Senat Kalifornii proponuje 100 proc. OZE do roku 2045
Taki postulat znalazł się w projekcie regulacji zaproponowanej przez przewodniczącego kalifornijskiego senatu Kevina de Léon. Obecnie funkcjonujące w Kalifornii prawo zobowiązuje lokalnych operatorów energetycznych do zwiększenia udziału OZE w sprzedawanej przez nich energii do 50 proc. do roku 2030.
Już wcześniej Kalifornia przyjęła prawo, zgodnie z którym udział zielonej energii w stanowym miksie energetycznym ma wzrosnąć do 30 proc. do roku 2020, a w 2015 roku przyjęto regulacje zwiększające ten cel do 50 proc. do roku 2030. W tym samym czasie władze Kalifornii przyjęły również cel 100-procentowego udziału OZE w energii zużywanej przez stanowe budynki w Sacremento.
Kalifornia wprowadziła ponadto prawo nakazujące w przypadku powstawania nowych budynków, projektowania ich w taki sposób, aby przynajmniej 15 proc. powierzchni dachów można było przeznaczyć na montaż instalacji solarnych. Przygotowywane obecnie przez stanowe władze prawo ma natomiast wprowadzić obowiązek montażu takich instalacji w przypadku nowych budynków, przechodząc od statusu „solar ready” do „solar installed”. Takie prawo obowiązuje już zresztą w San Francisco.
Cele obowiązkowego udziału OZE w swoich miksach energetycznych wdrożyły już także inne stany i miasta USA. Najambitniejszy jak na razie jest cel przyjęty przez władze stanowe Hawajów, które chcą zwiększyć udział zielonej energii również do 100 proc. do roku 2045.
Według California Energy Comission, w 2015 r. udział odnawialnych źródeł energii w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Kalifornii – bez dużych elektrowni wodnych – wynosił 21,9 proc., na co złożyła się generacja rzędu 64,78 TWh. Udział pozostałych źródeł w miksie energii tego stanu wyniósł w przypadku gazu 44 proc., a w przypadku dużych elektrowni wodnych – 5,4 proc. Udział energii produkowanej z węgla wyniósł natomiast 6 proc., czyli tyle samo, ile wynosił wówczas udział generacji z fotowoltaiki.
Możliwości większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sieciach lokalnych operatorów zwiększą przemysłowe magazyny energii, w których budowie Kalifornia jest obecnie globalnym liderem. Do 2020 r. zgodnie ze stanową strategią energetyczną w Kalifornii mają powstać magazyny energii o mocy 1,3 GW.
Decyzje o inwestycjach w przemysłowe magazyny energii to w dużej mierze efekt awarii i wycieku gazu z jednego ze zlokalizowanych w tym stanie magazynów gazu, na których dotąd opierało się bezpieczeństwo energetycznego Kalifornii. Więcej na ten temat w artykule: Kolejne wielkie magazyny energii w Kalifornii.
red. gramwzielone.pl