Jak prosumentów dwustrefowych rozliczy w systemie opustów innogy Polska?

Jak prosumentów dwustrefowych rozliczy w systemie opustów innogy Polska?
Fot. innogy Polska
REKLAMA

Prosumenci, którzy są klientami innogy Polska, a którzy rozliczają się z pobieranej energii na podstawie taryfy dwustrefowej, mogą liczyć na rozliczenie opustów osobno dla każdej strefy czasowej.

Firma innogy Polska umożliwia gospodarstwom domowym rozliczenie się z pobieranej energii na podstawie jednostrefowej taryfy G11, ale także dwustrefowej G12, w której strefa dzienna obowiązuje w godzinach 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00, a taryfę nocną obowiązującą w pozostałych godzinach. Oprócz tego klienci innogy Polska mogą wybrać taryfę G12w, w której strefa dzienna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-22:00, a strefa nocna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 22:00-6:00 oraz we wszystkie godziny sobót i niedziel.

Wraz z prowadzeniem systemu rozliczeń w postaci opustów klienci innogy Polska będący jednocześnie prosumentami mogą otrzymywać rabat na energię pobraną z sieci, którego wysokość będzie adekwatna do ilości energii wyprodukowanej z mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci.

Pojawia się pytanie, jak system opustów będzie w praktyce realizowany w przypadku prosumetów, którzy korzystają z taryfy dwustrefowej – czy ewentualny opust będzie uwzględniany wyłącznie do pomniejszenia kosztów zmiennych rachunku za energię wygenerowanych w tej samej strefie czasowej – tj. opust wypracowany w postaci energii oddanej do sieci w czasie obowiązywania dziennej części taryfy G12 będzie pomniejszał rachunek za energię pobraną z sieci wyłącznie w porze dziennej – czy będzie tu stosowane inne rozwiązanie – np. poprzez rozłożenie równomiernie opustu wypracowanego w dzień na zużycie wygenerowane w części taryfy dziennej jak i nocnej.

Na pytanie portalu Gramwzielone.pl, jakim mechanizmem rozliczenia w systemie opustów zostaną objęci prosumenci dwustrefowi, odpowiedziała spółka innogy Polska.

Jak zapewnia innogy Polska, jej klienci, będący prosumentami „dwustrefowymi”, będą rozliczani w systemie opustów w osobnych strefach.

– Nadwyżki wypracowane w danej strefie czasowej zapisują się na tzw. wirtualnych magazynach przypisanych do danej strefy czasowej – komentuje Michał Skorupa z innogy Polska.

Dodatkowo innogy Polska zapewnia, że w przypadku powstania nadwyżki energii wprowadzonej do sieci ponad energię pobraną w danej strefie – w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej w strefie dziennej – nie zostanie ona przeniesiona na opust w drugiej strefie, ale „nadwyżka będzie rozliczana na kolejnej fakturze w odniesieniu do każdej ze stref czasowych”.

Jednocześnie spółka obsługująca klientów głównie z terenu Warszawy i okolic zapewnia, że już realizuje rozliczenia prosumentów zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródeł energii, obowiązującym od 1 lipca 2016 r.

