Brytyjski miliarder przebije Muska. Zbuduje wielki magazyn energii

Brytyjski miliarder przebije Muska. Zbuduje wielki magazyn energii
Sanjeev Gupta. Fot. Liberty House
REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku w Południowej Australii pracę rozpoczął największy na świecie bateryjny magazyn energii, który dostarczyła Tesla. Teraz brytyjski miliarder Sanjeev Gupta chce postawić w tym samym australijskim stanie jeszcze większą instalację, która będzie współpracować z ogromną farmą fotowoltaiczną. Obie instalacje zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii i jej niskie koszty przejętej przez Brytyjczyka hucie stali.

Pod koniec ubiegłego roku Tesla uruchomiła w stanie Południowa Australia razem z francuskim deweloperem odnawialnych źródeł energii Neoen największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, który powstał jako odpowiedź na problemy z lokalna siecią – skutkujące m.in mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackout-em, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

W pierwszych miesiącach funkcjonowania wielki magazyn energii Tesli już zdążył potwierdzić swoją niezawodność i przydatność dla stanowego systemu energetycznego. Więcej na ten temat w artykule: Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni.

Zrealizowany z sukcesem projekt Tesli i Neoen jeszcze bardziej zachęcił do wspierania takich inwestycji nie tylko władze Południowej Australii, ale także innych australijskich stanów. Tesla zdobyła ostatnio kontrakty na dostawę swoich Powerpacków o mocy 55 MW i pojemności 80 MWh do stanu Wiktoria.  

Bank może jednak rozbić inwestycja planowana w Południowej Australii przez brytyjskiego miliardera.

Ustępujący ze stanowiska premier stanu Południowa Australia Jay Weatherill w jednej ze swoich ostatnich decyzji dał zielone światło na budowę kolejnego wielkiego magazynu energii, którego moc przekroczy 100 MW.

Budowę takiej instalacji – o parametrach 120 MW/140 MWh – planuje w Australii brytyjski miliarder Sanjeev Gupta, któremu na tą inwestycję Weatherill przyznał ze stanowego budżetu pożyczkę w wysokości 10 mln dolarów australijskich.

Wielki magazyn energii ma wspierać hutę stali w Whyalla, którą przejęły firmy związane z brytyjskim miliarderem, i ma gromadzić energię z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która ma powstać w tym samym miejscu.

Dodatkowo pracę tych instalacji miałaby wesprzeć elektrownia szczytowo-pompowa, której budowę w Whyalla, w miejscu po byłej kopalni, również planuje Zen Energy – australijska firma przejęta przez Guptę.

Uzyskany dzięki tym inwestycjom niższy koszt energii może przesądzić o konkurencyjności produktów wytwarzanych w fabryce w Whyalla, której – zanim zainteresował się nią Gupta – groził upadek.

W ten sposób projekt brytyjskiego miliardera może nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne stanowej sieci, ale także wpłynąć korzystnie na lokalną gospodarkę dzięki utrzymaniu i tworzeniu miejsc pracy.

Gupta zapowiedział, że planuje w Australii budowę magazynów energii o potencjale liczonym w gigawatach. Takie urządzenia miałyby wspierać infrastrukturę handlową czy przemysłową.

Należąca do Brytyjczyka firma Zen Energy dociera zresztą także do sektora publicznego. Pod koniec ubiegłego roku zdobyła kontrakt na dostawę energii dla rządowych budynków w Południowej Australii.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...