Nowy magazyn energii od BMZ. Większa pojemność w tych samych gabarytach

Nowy magazyn energii od BMZ. Większa pojemność w tych samych gabarytach
Magazyny energii EES 7.0 w instalacji zrealizowanej dla prywatnego klienta w Warszawie. Fot. BMZ
REKLAMA

Targi Energy Storage Europe 2017, które odbywały się w tym tygodniu w Dusseldorfie, były okazją do zaprezentowania nowych technologii z zakresu magazynowania energii. Uwagę zwracają rozwiązania zaprezentowane przez producentów z Niemiec.

Nowe magazyny energii zaprezentowały m.in. firmy z Niemiec i Azji. Niemiecki Tesvolt pokazał magazyn energii, zawierający baterie nowej generacji dostarczone przez Samsung SDI, którego żywotność ma wynieść przynajmniej 30 lat.

Inny niemiecki producent baterii i magazynów energii – BMZ –zaprezentował nowy, domowy magazyn energii w wersji ESS 9.0 o lepszych parametrach od poprzednich modeli.

Pojemność pojedynczego modułu magazynu energii EES 9.0 to 8,5 kWh, jednak może on być skalowalny nawet do 12 jednostek połączonych równolegle, dzięki czemu można zbudować magazyn o pojemności wynoszącej nawet do 102 kWh. Zaletą magazynu energii BMZ ma być ponadto moc rozładowania dochodząca do 18 kW.

W tym samym gabarycie, co ESS 7.0 (poprzedni model o pojemności 6,74 kWh – red.), udało nam się zmieścić 8,5 kWh – co oznacza wzrost gęstości energii o kilkanaście procent – dzięki najnowocześniejszym ogniwom litowo-jonowym w technologii nikiel-mangan-kobalt – komentuje Maciej Gajda, kierownik rozwoju produktu w BMZ.

Rozmiary magazynu energii EES 9.0, podobnie jak EES 7.0, wynoszą 638x421x487 mm, a jego waga to 97 kg.

Deklarowana liczba cykli ładowania to 5 tys. przy DOD na poziomie 80 proc. i wydajności 95 proc. Gwarancja na parametry wynosi 7 lat.

Przedstawiciel niemieckiej firmy ocenia, że najważniejszą cechą nowego magazynu energii jest wysoki, wieloetapowy poziom bezpieczeństwa, a każdy moduł posiada swoje dodatkowe zabezpieczenie na wypadek jego awarii.

Na razie produkt niemieckiej firmy jest kompatybilny z falownikami Sunny Island SMA, jak również jednostkami Victron Energy.

Początkowo nowy magazyn energii ma być dostępny w Niemczech, Austrii, Francji, ale także w Polsce – jak zaznacza niemiecka firma – z uwagi na posiadaną w naszym kraju, drugą największą fabrykę BMZ.

W Niemczech magazyn energii firmy BMZ podlega pod program federalnych dopłat do tego rodzaju inwestycji, który jest dedykowany gospodarstwom domowym. Obecnie wysokość dopłaty wynosi 19 proc., a od lipca br. zostanie ona zmniejszona do 16 proc.

W Polsce BMZ posiada swoje centrum wsparcia technicznego, które znajduje się w Gliwicach.

Ceny magazynu energii EES 9.0 mają być znane w II kwartale br., a rozpoczęcie dostaw przewidziano na III kwartał.

Pilotażową instalację sześciu połączonych magazynów energii EES 7.0 w naszym kraju BMZ wykonał dla jednego z klientów w Warszawie, tworząc z nich podstawowy element domu niezależnego energetycznie.

