Siemens ma kolejny pomysł na magazynowanie energii

Siemens ma kolejny pomysł na magazynowanie energii
Fot. surber, flickr cc
REKLAMA

Niemiecki koncern dostrzega ogromny potencjał w technologii magazynowania energii. Świadczą o tym działania podjęte w zakresie technologii baterii litowo-jonowych, ale także nowatorskie przedsięwzięcia mające wykazać potencjał alternatywnych sposób gromadzenia energii.

Siemens buduje już standardowe magazyny energii, bazujące na technologii litowo-jonowej, a w ubiegłym miesiącu zainwestował 10 mln euro w szwedzką firmę Northvolt, która ma stać się największym europejskim producentem baterii Li-Ion.

– Siemens postrzega Northvolt jako referencyjny projekt w zakresie przyszłej produkcji baterii, która będzie polegać na integracji i digitalizacji całego łańcucha produkcji – od projektowania ogniw przez planowanie i produkcję, po świadczenie usług. Europa przyspiesza zwrot w kierunku źródeł odnawialnych. Elektryfikacja i większe wykorzystanie baterii to podstawy tej transformacji. Umożliwiają przejście do zrównoważonego transportu jak również głęboką integrację OZE w miksie energetycznym – komentował przy okazji tej inwestycji Siemens.

Siemens szuka też alternatywnych sposobów gromadzenia nadwyżek energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

W projekcie o roboczej nazwie Future Energy System (FES), realizowanym przez Siemens Gamesa Renewable Energy we współpracy z firmą Hamburg Energie, nadwyżka energii odnawialnej zostanie zamieniona w ciepło poprzez ogrzanie otoczonych materiałem izolacyjnym skał. Pojemność takiego magazynu energii wyniesie 800 m3, a jego waga sięgnie tysiąca ton. W czasie zwiększonego popytu na energię w systemie energetycznym ciepło zostanie zamienione z powrotem w energię elektryczną dzięki turbinie.

Zmagazynowane w skałach ciepło będzie można zamienić na energię elektryczną dzięki generatorowi o mocy 1,5 MW. Pojemność „skalnego” magazynu sięgnie 30 MWh energii elektrycznej.

W listopadzie ub.r. Siemens przewidywał rozpoczęcie budowy „skalnego” magazynu energii jeszcze z końcem 2017 r., a jego uruchomienie ma nastąpić wiosną 2019 r.

Teraz Siemens informuje o budowie kolejnej nowatorskiej instalacji służącej gromadzeniu nadwyżek energii elektrycznej.

Instalacja do produkcji amoniaku z wykorzystaniem energii odnawialnej, wody i powietrza, a także instalacja magazynowania amoniku w celu wytworzenia z niego ponownie energii elektrycznej, powstała w brytyjskim Oxfordshire.

Siemens informuje przy tym, że w skali globalnej roczny potencjał produkcji amoniaku sięga ok. 180 mln ton i na razie jest on wykorzystywany głównie do produkcji nawozów.

Amoniak jest produkowany w procesie Habera–Bosha polegającej na bezpośredniej syntezie amoniaku z wodoru i azotu. Wynalazca tej metody, urodzony we Wrocławiu Fritz Haber, otrzymał za to w 1918 r. Nagrodę Nobla, a jeden z pierwszych na świecie zakładów, w których wytwarzano Amoniak, powstał w Chorzowie.

Produkcja amoniaku, do której wykorzystuje się gaz naturalny, jest jednak jednym z głównych źródeł emisji CO2, odpowiadając za ok. 1,6 proc. globalnych emisji.

Siemens chce produkować amoniak z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, szacując, że pełne przejście na produkcję amoniaku z wykorzystaniem energii z OZE przyczyniłoby się do ograniczenia emisji CO2 w Europie o 40 mln ton rocznie, a globalnie o 360 mln ton.

Dodatkową korzyścią z produkcji energii elektrycznej z amoniaku może być wodór, który można dodatkowo zmagazynować i zamienić znowu w energię elektryczną lub wykorzystać w pojazdach napędzanych tym paliwem.

Instalacja w Oxfordshire zostanie oficjalnie uruchomiona w przyszłym tygodniu. Nie będzie mieć charakteru komercyjnego, a Siemens chce dzięki niej poznać odpowiedź, czy jego pomysł będzie można wykorzystać na szerszą skalę.

Koszt inwestycji oszacowano na 1,5 mln funtów, z czego ok. 0,5 mln funtów to wkład Siemensa, a 1 mln funtów pochodzi z brytyjskiego rządowego programu Innovate UK.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...