M. Kasprzak, PSL: w Senacie zabrakło zrozumienia poprawki prosumenckiej

M. Kasprzak, PSL: w Senacie zabrakło zrozumienia poprawki prosumenckiej
Poseł PSL Mieczysław Kasprzak
REKLAMA

- Nie jest to kompromis wypracowany razem ze środowiskami ekologicznymi i branżowymi. Poprawka Senatu uniemożliwi „Kowalskiemu” proste wyliczenie tego, za ile sprzeda nadwyżki energii za 5 czy 10 lat, bo nikt nie zna tego, jakie będą ceny w przyszłości. W rezultacie nie otrzyma on kredytu na inwestycję – mówi w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl o przegłosowanych przez Senat zmianach dla mikroinstalacji poseł PSL Mieczysław Kasprzak, były wiceminister gospodarki w resorcie kierowanym przez Waldemara Pawlaka, a także jeden ze współautorów poprzedniego projektu ustawy o OZE z 2012 r.

Gramwzielone.pl: Jak ocenia Pan ostatnią propozycję senatorów PO w zakresie wsparcia dla prosumentów, którą przegłosowano w Senacie?

Mieczysław Kasprzak, PSL: Senatorowie zdecydowali się usunąć uchwalone przez Sejm RP w ustawie o OZE zapisy pro-obywatelskie i pro-rozwojowe, proponując w zamian rzekomy kompromis obcinający wsparcie do 210% ceny energii z rynku.

Nie jest to jednak kompromis wypracowany razem ze środowiskami ekologicznymi i branżowymi. Według ekspertów, wpływ tej poprawki na rozwój rynku mikroinstalacji będzie znikomy. Ponadto, w żaden sposób nie uzasadniono, dlaczego akurat taki mnożnik przyjęto, a nie 200% czy 220%. Poprawka Senatu uniemożliwi „Kowalskiemu” proste wyliczenie tego, za ile sprzeda nadwyżki energii za 5 czy 10 lat, bo nikt nie zna tego, jakie będą ceny w przyszłości. W rezultacie nie otrzyma on kredytu na inwestycję.

Krótko mówiąc, nie powstanie innowacyjny sektor gospodarki, który mógłby stymulować dalszy rozwój technologii i generować nowe i ciekawe miejsca pracy w Polsce lokalnej, gdzie to jest szczególnie potrzebne. Jeżeli nowe regulacje nie wpłyną pozytywnie na rynek, to w jakim celu je uchwalać? Prawo musi być dla ludzi, bo to oni będą w jego ramach działać.

Dlaczego senatorowie nie poparli rozwiązania przyjętego wcześniej przez Sejm, czyli tzw. poprawki Bramory?

- Niestety, zabrakło przede wszystkim dwóch rzeczy. Po pierwsze dialogu. Do ustawy wprowadzono rozwiązanie, które nigdy wcześniej nie było analizowane, ani konsultowane. Tak jak wspomniałem, prawo powinno być tworzone dla społeczeństwa. Po drugie zabrakło zrozumienia tego, jak ważna jest to regulacja dla ludzi. Proszę zauważyć, że środowisko zwolenników energii odnawialnej i ochrony środowiska jest niesamowicie zmobilizowane. Wszędzie nawołuje się do poparcia poprawki prosumenckiej i rozwoju energetyki obywatelskiej. Do polityków wysyłane są emaile, listy, prośby. Obserwuję też petycję w tej sprawie na portalu Zmienmy.to. Ta inicjatywa zyskała już prawie 4500 podpisów. Gdyby ktoś chciał złożyć te listy osobiście, to prawdopodobnie musiałby przekazać ok. 150 stron. To niesamowita liczba zważywszy, że ten temat nie jest prosty i łatwy.

Co sądzi Pan o argumentach wytoczonych ostatnio przez branżę dużej energetyki, zgodnie z którymi wsparcie dla prosumentów zaproponowane w poprawce Bramory może oznaczać duży wzrost cen energii dla odbiorców końcowych i może być zagrożeniem dla energetyki opartej na węglu?

