Dzięki magazynowi energii Tesli Australijczycy zaoszczędzili 100 mln zł

Dzięki magazynowi energii Tesli Australijczycy zaoszczędzili 100 mln zł
Magazyn energii Hornsdale Power Reserve. Fot. Tesla
REKLAMA

Uruchomienie ogromnego magazynu energii w stanie Południowa Australia już przełożyło się na liczone w dziesiątkach milionów dolarów australijskich oszczędności mimo, że ta instalacja działa zaledwie od kilku miesięcy.

Opłacalność i ekonomiczny sens inwestycji w magazyny energii zależy nie tylko od dalszego spadku cen baterii, ale także od znalezienia dla nich optymalnego miejsca w systemie elektroenergetycznym oraz wykreowania otoczenia regulacyjnego, które pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości tej technologii.

Wygranych może być wielu. To redukcja emisji szkodliwych gazów przez konwencjonalne elektrownie, o których losie mogą ostatecznie przesądzić efektywne i ekonomicznie uzasadnione inwestycje w magazyny gromadzące energię ze źródeł odnawialnych.

Efektywne zastosowanie magazynów coraz tańszej energii odnawialnej to także niższe koszty dla całego systemu energetycznego, a więc i niższe rachunki konsumentów i poprawa konkurencyjności firm.

Doświadczenia z eksploatacji uruchomionego kilka miesięcy temu ogromnego magazynu energii w Australii mogą stanowić przełom w pojmowaniu roli, jaką w systemie energetycznym mogą odgrywać już teraz bateryjne magazyny energii.

Systemy energetyczne poszczególnych australijskich stanów wydają się stworzone do umiejscowienia w nich bateryjnych magazynów energii, które mogą być antidotum na potencjalne blackouty, ale także na wysokie koszty utrzymania tych systemów.

Bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh – jego formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve – powstał w stanie Południowa Australia, będąc odpowiedzią na problemy z lokalna siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackoutem, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Władze australijskiego stanu po tym wydarzeniu ogłosiły przetarg na magazyny energii, które miałyby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown, a jednocześnie wspomogą utrzymanie odpowiednich parametrów pracy sieci.

Instalacja została wykonana zgodnie z planem. Magazyn energii w Południowej Australii oddano do użytku pod koniec 2017 r. i stał się największym na świecie bateryjnym urządzeniem do gromadzenia energii. To miano wcześniej dotyczyło instalacji o mocy 80 MW zrealizowanej w Kalifornii również przez Teslę.

W jaki sposób wykorzystywany jest wielki magazyn energii w Południowej Australii? Prawa do korzystania z potencjału 30 MW i pojemności 90 MWh ma Neoen, który może handlować zgromadzoną energią. Pozostałym potencjałem 70 MW oraz pojemnością 39 MWh dysponują lokalne władze w celu stabilizowania pracy sieci.

Zaledwie w kilka miesięcy instalacja Hornsdale Power Reserve pokazała, że potrafi niezawodnie i błyskawicznie odpowiadać na wahania częstotliwości sieci, do czego nadaje się znacznie lepiej niż wykorzystywane dotąd w tym celu konwencjonalne źródła.

Wcześniej w celu świadczenia usług tzw. FCAS (Frequency Control and Ancillary Services) na żądanie operatora systemu energetycznego w Południowej Australii wykorzystywane były jedynie tradycyjne elektrownie na paliwa kopalne, dające systemowi backup na wypadek braku niezbędnych mocy, ale dużo gorzej nadające się choćby do regulowania częstotliwości.

Ich rolę częściowo przejął magazyn energii Hornsdale Power Reserve, który te usługi może realizować nie tylko szybciej i bezemisyjnie, ale – jak się teraz okazuje – także dużo taniej.

Jak szacuje australijski oddział firmy konsultingowej McKinsey, po uruchomieniu Hornsdale Power Reserve koszty usług regulacyjnych w systemie energetycznym spadły o 90 proc., a ta instalacja przejęła ponad połowę rynku FCAS.

