Korea Płd. zamknie stare elektrownie węglowe

Korea Płd. zamknie stare elektrownie węglowe
Fot. Vikramdeep Sidhu, flickr cc
REKLAMA

Władze czwartej największej gospodarki w Azji zdecydowały o czasowym wstrzymaniu pracy najstarszych elektrowni na węgiel. Cel to poprawa stanu powietrza, a jednocześnie przetestowanie systemu elektroenergetycznego przed zapowiedzianym przez Seul całkowitym wyłaczeniem tych instalacji.

Nowy prezydent Korei Płd. Moon Jae-in zdecydował o zamknięciu 10 najstarszych, mających ponad 30 lat elektrowni węglowych. Jak komentuje Reuters, to efekt presji, którą na władze Korei Płd. wywierała opinia publiczna domagająca się poprawy stanu powietrza.  

W ten sposób nowy prezydent Korei Płd. realizuje swoje wyborcze obietnice, w których zapowiedział zamknięcie starych elektrowni na węgiel oraz zrewidowanie planów dotyczących budowy nowych bloków węglowych.

Na razie najstarsze elektrownie węglowe w Korei Płd. zostaną wyłączone na okres miesiąca i jak zaznaczają koreańskie władze, nie powinno to mieć większego wpływu na system elektroenergetyczny tego kraju.

Seul zapowiada już, że po raz kolejny zamknie stare elektrownie węglowe w przyszłym roku, w okresie od marca do czerwca, a wszystkie tego rodzaju jednostki mają zostać całkowicie wyłączone jeszcze w trakcie kadencji obecnego prezydenta Korei Płd., która kończy się w roku 2022.

Wcześniej koreańskie władze zapowiadały, że zamkną 10 starych elektrowni węglowych do roku 2025, aby w ten sposób ograniczać zależność od węgla i zmniejszać emisje CO2.

Obecnie udział węgla w koreańskim miksie energetycznym wynosi około 40 proc., a w Korei Płd. działa 59 elektrowni węgowych, z czego moc 10 najstarszych wynosi 3,3 GW. 

W ubiegłym roku koreański rząd zapowiedział, że do roku 2020 przeznaczy na rozwój OZE około 42 bln wonów, co ma skutkować inwestycjami w moce rzędu 13 GW. W tej sumie około 4,5 bln wonów ma wesprzeć budowę magazynów energii. Jednocześnie Seul podniósł cel w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energii do roku 2020 do poziomu 7 proc.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Korei Południowej na koniec 2015 roku wynosił według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej około 3,17 GW. 

Wcześniej wycofanie się z produkcji energii z węgla zapowiedziały parlamenty lub rządy takich krajów jak Kanada, Wielka Brytania, Holandia, Norwegia, Szwecja czy Finlandia. Rekomendację zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych przyjął pod koniec ubiegłego roku senat Australii będącej jednym z największych producentów węgla na świecie, natomiast inny czołowy producent tego surowca i największy na świecie emitent CO2, czyli Chiny, wstrzymał realizację kilkudziesięciu nowych projektów elektrowni węglowych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PBC |
A Polska je odkupi, Koreańczyk płakał jak sprzedawał! haha To tak samo jak stare niemieckie Diesle :)
Szyszko |
@PBC, plan jest inny - przeniosą je do Polski a dookoła będą mówić że to atomówki
Musk |
Oczywiscie w tekście zabrakło informacji o tym, że Korea Płd aktualnie buduje nowe moce węglowe a moc zainstalowana oparta na węglu do 2020 wzrośnie, wzrośnie też konsumpcja wegla

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...