W Senacie o spółdzielniach energetycznych

W Senacie o spółdzielniach energetycznych
Conergy press

Jednym z tematów debaty „Dobry klimat dla powiatów”, która odbyła się wczoraj w Senacie, był rozwój spółdzielni energetycznych i korzyści, które może generować ta forma produkcji energii.

Spółdzielnie energetyczne jak na razie są nieobecne w naszym kraju. Tymczasem w Europie Zachodniej ta forma produkcji energii rozwija się w szybkim tempie. W Niemczech działa już około 1000 tego typu podmiotów, które skupiają około 145 tysięcy członków. Szacuje się, że niemieckie spółdzielnie energetyczne zainwestowały w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych do tej pory ponad 1,35 mld euro, a szacowana produkcja zielonej energii wynosi ok. 830 GWh rocznie.

Spółdzielnie energetyczne rozwijają się także w innych krajach Unii Europejskiej.

REKLAMA

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, o doświadczeniach brytyjskich w tym zakresie opowiedział podczas wczorajszej konferencji w Senacie Neil Farrington z Community Energy Plus, który ocenił, że spółdzielnie energetyczne w Kornwalii produkują ponad 22% wytwarzanej w tym regionie zielonej energii elektrycznej i cieplnej, a latem Kornwalia jest eksporterem energii netto. Uzyskiwane w ten sposób przychody ze sprzedaży energii są inwestowane w rozwój lokalnych społeczności.

REKLAMA

Przedstawiciel Community Energy Plus oszacował, że dzięki własnej produkcji energii Kornwalii udaje się zatrzymać setki milionów funtów, które byłyby wydawane na zakup energii od zewnętrznych dostawców.

Neil Farrington ocenił ponadto, że rozwój spółdzielni energetycznych w Kornwalii umożliwiło wprowadzenie taryf gwarantowanych na sprzedaż zielonej energii czy wspieranie takich inicjatyw przez rząd centralny ulgami podatkowymi.

Obecny na konferencji w Senacie Adam Frąckowiak z Kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr zwrócił uwagę, że do rozwoju spółdzielni energetycznych w Polsce są potrzebne konkretne rozwiązania prawne. Zaproponował m.in. zmniejszenie minimalnej liczby członków spółdzielni z 10 do 3, a także umożliwienie angażowania się w spółdzielnie zarówno przez osoby prawne, w tym JST, jak i fizyczne. 

Jak na razie w Polsce inicjatywę powołania spółdzielni energetycznej podjęła Spółdzielnia Nasza Energia, która chce zbudować na terenie Zamojszczyzny spółdzielnię energetyczną bazującą na produkcji energii w sieci połączonych ze sobą biogazowni rolniczych. Więcej na ten temat w wywiadzie z Arnoldem Rabiegą ze Spółdzielni Nasza Energia: A. Rabiega, Spółdzielnia Nasza Energia: skierowane są na nas oczy całej branży OZE [wywiad]

gramwzielone.pl