Innogy: przyszłość to miks domowych i przemysłowych magazynów energii

Innogy: przyszłość to miks domowych i przemysłowych magazynów energii
Peter Terium, CEO innogy. Fot. innogy
REKLAMA

Jak czołowy europejski koncern energetyczny przygotowuje się do zachodzących w sektorze energetycznym zmian? Przy okazji prezentacji wyników finansowych za I półrocze br. innogy poinformowało o wdrażanych pilotażach związanych z inteligentymi sieciami i magazynami energii.

Szef innogy Peter Terium prezentując ostatnie wyniki finansowe kierowanej przez niego spółki, wymienił kilka projektów mających przygotować innogy na nową sytuację rynkową, w której kluczową rolę będą odgrywać odnawialne źródła energii.

CEO innogy poinformował przy tym, że jego firma realizuje projekty pilotażowe mające zwiększyć wydajność sieci i dostosować ją do lepszej absorbcji energii z OZE.

Jeden z takich pilotaży z zakresu inteligentnych sieci, realizowany w Reken w Westfalii, skutkował zwiększeniem możliwości wprowadzenia energii do sieci o 17 proc., a straty na przesyle zostały zredukowane o 20-30 proc. Natomiast dzięki zastosowaniu technologii smart-grid naprawy sieci udało się przyspieszyć średnio o 1/5. 

Jedno jest pewne. W warunkach niemal 90-procentowego udziału OZE w generacji, która trafia do sieci, podstawą systemu energetycznego muszą być inteligentne systemy dystrybucji – ocenił Terium.

Innogy uczestniczy również w konsorcjum realizującym największy w niemieckiej energetyce projekt pilotażowy o nazwie „Designetz”. Pilotaż jest realizowany od początku 2017 r. w trzech niemieckich landach – Nadrenii Północnej- Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, z których każdy ma inną charakterystykę popytu na energię i miksu wytwarzania.

Celem „Designetz” jest wypracowanie technologii i rozwiązań, które pozwolą na dostosowanie i optymalizację niemieckiego systemu elektroenergetycznego w warunkach zdecentralizowanego, bazującego na źródłach odnawialnych modelu wytwarzania. innogy nadzoruje 14 z 32 projektów realizowanych w ramach „Designetz”.  

Jeden z testowych projektów, realizowany w Cochem-Zell, ma na celu zbudowanie wirtualnego magazynu energii składającego się z mniejszych urządzeń, znajdujących się w gospodarstwach domowych. Inny projekt w regionie Rhine-Hunsrück ma wykazać jak optymalnie integrować magazyny energii z sieci dystrybucyjnymi.

Innogy jest również partnerem w pierwszym europejskim projekcie transgranicznej inteligentnej sieci, która ma połączyć obszary energetyczne z niemieckiego kraju Saary i regionu Lotaryngii we Francji.

Wiele czynników wskazuje, że w przyszłości będziemy potrzebować zdrowego miksu małych, konsumenckich magazynów energii i dużego, systemowego magazynowania – ocenił Peter Terium.

Jeden z największych w Europie przemysłowych magazynów energii należąca do innogy spółka Belectric uruchomiła ostatnio w Chemnitz. Więcej na ten temat w artykule: Nowe magazyny energii we wschodnich Niemczech.

Z kolei drugi z największych niemieckich koncernów energetycznych E.ON buduje magazyny energii przy swoich elektrowniach fotowoltaicznych i wiatrowych w USA. Więcej na ten temat: E.ON postawi magazyny energii przy farmach wiatrowych. 

red. gramwzielone.pl. 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...