Opusty, bilansowanie trójfazowe i energia bierna. Jak prosumentów rozliczy Tauron?

Opusty, bilansowanie trójfazowe i energia bierna. Jak prosumentów rozliczy Tauron?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Od 1 lipca br. zgodnie z aktualną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii obowiązują nowe zasady rozliczeń prosumentów, do których muszą dostosować się rozliczające ich zakłady energetyczne. Jak prosumentów będzie rozliczać Tauron w zakresie okresu na wykorzystanie tzw. opustów, bilansowania trójfazowego czy energii biernej?

Jedna z kluczowych zasad rozliczeń prosumentów w obowiązującym od 1 lipca br. systemie opustów zakłada możliwość "odebrania” nadwyżek wprowadzonej do sieci przez prosumentów energii, z zachowaniem zasad systemu opustów, w okresie do 365 dni.

Pojawiają się jednak wątpliwości, jak ten zapis będzie realizowany w praktyce wobec stosowanej przez zakłady energetyczne praktyki zawierania umów kompleksowych na okresy krótsze niż rok.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, w ramach systemu opustów rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu rozliczeniowego w bieżącym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z tą regulacją, jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci w danym okresie rozliczeniowym powinno przyjmować się datę odczytu rozliczeniowego, na podstawie którego określana jest ilość energii elektrycznej wprowadzonej w całym okresie rozliczeniowym.

Wpisany do umowy z operatorem okres rozliczenia nie musi wykluczać realizacji opustów w przysługującym ustawowo terminie 365 dni.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż, potwierdza, że wpisany do ustawy o OZE okres 365 dni na rozliczenie w ramach systemu opustów „dotyczy czasu, w jakim prosument ma prawo rozliczyć wprowadzoną do sieci energię elektryczną z mikroinstalacji w ramach tzw. opustu". Rzecznik Tauron Sprzedaż dodaje, że za datę wprowadzenia energii do sieci przyjmuje się datę odczytu rozliczeniowego.

Zarówno w zakresie rozliczenia "starych” prosumentów, jak i w zakresie "nowych” prosumentów, rozliczenie energii wprowadzonej do sieci po 1 lipca 2016 r. powinno być realizowane zgodnie z okresami rozliczeniowymi określonymi w umowach kompleksowych – tak mówi ustawa o OZE. Jeżeli klienci mają w umowach kompleksowych okresy rozliczeniowe krótsze niż półroczne, mogą je zmienić zgodnie z zasadami zmiany określonymi w tych umowach – komentuje rzecznik Tauron Sprzedaż.

Kolejna nowa regulacja dla prosumentów daje możliwość tzw. bilansowania międzyfazowego, które powinno zwiększyć korzyści z eksploatacji własnej mikroinstalacji w przypadku części prosumentów tracących dotychczas na braku takiego bilansowania. 

Zgodnie z wprowadzonymi w życie 1 lipca br. zmianami w ustawie o OZE, zakład energetyczny ma dokonywać rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób, aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji. 

Więcej o problemie bilansowania międzyfazowego w artykule: Bilansowanie międzyfazowe w ustawie o OZE. Czy rozwiąże problem niektórych prosumentów?

Na pytanie portalu Gramwzielone.pl, czy w rozliczeniach z prosumentami zostanie uwzględniona zasada tzw. bilansowania międzyfazowego, wpisana do przyjętej w dniu 22 czerwca br. nowelizacji ustawy o OZE, Marcin Marzyński, rzecznik Tauron Dystrybucja, potwierdza, że dane pomiarowe do rozliczeń prosumentów, dostarczane sprzedawcy przez Tauron Dystrybucja, uwzględniają sumaryczne bilansowanie ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.

To daje podstawę do ujęcia bilansowania międzyfazowego w rozliczeniach prosumentów podłączonych do sieci Tauron Dystrybucja.

Kolejna kwestia, o którą spytaliśmy Tauron, to naliczanie kosztów związanych z tzw. energią bierną pojemnościową, które pojawiły się na ostatnich rachunkach prosumentów, posiadających dwukierunkowe liczniki, na obszarze działalności PGE Białystok. Więcej na ten temat w artykule: Energia bierna pojemnościowa nowym kosztem prosumentów?

W taryfie PGE Dystrybucja jest mowa o tym, że opłata za energię bierną pojemnościową może być naliczana u odbiorców na niskim napięciu w "uzasadnionych przypadkach”, a także jeśli użytkują odbiorniki o charakterze indukcyjnym.

Wysokość opłaty za energię bierną pojemnościową naliczonej na rachunkach wysłanych do prosumentów na terenie PGE Białystok wyniosła 0,49 zł netto/kvarh. Taka sama stawka została zastosowana u odbiorców otrzymujących rachunek w rozbiciu na dwie taryfy.

