Przejęcie dewelopera będącego w sporze z Tauronem

Przejęcie dewelopera będącego w sporze z Tauronem
Fot. Invenergy
REKLAMA

Kanadyjski fundusz emerytalny z prowincji Quebec stał się większościowym udziałowcem amerykańskiej firmy Invenergy, która zainwestowała spore pieniądze na polskim rynki źródeł odnawialnych i która obecnie walczy z Tauronem o odszkodowania za zerwanie umów na zakup zielonych certyfikatów.

Fundusz Caisse de depot et placement du Québec (CDPQ) zainwestował w Invenergy Renewables LLC już w roku 2013, kupując wówczas mniejszościowe udziały w 11 projektach farm wiatrowych w USA oraz dwóch w Kanadzie. Rok później Kanadyjczycy objęli 24,7 proc. udziałów firmy mającej siedzibę w Chicago. Teraz CDPQ zwiększa udziały w Invenergy do 52,4 proc.

Invenergy to największy północnoamerykański, prywatny deweloper odnawialnych źródeł energii, który do tej pory zrealizował projekty w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej o łącznej mocy około 14 GW.

Amerykanie inwestowali m.in. na polskim rynku OZE, wydając na budowę farm wiatrowych w naszym kraju około 2,2 mld zł i zawierając kilka lat temu ze spółkami energetycznymi kontrolowanymi przez Skarb Państwa długoterminowe umowy na sprzedaż zielonej energii i przysługujących za nią certyfikatów.

W ostatnich latach państwowi kontrahenci Invenergy wypowiedzieli umowy na zakup certyfikatów w sytuacji, gdy giełdowe ceny certyfikatów mocno spadły, a warunki kontraktów zawartych ze spółkami amerykańskiego dewelopera zobowiązywały je do płacenia za certyfikaty znacznie więcej.

Swoje szkody Invenergy oszacował na 700 mln dolarów. Więcej o tej sprawie w artykule: Invenergy: państwowe koncerny przeciągają sprawy sądowe.

Dla Caisse de depot et placement du Québec nie jest to pierwsza duża inwestycja w sektorze energii odnawialnej. W ubiegłym roku CDPQ wraz z meksykańskim funduszem emerytalnym CKD Infrastructura Mexico przejął od włoskiego koncernu Enel 80 proc. udziałów w trzech farmach fotowoltaicznych oraz pięciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 1,7 GW.

Wyznaczony pod koniec ubiegłego roku cel kanadyjskiego funduszu to zwiększenie inwestycji w niskoemisyjne projekty o 50 proc. do roku 2020, a także zmniejszenie o 25 proc. do roku 2025 wskaźnika emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na zainwestowane środki.

Na koniec 2017 roku CDPQ posiadał aktywa, których wartość wyceniono wówczas na 298,5 mld dolarów kanadyjskich, czyli ok. 850 mld zł.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...