Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE

Prezes URE mocno skrytykował nowelizację ustawy o OZE
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MM Conferences / Europower
REKLAMA

W trakcie ekspresowych, prowadzonych w ubiegłym tygodniu prac nad przygotowaną przez PiS nowelizacją ustawy o OZE swoich opinii nie mogli zaprezentować w Sejmie nie tylko przedstawiciele branży, ale również prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Maciej Bando miał okazję do wyrażenia swojej opinii podczas odbywającego się wczoraj posiedzenia senackiej komisji, która zajęła się nowelizacją po uchwaleniu jej przez Sejm.

Wczoraj prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando wziął udział w posiedzeniu senackiej komisji zajmującej się uchwaloną w czwartek nowelizacją ustawy o OZE. Zapewnił, że nie otrzymał zaproszenia na posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii Skarbu Państwa, których przedmiotem były prace nad nowymi regulacjami dla rynku zielonych certyfikatów.

Wcześniej, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. posłanka PiS Ewa Malik, która reprezentowała formalnych autorów nowelizacji, czyli grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, zapewniała, że prezes URE został na posiedzenie sejmowej komisji zaproszony.

Prezes Bando przywołał wczoraj w Senacie wpisane do uzasadnienia nowelizacji zapewnienie, że ułatwi ona „zrównoważony rozwój naszego kraju w obszarze odnawialnych źródeł energii”.

Proszę wybaczyć, ale jako regulator rynku zupełnie nie widzę związku pomiędzy treścią propozycji zmieniającą opłatę zastępczą, a zrównoważonym rozwojem kraju – mówił wczoraj w Senacie. – Im opłata zastępcza będzie mniejsza, tym bardziej utraci zdolność pobudzania rozwoju – dodał.

Maciej Bando wytknął autorom nowelizacji, że w uzasadnieniu jej projektu nie przedstawili szacunków co do ewentualnego wpływu nowych regulacji na ceny energii dla odbiorców końcowych.

Dodał, że informacje dołączone do projektu nowelizacji „są pełne błędów, nieprawdziwych informacji, a opieranie się na tych danych (…) wprowadza w błąd posłów, którzy głosowali za ustawą”. – Czy można w ten sposób prowadzić proces legislacyjny? – pytał prezes URE.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenił, że przyjmowana nowelizacja ma pomóc tym podmiotom, zobowiązanym do spełnienia tzw. obowiązku OZE, które zawierały umowy na kupno świadectw pochodzenia po cenach odnoszących się do opłaty zastępczej.

Ci wszyscy, którzy zawarli umowy z producentami  (…) dzisiaj uważają, że należy doprowadzić do sytuacji, aby te umowy unieważnić. Myślę, że każdy zarząd spółki jest świadomy ponoszonego ryzyka, a nie w każdym kraju zarząd będzie się odwoływał do woli posłów i senatorów, by naprawić błędy związane z prowadzeniem normalnej działalności gospodarczej – mówił wczoraj w Senacie Maciej Bando. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Dlaczego ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej ma dotyczyć tylko prywatnych inwestorów OZE? Jak spadły ceny certyfikatów to trolle gardłowały że to typowe ryzyko prowadzenia firmy i nie ma o co mieć pretensji. Teraz jak big energy musi wywiązać się z umów, to w nocy i chyłkiem zmienia się ustawę, a wójt z Pcimia chwali się ile się przy tym napracował. Banda hipokrytów
ElektrowniaPV |
Jak rozumiem Prezio URE ma dąsy, że nie został gdzieś zaproszony - może to i dobrze bo w sumie niewiele wnosi swoimi uwagami w temacie o który powinien dbać - czyli ceny dla odbiorców energii. A tutaj akurat im niższa cena wsparcia tym dla konsumenta lepiej.
Twojad@&apv |
Spadaj trollu, we wszystkich tematach piszesz to samo.
GNiazdoPIslamu |
PisowskiPR, zmiataj stąd kmiocie pucować pod stołem komu tam musisz...
SPS |
Cyt.: "Maciej Bando (...) zapewnił, że nie otrzymał zaproszenia na posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii Skarbu Państwa" a dalej "Wcześniej, podczas posiedzenia sejmowej Komisji (...) posłanka PiS Ewa Malik, (...) zapewniała, że prezes URE został na posiedzenie sejmowej komisji zaproszony." - napluć im w mordę (zdradziecką?) to powiedzą, że deszcz pada.
Moja elektrownia PV |
Żadne to pocieszenie, że na koniec Bando zaczya rozumieć echanizmy wsparcia. Szkoda, że po pogrzebaniu PV teraz rząd pogrzebał wiatraki. Panie Bando, wbrew pozorom jest pan za to odpowiedzalny a pański protest ma na 100% związek z pańskim poprzednim miejscem pracy: PGE Energia Odnawialna. Tyle, jeśłi chodzi o obserwację, jak bardzo Polskie panstwo jest zepsute.
MojaPV |
To powyżej napisał koleś, który chciał kasować 750 zł za MWh z PV - twierdzi ze ktoś "pogrzebał" PV, ciekawa obserwacja, mylne wnioski co do psucia.
SPS |
"Elektrownie PV" się rozmnożyły na forum? To chyba dzięki tym tanim panelom z Chin... ;o)

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...