Jak prosumentów dwustrefowych rozliczy w systemie opustów innogy Polska?

Jak prosumentów dwustrefowych rozliczy w systemie opustów innogy Polska?
Fot. innogy Polska
REKLAMA

Prosumenci, którzy są klientami innogy Polska, a którzy rozliczają się z pobieranej energii na podstawie taryfy dwustrefowej, mogą liczyć na rozliczenie opustów osobno dla każdej strefy czasowej.

Firma innogy Polska umożliwia gospodarstwom domowym rozliczenie się z pobieranej energii na podstawie jednostrefowej taryfy G11, ale także dwustrefowej G12, w której strefa dzienna obowiązuje w godzinach 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00, a taryfę nocną obowiązującą w pozostałych godzinach. Oprócz tego klienci innogy Polska mogą wybrać taryfę G12w, w której strefa dzienna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 6:00-22:00, a strefa nocna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 22:00-6:00 oraz we wszystkie godziny sobót i niedziel.

Wraz z prowadzeniem systemu rozliczeń w postaci opustów klienci innogy Polska będący jednocześnie prosumentami mogą otrzymywać rabat na energię pobraną z sieci, którego wysokość będzie adekwatna do ilości energii wyprodukowanej z mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci.

Pojawia się pytanie, jak system opustów będzie w praktyce realizowany w przypadku prosumetów, którzy korzystają z taryfy dwustrefowej – czy ewentualny opust będzie uwzględniany wyłącznie do pomniejszenia kosztów zmiennych rachunku za energię wygenerowanych w tej samej strefie czasowej – tj. opust wypracowany w postaci energii oddanej do sieci w czasie obowiązywania dziennej części taryfy G12 będzie pomniejszał rachunek za energię pobraną z sieci wyłącznie w porze dziennej – czy będzie tu stosowane inne rozwiązanie – np. poprzez rozłożenie równomiernie opustu wypracowanego w dzień na zużycie wygenerowane w części taryfy dziennej jak i nocnej.

Na pytanie portalu Gramwzielone.pl, jakim mechanizmem rozliczenia w systemie opustów zostaną objęci prosumenci dwustrefowi, odpowiedziała spółka innogy Polska.

Jak zapewnia innogy Polska, jej klienci, będący prosumentami „dwustrefowymi”, będą rozliczani w systemie opustów w osobnych strefach.

– Nadwyżki wypracowane w danej strefie czasowej zapisują się na tzw. wirtualnych magazynach przypisanych do danej strefy czasowej – komentuje Michał Skorupa z innogy Polska.

Dodatkowo innogy Polska zapewnia, że w przypadku powstania nadwyżki energii wprowadzonej do sieci ponad energię pobraną w danej strefie – w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej w strefie dziennej – nie zostanie ona przeniesiona na opust w drugiej strefie, ale „nadwyżka będzie rozliczana na kolejnej fakturze w odniesieniu do każdej ze stref czasowych”.

Jednocześnie spółka obsługująca klientów głównie z terenu Warszawy i okolic zapewnia, że już realizuje rozliczenia prosumentów zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródeł energii, obowiązującym od 1 lipca 2016 r.

