J. Pietrewicz: wciąż brak konsensusu jak wspierać ciepło z OZE

J. Pietrewicz: wciąż brak konsensusu jak wspierać ciepło z OZE
Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Foto. Ministerstwo Gospodarki

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz podkreślił wczoraj, że produkcja energii cieplnej ze źródeł odnawialnych nie może wypierać ciepła systemowego. Dodał, że nadal brakuje konsensusu w kwestii tego jak wspierać rozproszone instalacje do produkcji zielonej energii cieplnej. 

Podczas konferencji „Ciepło ze źródeł odnawialnych – stan obecny i perspektywy rozwoju” Jerzy Pietrewicz ocenił, że przed zaproponowaniem konkretnych rozwiązań w zakresie produkcji zielonego ciepła trzeba wypracować konsensus jak wspierać ten sektor OZE. 

Temat wsparcia małych instalacji do produkcji energii z OZE przewijał się podczas ostatnich prac sejmowej podkomisji zajmującej się projektem ustawy o OZE. Za dodatkowym wsparciem produkcji ciepła z OZE optował zwłaszcza PiS.

REKLAMA
REKLAMA

Posłowie tej partii zgłosili poprawkę, aby na wsparcie tego sektora przeznaczyć dodatkowe środki w ramach nowego, dedykowanego programu, który realizowałby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW zwracał jednak uwagę, że nie miałby na taki cel środków, a poprawka PiS została odrzucona na etapie prac podkomisji. 

W ubiegły czwartek sejmowa podkomisja zajmująca się ustawą o OZE przyjęła jej projekt – mimo, że pewne kwestie dotyczące wspierania OZE dalej pozostają nierozstrzygnięte i będą procedowane na dalszym etapie sejmowych prac nad ustawą. Więcej o ostatnich rozstrzygnięciach w sprawie ustawy o OZE w artykule: Ustawa o OZE. Ministerstwo Gospodarki rozszerzyło definicję współspalania

Podczas wczorajszej konferencji wiceminister Pietrewicz zwrócił ponadto uwagę na kwestię kosztów bilansowania energetyki cieplnej. – Postulaty idą w kierunku przeniesienie obowiązku pokrywania bilansowania nowych jednostek wytwórczych OZE na przedsiębiorstwa energetyczne, zajmujące się obrotem i sprzedażą ciepła – poinformował przedstawiciel resortu gospodarki i dodał: – Proponujemy rozwiązanie, zgodnie z którym gdyby ciepło produkowane z OZE przekroczyło poziom 50 proc. całkowitego bilansu ciepła, wówczas odbiór ciepła (powyżej tego poziomu) byłby fakultatywny (cyt. za Polską Agencją Prasową). 

gramwzielone.pl