Enea: bez potrzeby wymiany liczników dla celów bilansowania międzyfazowego

Enea: bez potrzeby wymiany liczników dla celów bilansowania międzyfazowego
Fot. Sun Sol (C)
REKLAMA

Enea Operator informuje, że nie będzie wymieniać liczników u swoich klientów będących jednocześnie prosumentami. Spółka zapewnia, że zamontowane u nich liczniki umożliwiają prowadzenie rozliczeń zgodnie z zapisami ustawy o OZE w tym w ramach tzw. bilansowania międzyfazowego i podołuje się przy tym na opinię otrzymaną od Ministerstwa Energii.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii operatorzy systemów dystrybucyjnych powinni uwzględniać w rozliczeniach ze swoimi klientami, którzy użytkują mikroinstalacje OZE, tzw. bilansowanie międzyfazowe.

W ustawie czytamy, że „sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a [red. – ustawy o OZE], dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób, aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji”.

Dzięki temu prosumenci, którzy wcześniej tracili w przypadku określonego skonfigurowania mikroinstalacji z domową siecią, powinni zwiększyć korzyści finansowe generowane na konsumpcji energii, którą sami produkują.

Niektóre zakłady energetyczne, niezależnie, czy przyłączały do sieci instalację jedno- czy trójfazową, montowały liczniki bilansujące chwilową produkcję i pobór energii na poszczególnych fazach. Niektóre z kolei montowały liczniki, które nie bilansowały energii międzyfazowo.

Jak zapewnia spółka Enea Operator, w celu uwzględnienia rozliczeń zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o OZE, nie zamierza wymieniać liczników u swoich klientów, którzy użytkują domowe mikroinstalacje. Spółka komentuje, że nie ma takiej potrzeby i powołuje się przy tym na korespondencję prowadzoną z Ministerstwem Energii.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl biuro prasowe Enea Operator odpowiada, że na obszarze działania tej spółki liczniki energii elektrycznej zainstalowane u prosumentów rejestrują przepływy energii według metody algebraicznej, a przepływy energii są rejestrowane niezależnie od kierunku, a więc poboru i oddawania energii z lub do sieci dystrybucyjnej.

Niezależnie od zastosowanej metody pomiaru każdy z liczników trójfazowych umożliwia przekazanie do sprzedawcy danych pomiarowych niezbędnych do dokonania rozliczeń z prosumentem, zgodnie z zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii. (…) W związku z powyższym nie widzimy w chwili obecnej konieczności wymiany dotychczas zabudowanych liczników służących do rozliczeń z prosumentami – komentuje Mateusz Gościniak z biura prasowego Enea Operator.

Enea Operator dodaje, że powyższe stanowisko zostało potwierdzone w listopadzie ubiegłego roku w korespondencji prowadzonej z Departamentem Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.

Podobne informacje otrzymują będący prosumentami klienci Enea Operator. 

– Uprzejmie informujemy, że w obecnej chwili nie zamierzamy wymieniać układów pomiarowo-rozliczeniowych w obiektach z zainstalowaną mikroinstalacją. Liczniki instalowane przez Enea Operator (w tym MT174) dokonują algebraicznego sumowania energii i do czasu ewentualnej, kolejnej zmiany prawa energetycznego – w tym ustawy o odnawialnych źródłach energii – nie widzimy konieczności ich wymiany. Przyjęte przez Enea Operator zasady są zgodnie z wykładnią otrzymaną z Ministerstwa Energii – odpowiada jednemu z naszych czytelników spółka Enea Operator.