Jak zaznacza BMZ, pomimo, że dom jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, jest ona teraz jedynie awaryjnym źródłem zasilania, a na rachunku otrzymywanym z zakładu energetycznego pojawiają się jedynie koszty stałe. Dla inwestora takie rozwiązanie stanowiło zresztą remedium na niestabilne dostawy energii i występujące kilkadziesiąt razy w roku przerwy w dostawach energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
do .: pisaleś, że magazyny energii to ,,bzdura''. Pisałeś, że to wymysły Alladyna. Pisałeś, ze to urojenia- a tymczasem w Warszawie sytuacja stałości dostaw energii elektrycznej zmusiła właściciela budynku do: ,,Pilotażową instalację sześciu połączonych magazynów energii EES 7.0 w naszym kraju BMZ wykonał dla jednego z klientów w Warszawie, tworząc z nich podstawowy element domu niezależnego energetycznie. Jak zaznacza BMZ, pomimo, że dom jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, jest ona teraz jedynie awaryjnym źródłem zasilania, a na rachunku otrzymywanym z zakładu energetycznego pojawiają się jedynie koszty stałe'' I dalej co najważniejsze: ,,. Dla inwestora takie rozwiązanie stanowiło zresztą remedium na niestabilne dostawy energii i występujące kilkadziesiąt razy w roku przerwy w dostawach energii.'' Jak widzimy Twoja działalność w kręgach około rządowych, działalność człowieka nie mającego pojęcia o problemach wynikających z katastrofalnego stanu dystrybucji, czerpiącego swą wiedzę z rządowych raportów i opracowań, czlowieka wierzącego, że eliminowanie wsparcia dla magazynów energii w rządowej legislacji ulokuje na lepszej rynkowo pozycji Twój biznes jaki w tych samych przepisach instalujesz - jest bezowocna, bowiem rynek nie znosi ignorantów. Nawet takich w częśći pro-ozowych :-). Taka sytuacja w Warszawie. No kto by pomyślał? Warszawa jednak to nie wszystko. W innych rejonach Polski, setkach, tysiącach przypadków - brak jakośći dostarczanej energii, brak stałości dostaw jest jeszcze potężniejszy. Stąd przyszłość OZE, to off-grid. Prosument NIE BĘDZIE uzywał Dystrybucji, przesyłu. Nie bedzie napędzał powyższym kasy.Wasze rojenia o wizji Klastrów w wersji Klaster=uzaleznienie Klastra od sieci - to mżonki. A wiesz dlaczego? Bo w Twoich projektach zbieżnych z rządowym kierunkiem wsparcia dla BigEnergy Prosument ma być....nadal uzależniony. Nawet jako uczestnik Klastra- ma podlegać tej samej zasadzie uzależnienia. Stąd- koncepcja klastra na dziś dzień - przewiduje wyłącznie wariant z współużywaniem sieci Dystrybutora. Wariant gwarantujący Dystrybutorowi wpływy (opłaty) z kiesy Klastra. Czytaj - także z kiesy Prosumenta. Oczywiśćie - wariant taki byłby czasowo do przyjęcia gdyby udział Klastra w opłacie na rzecz Dystrybucji był symboliczny i dodatkowo pod warunkiem, że Dystrybucja powstałe wpływy obligatoryjnie przeznaczałaby na modernizację infrastruktury o element SmatGrid w ramach pzyszłego mechanizmu DSM/DSR. Gdyby wpływy te szły wyłącznie na takie cele. Twoi mantorzy muszą mieć Wizję. A nie jedynie Tele Wizję (TVP) - co jak zwykle ma się ziścić na koszt społeczeństwa.
Krzysiek |
Umówmy się, że systemy odcięcie się od sieci ma taki sens jak internet w wersji off-line działa, ale nie ma wszystkich funkcjonalności. Zdecydowanie lepiej podpiąć system PV i magazyn energii gdyż wtedy można korzystać z nadwyżek energii oraz z funkcji stabilizujących system energetyczny.
alladyn-solar-batt |
