Siemens i Saft za dwa lata ruszą z produkcją baterii

Siemens i Saft za dwa lata ruszą z produkcją baterii
Siemens press
REKLAMA

Europejskie konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Siemens czy należąca do  francuskiego koncernu paliwowego Total firma Saft, chce rzucić wyzwanie azjatyckim producentom, uruchamiając w ciągu kilku lat fabrykę baterii litowo-jonowych, początkowo z płynnym, a docelowo ze stałym elektrolitem. Aby konkurować z producentami z Azji, potencjał uruchomionych fabryk powinien umożliwiać wytwarzanie w skali roku baterii o pojemnościach liczonych w dziesiątkach GWh.

Należący do Total producent baterii Saft, niemieckie firmy Siemens i Manz, a także belgijska firma z sektora chemicznego Solvay mają wspólnie uruchomić w ciągu dwóch lat produkcję nowej generacji baterii litowo-jonowych, których gęstość będzie o połowę wyższa niż w produkowanych obecnie bateriach Li-Ion.

Produkcja baterii z płynnym elektrolitem miałaby rozpocząć się w pierwszej połowie 2020 roku, a od roku 2024 produkowane mają być baterie ze stałym elektrolitem, których wdrożenie w samochodach elektrycznych powinno przełożyć się na obniżenie kosztów i zwiększenie zasięgu.

Ten projekt wpisuje się w inicjatywę zapoczątkowaną przez Komisję Europejską, o nazwie European Battery Alliance, mającą połączyć wysiłki europejskich państw i firm w celu budowy silnego przemysłu bateryjnego, będącego w stanie konkurować z obecnie dominującymi na rynku ogniw i baterii firmami azjatyckimi.

– Prognozowany potencjał tego rynku jest ogromny – do roku 2025 może on osiągnąć wartość 250 mld euro rocznie, a nasz popyt na baterie powinien wynieść 200 GWh, a globalnie 600 GWh. Potrzebne skala i dynamika wskazują, że żaden podmiot nie może poradzić sobie samemu. European Battery Alliance stanowi parasol dla perspektywicznych partnerstw w całym łańcuchu dostaw – ocenia unijny komisarz ds. unii energetycznej Maros Sefcovic.

Siemens i Saft są już zresztą częścią European Battery Alliance. Siemens włączył się ponadto w projekt szwedzkiej firmy Northvolt, inwestując w nią 10 mln euro. Szwedzi chcą być największym europejskim producentem baterii Li-Ion i planują uruchomienie do 2023 r. produkcji baterii o łącznej pojemności 32 GWh, a więc zbliżonej do zdolności produkcyjnych tzw. Gigafactory, którą w Nevadzie uruchamia amerykańska Tesla.  

Póki co rynek baterii litowo-jonowych jest zdominowany przez firmy z Azji – chińskie BYD i CATL, a także koreańskie LG Chem i Samsunga.

BYD już w przyszłym roku chce produkować baterie o łącznej pojemności 48 GWh, a rok później – 60 GWh.

Z kolei CATL jest w trakcie budowy fabryki o mocach produkcyjnych wynoszących 24 GWh. Zakład zostanie uruchomiony ok. 2020 r. i wówczas moce produkcyjne CATL wzrosną do 88 GWh.

Konsorcjum z udziałem Siemensa i Saft szacuje – podobnie jak Komisja Europejska – że w 2025 r. europejski rynek będzie potrzebować baterii o pojemności około 150-200 GWh, a jego wartość wzrośnie wówczas do około 250 mld euro.

– Wartość inwestycji potrzebnych, aby zostać liderem w produkcji baterii do roku 2030 to miliardy euro, a nawet dziesiątki miliardów euro – komentuje cytowany przez Reutersa Jean-Baptiste Pernot, dyrektor operacyjny w firmie Saft.

Saft specjalizuje się w budowie baterii bazujących na licie i niklu, w które zaopatruje przemysł transportowy i elektroniczny, a ostatnio jest coraz aktywniejszy w zakresie budowy stacjonarnych magazynów energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Francuska firma ma na koncie m.in. kontrakt na dostawę magazynów energii o mocy 10 MW do Portoryko, które chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym do 20 proc. do roku 2035.

Z kolei Siemens rozwija równolegle inne technologie magazynowania energii. Chodzi m.in. o system Future Energy System (FES), w którym nadwyżka energii odnawialnej zostanie zamieniona w ciepło poprzez ogrzanie otoczonych materiałem izolacyjnym skał. Więcej na ten temat w artykule: Siemens ma kolejny pomysł na magazynowanie energii.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...