Wiatraki bez subsydiów powstaną w Finlandii. Kupi je Ikea

Wiatraki bez subsydiów powstaną w Finlandii. Kupi je Ikea
Fot. OX2
REKLAMA

Szwedzki deweloper OX2 zbuduje w Finlandii cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 100 MW, w przypadku których wytwarzana energia nie będzie podlegać jakimkolwiek subsydiom czy rządowym gwarancjom sprzedaży energii. Za finansowanie tych inwestycji odpowiada Ikea, która po uruchomieniu generacji stanie się również ich właścicielem.

W Finlandii OX2 postawi cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 107,4 MW, które po uruchomieniu w roku 2020 mają produkować w sumie około 360 GWh energii elektrycznej rocznie.

W tych projektach zostaną wykorzystane turbiny Nordex o jednostkowej mocy 4-4,5 MW, instalowane na wieżach wysokich na 200-230 metrów.

To kolejne farmy wiatrowe, które dla Ikei zbuduje OX2. Szwedzki deweloper sprzedał Ikei w latach 2011-17 w sumie cztery farmy wiatrowe, zlokalizowane w Szwecji i Finlandii.

W ubiegłym roku deweloper OX2 zakończył w Finlandii budowę innej farmy wiatrowej, która obecnie należy do Ikei. Chodzi o farmę wiatrową Ajos o mocy 42,4 MW, która składa się z 13 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,2 MW oraz 3,3 MW i która ma produkować w skali roku około 160 GWh energii elektrycznej.

Szwedzka firma zajmie się serwisowaniem tej farmy wiatrowej, podobnie jak czterech innych farm wiatrowych należących do Ikei – trzy znajdują się w Szwecji i jedna na Litwie.

Ikea zaspokaja swoje zapotrzebowanie energią pochodzącą z farm wiatrowych również w Polsce. W tym celu kupiła w ostatnich latach 6 działających w naszym kraju parków wiatrowych, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.

To nie pierwszy projekt wiatrowy w Finlandii, w którego modelu biznesowym nie uwzględniono rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Budowa jednej z tych farm wiatrowych będzie możliwa dzięki podpisaniu umowy na odbiór energii, która będzie zasilać serwery należące do Google. Więcej na ten temat w artykule: W Finlandii wiatr bez subsydiów dzięki Google.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
a w Polsce wiatrowcy nadal chcą dopłaty!
SPS |
W Polsce ruskie trole węglowe nadal b. aktywne na różnych forach!
MojaPV |
@SPS widocznie dobrze wam płacą
SPS |
@MojaTV: to ty czytasz i cytujesz tu ruskiego sputnika.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...