Obowiązek OZE na 2018 r. będzie wyższy. Łącznie 18 proc.

Obowiązek OZE na 2018 r. będzie wyższy. Łącznie 18 proc.
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Resort energii zaproponował podniesienie obowiązku OZE na 2018 r. Wyższy obowiązek może przełożyć się na wzrost popytu na zielone certyfikaty. Sytuację komplikuje przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy o OZE.

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia ws. obowiązku OZE na 2018 r. Obowiązek dotyczący zakupu świadectw pochodzenia energii z OZE (zielonych certyfikatów) – produkowanej ze wszystkich technologii odnawialnych z wyjątkiem biogazu rolniczego – ma wzrosnąć do 17,5 proc. Natomiast wydzielony w połowie ubiegłego roku obowiązek zakupu świadectw pochodzenia energii z biogazu rolniczego (certyfikatów błękitnych) zostanie zmniejszony do 0,5 proc.

W tym roku obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów wynosi 15,4 proc. – został zmniejszony w drugiej połowie ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii w stosunku do zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 r., w której znalazła się wartość 19,35 proc.

Natomiast obowiązek w zakresie świadectw biogazowych w tym roku wynosi – decyzją ME – 0,6 proc., mimo, że do przyjętej w połowie 2016 r. nowelizacji ustawy o OZE wpisano jeszcze poziom 0,65 proc.

Jak Ministerstwo Energii tłumaczy propozycję w zakresie obowiązku OZE na 2018 r., który łącznie ma wynieść 18 proc.?

W opinii projektodawcy wielkość przedmiotowego udziału łącznie na poziomie 18 proc. wynika z konieczności zabezpieczenia interesów odbiorców końcowych energii elektrycznej przed zbyt gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej wynikającej ze wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz uwzględnia dodatkowo odpływ podmiotów z systemu tzw. zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego – obniżenie przedmiotowego udziału z 20 proc. W zaproponowanym podejściu wzięto również pod uwagę niskie ceny tzw. zielonych certyfikatów – podwyższenie przedmiotowego udziału z 16 proc. obowiązującego w 2017 r.

Ewentualny wzrost cen zielonych certyfikatów, który w przyszłym roku może wynikać z większego obowiązku OZE może hamować nowy sposób wyznaczania opłaty zastępczej, który został wpisany do przyjętej przez Sejm w ubiegłym tygodniu nowelizacji ustawy o OZE. Więcej na ten temat w artykule: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Zmiany w systemie zielonych certyfikatów.

Uwagi do projektu rozporządzenia ME dotyczącego obowiązku OZE na 2018 r. można składać pod adresem Dominika.Turska@me.gov.pl do 2 sierpnia br. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 30 sierpnia 2017 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PawianPV |
o jejku! zdrożeją do 40 pln/MWh może, ale kasa :))))))))))))))))))))))
wiater |
Co???? miało być 118% jak mnie Lech do inwestycji osobiście namawiał ! skandal!
InwestoRR |
Jakie podwyższenie? Patrzmy na ustawę która w tym momencie by obowiązywała gdyby ME niczego nie wydało. To jest OBNIŻENIE obowiązku o 2% a nie podwyższenie o 1!
Seb |
Jak zwykle ściema PiSdzieli. Najpierw tworzą problem, a później udają że kogoś ratują. Zresztą PiS=PO, my sobie na was pogramy przy urnach niedługo tak jak wy sobie gracie na gospodarce.
szyszko |
Morawiecki ich podszkolił jak kraść i oszukiwać w statystykach. A mordy rosną od dwóch lat, ledwo się na grupowych zdjęciach mieszczą.
Seb |
Przyrost szczęki wszerz i rozstaw oczu jest wprost proporcjonalny do szerokości koryta przy którym siedzi dany wieprz polityczny :) a to co mu wyleci z pyska, zbierają np. polityczne trolliki jak paru tutaj na forum.
pv |
szyszko | 2017-07-27 14:54:39 Ty spod sejmu wróciłeś, Morawiecki wreszcie Polskę wyprowadził ,ale tali but nie zrozumie.
RewolucjonistaOZE |
@PV - wyprowadził z czego ? z dobrze funkcjounjącej gospodarki chyba. Ten człowiek nie ma pojęcia o gospodarce a jego plany są na poziomie gimbazy. TO że to wszsytko jeszcze jakoś działa to wynik poprzedniego rozpędu i naszej polskiej determinacji -teraz wszystko będzie w gospodarce wyhamowywało, a pomysły typu e-mobility i 500+ dobija gospodarke do reszty... Pierwsze oznaki już widać w rynku OZE
Szyszko |
@pv, nie właśnie wracam z Torunia, tyłek i kolana trochę bolą, ale zastosuję maść którą polecasz jako bardziej doświadczony, zapewne pomoże.
Elon |
Zawsze źle - jak cena rynkowa to źle, jak podwyższą obowiązek to też źle, zawsze źle. Najlepiej jakby był nakaz kupowania z pierszeństwem danej energii i jeszcze dofinansowanie na poziomie 300 zł, i jeszzce, i jeszzce...
Seb |
MojaPV, nie chowaj się pod innymi nickami, i tak wiemy że to ty, towarzyszu obywatelu.
sflustrowany rządami PIS |
do Elon - czy Ty wogóle wiesz o co chodzi .Człowieku ogarnij się , ludzie zaciągneli kredyty , zastawili swoje dobra ponieważ Lech obiecywał góry złota na OZE. I co i d..pa. Jak wytłumaczysz sytuację w której robiąc arkusz opłacalności przyjmujesz przychód bazując na jednostce OZE na poziomie 300 zł gdzie po kilku latach jest on na poziomie 30 zł. Radzę Ci się nie wypowiadać w kwestii w której nie masz ZIELONEGO pojęcia.
pul |
RewolucjonistaOZE | 2017-07-27 22:09:19Co lepiej by było 500+ dać do twojego koryta to byś w tedy nie kwiczał . Nikt wam nie każe mieszkać w Polsce jak wam się nie podoba możecie wyjechać i inwestować gdzie indziej, i przestańcie kwiczeć.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...