– Nadwyżki energii są rozliczane na kolejnej fakturze zgodnie z okresem rozliczeniowym, jaki obowiązuje danego klienta. Już dokonujemy rozliczeń klientów na mocy obecnie obowiązującej ustawy o OZE – dodaje Michał Skorupa z innogy Polska.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Putas z PVmonitor.pl |
Ale jak oni JUŻ rozliczają prosumentów, skoro ustawa obowiązuje od lipca 2016, a rozliczenie jest w cyklach rocznych (12 miesięcy)?
Putas z PVmonitor.pl |
A w tak nielubianej przez wielu Eneii rozliczenie jest dużo lepsze: jeśli po rozliczeniu danej strefy czasowej pozostaje nadwyżka energii to przechodzi ona na druga strefę czasową i dopiero jak po tym coś jeszcze zostaje to dopiero przepada. No i można sobie wybrać okres rozliczeniowy 12 miesięcy...
anty |
@Putas. Pierwsza rzecz - ustawa mówi o upuście przysługującym do wykorzystania przez 12 miesięcy, nie myl tego z wystawianiem faktur w cyklach krótszych, jedno drugiemu nie przeczy, a nawet faktury wystawiane co miesiąc czy dwa mogą być lepsze, bo dają prosumentowi bardziej aktualną informację. Druga rzecz - czy przenoszenie upustu wypracowanego w dzień na tańszą taryfę nocną to aby na pewno dobre rozwiązanie i kto na tym korzysta?
Putas z PVmonitor.pl |
@anty - trochę nie masz racji, że faktury co miesiąc, dwa są lepsze. Jak np grzejesz dom PC to na początku roku byś dostawał co miesiąc do zapłaty np. 500zł, a potem w wakacje oni by mieli Ci te nadpłatę oddawać, żeby potem w końcowych miesiącach znowu Ty byś im płacił? Bez sensu. A co do przenoszenia nadwyżek między taryfami to wbrew pozorom ZE na tym może dobrze zarobić... I powoli to dostrzegają.
Putas z PVmonitor.pl |
@anty - a co do informacji dla prosumenta o szacunkowym stanie ile wyprodukował i ile pobrał - to zapraszam do nas. Tam wiele widać w tym zakresie. Szacunkowo, ale tyle raczej wystarcza.
misiek979 |
Ja dostałem fakturę z PGE, umowa zakłada 2 okresy rozliczeniowe sty-cze oraz lip-gru. Mam 2 taryfy. I jestem zadowolony z rozliczenia. Dokładnie tego się spodziewałem. @putas: Jak ZE może zarabiać na przenoszeniu między taryfami. Jeżeli droższa energia, mniejsze zużycie i większa produkcja jest w dzień, to (tak jak u mnie) mam rozliczoną taryfę droższą, a dopłacić muszę za tańszą.
antypopis |
A co z Akcyzą za prąd wprowadzony do sieci i następnie z niej pobrany w systemie opustów? Tauron nalicza akcyzę od całości prundu pobranego z sieci :( Jak jest u innych operatorów BE ?
olek |
Tauron nalicza akcyzę od energii pobranej z wirtualnego akumulatora.
Putas z PVmonitor.pl |
@misiek979 - prosument produkcję na w dzień, głównie latem, w gorące słoneczne dni, gdy nie potrzebuje tej energii. Ale w tym czasie jest duże zapotrzebowanie przez przemysł i ceny zakupu na rynku hurtowym szybują w górę. A kiedy głównie prosument odbiera "swój" prąd? W nocy, w taniej taryfie, gdy cena zakupu dla ZE dołuje. Inaczej mówiąc większość naszego prądu biorą od nas gdy jest on drogi w zakupie, a oddają nam gdy jest tani w zakupie. A nie są to różnice kilku złotych za MWh.
Czysty-ZYSK.pl |
Co do tego, że nie przenoszą energii z dziennej na nocną... I DOBRZE I ŹLE. W przypadku jak ktoś ma mały system, i nie produkuje więcej jak zużywa w droższej (dziennej) taryfie to ok.... ALE jeżeli ktoś ma system dobrany pod zużycie rocznie z górką (tak żeby całość energii, już po współczynniku 0,8, "ZBILANSOWAĆ") to ŹLE! Bo wszystko praktycznie ma w dzinnej, zostanie mu nadwyżka po roku, która PRZEPADNIE, a za niską taryfę dalej zapłaci....
Putas z PVmonitor.pl |
A tak na marginesie, to wydaje mi się że rozliczanie osobno w taryfach i przepadek w danej taryfie nie jest zgodny z Ustawą. Jakby powalczyć to będę musieli zrobić tak jak Enea. Ustawa wyraźnie mówi o rozliczeniu energii wprowadzonej do odebranej. Nie rozgranicza podziału na taryfy.