- Po pierwsze, energia ze źródeł odnawialnych to zdaniem nie tylko ekspertów, ale również zdaniem „Kowalskiego” najbardziej perspektywiczne źródło energii. Tak wynika z badań opinii publicznej. Racjonalna polityka powinna więc uwzględniać, a w perspektywie kolejnych lat, powiększać udział OZE w miksie energetycznym, gdyż za tym idzie rozwój nowych gałęzi przemysłowych, czy nowej myśli technologicznej. A to już się dzieje – wspomnę tylko o perowskitach, które opracowała pani Olga Malinkiewicz. Natomiast, dla energetyki węglowej największym zagrożeniem są niskie ceny surowców, wyczerpujące się złoża węgla i coraz droższe wydobycie. Wpływ kilkuset tysięcy mikroinstalacji na rachunki za prąd nie zostanie przez nikogo zauważony, gdyż wyniesie zaledwie kilka groszy za 1 kWh. Nikt nie chce całkowicie zastąpić elektrowni węglowych energią odnawialną. To ma być tylko uzupełnienie.

W ustawie o OZE zrezygnowano z dłuższego okresu vacatio legis dla rozpoczętych już inwestycji, o które mocno walczyła branża wiatrowa. Czy popiera Pan rozwiązania przyjęte przez parlament? I czy nie podziela Pan obaw, że zakończenie systemu zielonych certyfikatów z końcem 2015 może spowodować lukę inwestycyjną na rynku OZE?

Energetyka wiatrowa to obecnie branża, która rozwija się najbardziej dynamicznie spośród wszystkich źródeł OZE. To farmy wiatrowe przyczyniają się w znacznym stopniu do wypełnienia unijnych celów na 2020 r., dlatego zrozumiałe jest to, że inwestorom w tym sektorze w największym stopniu zagraża brak wsparcia w sytuacji transformacji z systemu zielonych certyfikatów na aukcje. To może być realny problem, ale trzymając się terminów zapisanych w ustawie, nie powinno do niego dojść. Z drugiej strony, czasami lepiej być zabezpieczonym i dać sobie kilka miesięcy więcej czasu na przygotowanie całego systemu, który pozwoli na ogłoszenie i przeprowadzenie pierwszych aukcji.

Jak ocenia Pan aktualny projekt ustawy o OZE w porównaniu z projektem z 2012 r., który przygotowano w resorcie gospodarki kierowanym przez Waldemara Pawlaka? Które rozwiązania są korzystniejsze dla branży OZE?

- Rozwiązania w projekcie ustawy o OZE z 2012 r. miały szereg zalet. Były z pewnością prostsze niż system aukcji, który zawiera wiele procedur i wymogów nakładanych na jego uczestników. Przeprowadzenie przetargu na zieloną energię wiąże się też z dodatkowymi kosztami i czasem, który trzeba poświęcić na przygotowanie całego systemu. Ustawa z 2012 r. była modyfikacją już istniejącego systemu wsparcia, co w naturalny sposób zwiększa jego stabilność i przewidywalność. To z kolei wpływało na większe możliwości zdobycia finansowania. Ustawa o OZE uchwalona przez Sejm ma zapewnić optymalizację kosztów. Podobny efekt można było uzyskać odpowiednio zmieniając wysokość współczynników korekcyjnych świadectw pochodzenia. Niestety, długo konsultowany projekt nowych regulacji został odłożony na półkę. 