Rozliczenia dla prosumentów Spółka Obrotu prowadzi na podstawie danych pomiarowych udostępnionych przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. W tych przypadkach, gdzie udostępniono dane pomiarowe dotyczące opłat za energię bierną, i wskazują one na to, że pobór energii biernej miał miejsce, Spółka Obrotu opłaty za tę energię wprowadziła do rozliczeń z prosumentami – poinformowała Agnieszka Szczekala z PGE Obrót.

Jak do sprawy energii biernej pojemnościowej podchodzi Tauron i czy wzorem PGE Białystok naliczy koszty z nią związane na rachunkach prosumentów, których liczniki umożliwiają wykazanie wartości związanych z taką energią?

Na takie pytanie Marcin Marzyński z biura prasowego Tauron Dystrybucja odpowiada, że możliwość obciążania odbiorców, w tym prosumentów, opłatą za ponadumowny pobór energii biernej wynika z zapisów § 45 rozporządzania taryfowego, a jej istnienie wynika z negatywnego wpływu energii biernej na pracę systemu dystrybucyjnego (ograniczenie możliwości przesyłowych, zwiększanie strat technicznych) oraz na jakość dostaw energii elektrycznej do odbiorców (niedotrzymanie wymaganych parametrów napięcia).

Należy tutaj dodać, że negatywne skutki wywołują zarówno przekroczenia ustalonego poziomu energii biernej indukcyjnej, jak też samo pojawienie się energii biernej pojemnościowej. Tym niemniej, aby nastąpiło naliczenie odbiorcy opłaty za ponadumowny pobór energii biernej muszą wystąpić określone przesłanki, a przekroczenie ustalonych norm musi być istotne dla systemu dystrybucyjnego. Na obecną chwilę Tauron Dystrybucja nie odnotował istotnego wpływu energii biernej pojemnościowej pochodzącej z instalacji prosumenckich, na pracę sieci niskiego napięcia lub na poziom napięcia w tej sieci – komentuje rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zainteresowany |
Czy ma ktoś pojęcie jak będzie rozliczany prosument przy liczniku 2-taryfowym? Na jaką energię dzienną czy nocną będą stosowane opusty?
Witek |
Ja dostałem właśnie f-re z PGE i posiadam taryfę G12W. Rozliczyli to tak: Pobrana energia w godzinach szczytu zbilansowana z energią wyprodukowaną, i to samo z energią poza szczytem.
Arek |
Do Witek. Czyli to co napisałeś jest bardzo niekorzystne dla Ciebie. Przejdź na taryfę G11
zainteresowany |
Założenia: Moc instalacji PV : 8kWp Zużycie w taryfie T1: 4000kWh za 1/2 roku T2:3000Wh za 1/2 roku Produkcja z PV za 1/2 roku 4000kWh Zużycie własne z pv : 30% w T1 =1200kWh 10% w T2= 300kWh Po półrocznym odczycie licznik powinien wskazywać moje zużycie: T1 4000-1200=2800kWh T2 3000-300=2700kWh Prąd wysłany do sieci : 4000-(1200+300)=2500kWh Upust jaki otrzymam: 2500kWh x 0,8=2000kWh W II półroczu zużycie i produkcja prądu będą takie same Proszę podać jak będzie wyglądało rozliczenie energii zużytej i wyprodukowanej po pełnym roku. Najważniejsze : z której taryfy będzie odliczany opust? Sposób w jaki będzie rozliczony opust decyduje o opłacalności zabawy z pv
gino |
Na obie taryfy bo jest to ogólny opust.... jesli ktos bedzie miał za mało nazwyzek to opust sie skonczy i pobierze nocy prad z taryfy g11 za około 0,55zł/kwh lub jak ktos ma g12 jakąs to taniej to pobierze z sieci niedomiar po 0,35zł/kWh i jest bardziej wygrany oszczedny i szybszy zwrot inwestycji , przy najmniej u mnie tak jest , i ze zmniejszylem rachunki o 25% po wprowadzeniu podwojnej taryfy , kolejna oszczednosc to fotowoltaika i konsumpcja jak najwiecej wlasna w dzien i teaz w nocy ale to sie fajnie teraz w opustach rozlozy
Krzysztof wlkp |
Mam pytanie jeśli wyprodukuje 1000 kw energii zimą odbiorę po oupuscie 200 co zrobią co zrobią z resztą, zapłacą mi po 0.17 groszy??? Tak się wczoraj dowiedziałem z Enei ,,,, nie wierzę,,, czy to prawda?
Tomek |
Krzysztof, wesprzesz koncerny energetyczne swoją darowizną.
Krzysztof wlkp |
To jednym słowem mogę podać, że ktoś kradnie mi prąd
Witek |
