BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD

BP wraca na rynek solarny z inwestycją za 200 mln USD
Fot. Lightsource
REKLAMA

Paliwowy potentat BP, którego wcześniejsze zaangażowanie w rynek fotowoltaiczny obejmowało nawet produkcję modułów PV, wycofał się z tego rynku kilka lat temu, poddając się wobec rosnącej chińskiej konkurencji. Teraz, po sześciu latach, BP wraca do fotowoltaiki, widząc dobre perspektywy dla rynku dużych, przemysłowych farm PV.

BP przejmie za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów w jednym z największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych Lightsource.

Brytyjska firma jest aktywna na rynkach fotowoltaicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach i na Bliskim Wschodzie, a w planach ma zwiększenie potencjału swoich elektrowni PV do 8 GW.

Do tej pory Lightsource uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW. W fotowoltaikę Brytyjczycy zainwestowali dotąd 2,3 mld funtów. Lightsource ma na koncie m.in. budowę największej w Europie pływającej farmy PV, która powstała w Wielkiej Brytanii i której moc liczy 6,3 MW (na zdjęciu). 

Po zakończeniu transakcji nowa nazwa firmy będzie brzmieć Lightsource PV. Mimo, że transakcja nie została jeszcze formalnie sfinalizowana, na stronie brytyjskiej firmy znajdziemy już nowe logo. 

Piękną, atrakcyjną rzeczą w energetyce słonecznej jest fakt, że tworzy ona bardzo przewidywalne, długookresowe zyski – Reuters cytuje szefa Lightsource Nicka Boyle.

Brytyjska firma podkreśla, że model inwestycji w produkcję energii słonecznej bazujący na długookresowych umowach PPA jest tak samo „bankowalny” jak opierający się na rządowych subsydiach.

Według aktualnych prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...