Moc mikroinstalacji w sieci innogy Stoen Operator przekroczyła 1 MW

Moc mikroinstalacji w sieci innogy Stoen Operator przekroczyła 1 MW
Fot. innogy Polska
REKLAMA

W ostatnim kwartale 2016 r. innogy Stoen Operatoroperator sieci dystrybucyjnej na terenie Warszawy i okolic przyłączył 37 mikroinstalacji OZE. To wynik gorszy niż w III kwartale 2016 r., ale lepszy niż we wcześniejszych kwartałach.

Jak przekazał portalowi Gramwzielone.pl Grzegorz Powązka z innogy Stoen Operator, w IV kwartale 2016 r. do sieci tego operatora przyłączono 37 mikroinstalacji o łącznej mocy 249 kW. W tym okresie nie przyłączono instalacji OZE innych niż mikroinstalacja, a wszystkie przyłączone mikroinstalacje są instalacjami opartymi na fotowoltaice.

Wynik zanotowany w IV kwartale jest gorszy niż w III kwartale 2016 r., w którym innogy Stoen Operator przyłączył do swojej sieci 67 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 382 kW, ale lepszy niż we wcześniejszych kwartałach. W I i II kwartale 2016 r. innogy Stoen Operator przyłączył do sieci odpowiednio 14 i 16 mikroinstalacji OZE. Natomiast w całym 2015 r. spółka innogy Stoen Operator przyłączyła w sumie 26 mikroinstalacji.

Spółka innogy Stoen Operator podaje, że na koniec 2016 r. do jej sieci przyłączone były 173 mikroinstalacje o łącznej mocy 1043 kW. W tej liczbie 100 proc. stanowiły mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Oprócz mikroinstalacji do sieci tego operatora na koniec 2016 r. podłączone były jeszcze 4 większe instalacje OZE o łącznej mocy 513 kW. Na ten wynik składały się również wyłącznie źródła fotowoltaiczne.

Wcześniej innogy Polska poinformowała portal Gramwzielone.pl, że realizuje już rozliczenia z prosumentami zgodnie z aktualną wersją ustawy o OZE, która obowiązuje od połowy 2016 r.

Jak zapewnił Grzegorz Powązka z innogy Stoen Operator, liczniki dedykowane do mikroinstalacji przyłączanych do sieci innogy Stoen Operator umożliwiają rozliczanie prosumentów z uwzględnieniem wpisanego do tej ustawy tzw. bilansowania międzyfazowego.

innogy Polska poinformowało ponadto, że prosumenci, którzy są klientami spółki, a którzy rozliczają się z pobieranej energii na podstawie taryfy dwustrefowej, mogą liczyć na rozliczenie opustów osobno dla każdej strefy czasowej. Więcej na ten temat w artykule: Jak prosumentów dwustrefowych rozliczy w systemie opustów innogy Polska?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IRENEUSZ |
Oprócz mikroinstalacji do sieci tego operatora na koniec 2016 r. podłączone były jeszcze 4 większe instalacje OZE o łącznej mocy 513 MW. Na ten wynik składały się również wyłącznie źródła fotowoltaiczne. Fajnie by było, gdyby to jeszcze była prawda. Ewidentny błąd. Na moje oko brak przecinka między liczbą 5 i liczbą 1
Seas |
Błędu nie ma - napisali 513 kW, a nie MW. Natomiast tragiczna jest ilość nowych uruchomień w 2016 r. To świadczy o fiasku ustawy OZE. W I i II kwartale prosumenci wstrzymywali zgłoszenia, gdyż nie wiedzieli do końca jakie będą zasady. Nowelizacja wprowadziła nowe zasady (opust) i w III kwartale instalacje czekające na przyłączenie zostały zgłoszone. IV kwartał też nie jest miarodajny, gdyż ze względu na warunki pogodowe inwestycji w PV jest mniej. Boomu nie ma. Mimo, że nie jestem zwolennikiem dotacji, tylko dotacje mogą rozruszać ten interes. Za własne pieniądze tylko hobbyści.

Giełda OZE

Szukamy działek do wydzierżawienia pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie.

Sprzedam projekt instalacji PV o mocy 0,99 MW, lokalizacja woj. lubelskie. Projekt z pełną dokument czytaj dalej...

Sprzedam dokumentację Pnb elektrowni PV z wygraną aukcją

Sprzedam pełną dokumentację wraz z wygraną aukcją (394 zł.) na budowę elektrowni PV o mocy 0,5 MW. czytaj dalej...

Vestasy V-80, Enercon E-82, DeWind 6

- Enercon E82/3000kW, 82m lopaty - Vestasy V-80, 2000kW, 100m wieza - DeWind 6/1250kW, wys.91m, 64 czytaj dalej...