do Krzysiek:internet i jego ,,sieć'' tylko z pozoru jest adekwatny do sieci energetycznej. A skoro już używasz przykładu internetu- to gdyby nie systemy off-grid to internat dość często nie byłby dostępny....
EcoSolar.pl |
@Krzysiek Systemy off-grid zbudowane na odpowiednim sprzęcie mają 100% pełną funkcjonalność sieci. Pańskie porównanie jest zatem nietrafne.
Ekspert |
Jeśli chodzi o rozwiązania off-grid to SMA, Fronius, Tesla, SolarEdge i pochodne są to najgorsze możliwe rozwiązania do wyboru. SMA jest mało ergonomiczny a pozostałe są drogie i mało efektywne. Na dodatek Tesla osławiła się ogromną wtopą jakościową z PowerWall która to bateria była bublem. BMZ musi znacznie obniżyć ceny swoich baterii, aby ich produkty miały jakikolwiek sens stosowania. Konkurencyjne baterie litowo-jonowe są tańsze i takie same jakościowo.
alladyn-solar-batt |
do Ekspert: masz rację w przedmiocie cen BMZ. Niemcy poslugują się nadal dośc często starym modelem marketigu cenowego, który przewidywał by rozpocząć sprzedaż wysoką ceną i sukcesywnie ją obniżać - stale lecz skromnie. W tej branży to zla taktyka biznesowa. Rynek póki co jest ogromny i...dziewiczy! Mozna dać na początku ceny na tyle dla rynku atrakcyjne, by zdobyć dominację 60-70% lub...oddać taki rynek innym licznym podmiotom, które go wypelnią kiepskim produktem - za szkodą dla rynku. Można. Powerwall był rodzajem akwizycji, rozpoznania rynku. Kiepski był pomysł, bo ilość ogniw wycofanych z uzywanych pakietow z Tesli - absolutnie nie uzasadniała by na bazie tego zasobu uruchamiać tak wielki i poważny temat. Zrobono to w pośpiechu - nieco połebkach, ale było po temu uzasadnienie: inwestorzy kupujący akcje nie wierzyli, ze jest uzasadnienie dla budowy tak wielkiej fabryki akumulatorów (GigaFaktory) biorąc pod uwagę prognozy mozliwości sprzedaży samochodów Tesla. Z kolei bez tej fabryki- niemozliwe byloby w przyszłości wypracowanie zysku na produkcji pojazdow el. Niezdrowe było też uzaleznienie tej produkcji od dostaw z panasonic i LG Chem. Panasonic nie wyrażał akceptacji dla obniżenia ceny akumulatorów poniżej 195 USD/kW....
Krzysiek |
Ja nie widzę społecznego sensu odcinania się od sieci. Dam lepszy przykład każdy może piec chleb, wyprodukować młotek przyuczyć się na elektryka potem hydraulika , ale po to stworzyliśmy społeczeństwo żeby robić rzeczy taniej szybciej i każdy dzieli się swoją pracą. Ta samo system off grid ma olbrzymie straty energii której nie skonsumuje ani nie odda do sieci. To jest marnotrastwo energii.
Duster |
@Krzysiek, czy zatem uważasz za "społeczne" że mimo zwiększania opłat stałych dystrybucja nie jestcw stanie zapewnić nam stabilnego i odpowiedniej jakości zasilania? Z jednej strony masz coraz częstsze przerwy w zasilaniu, a z drugiej czytasz że nasz kraj brnie w węgiel wbrew zdrowemu rozsądkowi. Inwestycja w off-grid to minimalizacja ryzyka. Od biedy odpalisz agregat i w połączeniu z instalacją off-grid przetrwasz blackout.
EkspertOZE |
