Zmiany w podatku od wiatraków to dla PGE kilkadziesiąt mln zł

Zmiany w podatku od wiatraków to dla PGE kilkadziesiąt mln zł
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE
REKLAMA

Wprowadzone ostatnio korzystne zmiany w zakresie zasad naliczania podatku od wiatraków wpłyną pozytywnie zwłaszcza na biznes Polskiej Grupy Energetycznej, która jest największym producentem energii wiatrowej w kraju. PGE posiada elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ponad 0,5 GW.

Pod koniec ubiegłego roku Polska Grupa Energetyczna szacowała, że przywrócenie poprzedniego stanu w zakresie podatku od elektrowni wiatrowych, obowiązującego przed 2017 r., przełożyłoby się na zmniejszenie opodatkowania jego wiatraków o 35 mln zł w skali roku. 

W raporcie finansowym za I poł. 2018 roku PGE wskazuje teraz na "pozytywne zmiany regulacyjne dotyczące kosztów utrzymania farm wiatrowych w segmencie Energetyki Odnawialnej ze względu na zmiany legislacyjne w zakresie ustawy z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, wynikające z wejścia w życie ustawy z dnia 7 czerwca 2018 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw".

W związku ze zmianą ustawy o odnawialnych źródłach energii, elektrownie wiatrowe nie będą już w całości uznawane za budowlę, co przełoży się na zmniejszenie obciążenia podatkiem od nieruchomości. Zmiana podstawy opodatkowania obowiązuje retroaktywnie, od 1 stycznia 2018 r.

O ile jednak ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wyjaśniła sytuację związaną z naliczaniem podatku od wiatraków za okres od początku 2018 r., o tyle nie odniosła się do wyższego podatku od wiatraków, obowiązującego po raz pierwszy w roku 2017. Tutaj jednak z pomocą operatorom wiatraków może przyjść Naczelny Sąd Administracyjny, który zajmuje się skargami na wyższy podatek i który decyzję w tym zakresie powinien podjąć w przyszłym miesiącu.

Obecnie Polska Grupa Energetyczna dysponuje za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna 14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.

Na koniec maja br. wartość rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych spółki PGE Energetyka Odnawialna wyniosła 2 289 mln zł. W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów oszacowano wartość użytkową testowanych aktywów w wysokości 5 238 mln zł, stwierdzając brak konieczności ujęcia bądź rozwiązania odpisów aktualizujących wartość tych aktywów.

W pierwszej połowie br. PGE odnotowało istotną poprawę swojego wyniku w segmencie energetyki odnawialnej. Więcej na ten temat w artykule: Ceny certyfikatów będą rosnąć jeszcze kilka lat. Tak ocenia PGE.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
test |
test
Polak |
Najpierw należało doprowadzić do bankructwa prywatnych inwestorów i przejąć ich aktywa. Teraz państwowe molochy mogą sobie sterować podatkami tak żeby zostało coś na dokarmianie Misiewiczów.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...