Magazyn energii „nowej generacji” od Tesvolt i Samsunga. Żywotność na 30 lat

Magazyn energii „nowej generacji” od Tesvolt i Samsunga. Żywotność na 30 lat
Magazyny energii Tesvolt. Fot. Tesvolt
REKLAMA

Niemiecka firma Tesvolt opracowała magazyn energii, który ma się charakteryzować wyjątkowymi parametrami ze względu na zastosowanie w nim nowych ogniw nowej generacji, które dostarczył Samsung.

Nowy magazyn energii Tesvolt zaprezentował po raz pierwszy podczas odbywających się właśnie w Dusseldorfie targów Energy Storage Europe. To efekt współpracy z Samsung SDI, który dostarczył nowe pryzmatyczne, litowo-jonowe ogniwa – zastosowane już m.in. w nowej generacji elektrycznych samochodów BMW, dzięki czemu niemal podwojono ich zasięg.

Jak zapewnia Tesvolt, nowa technologia, opracowana przez Samsung SDI, ma optymalizować proces ładowania nie tylko pomiędzy poszczególnymi ogniwami w pojedynczym module baterii, ale również pomiędzy poszczególnymi modułami baterii.

Nowe litowe ogniwa od Samsunga otwierają nowe drzwi w przemyśle samochodów elektrycznych. Oprócz BMW również inni producenci chcą się skupić na nowych, pryzmatycznych ogniwach bazujących na technologii NMC, które ze względu na ich wyjątkowo wysoką gęstość energii mogą podwoić zasięg elektrycznych samochodów. Połączyliśmy te ogniwa z naszym systemem zarządzania bateriami, aby zapewnić aktywne balansowanie pomiędzy wszystkimi ogniwami, nawet w przypadku różnych modułów baterii. To pozwala nam osiągnąć wyjątkowo wysoką wydajność baterii na poziomie 98 proc. i żywotność wynoszącą około 30 lat – komentuje Simon Schandert z Tesvolt.

Dłuższą żywotność ma zapewnić system zarządzania Tesvolt monitorujący stan każdego ogniwa, a ponadto w tym celu zastosowano ceramiczną obudowę ogniw, która ma spowolnić proces ich degradacji.

Tesvolt podaje, że nowy magazyn energii ma umożliwiać wykonanie przynajmniej 6 tys. pełnych cykli ładowania przy DoD (depth of discharge) na poziomie 100 proc., co umożliwia wykorzystanie całej dostępnej pojemności baterii.

Dodatkową zaletą magazynu energii Tesvolt ma być możliwość wymiany poszczególnych baterii w późniejszych latach, a także rozbudowanie go w dowolnym czasie. Jak informuje niemiecka firma, w przypadku innych dostępnych na rynku magazynów energii, można to wykonać tylko w okresie około roku od uruchomienia.

Nowy magazyn energii Tesvolt ma działać zarówno w środowisku 48 V jak i 1000 V. System jest już dostępny w wersji 48 V, w wariancie pojemności rozpoczynających się od 4,8 kWh, a na razie można go zastosować w połączeniu z inwerterami SMA Sunny Island. Wariant 100 V ma trafić na rynek w czerwcu br.

Waga modułu o pojemności 4,8 kWh wynosi 36 kg, a jego rozmiary to 163x490x480 mm. 

Tesvolt zapewnia gwarancję na 10 lat, która dotyczy zarówno określonej liczby cykli ładowania jak i wydajności baterii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obserwator |
to jest przyszłość!
alladyn-solar-batt |
Do obserwator: to jest teraźniejszość. Nie mniej PiS i ich doratcy się na tym nie znają, bowiem toto nie jest wykonane ,,z węgla''. Przyszłośc to superkondensatory, które dziś już charakteryzyje analogiczna gęstość energii oraz żywotność rzędu miliona cykli ładowania, brak uzależnienia life cycle od temperatury pracy - zwłaszcza w zakresie powyżej 25 stopni C.
OZE GENESIS |
żywotność na 30 lat - gwarancja na 10 lat ? czyżby czysty marketing ?
TTTT |
Proszę przeliczyć sobie cenę takiego magazynu przy polskich cenach energii. Nieopłacalne. Ale jak podniesiemy ceny do niemieckich (cen za prąd) to nagle staje się opłacalne.

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...