Dlaczego bilansowanie międzyfazowe jest ważne dla właścicieli mikroinstalacji? Więcej na ten temat w artykule: Bilansowanie międzyfazowe w ustawie o OZE. Czy rozwiąże problem niektórych prosumentów?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kajko |
Państwo w państwie ,a co na to ministerstwo energii i posłowie co uchwalili ustawe? wiedzą o tych oszustach w białych rękawiczkach?
eh |
No to liczniki Enea bilansują fazy czy nie bo z odpowiedzi jednoznacznie nie wynika czy jest to realizowane tak jak zakładała ustawa ?
kajko |
Do eh @ niestety nie bilansują sumarycznie a tylko algebraicznie czyli pobierasz oddajesz- oni ustawe mają głęboko,,,,,,,,, Dziwne że jeden papier ustawy upusty , bilansowanie z jednego się wywiązują a z drugiego nie
Jack |
Wszystkie iskry w Enea nie bilansują międzyfazowo, a więc działają jak trzy odrębne liczniki. Tylko Enea ma problem, bo te (3) liczniki w jednym nie spełniają Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/22/WE z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyrządów pomiarowych, tj. coś sobie naliczają na każdej fazie, nie można tego nigdzie odczytać, a na koniec pokazują tylko wynik. Proponuje wszystkim wysłać wniosek do ENEA o wymianę licznika na zgodny z ustawa o OZE oraz w/w dyrektywą. Jak to nic nie da ( a tak będzie ) to jakiś pozew zbiorowy ( jest klika tysięcy oszukiwanych konsumentów), koszty sprawy sądowej się rozłożą, a jakaś kancelaria prawna zabłyśnie w mediach :) i może to zrobi pro publico bono.
kajko |
@Jack@ Jesli ja bym ukradł, to bym płacił kare, ale oni mogą nawet nazwe po imieniu muszą Trzeba bliżej się temu procederowi przyglądnąć i masz rację do sądu z złodziejami
Prawda Jest Inna |
ENEA Kkłamie - już walczyłem z ENEA o to, że mój licznik 3-fazowy nie bilansuje międzyfazowo- była nawet wymiana licznika i potem kolejna próba i nadal nie bilansuje. Każdą fazę rozlicza osobno. Instalację PV o mocy 9,95kW mam na 2 falownikach jednofazowych i polecono mi przepięcie całego domu na fazy, na których działa instalacja PV, gdyż tylko w ten sposób mogę zwiększyć samokonsumpcję.
Genek PV |
Jeżeli inni operatorzy także powołają się na "korespondencję z ME", To będziemy mieli do czynienia z naginaniem przepisów przez OSD. Swoją drogą, podejrzewam, że nieuki z ME nawet nie rozumieją problemu i dla tego poszli na rękę operatorom, łamiąc w ten sposób zapis Ustawy o OZE. Myślę, że sprawa powinna trafić do sądu jako pozew zbiorowy.
gustav |
Sprawdzałem u siebie, licznik Iskra (Enea) u mnie nie bilansuje sumarycznie międzyfazowo. Przykładowo przy produkcji 2 kW na trzy fazy i poborze na jednej fazie 1 kW, licznik wykazywał pobór z sieci i jednocześnie oddawanie, a powinien wykazać tylko oddawanie. Będę wysyłał pismo w tej sprawie, ale widzę że już znam odpowiedź... ehh
kajko |
gustav @ napisałem do ME że ktoś kłamie, dodałem nawet maile od Enea operator czekam za odpowiedzią Wysłałem o 13oo do tej godziny nikt nie przeczytał wiem że pózno ale nie nie przeczytali
kajko |
Ja będę walczył nie po to zainwestowałem pare złotych , żeby jeszcze ktoś mnie okradał w biały dzień i za pozwoleniem ,Prawo jest prawem nawet na drodze Proszę pisać maile na ktojek1212@gmail.com może razem coś zrobimy z tym nowotworem
art |
Tauron też ma takie stanowisko że nie będzie wymieniał liczników iskra na takie które mają bilansowanie gdyż twierdzą że bilansowanie wykonuje ich system
kajko |
art@ a tauron nic nie mówi o wykładniach od ministerstwa energetyki???
eh |
No to niech mi ktoś wytłumaczy tok rozumowania Enea ? Skoro ich liczniki traktują każdą fazę osobno to jak robią bilansowanie ?
art |
Nie tauron sie powoluje ze licznik przesyla dane do systemu a ich system bilansuje. Mysle ze trzeba sie powolac ze odczyty w domu beda rozne od tych co oni beda miec w sytemie po bilansowaniu
kajko |
Chciałbym zobaczyć ich ten system bilansowania( pozalicznikowy)
kajko |
A oto co mi dziś przysłała enea operator > Witamy > W odpowiedzi na Pana maila informujemy , że mamy tylko liczniki działające wg opisanego algorytmu tj.algebraicznego sumowania energii dla wszystkich klientów. Informujemy , że Sprzedawca otrzymuje od Operatora takie dane , które pozwalaja prawidłowo rozliczyc ilość energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej przez prosumenta. po nadto informujemy , że żaden przepisów o odnowialnych źródłach energii elektrycznej , nie określa jakiego typu liczniki powinny być stosowane. Ważne by rozliczenia były prawidłowe. > > Z wyrazami szacunku > > > ENEA Operator Sp z o.o.
Zła interpretacja Ustawy |
Nie jestem wszechwiedzący, ale jak dla mnie większość z Was oraz portali i osób piszących artykuły jest w BŁĘDZIE. Przeczytajcie, co o bilansowaniu mówi Ustawa o OZE. Jest mowa o tym, że Operator przekaże Sprzedawcy informację o zużyciu i poborze energii po uprzednim zbilansowaniu tych energii z wszystkich trzech faz. To oznacza, że Operator zamiast informacji: Pobór: L1 5 kWh, L2 7 kWh, L3 6 kWh Oddanie: L1 3 kWh, L2 2 kWh, L3 3 kWh przekaże Sprzedawcy informację: Pobór: na wszystkich fazach sumarycznie 18 kWh Oddanie: na wszystkich fazach sumarycznie 8 kWh To dotyczy jednorazowego zsumowania, a wcale NIE oznacza to że w każdej chwili jeżeli ktoś wysyła 1 kW na jednej fazie a pobiera 1 kW na innej to cały licznik stoi w miejscu. To by było piękne, ale skąd taka interpretacja, skoro Ustawa wcale tak tego nie ujmuje?
kajko |
@@Zła interpretacja Ustawy@@ Przed chwilą informacja Proszę nie opowiadać bzdur Enea sama potwierdza że enea operator musi wymienić liczniki na bilansowanie sumaryczne od 1 stycznia 2017 roku
Zibb |
Walczyłem z Enea w tej sprawie 2.5 roku. W domu nauczyłem sie podlaczac jednofazowe sprzety pod trzy różne obwody jakie zrobiłem. To dało większą możliwość konsumpcji własnego prądu ale zawsze coś uciekało. Najlepiej chodzi pompa ciepła bo ma trzy fazy. Cieszę się jednak, że będą wymieniać na nowe liczniki z bilansem miedzyfazowym. To przyspieszy splatę mojej instalacja 9kW (49 tys) splaci się za 7-8 lat a potem 12-13 lat energia za free - rocznie konsumuję za 5.7/9 tys zł w tym cieplo w domu 240 m prąd , ciepła woda w hybrydzie z solarami, własna woda z ujęcia do pompy ciepła. Gaz wyciąłem! Jak wejdą tańsze wyspowy inwertery, to blackaut czy inne zywioly niestraszne

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...