--

II cześć wywiadu z Mieczysławem Kasprzakiem ukaże się na portalu Gramwzielone.pl w przyszłym tygodniu.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
putas - pvmonitor.pl |
Oby więcej takich mądrych wypowiedzi pojawiło się w Sejmie jak będą decydować o tej ustawie. PSL coraz bardziej zyskuje w moich oczach... A PO chyba już straciło prawie wszystko przez kolejne działania przeciw społeczeństwu. Kolejny raz pokazują gdzie na prawdę mają ludzi, ludzi dzięki którym siedzą na Wiejskiej.
gość |
Kolejna ściema i brak konkretów, wystarczyło by powiedzieć jasno że KOWALSKI nie dostanie nic, za wszystko musi zapłacić sam i potem jeszcze za swoje chęci będzie opłacał system, a tak ze zwykłego patriotycznego podejścia... i byłoby wszystko jasne. Może wtedy Kowalski zrozumiałby i przestał żyć nadziejami i starać się przekonywać tych czy tamtych a zrobił coś sam, jednak nie chodzi o to by złapać króliczka a orkiestra musi grać. amen
alladyn-solar-batt |
Panie i Panowie!! @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Wniwecz te wszystkie Wasze wypowiedzi, na nic Wasze puste krzyki połajanki na Posłow, Rząd, Senatorów wygłaszane każdorazowo przy okazji publikacji artykułów na tym portalu. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ To Wy okazujecie się w praktyce sforą zlękniałych , zniewieściałych psów poganianą batem kumoterstwa i interesów wielkich koncernów przez polityków - słusznie poganianą, bo jesteście masą bez oznak jakiejkolwiek woli!!@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Na ogłoszony wczoraj apel o uczestnictwo w spotkaniu - zjeździe zwolenników OZE - jaki przygotowany jest w ciepłych salach sejmowych we wtorek 17 lutego - odpowiedziało poprzez zarejestrowanie się i zagwarantowanie sobie przepustek....kilka osób!! @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Rolnicy by uzyskać korzystne rozwiązania byli w stanie wydać kasę na paliwo, wsiąść w ciagniki i narazić się na przykrości ze strony Policji blokującej im dojazd do Warszawy a i nie jednemu ujemne temperatury tez dały się we znaki. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Wy wypisujecie bardzo madre postulaty i zdania - co z tego?! Przykładowo - ja wziąłem urlop na 27,28 stycznia i (bo było trzeba wspierać wspólne z Wami aspiracje) i osobiście swą obecnością na komisjach senackich świadczyłem, że fizycznie jest (istnieje) to społeczeństwo, ktore zaineteresowane jest sprawą OZE i korzystnymi zapiasmi Ustawy, wolnością dla ludzi. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Jak sądzicie, czy gdy okaże się na konferencji prasowej w Sejmie, że pro Prosumenckie zapisy wspiera pięć osób (bo reszta nie ruszyła DUPSKA z fotela) - to silna grupa Posłow zorganizowana by przywrócic poprawkę Bramory i net-metering brutto - nadal będzie zdecydowana utworzyć wymagane w sejmowym głosowaniu 2/3 za odrzuceniem poprawek Senatu? @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Zapowiadam Wam, że jeżeli we wtorek 17 lutego o godz. 10-tej (sala 106/bud. C Parlamentarny Zespół ds. Nowoczesnej Energetyki) nie będzie za plecami Posłow co najmniej 200 osób - prosumentów, to zgodnie z obietnicą głownego bojownika o OZE SunnyHorizona, zamiast korzystnych dla wszystkich zapisów w ustawie zobaczycie....konferencję prasową w której SunnyHorizon stanie ramię w ramię z przeciwnikami OZE (Pietrewicz i inni) i powie Wam otwartym tekstem prosto do kamer, że skoro nie macie oleju w głowie i nie stać Was na to by raz na 15 lat (gdy zapadają ważne decyzje) zostawić WSZYSTKO co robicie w życiu i przyjechać do Sejmu na NAJWAŻNIEJSZĄ bitwę w tej sprawie świadcząc wspólną obecnością o wadze i znaczeniu tych przepisów dla was i Waszych sasiadów - to znaczy , że nie zasługujecie na jakiekolwiek i czyjekolwiek starania w Waszych sprawach. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Uważacie, że dobre przepisy się Wam należą, ale dupska Wam przyrosly do poczucia, że stanie się to CUDZYMI rękami. Wydaje się, że jesteście dorośli i powinniście mieć nieco świadomości co i kiedy trzeba. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Waszego wsparcia OSOBIŚCIE (nie zza komputerów) potrzeba TERAZ!! Zatem - raz jeszcze stawcie sie osobiście: 17 lutego 2015 (wtorek) o godz. 10.00, sala 106 bud. C (Warszawa, Sejm, ul. Wiejska 2/4/6) odbędzie się spotkanie- zjazd obecnych i przyszłych Prosumentów w Polsce w obecności Posłow wspierających przywrócenie poprawki Bramory. Spotkanie odbędzie się w ramach i we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Nowoczesnej Energetyki pod hasłem ,,Prosumencka energetyka odnawialna - wstęp do demokracji energetycznej''. Jest to ostatnia okazja i możliwość wsparcia Posłów noszących się z zamiarem przyjęcia korzystnych dla Prosumentów (odrzucenie porawek Senatu) rozwiązań prawnych w Ustawie o OZE. Kolejna możliwośc za 3-4 lata....Proszę o pilne i bez zwłoki wysyłanie zgłoszeń zamiaru uczestnictwa mailem na adres biura poselskiego posła Jacka Najdera przewodniczącego Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki. (bpjaceknajder@gmail.com) Zgłoszeni zostaną wpisani na listę która będzie znajdować się na Biurze Przepustek Sejmu. Przepustki będą do odebrania w Biurze Przepustek Sejmu 17 lutego przed godz 10-tą. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Podróż do Stolicy z polski to średnio 50 zł polskim busem w jedną stronę...czy to tak wiele ,,poświęcenia'' z waszej strony, by jednego decydującego dnia stanąć razem i świadczyć swą obecnością? @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Przepraszam za ostry ton, ale nie ma ani chwili a lenistwo ludzkie jest PRZERAŻAJĄCE. wisp-sieci@o2.pl
Remark |
Panie i panowie! Nie pier..olcie jak jest ,źle tylko przyjeżdżajcie 17..02 na 10.00 by spokojnie przekonywać opornych posłów do taryf gwarantowanych. Musi przyjechać co najmniej dwieście osób w innym przypadku Sunny powiedział, że ma tą całą walkę w dupie. Zrobi konferencję z Pilitkowskim i Pietrewiczem, że prosumenci nie zasługują na nic bo nie potrafią się zorganizować. W Polsce jest tyle firm z OZE, że jak każda wysłałaby jedną osobę to byśmy się nie zmieścili w sejmie. Ja jadę ze Szczecina chociaż jestem tylko prosumentem.. Raz, dwa wysyłać chęć uczestniczenia na ten mail bpjaceknajder@gmail.com Do roboty!
TT |
Czy was całkiem kurna porombało. Putas śpiewka Kasprzaka to brednie w które on sam nie wierzy bo jest mu wszystko jedno co mówi aby być przy korycie. Śledze ich wypowiedzi od bardzo dawna i akurat szuja w postaci Kasprzaka napawa mnie wstrętem. Tak naprawdę chyba jedyny Pawlak nie zmienił zdania i wie o co chodzi, a reszta widząc interes kwiczy przy korycie. Jedno jest pewne zauważyli prosumentów i widzą w nich siłę, a jednocześnie chcą ugrać głosy w wyborach naszym kosztem bo jak widać to my musimy do nich przyjechać. Nie dajmy się zwieść i szanujmy naszą pozycję bo przecież każdy z nas wie, że to walka słuszna i każdy z walczących czy to z pobudek bezinteresownych czy biznesowych zmierza do jednego celu, który należy się każdemu z nas. Wielki szacun dla wszystkich walczących za sprawę, czego niestety nie powiem o politykach i to jeszcze długo w tym kraju.
alladyn-solar-batt |
Dziekujemy za zgłoszenie udziału we wtorkowym zlocie prosumentów jaki bedzie mial miejsce w Sejmie kolejnym uczestnikom z Piły. Zgłaszają się ludzie z kolejnych miast, z kolejnych wsi. Sprawa nabiera rumieńców i nalezy być bardzo optymistycznym. Proszę wszystkich, którzy czytają i popierają OZE, ale równie mocno cenią swoje obywatelskie prawa - wypracujmy je wspólnie osobistym uczestnictwem i wsparciem dla posłów. W tym celu stawcie się osobiście: 17 lutego 2015 (wtorek) o godz. 10.00, sala 106 bud. C (Warszawa, Sejm, ul. Wiejska 2/4/6) odbędzie się spotkanie- zjazd obecnych i przyszłych Prosumentów w Polsce w obecności Posłow wspierających przywrócenie poprawki Bramory. Spotkanie odbędzie się w ramach i we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Nowoczesnej Energetyki pod hasłem ,,Prosumencka energetyka odnawialna - wstęp do demokracji energetycznej''. Zapewniam - warto raz na kilka lat (to rzadkie zjawisko w polskim parlametaryźmie) wykorzystać solidarność różnych grup posłow, z przeciwnych sobie partii by widząc determinację społeczną zwolenników energooszczędnego państwa obronili nas przed akcją Senatorów pozbawiajaca nas słusznie zdobytych praw do wolności energetycznej i wolności osobistych decyzji . Wysyłajcie maile - czekamy Wasze na zgłoszenia - bedzie nas wiele. wisp-sieci@o2.pl
