W Finlandii wiatr bez subsydiów dzięki Google

W Finlandii wiatr bez subsydiów dzięki Google
Statkraft press
REKLAMA

Internetowy potentat kilka miesięcy potwierdził, że posiada już umowy na zakup energii odnawialnej w ilości, która pokrywa jego całkowite zapotrzebowanie. Google jednak na tym nie poprzestaje i podpisuje kolejne umowy na dostawy zielonej energii, która zasili jego serwery konsumujące ogromne ilości energii.

Google posiada już umowy na zakup energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 3 GW. Tyle potrzeba, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie internetowego giganta i jego energochłonnych serwerów.

Internetowy potentat podpisując te umowy, przyczynił się do wygenerowania inwestycji w OZE wartych łącznie ponad 3 mld dolarów.

Większość umów PPA (Power Purchase Agreements) na zieloną energię, którą kupi Google, będą produkować farmy wiatrowe, a większość zakontraktowanych źródeł, bo ok. 2,4 GW, znajduje się w USA.

W Europie Google podpisywał dotąd umowy PPA na zakup energii głównie z farm wiatrowych pracujących w Skandynawii i krajach Beneluksu. Największa europejska umowa PPA w portfelu internetowego giganta dotyczy zakupu energii z wiatraków o mocy 160 MW z parku wiatrowego Tellenes, który uruchomiono w ubiegłym roku w Norwegii.

Teraz internetowy potentat kupi energię z kolejnych wiatraków, które powstaną w Skandynawii. Tym razem chodzi o trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 190 MW, które mają powstać w Finlandii i które w żaden sposób nie będą wspierane publicznymi subsydiami. Google podaje, że to pierwszy taki przypadek zakupu przez niego niesubsydiowanej energii z europejskich OZE.

Umowy PPA zawarto na 10 lat i dzięki nim Google zasili swoje centrum serwerowe zlokalizowane w fińskim Hamina.

Farmy wiatrowe postawią francuski Neoen oraz niemieckie firmy Prokon, CPC i WPD, a produkowana przez nie energia trafi do tej samej sieci, z której energię pobierają serwery Google.

Neoen podał wczoraj, że budowana przez niego w Finlandii farma wiatrowa, z której produkcja zasili serwery Google, zostanie uruchomiona pod koniec przyszłego roku i  złoży sie na nią 18 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 81 MW. Ten projekt jest realizowany przez Francuzów we współpracy z deweloperem Prokon Finland posiadającym 20 proc. udziałów.

Wraz z tymi umowami Google zwiększa potencjał farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Europie, które będą produkować dla niego energię, do niemal 900 MW. Internetowy potentat chwali się, że w ten sposób umożliwi realizację europejskich inwestycji w OZE wartych około miliard dolarów.

Zakup energii odnawialnej to część naszych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale ma to również sens biznesowy, ponieważ podpisywanie długoterminowych umów ze stałą ceną, ogranicza nasze ryzyko wynikające z wahań cen energii – czytamy w komunikacie Google.

W ubiegłym roku na całym świecie zawarto korporacyjne umowy PPA na odbiór energii odnawialnej z instalacji o łącznej mocy ponad 5 GW, co jest trzy razy lepszym wynikiem niż osiągnięty w roku 2016.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...