Nowe magazyny energii we wschodnich Niemczech

Nowe magazyny energii we wschodnich Niemczech
Magazyn energii w Schwerin. Fot. Wemag / Younicos
REKLAMA

Operator energetyczny z graniczącego z Polską landu Maklemburgia-Pomorze Przednie rozbudował infrastrukturę służącą magazynowaniu nadwyżek energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii. W ostatnich dniach uruchomiono też największy magazyn energii w landzie Saksonia.

Działający w północno-wschodnich Niemczech operator Wemag zrealizował drugi etap projektu zakładającego instalację przemysłowych magazynów energii, których zadaniem jest regulacja pracy sieci elektroenergetycznej i gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanej z pobliskich farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

W pierwszym etapie, zrealizowanym jeszcze w roku 2014, koło stolicy niemieckiego landu, Schwerin, powstały magazyny energii o mocy 5 MW i pojemności 5 MWh. Teraz, po ukończonej rozbudowie, parametry magazynu to 10 MW/15 MWh.

W drugim etapie dodano 53,4 tys. baterii litowo-jonowych, 18 inwerterów, 9 transformatorów oraz rozbudowano sieć średniego napięcia. Inwestycja kosztowała 5 mln euro. 

Wywodząca się z Niemiec firma Younicos, która uczestniczyła w instalacji magazynów energii w Schwerin, podkreśla, że to jak na razie największa tego typu, hybrydowa, łącząca dwa rodzaje baterii instalacja w Europie. 

Tymczasem magazyn energii o jeszcze większej pojemności, sięgającej 16 MWh, uruchomiono w ostatnich dniach w Saksonii. Inwestycję w Chemnitz, której koszt miał wynieść 10 mln euro, zrealizowała przejęta przez koncern innogy spółka Belectric.

Ten magazyn energii będzie wykorzystywany m.in. do świadczenia usługi rezerwy pierwotnej. – Jeśli potrzeba, gromadzona energia może zostać oddana momentalnie. Konwencjonalne elektrownie często wymagają kilku minut na wznowienie lub wstrzymanie produkcji. Nasze magazyny energii mogą dostarczyć pełną moc w ciągu zaledwie kilku sekund – zapewnia Belectric.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obserwator |
Świat właśnie idzie w tym kierunku ... a w jakim kierunku idziesz Ty Polsko?
pv |
Idzie w dobrym kierunku , zobaczymy co będzie z utylizacją tych akumulatorów jakie koszty i myślisz że to dobry kierunek, przekonasz się za kilka lat.
NiePV |
Jak nie masz wiedzy co się dzieje z utylizacją akumulatorów- wiedza ta jest powszechnie dostępna- to po co zabierasz głos w takiej sprawie? Uważasz, że swą wypowiedzią postraszyłeś nas wszystkich apokaliptyzną w Twym odbiorze wizją utylizacyjną? Chyba kpisz lub o drogę pytasz.....Obserwator ma słuszne spostrzeżenie. Psy niech dalej ujadają....
slonecznlik |
pv - Mikołajem dzieci nie strasz, bo się zes....asz.
słonecznik |
pv - Mikołajem dzieci nie strasz, bo się zes....asz.
słonecznik |
pv - to było mało przemyślane, przepraszam, pomyśl co z utylizacją tego wszystkiego z czego korzystasz - stare auto, sprzęty agd, opakowania jednorazowe, spalane w piecach plastiki, to co wydalają elektrocieplownie w powietrze, a Ty masz niezbędny dzięki temu do życia prąd, etc.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...