Lewiatan komentuje poselską nowelizację ustawy o OZE

Lewiatan komentuje poselską nowelizację ustawy o OZE
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan
REKLAMA

Konfederacja Lewiatan oceniła poselską nowelizację ustawy o OZE, którą w zaledwie dwa tygodnie przeforsowano przez parlament i która obecnie czeka już tylko na podpis prezydenta.

Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat nowelizacja ustawy o OZE ma powiązać wartość tzw. opłaty zastępczej z rynkową ceną zielonych certyfikatów. Obecnie wartość opłaty zastępczej to 300,03 zł/MWh, natomiast po zmianie prawa opłata zastępcza będzie tylko o 25 proc. wyższa od średniej ceny zielonych certyfikatów za poprzedni rok, determinując poziom, do jakiego mogą podrożeć świadectwa przyznawane producentom energii odnawialnej.

Do przeforsowanych przez posłów PiS zmian ustosunkowała się Konfederacja Lewiatan, zaznaczając, że uchwalono je „bez konsultacji społecznych” i oceniając jako „niekorzystne dla branży OZE”.

Ustawa, której projekt zgłosili posłowie, jest niekorzystna dla branży OZE, ponieważ nie przyczyni się w żaden sposób do rozwiązania problemu nadpodaży rynkowej świadectw pochodzenia. Wręcz przeciwnie, będzie miała negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną wielu inwestorów OZE – komentuje Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan podkreśla, że przyjętą w ubiegłym tygodniu przez parlament nowelizację negatywnie zaopiniował Urząd Regulacji Energetyki. Więcej na ten temat: Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE.

W komunikacie wydanym przez Lewiatan podkreśla się, że przyjęte przepisy mogą utrudnić bankom restrukturyzację finansowania projektów opartych na długoterminowych umowach zawartych pomiędzy obecnie znajdującymi się w trudnej sytuacji inwestorami i podmiotami zobowiązanymi, wśród których dominują największe spółki obrotu kontrolowane przez Skarb Państwa.

Po wejściu w życie przepisu wiążącego wysokość jednostkowej opłaty zastępczej z cenami zielonych certyfikatów, te długoterminowe umowy będą wymagać dostosowania do nowego stanu prawnego i konieczności ich renegocjowania. To negatywnie wpłynie na sytuację ekonomiczną wielu inwestorów OZE – zaznacza Lewiatan.  

Wcześniej Lewiatan pozytywnie odniósł się natomiast do rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE, który ma być procedowany w parlamencie jesienią. Więcej na ten temat: Lewiatan popiera rządowy projekt nowelizacji ustawy o OZE.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...