Te baterie mają zapewnić ładowanie EV w 5 minut

Te baterie mają zapewnić ładowanie EV w 5 minut
Fot. StoreDot
REKLAMA

Paliwowy potentat BP zainwestował kolejne fundusze w firmę rozwijającą technologie dla rynku elektromobilności. Tym razem padło na izraelski startup, który zapewnia, że opracowane przez niego baterie umożliwią naładowanie samochodu elektrycznego 20 razy szybciej niż w przypadku ładowania standardowych baterii litowo-jonowych.

BP zainwestuje w mającą siedzibę w Izraelu firmę StoreDot sumę 20 mln dolarów. Koncern nie podał, ile udziałów obejmie, wiadomo natomiast, że jego przedstawiciel zyska status obserwatora w radzie nadzorczej firmy, a – jak podał StoreDot – ta inwestycja oznacza wycenę całej firmy na poziomie około 500 mln dolarów.

Izraelczycy zapewniają, że opracowane przez nich baterie, bazujące na technologii litowo-jonowej, umożliwią naładowanie samochodu elektrycznego do zasięgu 300 mil (480 km) w czasie 5 minut. – To tylko kwestia czasu, kiedy wszystko będzie można ładować szybko. (…) Nasze dzieci nie uwierzą, że ładowaliśmy urządzenia przez całą noc – Bloomberg cytuje Dorona Myersdorfa, CEO StoreDot.

Izraelska firma przekonuje, że o ile dotychczas producentom baterii udało się poprawiać tylko jeden z kilku kluczowych parametrów baterii – pojemność, czas, w jakim mogą być ładowane, lub żywotność baterii, to jej technologia oznacza jednoczesny postęp we wszystkich trzech obszarach.  

Biznes izraelskiej firmy wydał się perspektywiczny także dla innych potentatów globalnej gospodarki. Swoje fundusze w StoreDot zainwestowali m.in. Samsung Electronics i Daimler.

W sumie StoreDot miał zebrać od inwestorów dotąd ok. 146 mln dolarów – tak wynika z szacunków izraelskiej firmy konsultingowej Start-up Nation Central, na którą powołuje się Bloomberg.

BP zapewnia jednocześnie, że chce inwestować kolejne środki w technologie ładowania samochodów elektrycznych.

Wcześniej, w styczniu br., BP zainwestował 5 mln dolarów w amerykańskiego producenta mobilnych systemów ładowania EV – firmę FreeWire.  Urządzenia oferowane przez amerykańską firmę posiadają moc 50 kW i na razie obsługują złącza CHAdeMO lub Tesli.

Ostatnio BP zwiększył również swoją aktywność w zakresie inwestycji w obszarze energetyki odnawialnej, przejmując pod koniec ubiegłego roku za 200 mln dolarów jednego z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
suma |
już od 2 lat czytam o tych izraelskich akumulatorach. ja chcę je zobaczyć . może w telefonach Samsung na 2019.
bsboss |
Przy ładowaniu 40kWh baterii i założeniu, że mamy 3fazowy kabel na 230v to każdą frazę należałoby obciążyć prądem przekraczającym 700A - wolałbym nie musieć nosić tego kabla ;)
Optymista |
Pierwsze pojazdy ktorej poruszaly sie bez koni tez wzbudzaly strach wiec nie boj sie tego kabla.
suma |
aktualnie DLA samochodów 1000 v i 350A czyli ładowarki 350 kw to już istniejąca rzeczywistość. kable ładowania oczywiście są chłodzone cieczą. a to daje blisko 2000 tys km na godzinę ładowania. czyli standardowy samochód z zasięgoem 500 km w 15 min lub 150 km w 5 min .
maro |
Ciekawe czy się pojawią ładowarki z kablami nadprzewodzącymi, chłodzone ciekłym azotem. Czy to się będzie opłacało?
ecocar |
1MW na auto i można ładować teslę , mnożąc przez milion aut Morawieckiego wychodzi piękny blackout.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...