Przejęcie dewelopera będącego w sporze z Tauronem

Przejęcie dewelopera będącego w sporze z Tauronem
Fot. Invenergy
REKLAMA

Kanadyjski fundusz emerytalny z prowincji Quebec stał się większościowym udziałowcem amerykańskiej firmy Invenergy, która zainwestowała spore pieniądze na polskim rynki źródeł odnawialnych i która obecnie walczy z Tauronem o odszkodowania za zerwanie umów na zakup zielonych certyfikatów.

Fundusz Caisse de depot et placement du Québec (CDPQ) zainwestował w Invenergy Renewables LLC już w roku 2013, kupując wówczas mniejszościowe udziały w 11 projektach farm wiatrowych w USA oraz dwóch w Kanadzie. Rok później Kanadyjczycy objęli 24,7 proc. udziałów firmy mającej siedzibę w Chicago. Teraz CDPQ zwiększa udziały w Invenergy do 52,4 proc.

Invenergy to największy północnoamerykański, prywatny deweloper odnawialnych źródeł energii, który do tej pory zrealizował projekty w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej o łącznej mocy około 14 GW.

Amerykanie inwestowali m.in. na polskim rynku OZE, wydając na budowę farm wiatrowych w naszym kraju około 2,2 mld zł i zawierając kilka lat temu ze spółkami energetycznymi kontrolowanymi przez Skarb Państwa długoterminowe umowy na sprzedaż zielonej energii i przysługujących za nią certyfikatów.

W ostatnich latach państwowi kontrahenci Invenergy wypowiedzieli umowy na zakup certyfikatów w sytuacji, gdy giełdowe ceny certyfikatów mocno spadły, a warunki kontraktów zawartych ze spółkami amerykańskiego dewelopera zobowiązywały je do płacenia za certyfikaty znacznie więcej.

Swoje szkody Invenergy oszacował na 700 mln dolarów. Więcej o tej sprawie w artykule: Invenergy: państwowe koncerny przeciągają sprawy sądowe.

Dla Caisse de depot et placement du Québec nie jest to pierwsza duża inwestycja w sektorze energii odnawialnej. W ubiegłym roku CDPQ wraz z meksykańskim funduszem emerytalnym CKD Infrastructura Mexico przejął od włoskiego koncernu Enel 80 proc. udziałów w trzech farmach fotowoltaicznych oraz pięciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 1,7 GW.

Wyznaczony pod koniec ubiegłego roku cel kanadyjskiego funduszu to zwiększenie inwestycji w niskoemisyjne projekty o 50 proc. do roku 2020, a także zmniejszenie o 25 proc. do roku 2025 wskaźnika emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na zainwestowane środki.

Na koniec 2017 roku CDPQ posiadał aktywa, których wartość wyceniono wówczas na 298,5 mld dolarów kanadyjskich, czyli ok. 850 mld zł.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...