– Nadwyżki energii są rozliczane na kolejnej fakturze zgodnie z okresem rozliczeniowym, jaki obowiązuje danego klienta. Już dokonujemy rozliczeń klientów na mocy obecnie obowiązującej ustawy o OZE – dodaje Michał Skorupa z innogy Polska.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Putas z PVmonitor.pl |
Ale jak oni JUŻ rozliczają prosumentów, skoro ustawa obowiązuje od lipca 2016, a rozliczenie jest w cyklach rocznych (12 miesięcy)?
Putas z PVmonitor.pl |
A w tak nielubianej przez wielu Eneii rozliczenie jest dużo lepsze: jeśli po rozliczeniu danej strefy czasowej pozostaje nadwyżka energii to przechodzi ona na druga strefę czasową i dopiero jak po tym coś jeszcze zostaje to dopiero przepada. No i można sobie wybrać okres rozliczeniowy 12 miesięcy...
anty |
@Putas. Pierwsza rzecz - ustawa mówi o upuście przysługującym do wykorzystania przez 12 miesięcy, nie myl tego z wystawianiem faktur w cyklach krótszych, jedno drugiemu nie przeczy, a nawet faktury wystawiane co miesiąc czy dwa mogą być lepsze, bo dają prosumentowi bardziej aktualną informację. Druga rzecz - czy przenoszenie upustu wypracowanego w dzień na tańszą taryfę nocną to aby na pewno dobre rozwiązanie i kto na tym korzysta?
Putas z PVmonitor.pl |
@anty - trochę nie masz racji, że faktury co miesiąc, dwa są lepsze. Jak np grzejesz dom PC to na początku roku byś dostawał co miesiąc do zapłaty np. 500zł, a potem w wakacje oni by mieli Ci te nadpłatę oddawać, żeby potem w końcowych miesiącach znowu Ty byś im płacił? Bez sensu. A co do przenoszenia nadwyżek między taryfami to wbrew pozorom ZE na tym może dobrze zarobić... I powoli to dostrzegają.
Putas z PVmonitor.pl |
@anty - a co do informacji dla prosumenta o szacunkowym stanie ile wyprodukował i ile pobrał - to zapraszam do nas. Tam wiele widać w tym zakresie. Szacunkowo, ale tyle raczej wystarcza.
misiek979 |
Ja dostałem fakturę z PGE, umowa zakłada 2 okresy rozliczeniowe sty-cze oraz lip-gru. Mam 2 taryfy. I jestem zadowolony z rozliczenia. Dokładnie tego się spodziewałem. @putas: Jak ZE może zarabiać na przenoszeniu między taryfami. Jeżeli droższa energia, mniejsze zużycie i większa produkcja jest w dzień, to (tak jak u mnie) mam rozliczoną taryfę droższą, a dopłacić muszę za tańszą.
antypopis |
A co z Akcyzą za prąd wprowadzony do sieci i następnie z niej pobrany w systemie opustów? Tauron nalicza akcyzę od całości prundu pobranego z sieci :( Jak jest u innych operatorów BE ?
olek |
Tauron nalicza akcyzę od energii pobranej z wirtualnego akumulatora.
Putas z PVmonitor.pl |
@misiek979 - prosument produkcję na w dzień, głównie latem, w gorące słoneczne dni, gdy nie potrzebuje tej energii. Ale w tym czasie jest duże zapotrzebowanie przez przemysł i ceny zakupu na rynku hurtowym szybują w górę. A kiedy głównie prosument odbiera "swój" prąd? W nocy, w taniej taryfie, gdy cena zakupu dla ZE dołuje. Inaczej mówiąc większość naszego prądu biorą od nas gdy jest on drogi w zakupie, a oddają nam gdy jest tani w zakupie. A nie są to różnice kilku złotych za MWh.
Czysty-ZYSK.pl |
Co do tego, że nie przenoszą energii z dziennej na nocną... I DOBRZE I ŹLE. W przypadku jak ktoś ma mały system, i nie produkuje więcej jak zużywa w droższej (dziennej) taryfie to ok.... ALE jeżeli ktoś ma system dobrany pod zużycie rocznie z górką (tak żeby całość energii, już po współczynniku 0,8, "ZBILANSOWAĆ") to ŹLE! Bo wszystko praktycznie ma w dzinnej, zostanie mu nadwyżka po roku, która PRZEPADNIE, a za niską taryfę dalej zapłaci....
Putas z PVmonitor.pl |
A tak na marginesie, to wydaje mi się że rozliczanie osobno w taryfach i przepadek w danej taryfie nie jest zgodny z Ustawą. Jakby powalczyć to będę musieli zrobić tak jak Enea. Ustawa wyraźnie mówi o rozliczeniu energii wprowadzonej do odebranej. Nie rozgranicza podziału na taryfy.
