M. Kasprzak, PSL: bez głosów PiS taryfy gwarantowane nie przejdą

M. Kasprzak, PSL: bez głosów PiS taryfy gwarantowane nie przejdą
Poseł PSL Mieczysław Kasprzak
REKLAMA

- Posłanka PiS Anna Zalewska zapewniła, że zrobi wszystko, aby jej partia udzieliła poparcia tej poprawce. Trzymajmy więc ją za słowo bo bez ich głosów taryfy gwarantowane nie przejdą - mówi w wywiadzie dla Gramwzielone.pl poseł PSL Mieczysław Kasprzak, b. wiceminister gospodarki i jeden ze współatorów poprzedniej wersji ustawy o OZE przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki kierowane przez Waldemara Pawlaka. 

I część wywiadu na Gramwzielone.pl (link)

Gramwzielone.pl: - W jakim kierunku pójdzie Pana zdaniem rynek OZE w warunkach systemu aukcji? Które technologie mogą na nim skorzystać?

Mieczysław Kasprzak, PSL: - Od początku uważam, że system aukcji nie jest najkorzystniejszy dla sektora OZE, choć z drugiej strony rynek czeka na ustawę od kilku lat, więc trzeba dostosować się do proponowanego w nowych regulacjach systemu. W założeniu projektodawców, to najtańsze i najefektywniejsze technologie mają szanse rozwijać się w ramach aukcji, czyli przede wszystkim energia wiatrowa. Żałuję jednak, że nie zdecydowano się na wprowadzenie tzw. poprawki koszykowej, która dałaby szanse na rozwój każdemu rodzajowi OZE. 

Jakie korzyści może dać rozwój OZE i energetyki rozproszonej na terenach wiejskich?

- Rozwój energii odnawialnej to olbrzymia szansa dla obszarów wiejskich w Polsce i rolników. Gdyby poprawka prosumencka do ustawy o OZE weszła w życie rolnicy mogliby instalować w swoich gospodarstwach panale słoneczne czy wiatraki, które dostarczałyby energię potrzebną do funkcjonowania np. własnej hodowli czy uprawy. W efekcie bylibyśmy świadkiem kolejnego skoku w rozwoju polskiej wsi, która coraz bardziej zbliżałaby się do zachodnich standardów. To nie wszystko. Warto wspomnieć również możliwości zagospodarowywania nieużytków rolnych pod uprawy roślin energetycznych czy budowę dużych projektów OZE. A za tym idą korzyści dla lokalnego rynku i całej gminy. 

Jaki jest możliwy wynik głosowania w Sejmie w zakresie poprawki Bramory? Jak zachowa się PSL?

- PSL zagłosuje zgodnie z uchwałą podjętą na Radzie Naczelnej, w której zobowiązano naszych posłów do głosowania za poprawką prosumencką w wersji uchwalonej przez Sejm, czyli z taryfami gwarantowanymi dla energii z mikroinstalacji. Takie samo stanowisko ma SLD i Twój Ruch. Niepewny jest jednak wynik głosowania przez PiS, choć posłanka Anna Zalewska we wtorek zapewniała, że zrobi wszystko, aby przekonać swoich kolegów i koleżanki, to na komisji PiS wstrzymał się od głosu ws. przyjęcia poprawek Senatu. 

Na poparcie których partii mogą liczyć poza tym zwolennicy poprawki Bramory?

- Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki, w którym wziąłem udział, wsparcie dla poprawki Bramory zadeklarowali przedstawiciele klubów poselskich, którzy podpisali ją na etapie prac sejmowych, czyli Twój Ruch i SLD. Natomiast, posłanka PiS Anna Zalewska zapewniła, że zrobi wszystko, aby jej partia udzieliła poparcia tej poprawce. Trzymajmy więc ją za słowo, bo bez ich głosów taryfy gwarantowane nie przejdą.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
rOm |
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=GLOSNAPOS&NrPos=87&NrKadencji=7 LINK DO GŁOSOWAŃ wystarczy odświeżyć stronę
MICHAŁBYD |
PRZESZŁO!!!! CUDA SIĘ ZDARZAJĄ!!! GRATULACJE!!!
MICHAŁBYD |
PRZESZŁO!!!! CUDA SIĘ ZDARZAJĄ!!! GRATULACJE!!!
KRZYCH |
Huuuurrrraaaaaaaaaaaaaaaa!!!
M |
Który nr głosowania?
KRZYCH |
Głosowanie nr 97 - posiedzenie 87
D.D. |
Który to był konkretnie numer głosowania, gdzie to znaleźć że ten numer to własnie odrzucenie poprawek SENATU ?
D.D. |
OK, spóźniłem się DZIEKI za INFO
D.D. |
OK, spóźniłem się DZIEKI za INFO
Jakub Wiśniewski Solwis.pl |
Wspólnym wysiłkiem, udało się odeprzeć demagogię lobby energetycznego.Najnowsze informacje na temat Taryf Gwarantowanych umieszczamy na stronie społecznościowej: Facebook.com/Fotowoltaika

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...