Wiatraki bez subsydiów powstaną w Finlandii. Kupi je Ikea

Wiatraki bez subsydiów powstaną w Finlandii. Kupi je Ikea
Fot. OX2
REKLAMA

Szwedzki deweloper OX2 zbuduje w Finlandii cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 100 MW, w przypadku których wytwarzana energia nie będzie podlegać jakimkolwiek subsydiom czy rządowym gwarancjom sprzedaży energii. Za finansowanie tych inwestycji odpowiada Ikea, która po uruchomieniu generacji stanie się również ich właścicielem.

W Finlandii OX2 postawi cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 107,4 MW, które po uruchomieniu w roku 2020 mają produkować w sumie około 360 GWh energii elektrycznej rocznie.

W tych projektach zostaną wykorzystane turbiny Nordex o jednostkowej mocy 4-4,5 MW, instalowane na wieżach wysokich na 200-230 metrów.

To kolejne farmy wiatrowe, które dla Ikei zbuduje OX2. Szwedzki deweloper sprzedał Ikei w latach 2011-17 w sumie cztery farmy wiatrowe, zlokalizowane w Szwecji i Finlandii.

W ubiegłym roku deweloper OX2 zakończył w Finlandii budowę innej farmy wiatrowej, która obecnie należy do Ikei. Chodzi o farmę wiatrową Ajos o mocy 42,4 MW, która składa się z 13 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,2 MW oraz 3,3 MW i która ma produkować w skali roku około 160 GWh energii elektrycznej.

Szwedzka firma zajmie się serwisowaniem tej farmy wiatrowej, podobnie jak czterech innych farm wiatrowych należących do Ikei – trzy znajdują się w Szwecji i jedna na Litwie.

Ikea zaspokaja swoje zapotrzebowanie energią pochodzącą z farm wiatrowych również w Polsce. W tym celu kupiła w ostatnich latach 6 działających w naszym kraju parków wiatrowych, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.

To nie pierwszy projekt wiatrowy w Finlandii, w którego modelu biznesowym nie uwzględniono rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Budowa jednej z tych farm wiatrowych będzie możliwa dzięki podpisaniu umowy na odbiór energii, która będzie zasilać serwery należące do Google. Więcej na ten temat w artykule: W Finlandii wiatr bez subsydiów dzięki Google.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
a w Polsce wiatrowcy nadal chcą dopłaty!
SPS |
W Polsce ruskie trole węglowe nadal b. aktywne na różnych forach!
MojaPV |
@SPS widocznie dobrze wam płacą
SPS |
@MojaTV: to ty czytasz i cytujesz tu ruskiego sputnika.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...