do Krzysztof WLKP. Nie przepadnie Ci nadwyżka.Jestem właśnie po rozmowach z PGE i działać to będzie następująco(przynajmniej w PGE) Jeśli od 1 lipca do 31. grudnia 2016 r będziesz miał nadwyżkę to będziesz mógł z niej skorzystać w następnych dwóch okresach rozliczeniowych( 2x po pół roku)i dopiero wtedy dana nadwyżka z okresu 01.07-31.12.2016 Ci przepadnie, i tak samo się będzie działo z kolejnym okresem rozliczeniowym , z tym że rozliczenie np za 01.01-31-07.2017 przesunie Ci się o kolejne 365 dni.
Witek |
Wg mnie jest to w miarę rozsądne rozwiązanie. U mnie np w tym rachunek za I-wsze półrocze wyniósł 650 pln, ale gdybym nie miał paneli wyszło by ok 2400,-pln
Seas |
@Witek, a nie rozmawiałeś z PGE o energii biernej pojemnósciowej?
Witek |
Też o to pytałem, i dostałem odpowiedź ,że jeśli energia bierna się pojawi tzn te nowe liczniki coś takiego zarejestrują to będzie to naliczone i podane w rachunku,ale u mnie posiadam 3 pompy ciepła i kilka innych urządzeń z indukcją i nic takiego przez ostatnie pół rocze nie wystąpiło. Więc nie wiem czy warto sobie tym w ogóle głowę zaprzątać??? I tak nie mamy na to żadnego wpływu (praktycznie) ...
Seas |
Liczniki rejestrują te dane. Problem w tym, że do tej pory PGE nie naliczała opłat za energię bierną pojemnościową. Dopiero za I półrocze 2016 dla oddziału Bialystok pojawily się oplaty. Widac róznicę w podejsciu Taurona i PGE. To są duże opłaty. Sprawdź rejestr 8.8.0 i zobaczysz, że to mogą być kwoty rzędu kilkuset zł rocznie.
Krzysztof wlkp |
Witek@ poproś tego pana inkasenta aby przesłał Ci pliki te co skanuje . Ja mam to i widze że jest energia bierna 1-0:8.8.1*255(0000068.394*kVArh) 1-0:8.8.1*01(0000066.902*kVArh) 1-0:8.8.1*02(0000035.974*kVArh) ,ale nie liczą
Witek |
Tak jak już napisałem powyżej,jeśli taka opłata by się pojawiła zostało by to ujęte w rachunku pod nazwą energia bierna,ale na moje szczęście czegoś takiego do tej pory nie ma.
WWWW |
Witek naliczą Ci za bierną za 2 lata za wcześniejsze 2 lata :(
woytek |
M PGE założyło nowy licznik Corax3 który liczy bierną Q+ i Q- i to w obu taryfach. W ciągu 7 dni naliczył po około 5 na każdej taryfie. Faktury nie dostałem więc nie wiem czy będę za to płacił, ale znając tych złodziei to pewnie naliczą. Taryfę G12w pozwolą mi zamienić na G11 dopiero po roku od ostatniego przejścia na G12w. Co do okresu rozliczeń to mi twardo twierdzą, że jest to 6 M a nie rok. Jak będzie wyjdzie przy pierwszej fakturze i dlatego uważam, że trzeba zawczasu totalnie protestować żeby nawet nie spróbowali ani skrócić okresu rozliczeniowego ani wprowadzić opłat za bierną!!!
Jędrek |
Już nic z tego nie rozumiem, miało być po 75 gr., a tu teraz jakieś opusty (co to jest). Najlepiej chyba założyć baterie do magazynowania energii i nie rozliczać się z tymi złodziejami. Bo jak by nie było oni zawsze muszą na kimś zarobić. Na razie czekam z gotówką na jasne przejrzyste przepisy, ale chyba będę produkował tylko dla siebie.
megilub |
nie myślcie, że jak przejdziecie do Taurona z PGE że nie będzie wam naliczana energia bierna oddana...dostaniecie drugi rachunek od PGE,,,bo to oni są właścicielem sieci...a jest to ok 200zł na dwa miesiące...i całe oszczędności z tytułu założenia instalacji...można sobie wsadzić...skoro 1200zł rocznie trzeba będzie za nic płacić... wystarczy, że ktoś w ramach "oszczędności" pozmieniał żarówki na ledowe i ma kuchenkę indukcyjną
megilub |
Jędrek, to ty nie słyszałeś, ze według nowego ministra z dobrej zmiany prosument ma działać pro publico bono i oddawać nadmiar energii do sieci za darmo???
lukasz |
Czy moze mi ktoś wyjasnicz czym jest I skad sie bierze ta energia bierna pojemnosciowa i indukcyhna, tak, zebym jako laik to zrozumiał? na moim liczniku bierna indukcyjna szybko rośnie i nie wiem dlaczego i co z tym zrobic
antyBE |
Co z akcyzą? Dlaczego Tauron nalicza akcyzę za całość energii pobranej, a nie za różnicę z energii pobranej i oddanej do sieci ???

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...