misiek979 |
Z tego co mówią i zauważyłem, PGE rozlicza tak: najpierw w taryfach, jeżeli wyprodukowaliśmy mniej w każdej z taryf to dopłacamy w obu, jeżeli w którejś taryfie mieliśmy nadwyżkę produkcji to jest ona zerowana a nadwyżka rozliczana jest w drugiej taryfie, a jak coś jeszcze zostanie z produkcji to odkłada się na okres zgodny z ustawą. Jak dla mnie OK. jednakże jednej rzeczy nie jestem w stanie "zobaczyć", tj. jak i czy działa bilansowanie międzyfazowe, czy tu nie jesteśmy lekko oszukiwani. Instalację mam na 2 fazach więc jedna tylko pobiera... ... a jeżeli chodzi o zarabianie, to niech zarabiają, jak dla mnie system opustów jest bardzo uczciwy dla mnie (roczne średnie zużycie miewałem 3650kWh instalacja 3,5kWp), domowy magazyn energii to kosztowna i nieefektywna technologia dlatego odpuściłem. Pytanie tylko co po 15 latach, jeżeli takie warunki pozostaną na zawsze to każdy powinien sobie założyć taką instalację. Będzie eko i oszczędnie.
anty |
@Putas w zasadzie Czysty-Zysk wyjaśnił to co chciałem napisać. Przy przewymiarowanych instalacjach przenoszenie opustu na każdy następny rachunek w taryfie dziennej może się rzeczywiście skończyć tym, że opust przepada jak nie wykorzystamy go w rok, czyli zrobimy za dużą nadwyżkę i cieszy się ZE. Tylko po co robić przewymiarowaną instalację? W każdym innym przypadku na przenoszeniu nadwyżki opustu na taryfę nocną korzysta ZE, a nie prosument, bo ZE pomniejszy prosumentowi KWh za pobraną tańszą energię w nocy, a nie za droższą w dzień
Putas z PVmonitor.pl |
@anty - oczywiście przewymiarowanie nie ma sensu. Osobiście twierdzę, że należy w uproszczeniu stosować taki przelicznik - roczne zużycie w MWh + 20% = instalacja w kWp (bo część nadprodukcji zostawiamy w postaci opustu, a na dodatek panele pomalutku tracę moc początkową). Jednak przenoszenie nadwyżki z jednej taryfy na niedobór w drugiej jest bardzo ważne, no i wszystko liczone w skali 12 miesięcy. Tak dobrana instalacja w skali roku pozwoli za prąd nie zapłacić nic, lub jakieś grosze.- oczywiście + opłaty abonamentowe.
Piotr Czartys |
Roizliczą zgodnie z PIS';owska ustawą OZE czyli za nadwyżkę zero tz. g.. Dalego ? Dowód. Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y. Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata. NIE Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania! Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISU to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza czyli tzw. g...
tomkrzem |
Jak w tych wszystkich przypadkach rozliczana jest opłata za przesył energii pobranej przez prosumenta (czy pozostała taka jak w netmeteringu,czy bilansowana jest całościowo w opustach)?
Putas z PVmonitor.pl |
@Piotr Czartys - absolutnie nie masz racji, że instalacja max 1,5 kWp. Tak samo błędem jest dobieranie instalacji na podstawie jakichś analiz z roku 2010. Ja jak rozmawiam z ludźmi to ZAWSZE proszę o faktury za ostatni rok i dokładnie wypytuję czy planują jakieś konkretniejsze zmiany w urządzeniach na prąd. Mając te dane można wyliczyć instalacje +* 10% dopasowaną. A większa dokładność nie ma sensu, bo każde lato i tak jest trochę inne pod względem słońca.
Putas z PVmonitor.pl |
@tomkrzem - od tylu miesięcy jest pełno dyskusji o ty, a Ty się teraz pytasz? Prosument z umową kompleksową nie ponosi żadnych opłat przesyłowych dopóki nie wykorzysta swoich 80% energii, a jak to przekroczy to resztę dokupuje na normalnych zasadach.
Joko |
Odpowiedź Putas z PVmonitor.pl nie jest to takie oczywiste. Ja osobiście nie widziałem jeszcze rachunku rozliczeniowego niech ktoś wrzuci do sieci taki rachunek z bilansowaniem. A pytanie Tomek zadaje trafne bo każdy zakład swoje reguły wprowadza.

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...