Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Zmiany w systemie zielonych certyfikatów

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Zmiany w systemie zielonych certyfikatów
Fot. Kancelaria Sejmu RP
REKLAMA

Dzisiaj posłowie uchwalili ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza gruntowne zmiany w zasadach funkcjonowania systemu zielonych certyfikatów. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości i Ministerstwa Energii przyjęta ustawa pomoże producentom zielonej energii. Ci są jednak innego zdania. Branża wskazuje, że kolejna już nowelizacja ustawy o OZE jest korzystna głównie dla państwowych koncernów energetycznych. 

Mający fundamentalne znacznie dla branży OZE projekt przygotowanej przez PiS nowelizacji ustawy o OZE został upubliczniony zaledwie kilka dni temu, a partii rządzącej wystarczyły trzy dni na jego uchwalenie. We wtorek głosami posłów PiS przyjęto go w pierwszym czytaniu, wczoraj ekspresowo przeprowadzono drugie czytanie, a dzisiaj ustawa została przyjęta na posiedzeniu plenarnym. W trakcie procedowania nie przyjęto żadnych poprawek.

Mimo, że projekt został formalnie przygotowany przez grupę posłów PiS, na zadawane na jego temat pytania odpowiadali merytorycznie wyłącznie przedstawiciele Ministerstwa Energii. Resort energii poparł projekt nowelizacji i sprzeciwił się przyjęciu poprawek zaproponowanych przez opozycję. Posłowie PiS głosowali zgodnie z opiniami wyrażanymi przez ME.

Swojej opinii o tym projekcie nie wyraził Urząd Regulacji Energetyki, którego przedstawiciele nie byli obecni podczas posiedzeń sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Projektu nie konsultowano z URE również przed wniesieniem go do Sejmu. 

Podczas sejmowego procedowania nowelizacji głosu nie zabrali również przedstawiciele branży OZE, którzy nie mogli wejść na posiedzenia komisji ze względu na obowiązujący zakaz wstępu do Sejmu.

Dzisiaj na posiedzeniu plenarnym za przyjęciem nowelizacji zmieniającej zasady funkcjonowania producentów zielonej energii zagłosowało 269 posłów, 174 było przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu.

Za ustawą głosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, 28 posłów Kukiz15, jeden poseł PSL (Marek Sawicki), wszyscy posłowie klubu Wolni i Solidarni, a także pięciu posłów niezależnych. 

Przeciwko była cała Platforma Obywatelska, niemal cała Nowoczesna z wyjątkiem wstrzymującej się od głosu Barbary Dolniak, cały PSL z wyjątkiem Marka Sawickiego, a także wszyscy posłowie klubu UED, jeden poseł Kukiz15 (Jacek Wilk) oraz jeden poseł niezależny (Jan Klawiter). 

Od głosu wstrzymało się dwóch posłów Kukiz15 (Andrzej Kobylarz, Robert Mordak), dwóch posłów z klubu Republikanie (Magdalena Błeńska, Anna Sierakowska) oraz wspomniana Barbara Dolniak z Nowoczesnej. 

Przyjęta dzisiaj ustawa trafi teraz do Senatu, a w przypadku zgłoszenia poprawek przez senatorów wróci jeszcze do Sejmu. Wpisane do nowelizacji vacatio legis wynosi 30 dni.  

Czego dotyczy przyjęta dzisiaj nowelizacja ustawy o OZE?

Celem zgłoszonych przez PiS regulacji jest powiązanie wartości opłaty zastępczej z rynkową wartością zielonych certyfikatów. W całej, liczącej już ponad 10 lat historii systemu zielonych certyfikatów wartość opłaty zastępczej, czyli alternatywy dla podmiotów realizujących tzw. obowiązek OZE i muszących wykazać pewny udział OZE w sprzedawanej lub konsumowanej energii, była stała (wcześniej jedynie powiększano ją co roku o inflację) i nie wpływały na nią ceny zielonych certyfikatów.

W przyjętej w 2015 r. ustawie o OZE jednostkowa opłata zastępcza została określona jako kwota stała w wysokości 300,03 zł/MWh i taka obowiązuje również w tym roku. Tymczasem ceny zielonych certyfikatów w tym roku kształtują się na poziomie poniżej 30 zł/MWh, a realizacja obowiązku OZE za pomocą zakupu i umarzania zielonych certyfikatów jest obecnie ponad 10-krotnie tańsza.

Teraz ma się to zmienić, a tzw. sprzedawcy zobowiązani mogą zyskać możliwość realizacji obowiązku OZE za pomocą opłaty zastępczej po dużo niższym koszcie, bliskim cenie świadectw pochodzenia, tracąc motywację do ich kupowania od wytwórców zielonej energii. To może tylko pogłębić ogromną, szacowaną na ponad 20 TWh nadwyżkę certyfikatów. 

Zmiany dotkną właścicieli odnawialnych źródeł energii, które funkcjonują w systemie zielonych certyfikatów i których potencjał szacuje się na około 6 GW.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Ministerstwa Energii zapewniają, że nowelizacja wpłynie korzystnie na producentów energii z OZE korzystających z zielonych certyfikatów.