misiek979 |
Z tego co mówią i zauważyłem, PGE rozlicza tak: najpierw w taryfach, jeżeli wyprodukowaliśmy mniej w każdej z taryf to dopłacamy w obu, jeżeli w którejś taryfie mieliśmy nadwyżkę produkcji to jest ona zerowana a nadwyżka rozliczana jest w drugiej taryfie, a jak coś jeszcze zostanie z produkcji to odkłada się na okres zgodny z ustawą. Jak dla mnie OK. jednakże jednej rzeczy nie jestem w stanie "zobaczyć", tj. jak i czy działa bilansowanie międzyfazowe, czy tu nie jesteśmy lekko oszukiwani. Instalację mam na 2 fazach więc jedna tylko pobiera... ... a jeżeli chodzi o zarabianie, to niech zarabiają, jak dla mnie system opustów jest bardzo uczciwy dla mnie (roczne średnie zużycie miewałem 3650kWh instalacja 3,5kWp), domowy magazyn energii to kosztowna i nieefektywna technologia dlatego odpuściłem. Pytanie tylko co po 15 latach, jeżeli takie warunki pozostaną na zawsze to każdy powinien sobie założyć taką instalację. Będzie eko i oszczędnie.
anty |
@Putas w zasadzie Czysty-Zysk wyjaśnił to co chciałem napisać. Przy przewymiarowanych instalacjach przenoszenie opustu na każdy następny rachunek w taryfie dziennej może się rzeczywiście skończyć tym, że opust przepada jak nie wykorzystamy go w rok, czyli zrobimy za dużą nadwyżkę i cieszy się ZE. Tylko po co robić przewymiarowaną instalację? W każdym innym przypadku na przenoszeniu nadwyżki opustu na taryfę nocną korzysta ZE, a nie prosument, bo ZE pomniejszy prosumentowi KWh za pobraną tańszą energię w nocy, a nie za droższą w dzień
Putas z PVmonitor.pl |
@anty - oczywiście przewymiarowanie nie ma sensu. Osobiście twierdzę, że należy w uproszczeniu stosować taki przelicznik - roczne zużycie w MWh + 20% = instalacja w kWp (bo część nadprodukcji zostawiamy w postaci opustu, a na dodatek panele pomalutku tracę moc początkową). Jednak przenoszenie nadwyżki z jednej taryfy na niedobór w drugiej jest bardzo ważne, no i wszystko liczone w skali 12 miesięcy. Tak dobrana instalacja w skali roku pozwoli za prąd nie zapłacić nic, lub jakieś grosze.- oczywiście + opłaty abonamentowe.
Piotr Czartys |
Roizliczą zgodnie z PIS';owska ustawą OZE czyli za nadwyżkę zero tz. g.. Dalego ? Dowód. Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y. Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata. NIE Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży. Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania! Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISU to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza czyli tzw. g...
tomkrzem |
Jak w tych wszystkich przypadkach rozliczana jest opłata za przesył energii pobranej przez prosumenta (czy pozostała taka jak w netmeteringu,czy bilansowana jest całościowo w opustach)?
Putas z PVmonitor.pl |
@Piotr Czartys - absolutnie nie masz racji, że instalacja max 1,5 kWp. Tak samo błędem jest dobieranie instalacji na podstawie jakichś analiz z roku 2010. Ja jak rozmawiam z ludźmi to ZAWSZE proszę o faktury za ostatni rok i dokładnie wypytuję czy planują jakieś konkretniejsze zmiany w urządzeniach na prąd. Mając te dane można wyliczyć instalacje +* 10% dopasowaną. A większa dokładność nie ma sensu, bo każde lato i tak jest trochę inne pod względem słońca.
Putas z PVmonitor.pl |
@tomkrzem - od tylu miesięcy jest pełno dyskusji o ty, a Ty się teraz pytasz? Prosument z umową kompleksową nie ponosi żadnych opłat przesyłowych dopóki nie wykorzysta swoich 80% energii, a jak to przekroczy to resztę dokupuje na normalnych zasadach.
Joko |
Odpowiedź Putas z PVmonitor.pl nie jest to takie oczywiste. Ja osobiście nie widziałem jeszcze rachunku rozliczeniowego niech ktoś wrzuci do sieci taki rachunek z bilansowaniem. A pytanie Tomek zadaje trafne bo każdy zakład swoje reguły wprowadza.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...