BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD

BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD
Fot. Lightsource
REKLAMA

Paliwowy potentat BP, którego wcześniejsze zaangażowanie w rynek fotowoltaiczny obejmowało nawet produkcję modułów PV, wycofał się z tego rynku kilka lat temu, poddając się wobec rosnącej chińskiej konkurencji. Teraz, po sześciu latach, BP wraca do fotowoltaiki, widząc dobre perspektywy dla rynku dużych, przemysłowych farm PV.

BP przejmie za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów w jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource.

Brytyjska firma jest aktywna na rynkach fotowoltaicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach i na Bliskim Wschodzie, a w planach ma zwiększenie potencjału swoich elektrowni PV do 8 GW.

Do tej pory Lightsource uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW. W fotowoltaikę Brytyjczycy zainwestowali dotąd 2,3 mld funtów. Lightsource ma na koncie m.in. budowę największej w Europie pływającej farmy PV, która powstała w Wielkiej Brytanii i której moc liczy 6,3 MW (na zdjęciu). 

Po zakończeniu transakcji nowa nazwa firmy będzie brzmieć Lightsource PV. Mimo, że transakcja nie została jeszcze formalnie sfinalizowana, na stronie brytyjskiej firmy znajdziemy już nowe logo. 

Piękną, atrakcyjną rzeczą w energetyce słonecznej jest fakt, że tworzy ona bardzo przewidywalne, długookresowe zyski – Reuters cytuje szefa Lightsource Nicka Boyle.

Brytyjska firma podkreśla, że model inwestycji w produkcję energii słonecznej bazujący na długookresowych umowach PPA jest tak samo „bankowalny” jak opierający się na rządowych subsydiach.

Według aktualnych prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...