Powołano Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO)

Powołano Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO)
Fot. Daniel X. O'Neil, flickr cc

W dniu 9 października w Warszawie powołano Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej S.A. (OREO), którego zadaniem będzie rozliczanie energii sprzedawanej z większych instalacji OZE funkcjonujących w systemie aukcyjnym.

Od 1 stycznia 2016 r. zgodnie z ustawą o OZE obowiązujący w Polsce system wsparcia dla producentów energii odnawialnej w postaci tzw. zielonych certyfikatów zostanie zastąpiony systemem aukcji, z których pierwsza powinna odbyć się w I kwartale 2016 r.

Inwestorzy, którzy wygrają aukcję, otrzymają prawo do sprzedaży energii po stałej, zaoferowanej w aukcji cenie w okresie 15 lat liczonym od daty uruchomienia produkcji energii.

REKLAMA

Producenci energii odnawialnej w instalacjach o mocy powyżej 500 kW będą rozliczani przez Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO), czyli specjalnie utworzonej w tym celu spółki Skarbu Państwa.

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, podstawowym zadaniem spółki OREO jest gromadzenie środków pieniężnych pochodzących z tytułu opłaty OZE, finansowania wytwórców wytwarzających energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w przypadku, które pokryją ewentualne tzw. ujemne saldo po stronie tychże wytwórców, oraz rozliczanie ujemnego salda i zarządzanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku opłaty OZE na zasadach określonych w ustawie o OZE. 

Ujemne saldo będzie powstawać, gdy wytwórcy energii elektrycznej dokonując sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych za pośrednictwem mechanizmów stricte rynkowych, np. na giełdzie, uzyskają cenę za energię elektryczną niższą, niż cena, którą zaoferowali w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Finansowanie ujemnego salda będzie realizowane za pomocą utworzonej w tym celu tzw. opłaty OZE, która będzie przenoszona na odbiorców końcowych.

Opłata OZE będzie pobierana od tzw. płatnika opłaty OZE (operatorów systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego). Płatnik opłaty OZE będzie ją natomiast pobierać od przedsiębiorstw energetycznych dystrybuujących energię. Docelowo koszty opłaty OZE będą uwzględniane w rachunkach konsumentów.

Ewentualny zysk wypracowany przez OREO ma być przeznaczany wyłącznie na rozliczanie ujemnego salda. 

Wyłącznym akcjonariuszem OREO S.A. będzie Skarb Państwa. W radzie nadzorczej OREO zasiądzie 5 członków powoływanych przez ministrów gospodarki, skarbu, środowiska, ds. rynków rolnych, a jednego członka rady nadzorczej będzie też wyznaczać prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

W trakcie parlamentarnych prac nad ustawą o OZE senatorowie przegłosowali zmianę siedziby OREO z Warszawy na Bytom – jak wskazano w Senacie – ze względu na trudną sytuację w regionie wynikającą z problemów górnictwa, a także potrzebą decentralizacji siedzib państwowych urzędów. Tą poprawkę posłowie poparli później w finalnym głosowaniu nad ustawą o OZE. 

Więcej na temat zasad funkcjonowania Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO) w artykule: OREO, czyli Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej ostatecznie z siedzibą w Bytomiu.

gramwzielone.pl