@Krzysiek Duster iAlladyn. Kilka uwag w niedzielny ranek. Rozmawiałem z DMZ w Gliwicach przed ich premierą tego nowego cuda 9 kWh. Rozmawiałem też na temat tej instalacji w Wawie. Wiedzą że Polski rynek jest bardzo wrażliwy na ceny dlatego sugerują że będzie to cenowy przełom. Pożyjemy zobaczymy realnie ma to być dostępne w 2-3Q2017. Obiecują ze rozwiązali problem przegrzewania się przez wielokrotny pomiar temp cel - już to gdzieś słyszałem ;-) Największym jak dla mnie mankamentem jest założona współpraca (tylko !) z inwerterami SMA i Victron - a ja ich w swoich projektach w ogóle nie używam, a udostępnienie protokołów wymiany infromacji stoi pod znakiem zapytania (jeżeli nie udostępnią to nie będę tego testował i tyle). Co zaś się tyczy zagadnienia of-grid vs on-grid to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest ukąłd hybrydowy (mam taką jedną instalację w Polsce). Kiedy potrzebujemy pracujemy off a kiedy nie możemy pracujemy on-grid, i to jest optymalne. Wymaga oczywiście akku (są tam dwa ołowiowy 50 kWh DOD 50% i litowy 4 kWh (w aucie) DOD 80%) i to działa dobrze, choć zimą często on-grid. Musi być jednak system zarządzania i to nie taki jak wyobraża sobie DMZ i SMA - to musi być system zarządzania całościowego (Building Management System też BMS;-) który dokonuje wyborów trybu pracy. Zalet takiego rozwiązania jest długa lista, manakmaent tylko jeden - cena. Ale myślę, że to jest system docelowy w Polsce i na Świecie. Przejściowo możemy pracować bardziej on czy off a to będzie zależało od... traktowania Prosumentów przez OSD, Wbrew pozorom nie zasilanie gwarantowane nie jest tu najważniejszym atutem - dla wrażliwych urządzeń (lodówki do nich nie zaliczam) wystarcza UPSy które kosztują klika rzędów wielkości mniej. To jest walka o nZEB - czyli bilansowanie energii w budynu w skali roku, a to jest początek rewolucji która może wykazać że Big Energy jest po prostu niepotrzebne. I w tą stronę kieruje się UE. Na razie OSD traktują nas jak ciemną masę, więc pretekstów do dialogu brak, np niemogąc podnieść ceny za energię Tauron podniósł w tym roku znacznie (do ok 18 zł/mc) opłaty stałe. Zemści się to na nich okrutnie, bo po uwolnieniu rynku energii bardzo dużo stracą, Ja dziś pracuje z dostawcami alternatywnymi do WIelkiej Piątki i jest szansa na to że wypracujemy mechanizmy DSM/DSR i CTR znacznie wcześniej niż Taurony i inni aroganci. A dostawcy banków energii to tylko klocki całej układanki, ważne ale nie najważniejsze.... będziemy kupować od najtańszych i jednoczesnie najlepszych. Po to sie to dziś testuje :-) Tu kończę bo nie chce pisć epistoł jak Alladyn (czasem ciekawych) - post nie moze być za długi:-)))
Duster |
@EkspertOZE, poproszę o kontakt na maila, mam kilka pytań czysto technicznych. 12345x@wp.pl
aa |
@EkspertOZE.Też mam kilka pytań -bardzo interesuje mnie temat wykorzystania baterii z EV.Proszę o kontakt januko5@wp.pl
Krzysiek |
Bardziej chodzi o fakt , że nie każdy może mieć PV lub na PV każdego stać. Ostatecznie w systemie on-grid- PV przyczynia się do spadku cen energii w szczycie. Zarządzanie energią z PV i magazynów energii to przyszłość/teraźniejszość. Chodzi o sensowne wykorzystanie powstającej infrastruktury. Marnowanie energii w systemach zupełnie off-grid, nie ma uzasadnienia ekonomicznego i społecznego.
aa |
@Krzysiek.Pokaż mi te spadki cen energii w szczycie ,bo ja ich nie widzę na rachunkach.Co do pojęcia -społecznego-przemilczę
Duster |
@Krzysiek, pracujesz w państwowej spółce obrotu? Dlaczego drobni właściciele instalacji PV mają dawać prezenty Big Energy, które ma ich za śmieci? Skoro mają problem z ceną energii w szczycie to niech poszukają tych 25 mln ton węgla co to "zgineły"
tk |
EkspertOZE | 2017-03-19 10:14:57 mamy taki system do zarządzania energią o jakim piszesz... Zupełnie cały polski i sprawdzony....i "otwarty". Zainteresowanym podaję maila tk@egie.pl.

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...