Wczoraj w Sejmie wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapewniał, że zyskają mali przedsiębiorcy „ponieważ to nie oni uczestniczą w obrocie pozagiełdowym

Po pierwsze pojawi się jakaś zauważalna ilość pieniędzy, która do tej pory była w obrocie pozasesyjnym. Jeżeli zwiększy się podaż pieniądza kierowana na określony element, jeżeli równocześnie, bez zwiększania obciążeń dla odbiorców, będzie można zwiększyć zobowiązania podmiotów do skupu certyfikatów, to osiągniemy ten rezultat, o który wszystkim chodzi. Nie obciążymy obywateli, a poprawimy los drobnych przedsiębiorców – zapewnił przedstawiciel ME.  

Innego zdania są przedstawiciele branży OZE, którzy alarmują, że przygotowana przez PiS ustawa pogrąży inwestorów działających w systemie zielonych certyfikatów, którzy z powodu spadku cen certyfikatów znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji finansowej. Więcej o możliwych konsekwencjach przyjętej dzisiaj ustawy w artykule: Posłowie pogrążą system zielonych certyfikatów?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Ponawiam pytanie: niby jak Big Energy nie będzie musiało się wywiązywać z umów i kupować certyfikaty po 160 zł/MWh w obrocie pozasesyjnym to zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na zakup zielonych certyfikatów na sesji, zwiększy się popyt i cena? A ja się założę, że zaoszczędzone pieniądze pójdą na *geotermię/*kopalnie/*zawierzenie Energii Bogom Światła/*Inne. (*- niepotrzebne skreślić)
Maść na Ból |
Myślałem zamontować PV ale boję się kolejnej ustawy za rok lub dwa która każe mi tą instalację zniszczyć że robi za konkurencję dla państwowego prądu z węgla co myślicie? Na Sąd Najwyższy w razie czego nie ma co liczyć bo go już od dziś też nie ma.
Mav |
Jak można wciskać ludziom tak oczywiste nieprawdy. Panie ministrze Piotrowski - potrafimy myśleć. Przeoczył pan w swojej błyskotliwej analizie jedną drobną kwestię - wraz z dodatkową podażą pieniądza pojawi się dodatkowa podaż certyfikatów z dotychczasowego obrotu pozagiełdowego!
gino |
Jest Unia Europejska , kasa z Uni i Komisja Europejska i inne takie , oni się za to wezmą od 2018r. najpuxniej 2020r. wezmą sie za tych polityków i te partie , wycofują już komunizm z Polski z nazwami ulic , należy wycofać te partie które żyją komunizmem !
Seb |
Coś chyba kropa źle wypatrzył tej kryształowej kuli, żadna z jego poprawek nie przeszła, może to choroba. Co na to PawianPV? też tam był ?
suma |
AJa myślę że kilku niemile widzianych przedsiębiorców nie zostało przyciśniętych ceną ZC bo sprzedawali pozasesyjnie a teraz dołączą do nas cierpiących a to faktycznie może nam wszystkim pomóc choć niewiele. ale koledzy królika teraz zaczną walczyć.
Fachowiec |
cyt:"Teraz ma się to zmienić, a tzw. sprzedawcy zobowiązani mogą zyskać możliwość realizacji obowiązku OZE za pomocą opłaty zastępczej po dużo niższym koszcie, bliskim cenie świadectw pochodzenia, tracąc motywację do ich kupowania od wytwórców zielonej energii. To może tylko pogłębić ogromną, szacowaną na ponad 20 TWh nadwyżkę certyfikatów" TO ZDANIE POKAZUJE, ZE ARTYKUŁ ZOSTAŁ NAPISANY PRZEZ KOMPLETNEGO LAIKA NIE ZNAJĄCEGO KOMPLETNIE TEGO TEMATU. NIE UPRAWIAJCIE PROPOAGANDY USTAWA SPOWODUJE WZROST NOTOWAŃ PRAW MAJĄTKOWYCH - ZWIĘKSZONY ZOSTANIE OBOWIĄZEK ALE NIE SKOKOWO TYLKO SYSTEMATYCZNIE. SYTUACJA WYTWÓRCÓW OZE NA PEWNO SIĘ POPRAWI
suma |
przeanalizowałem uzasadnienie. jako właściciel ZC ktore aktualnie mogę sprzedac po ok 25zl. To jest szansa że w 2020 sprzedam max ok100zł to raczej mojej sytuacji nie poprawi. a dzięki tej zmianie ograniczyli wzrost ceny do ok 15 proc rocznie. a że średnia startowa jest tak zdołowana to i cena nie wzrośnie . niezły majstersztyk. czyli dla mnie jedyny ratunek to kolejna zmiana prawa.
zołza |
@Fachowiec, widzimy już że umiesz posługiwać się caps lockiem, brawo Ty, a teraz poprosimy o jakikolwiek argument potwierdzający Twoją teorię a nie będący personalną wycieczką :)
ludwik |
Co z bilansowaniem dla przedsiębiorców? Wie ktoś może?
mamuch |
Koncerny energetyczne będą wnosić opłatę zastępczą, ponieważ bardziej im sie to opłaca niż zatrudniać ludzi, którzy będą zajmować sie kupowaniem PM i rozliczaniem z URE. Szkoda słów na ich pomysły.
mamuch |
Do Fachowiec: zajmij się czymś innym - łatwiejszym. Może bierki ??
TchorzewskiZajączkowski |
O jak pięknie połowa komentarzy z poprzedniego dnia znikneła, czyżby portal zaczynał jeść z rączki Szyszków i Tchórzewskich?
Prawda |
Gramwzielone - sponsorowany przez PIS

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...