Rekordowy kwartał rynku magazynów energii w USA

Rekordowy kwartał rynku magazynów energii w USA
Pojemność nowych magazynów energii w USA w I kw. 2016 - I kw. 2017 r. (w MWh). Fot. GTM Research
REKLAMA

W pierwszych trzech miesiącach br. Amerykanie uruchomili magazyny energii o pojemności niemal 234 MW. Takiego potencjału nie uruchomiono wcześniej w ciągu kwartału nie tylko w USA, ale również w innych krajach.

Jak wynika z raportu US Energy Storage Market Monitor, który cyklicznie publikuje firma konsultingowa GTM Research, w I kwartale br. w Stanach Zjednoczonych uruchomiono magazyny energii o pojemności 233,7 MWh, z czego pojemność przemysłowych urządzeń, montowanych "przed licznikiem" stanowiła aż 91 proc.

GTM Research odnotowuje aż 591-procentowy wzrost pojemności magazynów energii montowanych przed licznikiem w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Odnotowany wzrost ma być głównie zasługą dużych projektów zrealizowanych w Arizonie, Kalifornii i na Hawajach.

 To w dużej mierze zasługa przesunięcia z realizacji projektów o krótkim czasie pracy do projektów charakteryzujących się średnim i długim okresem pracy, realizowanych na rynku przemysłowych instalacji, wraz ze wzrostem inwestycji realizowanych w celu zrównoważenia wycieku gazu w Aliso Canyon – komentuje Ravi Manghani z GTM Research.

Pojemność magazynów energii montowanych "za licznikiem", głównie w segmentach domowym i komercyjnym, w I kwartale br. spadła w ujęciu rok do roku o 27 proc., co autorzy raportu przypisują przerwie w realizowanym w Kalifornii programie wspierającym rozwój energetyki prosumenckiej (Self-Generation Incentive Program).

Wielki wyciek z jednego ze zbiorników gazu w kalifornijskim Aliso Canyon, do którego doszło na początku 2016 r., zagroził bezpieczeństwu energetycznemu Kalifornii i spowodował zwrot działających na tym rynku operatorów energetycznych w kierunku technologii bateryjnych magazynów energii, które mają to bezpieczeństwo zwiększyć, a jednocześnie umożliwić zwiększenie udziału OZE w kalifornijskim miksie energetycznym, który zgodnie z ostatnimi decyzjami władz tego stanu ma wzrosnąć do 50 proc. już w roku 2026 oraz do 100 proc. w roku 2045.

Więcej o magazynach energii zainstalowanych w poprzednim kwartale w Kalifornii w artykule: Kolejne wielkie magazyny energii w Kalifornii.

Co ciekawe, mimo rekordu osiągniętego w I kwartale br. pod względem pojemności zainstalowanych magazynów, urządzenia o większej mocy Amerykanie instalowali w ostatnich kwartałach 2015 i 2016 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wujek |
Niech to wprowadza jak najszybciej najlepiej za miesiąc żebyśmy sie załapali na lato 2017r!
alladyn-solar-batt |
do Wujek: jacy ,,oni'' o których piszesz mieliby TO wprowadzać? O kim mówisz?
TTTT |
W lato nie będzie problemu o ile firmy dobrze wypełnia obniżenie mocy do 180tego poziomu zasilania. Ale wszyscy a nie tak jak ostatnio gdzie wielu nie wiedziało co to sa stopnie zasilania i jak to w zakładzie wprowadzic.
TTTT |
18-tego miało być.

Giełda OZE

Projekt z PNB na elektrownię wiatrową do 3 MW

Sprzedam PNB na EW do 3 MW. Może być V-80, V-90 lub inna. Brak określonego typu maszyny w pozwoleniu czytaj dalej...

WZ-ki w wlkp. na 2 PV

Mam do sprzedania WZ-ki z dzierżawą ok. 4 ha pod 2 MW w fotowoltaice. Przyłącze do linii 15 kV. Ofer czytaj dalej...

Dzialajaca farma PV 0,8MW

Sprzedam podlaczona do sieci farme PV o mocy 0,8MW z mozliwoscia rozbudowy o kolejne 0,8MW. czytaj dalej...

Kupię Enercony E-48 E-53

Kupię Enercona E-53 1MW E-48 0,8MW E-53 0,8MW nie starszy niż 5 lat czytaj dalej...