certyfikaty obowiazuja od wyprodukowania 1kw przez instalacje na okres 15 lat .... A jak wiemy duze wodne pracuja juz dluzej niz 15 lat a certyfkaty dostaja - wiec nastepny walek BIG ENERGY i ME !!!!!!
alladyn-solar-batt |
do sd: tak masz rację, że tylko off-grid ,,uleczy'' cale BigEnergy wespół z poplecznikami typu kropek czy Tchórzewski. Nalezy tylko prawidłowo rozumieć czym jest i czym nie jest off-grid a może inaczej- czy być powinno.Otóż- offGrid na dziś dzień nie jest w stanie być ekwiwalentny w 100% do zasilania z sieci zakresie zabezpieczenia mocy szczytowych oraz w okresie od 15 listopada do 15 marca. To nie wszystko- offGrid wymaga dla spełnienia fumkcji ekwiwalentności zaawansowanego w algorytmach domowego centrum zarządzania....zużyciem energii zmiennym w zalezności od pory roku, pory doby, reagujących na zacgowania domowników na podstawie dziesiatek parametrów- informacji nadchodzących z budynku. To nadal nie wszystko- sterownik wyżej wspomniany musi dysponować mocą jaką na żądanie jest w stanie podać domowy generator energii, przy czym winna to być jednostka kogeneracyjna, której ciepło kazdorazowo zostanie odebrane przez PCna potrzeby c.w.u. Kogenerator już został stworzony. Masz taki sterownik?
królis |
Wójt, a gdzie ty widziałeś wiatraki 230 Metrów??? El. Bełchatów widać z pięćdziesięciu i nikomu nic z tego tytułu się nie dzieje. Latem nie wieje, to zapytaj się w URE co się dzieje w tym roku. W czerwcu jest lepsza produkcja niż w styczniu, a ten rok jest pod względem produkcyjności jeden z najlepszych w całej historii i to przez :mocne" lato.
Ktoś |
Ceny zielonych wzrosną i to niebawem,ale w najmniej spodziewanym momencie,ktoś musi zarobić..................
aa |
do Ktos... nie po to robia ustawe zeby cert. mialy kiedykolwiek sie odbic :( nie BEZ PRZYCZYNY wprowadzili te 25 % w ustawie .... a wprowadzili wlasnie po to zeby miec jeszcze wieksza kontrole nad ZC ... MAFIA I TYLE !!!
Szyszko |
Niedługo komisja śledcza w sprawie przekrętów w wiatrakach, kupujcie pampersy cwaniaczki .
wiatrakowiec |
Szyszko... pisałem w poprzednim poście , CHYBA TY ;) może następna komisja tak jak smoleńska buhahaaaa
mały kaczor |
@ Szyszko - żebyś się nie zdziwił jak komisja się zbierze ale inna.... i zobaczy kto i jakie wałki robi na certyfikatach ostatnimi czasy.... i w tedy Ministerstwo energii się zesra razem z BIG ENERGY heheee
szyszko |
a kopnąć cię w pampersa Witczak?
TchorzewskiZajączkowski |
Uwaga na trolle: Prej@MojaPZPR.PawianPV.KropkaPiS.Szyszko(fake).pl
Ktoś |
Zmienią zapis w noweli,wiem to.......to do aa....

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...