Cytowany przez australijski portal Reneweconomy ekspert z McKinsey dodaje, że Południowa Australia stała się jednocześnie jedynym australijskim stanem, w którym w ostatnich miesiącach odnotowano spadek kosztów usług FCAS.

Włączenie Hornsdale Power Reserve do rynku energetycznego w Południowej Australii miało się jednocześnie przełożyć w ciągu pierwszych czterech miesięcy funkcjonowania tej instalacji na oszczędności dla tamtejszych odbiorców energii liczone na ok. 35 mln dolarów australijskich, czyli niemal 100 mln złotych.

Jak wskazują australijskie media, wśród stanowych polityków brakuje konsensusu co do oceny korzyści z eksploatacji wielkiego magazynu energii. O ile stanowi socjaldemokraci wskazują na sukces i wielki krok w transformacji energetycznej, o tyle politycy tradycyjnie przeciwni inwestycjom w niskoemisyjną gospodarkę podważają sens tego projektu.

Tymczasem Neoen, do którego należy Hornsdale Power Reserve, już szykuje w Australii kolejne duże inwestycje w OZE i magazyny energii. Ostatnio wywodzący się z Francji inwestor ogłosił uzyskanie zgody lokalnych władz ze stanu Queensland na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy aż 500 MW mającej produkować w skali roku ok. 1,05 TWh energii elektrycznej, której pracę miałby wspierać ogromny magazyn energii o mocy 160 MW.

Z kolei w stanie Victoria Neoen szykuje projekt, na który złoży się farma wiatrowa o mocy 192 MW oraz bateryjny magazyn energii o mocy 20 MW i pojemności 34 MWh.

Tego rodzaju instalacje dają ich operatorom, szczególnie w Australii, szansę na generowanie sporych zarobków na rynku energii charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen. Więcej na ten temat w artykule: Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciekawski |
Nich wreszcie powiedzą przynajmniej ile ten projekt Tesli kosztował...
SPS |
@Ciekawski: Same magazyny kosztowały ok. 50 mln USD. Czyli inwestycja całkiem niezła jeśli przez ca. pół roku dzięki niej zaoszczędzono "kilkadziesiąt mln".
IXI |
Dolar po 3,60 a więc 100 mln zł./3,6 = 27,7 miliona dolarów. Jeśli magazyny kosztowały 50 USD, to w rok inwestycja się zwraca (nie licząc innych kosztów, które zapewne wystąpiły)
X |
Skoro magazyny energii są drogie (zwrot nakładów w 2 -3 lata), to co jest tanie? Pytam zwolenników węgla o atomu.
Filc |
Szczytowo pompowe zbiorniki, to jest rozwiązanie dla wielu miejsc gdzie nie ma problemu z woda
X |
@Filc, widziałeś raporty o zasobach wody w Polsce? Statystycznie jesteśmy jako kraj na poziomie Egiptu. Paradoksalnie afera o puszczę wybuchła właśnie z powodu niedoboru wody i pierwsze uschnęły świerki, kornik to skutek a nie przyczyna.
IXI |
@X - Zwrot nakładów w 2-3 lata to świetna inwestycja! Większość inwestycji zwraca się po wielu latach, a nie tak szybko.
MojaPV |
Oczywiście ani słowa jak te oszczędności policzono...
X |
@MojaPv, poducz się języków i przeczytaj raport McKinsey’a to będziesz coś wiedział. Z OZE przekazu dnia nie dostaniesz, pomyliłeś adresy.
Ekspert |
Ten projekt nazywany szumnie projektem Tesli zaprojektowali i zrobili podwykonawcy czyli firmy zewnętrzne, a Tesla robi sobie tutaj tylko reklamę.
Ekspert |
Ten projekt nazywany szumnie projektem Tesli zaprojektowali i zrobili podwykonawcy czyli firmy zewnętrzne, a Tesla robi sobie tutaj tylko reklamę.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...