BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD

BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD
Fot. Lightsource
REKLAMA

Paliwowy potentat BP, którego wcześniejsze zaangażowanie w rynek fotowoltaiczny obejmowało nawet produkcję modułów PV, wycofał się z tego rynku kilka lat temu, poddając się wobec rosnącej chińskiej konkurencji. Teraz, po sześciu latach, BP wraca do fotowoltaiki, widząc dobre perspektywy dla rynku dużych, przemysłowych farm PV.

BP przejmie za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów w jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource.

Brytyjska firma jest aktywna na rynkach fotowoltaicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach i na Bliskim Wschodzie, a w planach ma zwiększenie potencjału swoich elektrowni PV do 8 GW.

Do tej pory Lightsource uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW. W fotowoltaikę Brytyjczycy zainwestowali dotąd 2,3 mld funtów. Lightsource ma na koncie m.in. budowę największej w Europie pływającej farmy PV, która powstała w Wielkiej Brytanii i której moc liczy 6,3 MW (na zdjęciu). 

Po zakończeniu transakcji nowa nazwa firmy będzie brzmieć Lightsource PV. Mimo, że transakcja nie została jeszcze formalnie sfinalizowana, na stronie brytyjskiej firmy znajdziemy już nowe logo. 

Piękną, atrakcyjną rzeczą w energetyce słonecznej jest fakt, że tworzy ona bardzo przewidywalne, długookresowe zyski – Reuters cytuje szefa Lightsource Nicka Boyle.

Brytyjska firma podkreśla, że model inwestycji w produkcję energii słonecznej bazujący na długookresowych umowach PPA jest tak samo „bankowalny” jak opierający się na rządowych subsydiach.

Według aktualnych prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...