Moc mikroinstalacji w sieci innogy Stoen Operator przekroczyła 1 MW

Moc mikroinstalacji w sieci innogy Stoen Operator przekroczyła 1 MW
Fot. innogy Polska
REKLAMA

W ostatnim kwartale 2016 r. innogy Stoen Operatoroperator sieci dystrybucyjnej na terenie Warszawy i okolic przyłączył 37 mikroinstalacji OZE. To wynik gorszy niż w III kwartale 2016 r., ale lepszy niż we wcześniejszych kwartałach.

Jak przekazał portalowi Gramwzielone.pl Grzegorz Powązka z innogy Stoen Operator, w IV kwartale 2016 r. do sieci tego operatora przyłączono 37 mikroinstalacji o łącznej mocy 249 kW. W tym okresie nie przyłączono instalacji OZE innych niż mikroinstalacja, a wszystkie przyłączone mikroinstalacje są instalacjami opartymi na fotowoltaice.

Wynik zanotowany w IV kwartale jest gorszy niż w III kwartale 2016 r., w którym innogy Stoen Operator przyłączył do swojej sieci 67 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 382 kW, ale lepszy niż we wcześniejszych kwartałach. W I i II kwartale 2016 r. innogy Stoen Operator przyłączył do sieci odpowiednio 14 i 16 mikroinstalacji OZE. Natomiast w całym 2015 r. spółka innogy Stoen Operator przyłączyła w sumie 26 mikroinstalacji.

Spółka innogy Stoen Operator podaje, że na koniec 2016 r. do jej sieci przyłączone były 173 mikroinstalacje o łącznej mocy 1043 kW. W tej liczbie 100 proc. stanowiły mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Oprócz mikroinstalacji do sieci tego operatora na koniec 2016 r. podłączone były jeszcze 4 większe instalacje OZE o łącznej mocy 513 kW. Na ten wynik składały się również wyłącznie źródła fotowoltaiczne.

Wcześniej innogy Polska poinformowała portal Gramwzielone.pl, że realizuje już rozliczenia z prosumentami zgodnie z aktualną wersją ustawy o OZE, która obowiązuje od połowy 2016 r.

Jak zapewnił Grzegorz Powązka z innogy Stoen Operator, liczniki dedykowane do mikroinstalacji przyłączanych do sieci innogy Stoen Operator umożliwiają rozliczanie prosumentów z uwzględnieniem wpisanego do tej ustawy tzw. bilansowania międzyfazowego.

innogy Polska poinformowało ponadto, że prosumenci, którzy są klientami spółki, a którzy rozliczają się z pobieranej energii na podstawie taryfy dwustrefowej, mogą liczyć na rozliczenie opustów osobno dla każdej strefy czasowej. Więcej na ten temat w artykule: Jak prosumentów dwustrefowych rozliczy w systemie opustów innogy Polska?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IRENEUSZ |
Oprócz mikroinstalacji do sieci tego operatora na koniec 2016 r. podłączone były jeszcze 4 większe instalacje OZE o łącznej mocy 513 MW. Na ten wynik składały się również wyłącznie źródła fotowoltaiczne. Fajnie by było, gdyby to jeszcze była prawda. Ewidentny błąd. Na moje oko brak przecinka między liczbą 5 i liczbą 1
Seas |
Błędu nie ma - napisali 513 kW, a nie MW. Natomiast tragiczna jest ilość nowych uruchomień w 2016 r. To świadczy o fiasku ustawy OZE. W I i II kwartale prosumenci wstrzymywali zgłoszenia, gdyż nie wiedzieli do końca jakie będą zasady. Nowelizacja wprowadziła nowe zasady (opust) i w III kwartale instalacje czekające na przyłączenie zostały zgłoszone. IV kwartał też nie jest miarodajny, gdyż ze względu na warunki pogodowe inwestycji w PV jest mniej. Boomu nie ma. Mimo, że nie jestem zwolennikiem dotacji, tylko dotacje mogą rozruszać ten interes. Za własne pieniądze tylko hobbyści.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kabel solarny 6 mm kw. TUV 1500 V cena 600 EUR/km

Kable solarne 2,5 -16 mm kw w kolorze czarnym, czerwonym i żółto-zielonym. Certyfikowane przez TUV R czytaj dalej...

panele 270W TIER1* cena 0,31 EUR

Dostawy kontenerowe prosto od producenta TIER 1* bezpośrednio na plac budowy. W celu omówienia szcze czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...