alladyn-solar-batt |
do TT: masz rację w tym co mówisz. Winniśmy się szanować. Tak robimy. Jak słusznie zauwazyłeś ,,Jedno jest pewne zauważyli prosumentów i widzą w nich siłę''. Zatem siła ta nie może uderzac w proznię i musi zostać ukierunkowana dla zbudowania koalicji społecznej (w przyszłości politycznej może) ukierunkowanej na wartości niematerialne (poczucie wspóldecydowania) i materialne (wzrost zasobnosci każdego Polaka, to zasobniejsza Polska). Dlatego kazdy sposób kształtowania podstaw bytu jakimi z pewnością jest otoczenie prawne winien byc wykorzystany dla wprowadzenia lepszych i powszechnie (kazdemu) dostepnych równych warunków wspólistnienia w rynku. Kto bedzie mógł i chciał - skorzysta. Kto inny - nie od razu. Istota jest tez myslenie o energochłonności wszystkiego co budujemy, kupujemy wykorzystujemy na co dzień. Ta ustawa dale możliwości jednoczesnego nabywania umiejętności w mikro-wytwarzaniu oraz w trudnej sztuce wyboru głeboko energooszczędnych rozwiazań. Niekoniecznie z najdrozszej półki cenowej. Stąd (wracając do wtorkowego zjazdu) musimy się zjednoczyć z rozproszonej po portralach OZE i EKO grupy tysięcy ucisnionych, w ruch którego zatrzymanie jest trudne lub niemozliwe.
www.sunekoenergy.pl |
@alladyn solar-bat, wysłaliśmy zgłoszenie na adres posła Najdera, który podajesz. Wspólnie ze znajomym z Opola chcemy wesprzeć akcje. Dla zainteresowanych z okolic Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, mamy 3 miejsca w aucie. Zainteresowani pisać na sunekoenergy@gmail.com
alladyn-solar-batt |
do www.sunekoenerg: dziekuję za informację, zainteresowanie i zaangażowanie. W poniedziałek do południa otrzymacie potwierdzenie rejestracji. Proszę koniecznie miec ze sobą dokument ze zdjęciem. Będę czekał na Was w Biurze Przepustek od godziny 9.00
anilak |
Proszę o zapamiętanie wszystkich głosujących przeciw korzystnym rozwiązaniu dla obywatela /wybory nie tak daleko/. Proponuję opublikować listę posłów i senatorów oraz nazwy parti a my wszyscy zrobimy co trzeba. To jest jedyny sposób na sejmowych sprzedawczyków,teraz robić co się da ratowania sprawy.
Energetyczny Obywatel |
Anilak - święta racja. Jeśli politycy nie poczują naszego wzroku, naszego oddechu na ich plecach, to każde anty-obywatelskie głosowanie będzie im uchodziło na sucho. WWF ostatnio prowadziło akcję obnażania posłów anty-prosumenckiego głosowania przed ich fanami na fb. Wlep kilka żółtych, podpisz petycję na zmienmy.to, zaapeluj o odrzucenie poprawek senackich na evencie GP, przyjedź do sejmu 17go i świat bedzie troszkę lepszy :) https://www.facebook.com/events/405951389581975/?ref_newsfeed_story_type=regular
Artur |
Czy ktoś się wybiera z okolic Gostynin/ Płock? Proszę o info ma maila. artur@emsol.com.pl
sewi8 |
Mam możliwość wyjazdu do Warszawy we wtorek, mogę zabrać chętnych z okolic Kielc, Radomia itd. po E7, r_rymarczyk@o2.pl
www.sunekoenergy.pl |
Czy na spotkanie na komisji można zabrać przedstawiciela śląskiej telewizji? Proszę o info na sunekoenergy@gmail.com lub o info na telefon 506 607 659 najlepiej proszę o odpowiedź @alladyn solar bat
Piotr Zakrawacz |
jak myślicie że PIS coś zrobi w tym zakresie zerknijcie na to http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=49&NrGlosowania=42 przez ich nieobecność PO przegłosował akcyzę w gazie ziemnym
Piotr Zakrawacz |
jak myślicie że PIS coś zrobi w tym zakresie zerknijcie na to http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=49&NrGlosowania=42 przez ich nieobecność PO przegłosował akcyzę w gazie ziemnym
Piotr Zakrawacz |
jak myślicie że PIS coś zrobi w tym zakresie zerknijcie na to http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=49&NrGlosowania=42 przez ich nieobecność PO przegłosował akcyzę w gazie ziemnym

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...